Hardwarové příslušenství pro GPS aplikace iPhonu se opozdí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Hardwarové příslušenství pro GPS aplikace iPhonu se opozdí

7. září 2009, 00.00 | TomTom bude dodávat svou slibovanou automobilovou GPS sadu pro iPhone až od října, kdy ale vlastní (ovšem mnohem méně vybavenou) automobilovou sadu pro iPhone začne prodávat také Navigon.

Jednu z velkých novinek firmwaru 3.0 představuje to, že dovoluje provozovat plnohodnotné navigační aplikace. Pro český trh se už nabízejí tři takové, časem by k nim měl přibýt ještě software TomTom, který se již v některých zemích prodává od srpna.

TomTom tak v oblasti navigačního softwaru pro iPhone překvapivě ztratil svůj původní náskok, při představování prvních aplikací pro firmware 3.0 na červnové konferenci WWDC 2009 totiž jedním z předváděných programů byla právě navigace TomTomu.

Automobilová sada TomTomu poskytne bohatý dodatečný hardware

A TomTom tam současně přislíbil ještě dodatečné hardwarové příslušenství, automobilovou sadu pro iPhone. Z pozdějších zpráv navíc vyplynulo, že tato sada dostane vlastní GPS přijímač, zajišťující lepší příjem GPS signálu a bude tedy použitelná též pro iPody touch a původní iPhone (ty vlastní GPS hardware nemají).

Sada by dále měla obsahovat gyroskopy a hardware pro napojení zvukového výstupu iPhonu na autorádio. Zřejmě by měla také fungovat jako handsfree sada a pochopitelně bude zajišťovat dobíjení z elektrické sítě vozidla. A podle některých náznaků by dokonce mohla být použitelná i pro navigační software jiných výrobců.

Automobilová sada TomTomu tedy rozhodně nebude pouhý držák, což se však projeví na její ceně, ta se odhaduje až na 200 USD, a to se již blíží některým levným samostatným navigacím.

Avšak na trh dorazí až v říjnu

A k tomu teď přibyl další problém. Už když začal TomTom prodávat svůj software pro iPhone, naznačoval, že se hardwarové příslušenství objeví později, stále se však očekávalo ještě v létě, jenže minulý čtvrtek mluvčí firmy potvrdil serveru AppleInsider, že se sada dostane na trh až v říjnu, kdy ji bude možné koupit na webu TomTomu (tedy alespoň v některých zemích).

Nový termín dostupnosti automobilové sady zmiňuje i firemní seznam často kladených otázek, TomTom v něm dodatečné zpoždění vysvětluje tím, že chce zajistit maximální kvalitu produktu.

Po zpoždění softwaru se tak opozdí i hardware TomTomu, takže ten svůj náskok ztratí úplně, protože v říjnu se zřejmě objeví též automobilová sada pro iPhone od Navigonu.

Svou sadu chystá také Navigon

Navigon potvrdil webu GPSreview, že pracuje na vlastní automobilové sadě pro iPhone, avšak nechtěl sdělovat podrobnosti, poskytl pouze jednu fotografii a datum uvedení, na trh by tato sada měla přijít rovněž v říjnu.

Hned je však třeba říci, že sada Navigonu bude mít mnohem chudší vybavení. Určitě nebude obsahovat vlastní GPS přijímač a nejspíš bude postrádat také napojení na zvukový výstup a další podobné dodatečné funkce. Zatím není jasné ani to, zda bude nabízet alespoň napájení (z dodané fotografie se to nedá poznat).

Tato sada bude tudíž použitelná jenom pro iPhone 3G a 3GS a poslouží především jako držák telefonu, s mnoha jinými funkcemi se příliš počítat nedá. Na druhou stranu ale bude nepochybně mnohem levnější než sada TomTomu.

Sady si tak nebudou příliš konkurovat, protože jsou určené pro odlišné typy zákazníků a rozdílná nasazení a budou pravděpodobně spadat i do zcela jiných cenových kategorií. Je samozřejmě též otázkou, zda se nezačnou objevovat podobné doplňky od jiných výrobců, což by mohlo situaci na trhu významně proměnit, avšak nějaký významnější vývoj na tomhle poli se nejspíš nedá čekat dříve než koncem roku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: