Apple údajně objednal fotoaparáty pro nové iPody a plánuje nasazení mikroprojektorů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Apple údajně objednal fotoaparáty pro nové iPody a plánuje nasazení mikroprojektorů

8. července 2009, 00.00 | Objevily se pověsti, že Apple zadal objednávku na fotoaparáty (shodné s těmi v iPhonu 3GS) pro chystaný nový iPod touch (a snad také další modely). A je možné, že připravuje doplnění mikroprojektorů k iPhonu a iPodu touch.

Dnešní dávka zpráv se týká především iPhonu a iPodu touch, s tím se však nedá mnoho dělat. Vstupujeme do období sklizně okurek, navíc minulý víkend nebyl prodloužený jen u nás, ale kvůli oslavám Dne nezávislosti též v USA. Tohle vše dohromady způsobilo ochabnutí přísunu novinek.

Zvlášť málo se toho děje kolem Maců, protože s modernizací svých notebooků Apple přišel již na konferenci WWDC 2009, další významnější hardwarové inovace se dají čekat nejdříve během letošního podzimu. V oblasti softwaru pak bude významnějším rozvojovým impulsem až vydání Mac OS X 10.6 Snow Leopard v září.

Není tedy divu, že většina zpráv nyní pojednává spíše o kapesních přístrojích Applu, vzhledem k tomu, že na trh nedávno dorazily nový firmware 3.0 a nový model iPhonu a očekává se uvedení modernizovaného iPodu touch.

Jestliže Apple zachová scénář z minulých let, mohl by se iPod touch třetí generace objevit na trhu už počátkem září a nepochybně bude vybaven obdobným hardwarem jako iPhone 3GS. A právě dohadů o tom, kolik hardwaru z telefonu nový dotykový iPod převezme, se týká následující zpráva:

Apple údajně zadal ohromnou objednávku na fotoaparáty pro iPody nové generace

Již v květnu se vynořily první pověsti o tom, že Apple doplní fotoaparát také k iPodu touch a dokonce i k iPodu nano. A teď přišly další zprávy, jež se tento tah Applu zdají potvrzovat.

Blog TechCrunch přinášející zpravodajství z oblasti nových technologií tvrdí, že podle jeho zdroje z Dálného východu Apple nedávno zadal novou „masivní“ objednávku na moduly fotoaparátu stejného typu jako ten, co se nachází v novém iPhonu 3GS. TechCrunch odhaduje, že cena těchto modulů činí okolo 10 USD za kus a domnívá se, že objem objednávky je tak velký, že tyhle komponenty mohou být použity pouze pro jednu věc, totiž pro nové iPody.

Doplnění fotoaparátu (a současně též videokamery) k iPodu touch se zdá být vcelku logickým krokem, protože používá stejný software jako iPhone, bude tudíž mít patřičnou podporu pro takovýto hardware. Jenže ona údajná objednávka je prý tak obrovská, že informovaní lidé na Tchaj-wanu spekulují o nasazení fotoaparátů i do nižších modelů iPodů, zdroj blogu TechCrunch prohlásil, že brzy možná bude mít fotoaparát každý iPod vyjma modelu shuffle.

To se do značné míry shoduje s už zmíněnými květnovými pověstmi a zapadaly by toho též informace serveru iLounge, který koncem května zveřejnil svou grafickou představu iPodu nano páté generace se širokoúhlou obrazovkou a fotoaparátem (odvozenou z toho, co se dozvěděl od svých zákulisních zdrojů).

Dalším náznakem integrace fotoaparátu do iPodů by mohla být nová ochranná pouzdra určená pro dosud neuvedené modely, na webech výrobců příslušenství iPodů se objevilo jak pouzdro iPodu touch třetí generace, tak varianta pro iPod nano páté generace a oba ochranné obaly nesou otvory pro fotoaparát, u toho pro iPod touch jde o výřez u středu horního okraje na zadní straně, pouzdro pro iPod nano nabízí eliptický otvor v místech odpovídajících skice iLounge.

Výrobci příslušenství by sice teoreticky mohli mít některé informace od Applu předem, ale nelze na to rozhodně spoléhat, v řadě případů se naprosto mýlili a jejich plány se ukázaly jako zcela zavádějící (třeba v případě „iPhonu nano“, tvořícího horké téma pověstí letošního ledna).

Přesto se však zdá, že zprávy o doplnění fotoaparátu k novým iPodům zřejmě mají pravdivý základ. To platí zejména pro iPod touch, v jehož případě to dává největší smysl. Firmware 3.0 poskytuje vývojářům aplikací přístup k funkcím fotoaparátu a videokamery, takže lze očekávat přísun nových aplikací na App Store a pokud bude potřebný hardware nabízet také iPod touch, významně se tím rozšíří dostupná uživatelská základna pro takovéto programové tituly.

iPod touch třetí generace s hardwarem iPhonu 3GS by sice i tak měl být pro zákazníky přitažlivý (například otevře zcela nové příležitosti pro hry), ale doplnění fotoaparátu by dále významně rozšířilo jeho možnosti. Jestliže příslušný modul opravdu stojí okolo 10 USD, potom to výrobní náklady až tolik nezvýší, zato by to mohlo přivábit ještě více zákazníků, takže v konečném výsledku by tenhle tah dále zvětšil jak tržby, tak zisky Applu.

Možnost pořizování videa se totiž setkala se značným zájmem uživatelů iPhonu 3GS (po jeho uvedení na trh se kupříkladu zněkolikanásobil počet mobilních příspěvků na YouTube), v případě iPodu touch by tomu mělo být stejně. Některé jiné telefony a kapesní videokamery sice umí pořizovat HD video, zatímco iPhone 3GS nabízí pouze VGA kvalitu (použitý hardware by nejspíš zvládl i video v HD formátu 720p, avšak Apple tuto možnost nevyužil), ale ovládání potřebných funkcí, včetně těch pro ořez nahrávek a jejich umisťování na internetové služby, je tak snadné, že hodně uživatelů dává přednost řešení Applu.

Přidání fotoaparátu k iPodu nano (a možná i dalším iPodům) sice vyvolává jisté pochybnosti, avšak rovněž v tomhle případě by mohlo mít opodstatnění. Kvůli omezeným možnostem hardwaru a softwaru těchto modelů (oproti přístrojům s iPhone OS) je možné, že jejich fotoaparát bude sloužit jenom k pořizování statických snímků, avšak již to by mohl být pro mnohé zákazníky důvod ke koupi nového modelu, jednalo by se tedy hlavně o opatření k posílení odbytu iPodů.

Potvrzení, či vyvrácení, těchto úvah bychom se měli dočkat poměrně brzo, snad už počátkem září zjistíme, zda jsou nové iPody skutečně vybaveny fotoaparáty.

Apple možná doplní iPhony a iPody touch o mikroprojektor

Apple tedy zřejmě brzy všem svým kapesním přístrojům s OS X umožní pořizovat fotografie a videozáznamy a možná chystá významné novinky také v oblasti zobrazování tohoto obsahu.

iPhony a iPody touch sice mají docela kvalitní displeje (mnozí konkurenti však již dnes nabízejí obrazovky s výrazně vyšším rozlišením), ovšem z principu jsou určeny jen pro jednoho pozorovatele. Budete-li chtít videa a další obsah uložený na těchto přístrojích (a díky současným kapacitám flash paměti ho tam může být opravdu hodně) předvést více lidem současně, bude potřeba sáhnout po jiném zobrazovacím zařízení, nejlépe po projektoru. A je možné, že takovou možnost časem zajistí samotný Apple.

Tchajwanský server DigiTimes, velice dobře obeznámený s děním u tamních výrobců elektroniky, totiž uvádí, že Foxlink, divize OEM výrobce iPhonů, též u nás známé firmy Foxconn, vyvíjí vlastní technologii mikroprojektorů, která by se mohla objevit na trhu možná ještě letos.

Podle zdrojů od tchajwanských výrobců mobilních telefonů údajně všichni hlavní výrobci chytrých telefonů, jako Nokia, Samsung a Apple, plánují uvést na trh přístroje s integrovanými mikroprojektory do konce letošního roku.

Právě mikroprojektory se jeví jako nejlepší prostředek, jak překonat fyzická omezení kapesních přístrojů, pokud jde o formát obrazu, jejich miniaturizovaný hardware by spolu s příslušným softwarem měl dovolit promítání poměrně velkého obrazu (srovnatelného se stolními monitory, či televizory) na vhodnou plochu poblíž, třeba na stěnu, či plátno.

Promítání integrovaným mikroprojektorem by bylo mnohem pohodlnější než připojování k externímu zobrazovači, nemluvě o tom, že vhodnou stěnu seženete mnohem spíš než velkoplošný televizor.

Několik firem již vyvíjí samostatné mikroprojektory, jež půjde připojit ke stávajícím iPhonům a iPodům, na letošním Macworld Expu například předváděla firma Microvision prototyp svého projektoru PicoP, schopného zobrazovat rozlišení 848 x 480 (WVGA) a promítat obraz o úhlopříčce okolo 2,5 metru. Díky použité laserové technologii projektor vydržel na svou baterii asi 2 hodiny, z tohoto krátkého videa AppleInsideru si lze udělat představu, jak vypadá promítaný obraz.

Foxlink však údajně pracuje na integrovaném řešení, a to by muselo být ještě mnohem menší, aby se do přístrojů vůbec vešlo, stejně tak bude třeba vyřešit otázku spotřeby energie, promítání by nepochybně dost výrazně zkrátilo výdrž baterie (bude ovšem velice záležet na užité technologii, DigiTimes ale neuvádí žádné technické podrobnosti).

Apple navíc právě nyní uvedl nový iPhone a chystá obdobný iPod touch, v nich se integrovaný projektor ještě očekávat nedá, vzhledem k obvyklému vývojovému cyklu Applu lze předpokládat, že tuhle technologii začlení až později, mohla by se však objevit v některých dalších hypotetických zařízeních s dotykovým ovládáním (třeba v dosud poněkud mýtickém tabletu).

Ve vzdálenější budoucnosti (tedy asi nejdříve v příštím roce) by se ale mohlo začít nasazování integrovaných mikroprojektorů šířit, budou-li překonány technické překážky (a přirozeně též pokud bude toto řešení ekonomicky schůdné), vypadá to totiž jako nejvhodnější způsob, jak obejít fyzická omezení kapesních přístrojů při zobrazování větších formátů.

Je pravděpodobné, že Apple s touhle technologií nepřijde jako první, lze však doufat, že jeho implementace integrovaného mikroprojektoru bude podobně uživatelsky vstřícná jako nahrávání videa na iPhonu 3GS.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: