Nové náznaky a pověsti k chystané akci Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Nové náznaky a pověsti k chystané akci Applu

7. září 2009, 00.00 | Na berlínské výstavě IFA se objevila pouzdra pro nové iPody s výřezy pro fotoaparáty, Apple možná začne nabízet přes iTunes již hotová vyzvánění a další pověsti mluví o uvedení firmwaru 3.1.

Už máme potvrzeno, že tuto středu Apple uspořádá v San Franciscu akci, na níž představí novinky spojené s hudbou. Není tedy divu, že přibývají náznaky a pověsti o tom, s čím bychom se tam mohli setkat. O většině z nich jsme již psali, ale objevilo se i něco nových informací.

Apple tyto zářijové akce pořádá už několik let a vždy na nich uvedl nové modely iPodu, což nepochybně udělá také letos. Předpokládá se uvedení iPodu touch třetí generace (odvozeného z iPhonu 3GS) a nových iPodů nano, názory se liší na další osud iPodu classic, avšak převládá spíše názor, že ho Apple v nabídce ještě zachová.

Pouzdra pro nové iPody na výstavě IFA

Za vysoce pravděpodobné se však považuje, že nové iPody budou vybaveny fotoaparáty. iPod touch zřejmě bude mít stejný aparát jako iPhone 3GS, schopný též nahrávat video, ale všechny dosavadní pověsti a náznaky se shodují v tom, že fotoaparát dostane rovněž nový iPod nano, i když v jeho případě nejspíš bude schopný pořizovat pouze statické snímky. A novější pověsti schopnost fotografování přisoudily také předpokládanému inovovanému iPodu classic.

Nový silný argument nasvědčující zavedení fotoaparátu u iPodu touch třetí generace a iPodu nano páté generace přinesla výstava IFA právě probíhající v Berlíně (jde o největší evropskou výstavu spotřební elektroniky).

Jak upozornil Engadget, firma Hama tam mimo jiné vystavuje pouzdra pro iPody, a to včetně pouzder pro iPod touch třetí generace a iPody nano páté generace, jež mají výřezy pro fotoaparát. Hama je ovšem zavedený výrobce příslušenství, takže lze předpokládat, že narozdíl od obskurních čínských výrobců (navíc většinou nabízejících jen obrázky na Webu, kdežto v Berlíně se objevily fyzické produkty) nevychází pouze z pověstí, ostatně loni podobně s předstihem Hama vystavila pouzdra pro tehdy ještě neuvedené iPody nano čtvrté generace.

Fotogalerie Engadgetu ukazuje, že se fotoaparát iPodu touch nejspíš bude nacházet nahoře uprostřed zadního panelu, zatímco aparát iPodů nano by měl být umístěn vlevo dole, z neznámých důvod má však příslušný výřez na jeho pouzdře podlouhlejší tvar. Jinak se však zdá, že rozměry a celkový vnější design obou přehrávačů zůstanou nezměněné.

Za povšimnutí stojí i to, že mezi pouzdry Hamy chybí modely určené pro iPod classic, z toho se však ještě nedá vyvozovat, že Apple tento model zruší, možná ho jen Hama nepovažuje za perspektivní, ale to se s jistotou dozvíme teprve ve středu.

Vypadá to tedy, že fotoaparáty u nových iPodů můžeme považovat za téměř potvrzené. Tento krok Applu ovšem vyvolává značně smíšené reakce, jak lze soudit i z komentářů našich čtenářů.

V případě iPodu touch fotoaparát celkem dává smysl, zvlášť bude-li umět pořizovat video podobně jako iPhone 3GS, to by určitě jeho přitažlivost ještě posílilo (řada statistik ukazuje, že iPhone 3GS patří k hlavním zdrojům nahrávek z mobilních přístrojů publikovaným na webových videoslužbách).

Užitečnost fotoaparátu na ostatních iPodech je sice diskutabilní, ale marketing Applu nepochybně začne přesvědčovat zákazníky o jeho výhodách. Stačí se ostatně podívat na oblibu fotoaparátů v mobilních telefonech, přestože tyto přístroje mnohdy dávají snímky skutečně nevalné kvality, Apple zřejmě počítá s tím, že zejména u zákazníků z řad mládeže by mohl integrovaný fotoaparát podobně zvýšit zájem o iPody.

Apple údajně začne nabízet hotová vyzvánění pro iPhone

Na zářijové akci se očekávají též další novinky spojené s hudbou, předpokládá se uvedení iTunes 9 a možná i nějaké jiné hudební záležitosti, hovoří se třeba o zavedení nových interaktivních hudebních alb na iTunes Store a vynořily se též spekulace o novinkách souvisejících s Beatles.

Jedna hudební novinka by se ale mohla týkat přímo iPhonu, server CNET News už počátkem minulého týdne přišel s tvrzením, že Apple začne nabízet pro svůj telefon hotová vyzvánění.

Již v roce 2007 Apple na tehdejší zářijové akci předvedl možnost placeného vytváření vlastních vyzvánění ze skladeb zakoupených na iTunes Store (a brzy poté ji zprovoznil). Teď by však hudební obchod Applu měl navíc prodávat už hotová vyzvánění, jež bude stačit stáhnout a zaplatit, zřejmě se totiž podařilo dosáhnout potřebných dohod s držiteli autorských práv. Tuhle novinku by Apple měl oznámit právě 9. září a údajně se snaží zajistit, aby prodej vyzvánění byl možný již od tohoto data.

Tohle samozřejmě není žádná převratná novinka, sotva bude zlatým hřebem středeční akce, z hlediska Applu ovšem jde o zcela logický krok. Mnozí operátoři totiž prodávali (a někteří stále prodávají) vyzvánění za ceny vyšší, než kolik si iTunes Store účtuje za celé hudební skladby a své zákazníky pořád mají i jiné služby prodávající vyzvánění. Zatím se neví, za kolik bude vyzvánění prodávat Apple, soudí se však, že jeho ceny nebudou patřit k nejvyšším.

Poslední statistky sice ukazují, že prodej vyzvánění postupně slábne, protože uživatelé se ve stále větší míře učí vytvářet si je vlastními silami, přesto se nadále jedná o nezanedbatelný trh. A tak jestliže iTunes Store nabídne rozumné ceny, mohl by tak nějaké zájemce přilákat, protože proti dosavadnímu způsobu tvorby vyzvánění to bude mnohem pohodlnější. (Ovšem právě na iPhonu existuje řada jiných možností, jak si pořídit dodatečná vyzvánění.)

Pověsti o uvedení firmwaru 3.1

Začalo také přibývat pověstí o tom, že Apple ve středu vydá firmware 3.1 pro iPhone a iPod touch. Ty však mluví hlavně o tom, že se operátor AT&T, výlučný provozovatel iPhonu v USA, chystá zprovoznit podporu multimediálních MMS zpráv, a to právě v souvislosti s uvedením firmwaru 3.1.

Jenže jak poukazuje MacRumors, všechny tyhle zprávy vycházejí z článku FSMdotCOM, který cituje uživatele ModMyi, co si všiml zapnuté podpory MMS v beta verzi firmwaru 3.1 a zároveň se dozvěděl, že by AT&T měl zprovoznit podporu MMS do konce měsíce.

AT&T mezitím oficiálně oznámil, že podporu MMS zpráv spustí 25. září (což mu možná způsobí menší mediální problém, protože je sliboval koncem léta, avšak oznámené datum již spadá do kalendářního podzimu), kdy vydá příslušnou softwarovou aktualizaci.

Podpora MMS je ovšem obsažena už ve firmwaru 3.0 a v řadě zemí funguje, v USA byl problém na straně operátora. Je sice pravděpodobné, že se o MMS v USA bude na středeční akci mluvit (kvůli významu amerického trhu), ale s firmwarem 3.1 by to přímo souviset nemělo, kolující pověsti tak představují spíše názornou ukázku, jak se po Webu šíří „faktoidy“.

Avšak samotné vydání firmwaru 3.1 se ve středu předpokládat dá, protože minulý rok byl podobně uvolněn firmware 2.1, navíc lze očekávat, že nový iPod touch jím již bude vybaven, protože podle zpráv o dosavadních beta verzích by měl umožnit nedestruktivní ořez videa, hlasové ovládání také přes Bluetooth a snad by měl přinést i lepší podporu pro „rozšířenou realitu“, mnohé z toho by mohl nový iPod touch dobře využít.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: