Dohady o budoucích modelech iPhonu a iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Dohady o budoucích modelech iPhonu a iPadu

18. dubna 2011, 00.00 | Bílý iPhone 4 by se měl začít prodávat do konce dubna. Přibývá náznaků pozdějšího uvedení nástupce iPhonu 4. A brzké uvedení iPadu 3 je rovněž nepravděpodobné.

Minulý týden se objevila řada zpráv týkajících se budoucích modelů iPhonu a iPadu. Z velké části jde sice o nanejvýš částečně podložené dohady, ale dobře ilustrují, jaká panují všeobecná očekávání. Avšak zatímco o nástupci iPhonu 4 a další generaci iPadu se s jistotou neví v podstatě nic, pravděpodobnost, že se brzy objeví nové barevné provedení iPhonu 4 je velmi vysoká:

Množí se zprávy o uvedení bílého provedení iPhonu 4 do konce dubna

Když loni v červnu Apple na konferenci WWDC 2010 představil iPhone 4, sliboval, že se budou dodávat dvě barevná provedení, černé a bílé.

Avšak jak víte, kvůli blíže neupřesněným výrobním problémům se začal koncem června 2010 prodávat pouze černý iPhone 4 a uvedení bílé verze se stále odkládalo, až si většina zájemců začala myslet, že už na trh vůbec nedorazí. Letos se však opět počaly objevovat náznaky, že by se nakonec přece jenom mohl prodávat, naposledy se tak stalo v březnu.

Nejvíce ovšem posílila naději na uvedení těchto modelů skutečnost, že iPad 2 se od počátku nabízí jak v černé, tak v bílé barvě. A minulý týden se objevilo hned několik zprávy, že by se bílý iPhone 4 měl začít prodávat do konce dubna. Jako první to minulou středu oznámila agentura Bloomberg, následně agentura Reuters napsala, že výroba bílých telefonů již započala a na trh dorazí do měsíce. A konečně deníku Wall Street Journal Apple minulý čtvrtek potvrdil, že problémy s výrobou bílého provedení iPhonu 4 byly vyřešeny a jeho prodej začne letos na jaře, jak slíbil už loni v říjnu.

Ještě pádnější důkaz blížícího se zahájení prodeje bílého iPhonu 4 předložil minulý pátek 9to5mac. V inventárním systému amerického mobilního operátora Verizon (který od letošního února prodává CDMA verze iPhonu 4) se objevily nové položky MC677LL/A a MC679LL/A, jež téměř určitě představují 16GB a 32GB modely iPhonu 4 v bílé barvě.

Snímky obrazovek, které 9to5mac zveřejnil, sice barvu přístrojů přímo neudávají, ale zmíněné položky mají čísla o jedničku vyšší než stávající černé modely a zcela stejný rozdíl je mezi čísly položek pro již prodávané černé a bílé modely iPadu 2.

A o víkendu dokonce dorazila zpráva uvádějící konkrétní datum zahájení prodeje bílého iPhonu 4. Italský web iPhoneItalia tvrdí, že podle jeho zdrojů oním dnem bude (v Itálii) 26. duben, tedy úterý po Velikonocích.

Uvede-li Apple bílý iPhone 4 na trh v dubnu, přijdou tyto přístroje s desetiměsíčním zpožděním proti původním slibům. Bloomberg spekuluje, že by to mohlo dále posílit prodej iPhonu 4, zároveň to však vyvolává otázku, co to říká o termínu uvedení jeho nástupce (všeobecně označovaného jako iPhone 5).

Nástupce iPhonu 4 se pravděpodobně objeví později

Nové modely iPhonu Apple dosud vždy představil na vývojářské konferenci WWDC (ta letos začíná 6. června) a do prodeje telefon šel v červnu nebo červenci. Avšak letošní WWDC se podle již zveřejněných informací zaměří výlučně na software a podle některých zdrojů tam Apple letos žádný nový hardware nepředvede a nástupce iPhone 4 (médii označovaný jako iPhone 5) se objeví až na podzim.

Tomu by odpovídalo i výše popsané brzké zahájení prodeje bílého iPhonu 4. Bylo by totiž dost zvláštní, kdyby jeho nástupce měl na trh dorazit už za necelé dva měsíce. Ale jestliže se nový iPhone bude nabízet až od podzimu, dávalo by to smysl, bílé varianty iPhonu 4 by mohly pomoci posílit odbyt v takto vzniklém mezidobí.

A minulý týden se objevila řada zpráv, jež nasvědčují, že nový iPhone skutečně přijde později. Minulé pondělí prohlásil jeden z analytiků Avian Securities, že podle informací od nejmenovaného dodavatele klíčové komponenty začne výroba iPhonu 5 až v září (uvedl to BusinessInsider).

Tvrzení analytiků je sice třeba hodnotit nanejvýš obezřetně, ale tohle sdělení působí celkem pravděpodobně. Navíc minulé úterý John Paczkowski z webu All Things Digital v reakci na předchozí zprávu napsal, že podle spekulací, jež zaslechl, by nový iPhone mohl být představen na zářijové akci dosud vyhrazené uvádění nových iPodů.

Packzowski k tomu poznamenává, že iPody přestaly být zajímavé, nelze na nich už nic podstatného zlepšovat, a tak by přesunutí premiéry nového iPhonu na září dávalo smysl. Jde sice jen o dohady, ale Packzowski v minulosti prokázal, že jeho odhady dalších kroků Applu jsou často správné.

A minulou středu pozdější termín uvedení nového iPhonu podpořila také zpráva tchajwanského serveru DigiTimes. Ta říká, že Apple zatím ještě nezveřejnil plány pro výrobu nového iPhonu, dodávky iPhonu 4 se nadále zvyšují a dodavatelé příslušných komponent zatím nejsou připraveni převést své výrobní linky na nový model. DigiTimes se to dozvěděl od zdrojů mezi tchajwanskými výrobci dotykových panelů.

Tyto zdroje trvají na tom, že dodávky dotykových panelů pro iPhone 4 zůstávají na stejném objemu a výrobci zatím neviděli časový rozvrh zastavení současné výroby v rámci příprav na novou generaci iPhonu. Poptávka po iPhonu 4 je nadále vysoká, a tak některé z oněch zdrojů spekulují, že by Apple mohl pouze drobně upravit stávající iPhone 4 a uvést ho v tradičním červnovém či červencovém termínu, aby udržel jeho odbyt. Podle jiných naopak iPhone 5 přinese zásadní změny, avšak problémy s novou konstrukcí a komponentami se ještě nepodařilo vyřešit, což vedlo k posunu data jeho uvedení na trh.

Ovšem zdroje u výrobců jiných značkových telefonů stále věří, že Apple přijde s novým iPhonem v obvyklém termínu, aby odrazil rostoucí oblibu přístrojů s Androidem a využil současných potíží Nokie, jež se snaží přejít na mobilní platformu Microsoft Windows Phone 7. A nadále přežívají dohady o možném uvedení jednodušší a levnější varianty iPhonu (takovéto pověsti však kolují už roky a nikdy se nenaplnily.)

Jsou to všechno sice jenom dohady, ale jsou-li zprávy dodavatelů komponent pravdivé, skutečně by to napovídalo, že nový iPhone bude mít zpoždění. (Je ovšem vysoce pravděpodobné, že nový iPhone bude používat stejný displej Retina jako iPhone 4, protože jeho vlastnosti nadále zůstávají více než dostatečné, pak by se panel měnit nemusel. Jenže podle některých dřívějších pověstí má nový iPhone dostat 4“ displej, což by si změnu panelu vyžádalo. Buď se tedy displej vůbec nezmění, anebo se uvedení telefonu opravdu posune.)

Nepravděpodobné se zdá také letošní uvedení iPadu 3

A když už mluvíme o možném opoždění nového iPhonu, též bychom měli zmínit dohady o nástupci současného iPadu 2. Ještě před uvedením iPadu 2 se totiž objevily spekulace, že by Apple mohl již v letošním roce uvést jeho další modernizaci, některými označovanou jako „iPad 3“.

Mnozí tomu ovšem od počátku nevěřili a představení iPadu 2 též brzkému uvedení dalšího modelu nenasvědčovalo. A minulé úterý server DigiTimes napsal, že úvahy o brzkém uvedení nového iPadu s AMOLED či Full HD displejem jsou nejspíš pouze zbožným přáním.

Apple sice prý skutečně nedávno požádal výrobce dotykových panelů, aby mu dodali displeje schopné poskytovat kvalitnější obraz než iPad 2 (tvrdí zdroje z prostředí těchto výrobců), avšak tento projekt se nachází teprve ve stádiu počátečního plánování a skutečné produkty se ještě letos objeví jen těžko.

Podle některých úvah by Apple mohl pro budoucí iPad zvolit AMOLED či Full HD displej, ovšem jak některé ze zmíněných zdrojů poukazují, technologii AMOLED zatím z velké většiny ovládá Samsung, který si nyní s Applem v oblasti tabletů konkuruje a pro Apple by bylo dost riskantní svěřit úhlavnímu soupeři dodávky klíčové komponenty nového iPadu. (Nemluvě o tom, že při předpokládaných objemech prodeje iPadů by i při zcela korektních vztazích mohl mít Samsung potíže, aby požadované počty AMOLED panelů vůbec dokázal vyrobit.)

Podle pověstí o iPadu 3 by nástupnický model měl být modernizací současného iPadu 2 nebo možná pouze jeho variantou podporující nové komunikační možnosti. Avšak vzhledem k tomu, že se iPad 2 prodává teprve od března a až teď nabíhá jeho skutečně hromadná výroba, brzké (podzimní) uvedení dalšího modelu by odbyt iPadu 2 zákonitě oslabilo.

Zprávy od výrobců komponent ničemu takovému nenasvědčují, výrobci poukazují na to, že zatím od Applu neobdrželi žádnou zmínku o příští generaci iPadů a nevěří, že by iPad 2 byl pouze přechodným řešením (jak tvrdily některé dřívější pověsti). Naopak to vypadá, že objednávky iPadu 2 od Applu dále porostou, což podle zdrojů DigiTimes znamená, že v blízké budoucnosti se iPad 3 neobjeví.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: