MacSource ještě větší a Apple Store po česku - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

MacSource ještě větší a Apple Store po česku

28. srpna 2003, 00.00 | Jak jsme se již zmínili, v úterý byly ohlášeny dvě skutečnosti, které mají dopad na stávající prodejní síť počítačů Apple u nás - společnost MacSource pohltila firmu SIR Computers a místní distributor Apple, firma CDS, ohlásila spuštění svého internetového obchodu pro koncové zákazníky.

Jak jsme se již zmínili, v úterý byly ohlášeny dvě skutečnosti, které mají dopad na stávající prodejní síť počítačů Apple u nás - společnost MacSource pohltila firmu SIR Computers a distributor, firma CDS, ohlásila spuštění svého internetového obchodu pro koncové zákazníky.

Společnost MacSource je na trhu od roku 1991, stejně jako firma SIR Computer, kdy se začaly zabývat prodejem počítačů Apple a souvisejících produktů. Obě firmy postupně vyrostly v největší dodavatele počítačů Apple u nás, přičemž obě se zaměřovaly především na firemní zákazníky v oblasti DTP a předtiskové připravy. Zatímco firma MacSource se postupně zaměřila (pod svou značkou CompuSource) i na oblast PC, a dnes příjmy z Maců tvoří zhruba 50% obratu, firma SIR zůstala věrná hlavně počítačům Apple. Společnost SIR Computers v loňském roce dosáhla obratu 60 mil. Kč, MacSource očekává pro tento rok obrat přes 170 mil. Kč.


Vlevo pan Anthony Hasek, vpravo pan Jan Pikart

K převzetí dochází formou odkupu "aktiv" firmy SIR Computers ČR, a. s., tedy převzetím lidí, smluv, závazků a fyzických aktiv, společnost SIR Computers ČR, a. s. odkoupena nebyla a zůstává v rukách původních majitelů. Cena, za kterou byla akvizice provedena, nebyla zveřejněna. Tímto krokem si firma MacSource, která byla největším dealerem počítačů Apple, svou pozici ještě upevnila - generální ředitel firmy, Anthony Hasek, odhaduje, že nyní firma pokrývá přibližně polovinu trhu s počítači Apple.

Zajímavé je, že o převzetí představitelé firem diskutovali již delší dobu - už v loňském roce se objevily informace o převzetí firmy SIR firmou MacSource, ovšem z toho nakonec sešlo, k realizaci došlo až v letošním roce. Dosavadní generální ředitel SIR Computers, Jan Pikart, přešel spolu s pracovníky SIR Computers do společnosti MacSource na pozici konzultanta, prozatím na dobu jednoho roku.

Důvodem pro provedení akvizice je podle Athony Haska upevnění základů, na kterých společnost MacSource stojí - to jsou loajální zákazníci, uživatelé počítačů Apple. Díky tomu může MacSource výrazněji růst v oblasti Maců, získává větší možnosti například pro financování zakázek a zároveň příležitost k snížení provozních nákladů. Firmy by se měly doplňovat v tom, v čem jsou v současné době silné - odborné znalosti pracovníků SIR Computer s marketingovými a organizačními schopnostmi firmy MacSource.

Pan Anthony Hasek nevyloučil, že by mohla následovat další expanze firmy, ovšem tentokrát již za hranice naší republiky, v některé jiné zemi našeho regionu.

Apple Store po česku

Zatímco z jedné strany se největší dealer na trhu stává ještě větším, z druhé strany vstupuje na trh především pro koncové uživatele přímo místní distributor, společnost CDS. Ta chce běžným zákazníkům nabídnout možnost přímého zakoupení počítačů za obdobných podmínek, jako tomu je v USA a západní Evropě, tedy v jednoduchém a přehledném prostředí, s možností snadného dokoupení dalších komponent a zařízení.

Místní Apple Store (jak se bude obchod podle všeho jmenovat) je jednoznačně zaměřen na běžné uživatele, bude nabízet produkty za standardní doporučené ceny a včetně dvouleté záruky. Nebude tedy konkurovat dealerům cenově a ani rozsahem dodatečných služeb - k dispozici bude pouze možnost telefonické podpory.

Ačkoliv tedy na první pohled Apple Store by neměl být pro stávající dealerskou síť konkurencí (a v tomto duchu se nesla většina reakcí námi oslovených dealerů), naopak by mohlo být prospěšné, že bude definovaný určitý "etalon" v oblasti ceny i nabídky, mohou se přesto dealeři dostat pod větší tlak než doposud. Důvodem může být především psychologický, bude se jednat o nákup "přímo od Apple", byť uživatel nebude mít z toho v podstatě žádné výhody (zástupci CDS vyloučili jakékoliv zvýhodňování dodávek pro své zákazníky před ostatními) a nebude mít žádné návazné služby, které obvykle dealer poskytuje. Výhodou může být například aktuálnější on-line informovanost o dodávkách.

Vznik lokálního webového Apple Store je nutno jednoznačně považovat za přínos - nabídne zákazníkům možnost srovnání, lépe osloví zákazníky z oblastí, které nejsou příliš pokryté dealerskou sítí a také má větší šanci oslovit například náhodně návštěvníky webu Apple.cz. O tom, jakou pozici si v praxi internetový Apple Store vybuduje, zatím můžeme jen spekulovat, stejně tak, jaký dopad bude mít (spolu s akvizicí, kterou provedla firma MacSource) na stávající síť prodejců počítačů Apple.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: