Dění okolo iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Dění okolo iOS

13. srpna 2010, 00.00 | Apple vydal iOS 4.0.2 a iOS 3.2.2 zacelující zranitelnost využívanou nástrojem JailbreakMe. A Frash, neoficiální verze Flashe pro iOS, již funguje na iPadu a iPhonu.

Pár novinek se našlo také v souvislosti s iOS jakožto softwarovou platformou:

Apple uvolnil aktualizace iOS zacelující zranitelnost PDF prohlížeče

Počátkem srpna iPhone Dev Team uvolnil nový nástroj umožňující otevření („jailbreaking“) firmwaru přístrojů s iOS, a to včetně iPhonu 4 a iPadu (funguje i pro starší iPhone a iPody touch), pouhým navštívením příslušného webu.

Ukázalo se však, že nástroj JailbreakMe, jak se nazývá, využívá velice závažnou bezpečnostní díru v PDF prohlížeči iOS, jež se dá zneužít k nebezpečným útokům i na přístroje s iOS bez jakýchkoli hackerských úprav. Apple ostatně brzy poté, co se objevily zprávy o této bezpečnostní chybě (vlastně jde o dvě chyby), prohlásil, že o ní ví a už vyvinul opravu, kterou brzy uvolní jako softwarovou aktualizaci.

A přesně to udělal tuto středu, kdy vydal iOS 4.0.2 pro iPhone a iPod touch a iOS 3.2.2 pro iPad, odkazované podpůrné dokumenty jasně uvádějí, že nové verze zacelují zranitelnost související s prohlížením záškodnických PDF souborů.

Aktualizace se samozřejmě jako vždy nabízejí prostřednictvím iTunes, po připojení přístroje s iOS k osobnímu počítači s iTunes se nový firmware stáhne a nainstaluje obvyklým způsobem.

Dá se předpokládat, že nástroj JailbreakMe již nebude na přístrojích s těmito verzemi iOS fungovat, což iPhone Dev Team předpokládal, kdo stojí o otevření firmwaru, prostě bude muset zůstat u starších verzí iOS a dávat si pozor na PDF dokumenty.

Apple sice nástroj JailbreakMe určitě neuvítal (minulý týden se objevily zprávy, že pokusy o připojení k JailbreakMe.com z obchodů Applu jsou blokovány a přesměrovány na web Applu), i když toto počínání bylo nedávno shledáno legálním, avšak využívaná bezpečnostní chyba je skutečně závažná, a proto není divu, že Apple tak brzy přinesl opravu (vyřazení hackerského nástroje představuje pouhý vítaný nádavek).

Začal se nabízet Frash pro iPhone a iPad

Apple na Flash pohlíží s velkou nelibostí a do iOS ho vůbec nevpouští, pochopitelně se však objevují pokusy jak tam Flash přece jenom nějak vpašovat.

Zřejmě nejdál se v tomto snažení dostal software Frash. Ten se už počátkem července podařilo zprovoznit na iPadu (stojí za ním známý hackerský vývojář „Comex“, který má hlavní podíl také na výše zmíněném nástroji JailbreakMe) a tento týden přišla jeho nová alfa verze 0.02, která již funguje též na iPhonu 4. Frash by teď měl pracovat na iPadu s iOS 3.2.1, na iPhonu 4 s iOS 4.0.1 a podporuje rovněž iPhone 3GS a novější iPody touch.

Instalace tohoto softwaru však zatím není nijak snadná, což dokazuje tahle stránka. Frash především vyžaduje přístroje s otevřeným firmwarem, na nichž se přes Cydii musí stáhnout OpenSSH a pak je třeba pomocí FTP klienta stáhnout příslušný DEB soubor do určité složky (Frash vlastně tvoří Flash Player 10.1 pro Android přenesený pod iOS), názorně předvádí zmíněný postup toto video.

Po restartu systému by se měl Frash už spustit a umožní přehrávat základní Flash animace, plnohodnotné funkce Flash Playeru ale dosud neposkytuje (narozdíl od přístrojů s Androidem 2.2, tam Flash Player 10.1 pracuje docela uspokojivě, na čemž se ovšem podílí oficiální podpora Adobe).

Frash samozřejmě bude potřebovat ještě hodně dolaďování, ale již v současném značně surovém stavu dokazuje, že Flash Player pro iOS je technicky uslutečnitený. Samotný tento fakt by se mohl stát významný argumentem v probíhajícím šetření úřadů, zda se Apple blokováním Flashe pod iOS nedopouští nekalých obchodních praktik (tento týden se k vyšetřování připojila také Evropská komise).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: