Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Další nepříznivé zprávy o prodeji iPhonu v Číně
7. prosince 2009, 00.00 | China Unicom na aukčním serveru prodal jen pět iPhonů, oficiální prodej v Číně tak zřejmě stále zůstává velmi slabý.
Minulý týden přišly další nepříznivé zprávy o vývoji oficiálního prodeje iPhonu v Číně. V nelidnatější zemi světa se iPhone začal oficiálně prodávat 30. října, avšak dosavadní kusé informace o vývoji odbytu nejsou příliš povzbudivé.
Během úvodního víkendu se prodalo jen 5 000 kusů telefonu a od té doby China Unicom, mobilní operátor, který se stal oficiálním čínským distributorem iPhonu, další údaje nezveřejnil. Dá se ovšem předpokládat, že se prodej nejspíš nevyvíjí zrovna dobře, protože pokud by se China Unicom mohl pochlubit nějakými překvapivými novými čísly, jistě by to udělal.
Další velmi slabé výsledky z Říše středu
A stále chabé poptávce nasvědčují také výsledky prodeje v internetové aukci. China Unicom totiž začal telefon Applu nabízet od poloviny listopadu i v aukčním elektronickém obchodu Taobao.com, považovaném za čínskou obdobu známého aukčního serveru eBay (China Unicom provozuje též vlastní elektronický obchod, avšak jeho výsledky nezveřejňuje).
Minulý týden se objevily přesnější údaje o výsledcích tohoto aukčního prodeje, agentura IDG News oznámila, že za první dva týdny se takto prodalo pouhých pět iPhonů, z toho dva 8GB modely 3G a tři 16GB iPhony 3GS. To se tedy opravdu dá spočítat na prstech jedné ruky a pro oficiální prodej iPhonu v Číně to nevěstí nic dobrého.
Tahle čísla stojí v ostrém kontrastu s vývojem v Jižní Koreji, kde se iPhone prodává od 28. listopadu a první výsledky vypadají velice dobře, před obchody se tvořily fronty zájemců a samotné předběžné objednávky dosáhly okolo 65 000 kusů. (V Koreji ovšem iPhone proti konkurenčním chytrým telefonům vychází docela levně.)
Příčina vězí v nevýhodných podmínkách oficiálního prodeje
To však vůbec neznamená, že by Číňané iPhone hromadně odmítali, jde hlavně o to, že podmínky oficiálního prodeje jsou značně nevýhodné. Telefony prodávané China Unicomem musí soupeřit s nesmírně silným šedým trhem (nezapomínejte, že fyzická výroba iPhonu probíhá právě v této zemi), v pouličním prodeji se dá iPhone sehnat za nižší ceny, než jaké požaduje China Unicom.
A aby toho nebylo málo, „oficiální“ modely navíc mají vypojenou podporu WiFi připojení. Tohle omezení si vyžádala čínská vláda, sice ho po několika měsících zase zrušila, jenže to už byly okleštěné telefony hotové. (China Unicom naznačil, že by později mohl začít dodávat iPhony s podporou WiFi, ale nijak blíže to neupřesnil).
Není tedy divu, že čínští zákazníci nemají příliš velký zájem o dražší a navíc omezenější oficiální modely, když mohou levněji sehnat plně funkční iPhony. Přirozeně se neví, kolik se jich takto již prodalo, ale podle některých odhadů to může být nejméně 1,5 milionu kusů, neoficiálně importovaných do kontinentální Číny především z Hongkongu (a existují i vyšší odhady).
Zlepšení by potřeboval i čínský App Store
Problém může být také s placením v obchodu App Store, v Číně sice už přibývá kreditních karet, ale jejich rozšíření stále zůstává poměrně nízké, zvlášť mezi mladými lidmi, kteří by nejspíš nakupovali na App Store a navíc tamní uživatelé karty neradi používají pro malé platby přes mobilní telefon, mnozí dávají přednost jiným formám placení (jako jsou předplacené kupóny). Čínský App Store by tak zřejmě potřeboval zavést nové platební možnosti a pomohlo by mu též rozšíření nabídky lokalizovaného obsahu.
China Unicom samozřejmě stále zachovává povinný optimismus ohledně dalšího vývoje prodeje iPhonu, minulý měsíc jeden jeho představitel prohlásil, že iPhone si nakonec pořídí 10 procent všech uživatelů 3G služeb v Číně, ovšem tyto služby se tam teprve rozbíhají.
Zatím to však vypadá, že dokud bude China Unicom držet stávající ceny a bude nabízet modely bez WiFi, bude šedému trhu konkurovat jenom velice těžko.
Diskuse k článku