Zprávy o iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iPadu

9. července 2010, 00.00 | Apple dále zvyšuje výrobu iPadů, aby uspokojil neklesající poptávku, na odbyt Maců to však téměř nemá vliv. A podařilo se zprovoznit Flash Player pro Android na iPadu.

Ačkoli hlavní témata světa mobilních produktů Applu dnes tvoří iPhone 4 a iOS 4, najdou se i zprávy týkající se iPadu:

Apple údajně vyrábí 2 miliony iPadů měsíčně

Pozornost se sice nyní zaměřuje hlavně na iPhone 4, ale poptávka po iPadu též zůstává vysoká, 3 miliony kusů se prodalo už koncem června a zájem zákazníků nepolevuje.

Apple na to zřejmě zareagoval dalším zvýšením výroby. Podle tchajwanského serveru DigiTimes Apple v červenci nechal vyrobit hodně přes 2 miliony iPadů (odhad analytika Digitimes Research, který má informace od tamních výrobců).

Server předpokládá, že jenom za červenec bylo objednáno 2,3 až 2,5 milionu kusů a takový objem výroby se má udržovat i v nejbližší budoucnosti. Apple tedy zjevně počítá s tím, že dosavadní odbyt zůstane zachován.

Na tomto odhadu je zajímavé také to, že 58 až 60 procent z vyrobených iPadů mají být 3G modely, takže WiFi verze budou v menšině. Dosud byly ve větší oblibě levnější WiFi modely, ovšem 3G modely byly v USA brzy po svém uvedení na trh (kam dorazily až později) zcela vyprodány a tímto zvýšením jejich podílu to Apple nejspíš chce vyrovnat.

Udrží-li se tento trend v příštích několika měsících, nejspíš se potvrdí odhady o letošních prodejích hodně přes 10 milionů iPadů. Nezodpovězenou otázkou ovšem zůstává, jak velký vlastně je trh pro toto zařízení. Zatím se zdá, že mu zbývá ještě hodně prostoru k růstu.

Na odbyt Maců nemá iPad téměř žádný vliv

Zároveň však údaje firmy NPD Group o květnových prodejích Maců naznačují, že iPad jejich odbyt nijak významně neovlivnil. Meziročně totiž prodej Maců v USA za květen vzrostl o 35 procent a za celé čtvrtletí by meziroční nárůst mohl dosáhnout 19 až 23 procent, což by znamenalo 3,1 až 3,2 milionu prodaných Maců.

Podle těchto čísel jenom velice málo zákazníků zvolilo iPad místo Macu, jeho vliv je v podstatě zanedbatelný, spíše se to projevilo na prodeji iPodů. Ten zaznamenal výrazný pokles, meziroční propad činí 13 procent. To ale mluvíme o datech pro USA, celosvětově budou údaje o odbytu vypadat zase trochu jinak.

Přesnější čísla o prodeji Maců, iPadů a dalšího hardwaru se ovšem dozvíme už brzy, protože Apple minulý týden oznámil, že své finanční výsledky za druhé kalendářní čtvrtletí 2010 (z hlediska účetnictví Applu jde o třetí čtvrtletí fiskálního roku) sdělí 20. července.

Na iPadu se podařilo zprovoznit Flash Player pro Android

Všeobecně se ví, že Apple ze zásady odmítá Flash na všech zařízeních s iOS. Přesto se však podařilo ho zprovoznit na iPadu. K tomu pomohlo, že Adobe nedávno uvolnila Flash Player 10.1 Mobile pro Android 2.2. A právě ten známý hacker „Comex“ zabývající se přístroji s iOS dokázal přenést pod iOS pomocí zprostředkující vrstvy (Applem rovněž zavrhované).

Jak ukazuje toto video (mimochodem pořízené iPhonem 4 a sestříhané v mobilní verzi iMovie), varianta Flash Playeru pro iOS nazvaná „Frash“ dovoluje spouštět většinu Flash aplikací v prohlížeči Mobile Safari.

Frash zatím funguje jen na iPadu, ale plánuje se jeho přenos také na iPhone 3GS a iPhone 4 (starší modely neposkytují dostatečně výkonný hardware) a samozřejmě i podpora iOS 4, což však nemusí být až tak snadné, mohou se ještě objevit nečekané překážky.

Comex hodlá Frash uvolnit k širšímu použití teprve poté, co bude stabilní, takže na něm bude ještě pracovat, pro vývojáře je ale už dostupný tady a mohou se podílet na jeho dalším rozvoji.

Z videa plyne, že se Flash hry přehrávají docela hladce, funguje rovněž zvuk a aplikace pracují i po změně velikosti zobrazení. Pochopitelně Frash vyžaduje, aby daný iPad měl otevřený (jailbroken) firmware. Oficiální podpory se tento software určitě nedočká.

Tahle ukázka poněkud zpochybňuje výroky Steva Jobse o tom, jak špatně by Flash fungoval na zařízeních s iOS. Frash je ovšem zatím dost nestabilní a netestovala se ani výdrž baterie při jeho používání a stále má jisté problémy s uživatelským rozhraním, například hra Alien Hominid se nedala hrát bez hardwarové klávesnice.

Pokud se však Frash nakonec podaří dostat do použitelného stavu, bude představovat docela pádný argument proti tvrzením Applu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: