Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Apple zpřísnil hodnocení aplikací pro App Store integrujících webový prohlížeč
20. července 2009, 00.00 | Minulý týden Apple opět rozhněval vývojáře aplikací pro App Store, protože se ukázalo, že všechny tituly s integrovanými webovými prohlížeči se hodnotí jako určené pro dospělé a nemají nárok na propagační kódy.
Přístup Applu k vývojářům píšícím aplikace pro iPhone a iPod touch, jež Apple nabízí ve svém webovém obchodu App Store, často vyvolává kritiku, zejména kvůli značně přísným podmínkám připouštění aplikací do tohoto obchodu. A minulý týden mnohé z nich znovu značně rozhněval, když změnil hodnocení aplikací, jež zahrnují webový prohlížeč.
Aplikace pro dospělé nemají nárok na propagační kódy
Jako první o tom informoval blog TUAW, tentokrát se to však netýká ani tak schvalování aplikací, jako spíše možností jejich propagace.
Jde o to, že již od konce minulého roku Apple dovoluje autorům placených titulů vytvářet propagační kódy, umožňující až 50 osobám, aby si daný titul stáhly z App Store zdarma.
Tak lze velice snadno zpřístupnit nový program například recenzentům, aniž by jim tím vznikaly další náklady a pro samotného vývojáře je to rovněž velice snadné, nemusí vytvářet zvláštní zkušební verze. Tyto kódy samozřejmě podléhají přísným omezením (jsou neprodejné, jejich platnost vyprší za 28 dní a platí pouze jednorázově), přesto se ukázaly jako velmi užitečné.
Problém však spočívá v tom, jak se k možnosti získání těchto kódů staví nový systém hodnocení vhodnosti aplikací podle věku uživatele, zavedený s firmwarem 3.0 vydaným v polovině června.
Ten nejenom dovoluje rodičům nastavit pravidla přístupu k aplikacím pro děti, ale také alespoň teoreticky otevírá možnost vydávání aplikací, jež by dříve nebyly povoleny kvůli nevhodnému obsahu. Proto hodnocení podle věku vývojáři uvítali, doufali, že se tím omezí výskyt případů, kdy byl titul po zaslání do App Store odmítnut kvůli tomu, že zahrnuje nebo zpřístupňuje nevhodný obsah.
K zařazení mezi tituly pro dospělé stačí integrovaný webový prohlížeč
Avšak pro aplikace hodnocené jako pro dospělé (pro věk 17 a víc let) se zmíněné propagační kódy prostě nenabízejí, TUAW o tom informoval vývojář, který si přál zůstat v anonymitě. Ovšem Apple do této kategorie nezařazuje jen „explicitní“ tituly, obsahující neslušné výrazivo, násilí, otevřeně sexuální obsah či odkazy na drogy nebo alkohol, podle něj tam automaticky spadají též všechny aplikace, jež obsahují integrovaný webový prohlížeč nebo poskytují přístup k obsahu třetích stran.
Takových titulů však existuje ohromné množství a ty všechny zřejmě nebudou moci využívat propagačních kódů. To přirozeně mnohé vývojáře rozhořčilo, na svém blogu si postěžoval třeba Marco Arment, tvůrce programů Instapaper a Tumblr, říká, že nyní pochybuje o životaschopnosti podnikání postaveného na vývoji aplikací pro iPhone.
Stížnosti vývojářů neustávají
Arment svou nespokojenost s Applem vyjadřoval již dříve, zejména kvůli jeho neochotě odpovídat na otázky vývojářů. Ve zmíněném příspěvku tvrdí, že Applu trvá schválení aplikace 8 až 30 dní a dále si stěžuje právě na to, že všechny tituly schopné pracovat s webem spadají do kategorie pro 17 a více let, takže se pro ně nenabízejí propagační kódy a navíc se při pokusu o jejich koupi objeví varování, že daný titul může obsahovat neslušné výrazy, nahotu či odkaz na drogy, což nejspíš odradí část potenciálních zákazníků.
Arment navíc prohlašuje, že rozhraní iTunes Connect, sloužící k zasílání a správě aplikací, má spoustu chyb a často pokazí důležité úkony. A Applu je to zřejmě jedno, zdá se být spokojený se současným stavem. Z Armenta sice mluví hořkost a jeho argumenty jsou místy dost diskutabilní, ale na některé z popsaných potíží poukazují i mnozí jiní.
To, že schválení aplikace často závisí na maličkostech, ilustruje také zpráva na blogu Matthewa Leshe, autora aplikace iTweetReply. Píše, že Apple testoval iTweetReply po zaslání na App Store jen několik dní (aplikace přistupuje ke svému serveru, z čehož lze zjistit, kdo ji používá), avšak oficiální oznámení o tom, že nebyla přijata, poslal skoro o měsíc později.
A důvod odmítnutí byl skutečně poněkud kuriózní, vadilo, že se při spouštění aplikace objevila obálka s cupertinskou adresou Applu. To Lesh přirozeně velice snadno změnil a odeslal k novému schválení „aktualizovanou verzi“, jejíž přijetí trvalo dalších dva a půl týdne. Lesh se domnívá, že poté, co aplikace projde počátečními technickými testy, následují další úrovně schvalování z právních hledisek a samozřejmě se mu to vůbec nelíbí a volá po průhlednějším schvalovacím postupu.
Apple však nemá mnoho důvodů ke změnám
Jak vidět, tak ani příchod firmwaru 3.0 zdaleka nevyřešil všechny potíže a stížnosti vývojářů přetrvávají. Příčin tohoto stavu je nepochybně více, ostatně v zemi s největším počtem právníků na světě není divu, že Apple raději volí opatrnost a část potíží určitě plyne prostě z ohromného počtu vznikajících titulů, přesto by se jistě ledacos dalo zlepšit.
Otázkou však je, zda k tomu Apple vůbec má motivaci, protože přes všechny stížnosti a obtíže App Store pokračuje v prudkém růstu (před pár dny počet jednotlivých stažení aplikací překročil 1,5 miliardy), a i když obchod samotný možná nevydělává zase až tak závratné částky, přinejmenším nepřímo (podporou prodeje iPhonů a iPodů touch) přispívá k prosperitě Applu již za současného stavu.
Diskuse k článku