Finanční výsledky Applu za minulé čtvrtletí: skutečné hodnoty opět výrazně překonaly očekávání. (23.1.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Finanční výsledky Applu za minulé čtvrtletí: skutečné hodnoty opět výrazně překonaly očekávání. (23.1.08)

23. ledna 2008, 06.00 | Apple oznámil finanční výsledky za čtvrté čtvrtletí kalendářního roku 2007. Zisk i tržby dosáhly rekordních hodnot stejně jako prodej Maců, iPodů a iPhonů.

Včera Apple oznámil své finanční výsledky za minulé čtvrtletí. Z hlediska účetnictví Applu jde o první čtvrtletí fiskálního roku 2008, kalendářně to však bylo čtvrté čtvrtletí roku 2007 (úplně přesně účtované období končí 29.prosince 2007).

Použité informační zdroje

Jako obvykle Apple nejprve vydal tiskovou zprávu shrnující základní finanční výsledky firmy, poté se konala tisková konference, kde zástupci Applu probrali výsledky podrobněji a zodpověděli otázky zúčastněných žurnalistů a finančních analytiků.

Podrobný přepis z konference nabízí například Macworld, stručné shrnutí nejdůležitějších finančních informací z konference předkládá AppleInsider.

Celkové výsledky

Ve sledovaném čtvrtletí Apple dosáhl tržeb ve výši 9,6 miliardy USD a čistého zisku 1,58 miliardy USD, neboli 1,76 USD na akcii. Ve stejném období před rokem činily tržby 7,1 miliardy USD, to znamená nárůst o 35 procent a zisk byl 1 miliarda USD (1,14 USD na akcii), ten tedy vzrostl o více než 50 procent. Narostla rovněž hrubá marže, z 31,2 procenta před rokem na současných 34,7 procenta. Prodeje mimo USA se na celkových tržbách podílely 45 procenty, USA tak nadále zůstávají nejdůležitějším trhem Applu.

Prodalo se celkem 2 319 000 Maců, 22 121 000 iPodů a 2 315 000 iPhonů. I zde se ve všech kategoriích dosáhlo růstu, podrobnější údaje najdete v následujících oddílech. Apple tak opět zaznamenal čtvrtletí s nejvyššími tržbami a zisky v historii a vzhledem k novinkám představeným na Macworld Expu předpokládá obdobně dobré výsledky i v celém letošním roce.

Prodej Maců

Z prodaných 2 319 000 Maců bylo 977 000 stolních počítačů a 1 342 000 notebooků. Meziročně to znamená růst o 58 procent pro stolní a o 38 procent pro přenosné počítače, ve srovnání s předcházejícím čtvrtletím se však prodej notebooků nezměnil a stolních počítačů se prodalo o 20 procent víc.

Na celkových tržbách Applu se Macy podílely 47 procenty, předpověď skutečný stav překonal o plných 700 000 kusů. Meziroční nárůst činí 44 procent (v počtu kusů, tržby se zvýšily o 47 procent), což představuje 2,5násobek tempa růstu celého trhu.

Notebooky sice převažují (to trvá už delší dobu, odpovídá to vývoji struktury trhu osobních počítačů), ale překvapivě dobře se vedlo stolním Macům. Podle Applu to jde na vrub nových iMaců, ty se stále výborně prodávají, jejich prodej roste dokonce pětinásobkem rychlosti růstu trhu stolních počítačů. Rekordní prodeje Macy zaznamenaly i v oblasti školství (v USA) a zájem začínají projevovat větší podniky.

Co se týče MacBooku Air, ten prý zaznamenal „velmi silné“ předobjednávky, ale zatím je příliš brzy říci, zda oslabí prodej MacBooků či MacBooků Pro, anebo jestli osloví nové zákazníky.

Prodej Leoparda

Dařil se též prodej Leoparda. Za první čtvrtletí, co byl na trhu, přispěl k tržbám firmy 170 miliony USD, zatímco Tiger ve svém prvním čtvrtletí přinesl 100 milionů USD. Apple odhaduje, že v současnosti Leoparda užívá 19 procent uživatelské základny, tedy skoro pětina veškerých uživatelů. Nyní lze čekat určité oslabení prodeje (Tiger ve svém druhém čtvrtletí utržil již jen 35 milionů USD), přesto by se měl stále prodávat dost dobře.

Regionální prodeje Maců

Za zmínku stojí také prodeje Maců v jednotlivých regionech. Na obou amerických kontinentech se prodalo 841 000 Maců při tržbách 4,298 miliardy USD, což představuje meziroční nárůsty o 35, respektive 22 procent.

V Evropě Apple prodal 705 000 Maců, za něž utržil 2,471 miliardy USD, proti minulému roku to znamená růst o 44 a 36 procent.

O hodně se zlepšily výsledky v Japonsku, kde se prodalo 91 000 Maců, jež přinesly 400 milionů USD. Meziročně to dává o 30 procent více kusů a utržilo se dokonce o 40 procent víc. Oživení v Japonsku je tak proti minulým rokům velice výrazné (trh osobních počítačů v Japonsku je celkově dost neduživý), Apple tam zabodoval novými iMacy. (Vedle iMaců si Japonci oblíbili též iPod touch.)

Prodej iPodů

Poslední čtvrtletí kalendářního roku se označuje jako „čtvrtletí iPodu“, a to platilo i pro rok 2007. Prodalo se 22 121 000 iPodů, což znamená o 5 procent více proti minulému roku.

Pokud jde o podíly iPodů na trzích digitálních mediálních přehrávačů, v USA zůstal podíl nezměněný, zato ve většině evropských zemí iPody svůj podíl ještě zvětšily.

Hlavním tahounem řady byl iPod touch, v nějž Apple vkládá velké naděje, věří, že se stane novou „všeobecnou mobilní WiFi platformou“, provozující „všechny možné druhy mobilních aplikací“. To naznačuje, že po vydání oficiální vývojářské sady by Apple mohl začít aktivně podporovat rozvoj dalších aplikací pro iPod touch (a pochopitelně též pro iPhone).

iPod touch přitom dosáhl úspěchu, i když stojí asi o 50 USD více než ostatní iPody. Průměrná prodejní cena iPodu (právě díky modelu touch) činila 181 USD. Tržby za iPody meziročně narostly o 17 procent.

Prodej iPhonu

S velkým zájmem se vždy čekají čísla o prodeji iPhonu, ovšem jako obvykle Apple udal pouze souhrnné údaje.

Víme tedy, že se za dané čtvrtletí prodalo 2 315 000 iPhonů, což přineslo tržby ve výši 241 milionů USD. Dynamika prodeje iPhonu Apple údajně potěšila. Firma však bohužel odmítla udat přesnější čísla pro jednotlivé země.

Poukázku na 100 USD pro ty, kdo iPhone koupili ještě za úvodní vysokou cenu, zákazníci prý „skutečně ocenili“, ale finanční dopad tohoto gesta na Apple už pominul, ovlivnil výsledky minulých dvou čtvrtletí.

Po dotazu na další plány s iPhonem Apple potvrdil, že letos chce vstoupit do Asie a do dalších evropských zemí, avšak nic přesnějšího neudal. K Číně odmítl oznámit cokoli nového. (Vzhledem k tamnímu zatím nepříznivému vývoji není divu.)

Firma nadále věří ve splnitelnost svého cíle prodat do konce roku 2008 10 milionů iPhonů. V této souvislosti se mluvilo také o celkovém počtu prodaných iPhonů od zahájení jejich prodeje. Steve Jobs na Macworld Expu zmínil 4 miliony kusů, to však prý byly údaje přímo k danému datu (15. ledna 2008), do konce roku 2007 se prodalo 3,7 milionu iPhonů. To tedy znamená, že od konce roku do Macworld Expa se prodalo dalších 300 000 iPhonů, denně se jich tak prodává okolo 20 000.

Padl dotaz i na odblokované telefony, Apple odpověděl, že jejich podíl neumí určit, a tak nevede žádné přesné odhady (při prvním oznámení prodejů iPhonu však určité odhady vyslovil).

Kamenné obchody Applu

Velice dobře si vedly kamenné obchody Applu, ve sledovaném období se v nich prodalo 504 000 Maců, které přispěly k tržbám 2,701 miliardy USD, což znamená meziroční nárůst o 64 procent v počtu kusů a o 53 procent v tržbách.

Během čtvrtého čtvrtletí 2007 Apple otevřel sedm nových obchodů, nyní jich má už 204. Průměrné tržby jednoho obchodu za čtvrtletí činily 8,5 milionu USD (oproti 6,5 milionu USD před rokem). Obchody Applu navštívilo celkem 38,4 milionu lidí, to dává přibližně 14 700 návštěvníků na obchod a týden. Meziročně se tak počet zákazníků zvýšil o plných 10 milionů. (Mezi jednotlivými obchody ovšem panují značné rozdíly, takže tyto průměry jsou poněkud zavádějící.)

V roce 2008 hodlá Apple otevřít 35 až 40 nových obchodů, ve větší míře přitom mimo USA, včetně prvních prodejen v Číně.

Svou přítomnost Apple zesiluje i v dalších prodejních sítích, zvětšuje se počet míst, kde lze koupit Macy a iPhony, jak USA, tak v Evropě.

Peněžní záležitosti

Provozní marže za čtvrtletí činila 22,1 procenta, lepší než očekávaná díky vyšším hrubým maržím. Průměrná míra zdanění byla 32 procent.

Apple opět zvětšil svou peněžní zásobu, za čtvrtletí nasbíral další 3 miliardy USD, což celkovou sumu zvýšilo na 18,4 miliardy USD. Analytikům se takovéto hromadění hotovosti příliš nezamlouvá, ptali se zástupců Applu, zda neuvažují o zpětném odkupu akcií nebo jiných podobných způsobech využití hotovosti, ale ti to odmítají, hodlají nadále držet finanční rezervu pro případné koupě nebo nenadálé výdaje.

Stále rostl podíl přímého prodeje, za minulé čtvrtletí dělal 46 procent veškerých prodejů, před rokem to bylo jenom 44 procent.

Výhled na toto čtvrtletí

Pro toto čtvrtletí Apple očekává tržby ve výši 6,8 miliardy USD a zisk na akcii okolo 94 centů. To jsou o dost nižší hodnoty, nezapomínejte však, že jde o povánoční čtvrtletí, v němž dochází k pravidelnému sezónnímu poklesu prodejů, navíc Apple čeká, že se přece jen zpomalí prodej Leoparda a softwarových balíků iLife a iWork.

Apple ovšem bývá ve svých předpovědích silně konzervativní, ve skutečnosti budou možná výsledky lepší. Padly pochopitelně i dotazy na možný vliv nepříznivého vývoje americké ekonomiky, ale zástupci Applu odmítli diskutovat na toto téma, soustředili se pouze na vlastní podnikání firmy, kde zůstávají mírně optimističtí.

Další probíraná témata

Co se týče iPhonu, byli zástupci Applu dost nesdílní, kromě celkových počtů prodaných telefonů a obecných frází neřekli vůbec nic. Na dotaz, zda iPhone oslabuje prodej iPodů, uvedli, že v evropských zemích, kde prodej teprve začal, nikoli, v USA možná ano, vzhledem k pouze nepatrnému růstu prodeje iPodů. Jak se dalo čekat, všechny dotazy na sdílení výnosů s operátory Apple odmítl komentovat.

Na přetřes přišla též nová filmová půjčovna a Apple TV. Účastníci konference se ptali, jaké cíle si půjčovna klade. Odpověď zněla, že půjčovna byla teprve spuštěna,ale obecným cílem pro iTunes Store je provozovat ho těsně nad prahem rentability, protože má sloužit především k posilování prodejů Maců a iPodů.

Pokud jde o Apple TV, je zde nyní verze 2 a možnost přímého vypůjčování filmů z iTunes, tentokrát si Apple myslí, že to udělal správně. Nestanovuje si žádné konkrétní cíle, ale domnívá se, že má skvělý produkt.

O MacBooku Air si Apple myslí, že bude lákat často cestující uživatele, profesory a vůbec všechny typy lidí, kteří chtějí přístup k počítači všude, kde se nacházejí. Cenu stroje považuje Apple za konkurenceschopnou, vzhledem k jeho rozměrům, hmotnosti a vybavení.

Shrnutí

Apple opět oznámil rekordní finanční výsledky, což se ovšem dalo celkem čekat, čtvrtletí zahrnující Vánoce bývají úspěšná. Prodej Maců dále rekordně rostl, mimoto se překvapivě dobře vedlo i stolním modelům, zde si zásluhu připisuje nový iMac.

Nepřekvapuje ani rekordní prodej iPodů, v USA se však již začíná projevovat určité nasycení trhu, což vzhledem k tamní dominanci iPodů příliš nepřekvapuje. Jako rozhodně dobrý tah se ukazuje iPod touch, pokud navíc Apple myslí vážně své prohlášení o vývoji aplikací pro něj, mohl by získat další impuls k rozvoji.

To platí také o iPhonu, i ten jistě bude těžit z aplikací. Z uvedených čísel vyplývá, že v USA se telefon nadále prodává dost dobře, neochota zveřejnit čísla o prodeji v Evropě však naznačuje, že tam to asi už tak slavné nebude.

Velkou neznámou zůstává Apple TV 2 a půjčování filmů přímo z iTunes, tady zůstávají otevřené všechny možnosti. Též v případě MacBooku Air teprve budoucnost ukáže, zda splní vkládané naděje.

Apple stále pokračuje v nastoupeném trendu, dosahuje vysokých tržeb a zisků, prodej jeho produktů přitom roste tempem výrazně přesahujícím průměrné růstové trendy trhu.

Řada rozhodnutí Applu a mnohé jeho produkty jistě nejsou bez nedostatků a určitě se najde dost věcí, co lze kritizovat, avšak zákazníci, zejména ti američtí, přesto od firmy ochotně nakupují. Budoucnost Applu tak nadále vypadá optimisticky, bez ohledu na možné problémy celkového ekonomického vývoje. Ostatně už sama výše zmíněná ohromná hotovostní zásoba by Applu měla umožnit poměrně snadné přežití horších časů, navíc se zdá, že případné ekonomické potíže by na Apple dolehly méně než na jeho konkurenty.

Ohlášené výsledky sice přinesly veskrze pozitivní informace, přesto akcie Applu nadále klesají. To je ovšem dáno celkovou náladou na trzích po celém světě, kursy klesají všude právě kvůli obavám z možných budoucích problémů a konkrétní výsledky Applu na to příliš velký vliv mít nebudou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: