Bezpečnostní chyba elektronické pošty iPhonu bude vyřešena ve firmwaru 3.1 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Bezpečnostní chyba elektronické pošty iPhonu bude vyřešena ve firmwaru 3.1

21. srpna 2009, 00.00 | Zjištění, že funkce Spotlight dokáže nalézt na iPhonu a iPodu touch i smazané zprávy elektronické pošty sice vyvolalo značný rozruch, ale firmware 3.1 by měl tuto chybu opravit.

V minulých dnech se o mediální rozruch postarala nová bezpečnostní chyba iPhonu, když v pondělí na webu Cult of Mac jeho čtenář Matt Janssen zveřejnil své zjištění, že vyhledávací funkce Spotlight dokáže na iPhonu či iPodu touch najít již smazané zprávy elektronické pošty (na YouTube si můžete prohlédnout video, jež to názorně předvádí).

To je samozřejmě chyba a možný bezpečnostní problém, protože tak lze vyhledat i zprávy, které chtěl uživatel z přístroje odstranit. Smazané zprávy se však podle Janssena pořád dají objevit, a to včetně těch několik měsíců starých.

Spotlight hledá i v poštovním koši

Většina poštovních klientů při mazání zprávy jenom přesune do složky sloužící jako koš (podobá se to koši v pracovní ploše Mac OS X či Windows). A Spotlight prohledá také tuto složku, takže dokáže najít nedávno smazané zprávy.

Koš se ovšem po určité době vyprazdňuje a iPhone přirozeně nabízí nastavení této doby (i když poněkud zasuté pod několika úrovněmi konfiguračních menu). Blog TUAW v této souvislosti navrhuje, aby Apple prostě do poštovního klienta přidal tlačítko pro vyprázdnění koše.

Problém vzniká u POP účtů

Jenže problém může být ještě hlubší podle toho, jaký typ poštovního účtu se používá. Zatímco s IMAP účty žádná potíž není, v případě POP účtů lze smazané zprávy někdy pomocí Spotlightu najít i poté, co se poštovní koš vyprázdní.

TUAW provedl dodatečné testy a zjistil, že při užívání POP účtů jsou výsledky velice rozdílné, někdy se smazané zprávy už objevit nedají, zatímco jindy ano. A někteří uživatelé takto dokonce našli všechny své smazané zprávy, zřejmě záleží na konkrétní konfiguraci a poskytovateli poštovní služby.

Jde tedy skutečně o chybu, co by se měla opravit. Ono sice pokud získá k iPhonu či iPodu touch přístup neoprávněná osoba, tak nejspíš nebude největším problémem to, že může vyhledat smazané poštovní zprávy, ale přesto to potenciální riziko znamená. (Mimochodem, Macworld na tohle chování upozornil již v červenci.)

Firmware 3.1 chybu již opravil

Celá věc samozřejmě jako vždy vyvolala značnou mediální odezvu, ale není třeba se tím příliš znepokojovat protože Apple už pracuje na řešení. Server Gizmodo obdržel důkaz, že Apple si je chyby vědom a připravuje její řešení, které zřejmě bude součástí firmwaru 3.1, protože již jeho současné beta verze danou potíží netrpí.

Vše se tedy nejspíš vyřeší s firmwarem 3.1, který by Apple mohl uvolnit 9. září při představení nových iPodů. Teoreticky by sice mohl už dříve vydat nějakou opravnou meziverzi firmwaru 3.0.x, jako to udělal v případě firmwaru 3.0.1, avšak ten napravoval opravdu závažnou bezpečnostní chybu, zatímco problém s poštou až tak zásadní není, takže řešení zřejmě přijde teprve s verzí 3.1.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: