Apple údajně prodal China Unicomu 5 milionů iPhonů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Apple údajně prodal China Unicomu 5 milionů iPhonů

14. srpna 2009, 00.00 | Apple měl do začátku prodat čínskému operátorovi, s nímž jedná, 5 milionů iPhonů za skoro 1,5 miliardy USD, což ukazuje potenciál tohoto ohromného trhu.

Počátkem srpna přibývalo zpráv naznačujících, že jednání o zahájení oficiálního prodeje iPhonu v (kontinentální) Číně jsou na dobré cestě. Informace o dalším vývoji vyjednávání sice stále zůstávají nejasné, ale nové zprávy z Číny nasvědčují, že se dohoda skutečně blíží a že Apple má naději na další výrazné zlepšení svých obchodních výsledků.

China Unicom prý do začátku koupil 5 milionů iPhonů

Deník International Business Times totiž cituje lokální čínská média, podle nichž Apple už operátorovi China Unicom, s nímž jedná, prodal 5 milionů iPhonů za 10 miliard jüanů (1,46 miliardy USD či 26,4 miliardy Kč). Za jeden telefon tak China Unicom v průměru zaplatil 2 000 jüanů (293 USD, 5 300 Kč). Koncové ceny pro čínské zákazníky ovšem budou vyšší, podle kantonského zástupce China Unicomu se bude 8GB model prodávat za zhruba 2 400 a 16GB verze za 4 800 jüanů.

Ze zprávy není jasné, o jaký typ iPhonu se jedná, jistě se ví pouze to, že jde o WCDMA telefon pro 3G síť (právě tu jako jediný čínský operátor provozuje China Unicom), předpokládá se však, že by to mohl být speciální model pro Čínu, který by mimo jiné neměl nabízet WiFi připojení (čínská vláda si to prý nepřála, ale ani tohle není jednoznačně potvrzené).

V každém případě, je-li tato zpráva pravdivá, udělal Apple ohromný obchod, protože za druhé čtvrtletí letošního roku prodal 5,2 milionu iPhonů na celém světě, to jasně ukazuje potenciál čínského trhu.

Apple hodně ustoupil při dělení zisků

Zřejmě i proto Apple značně ustoupil v otázce dělení zisků. Apple sice tyhle údaje důsledně tají, ale odhaduje se, že na většině ostatních trhů získává 20 až 30 procent zisku z prodeje iPhonů. Avšak v případě jedenačtvrtmiliardového čínského trhu byl zjevně ochoten k ústupkům, jeho zisk z jednoho prodaného telefonu by měl činit 1 000 až 1 100 jüanů (146 až 160 USD). To je pořád docela dost, zvlášť když se uváží, že Apple musí v Číně soupeřit s černým trhem, kde se iPhone (často ovšem velice pochybného původu) dá sehnat za ceny od 400 do 1000 jüanů.

Vypadá to tedy na oboustranně výhodný obchod, při takovýhle objemech si přijde na své jak Apple, přestože musel proti zvyklostem z jiných zemích zmírnit své požadavky, tak také China Unicom.

Uzavření dohody sice stále ještě nebylo oficiálně oznámeno, ale když China Unicom nakoupil tolik iPhonů, potom pravděpodobně zbývají již jenom formality (licenci potřebnou k provozování iPhonu už Apple od čínských úřadů získal na dobu pěti let), koncovým zákazníkům by se zakoupené telefony měly začít prodávat v září.

Jestliže se tyhle zprávy potvrdí, pak Apple při oznámení výsledků za toto čtvrtletí opět překoná dosavadní rekordy, co se týče iPhonů (bude samozřejmě záležet na tom, do jak dlouhého časového období bude nákup rozložen, kdyby byl jednorázový, znamenalo by to skutečně ohromný nárůst), otevřenou otázkou však zůstává, kolik dalších iPhonů po téhle „první dávce“ ještě dokáže čínský trh absorbovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: