Pojďme si hrát... s GarageBandem! (6) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

Pojďme si hrát... s GarageBandem! (6)

7. června 2004, 00.00 | Máte rádi muziku, ale vždycky jste
se báli něco si s ní začít? Ale jistě,
posledně jsem sliboval, že vás
už konečně připustím k nahrávání.
Nedá se ovšem nic dělat, Apple updatoval
GarageBand na verzi 1.1 a ty změny
a novinky to vy prostě musíte znát.
A já to budu vyžadovat a já si vás
prověřím! A ty se Dubecký už koukej
vymotat z těch smyček, dneska budem
zkoušet ReWire, budeme se
propojovat...

Přehled změn a novinek, které přináší update GarageBand 1.1

(V textu psaném kurzívou naleznete některé zpřesňující a detailní informace, tipy, rady a zajímavosti.)

Tento update vám rozhodně doporučuji, GB celkově zrychlil a práce v Garage je zase o něco příjemnější, stojí za to už jen třeba ta "bublinková" nápověda, která při najetí kurzorem nad každým prvkem usnadňuje začátečníkovi osahání aplikace.

Jistě, ve dvou případech mám ke změnám určité výhrady, ale už se těším na další verze.

ReWire

Rozšiřuje možnosti GB o vnitřní propojení (to jako bez drátů, chápeš Dubecký...?) s jakoukoliv další hudební aplikací, která podporuje ReWire protokol.

Pokud máte nastartovaný GB a spustíte potom např. Reason (sequencer a vynikající zvukový modul), tak ten se přepne do režimu "Slave". Reason prostě začne váš GB ve všem poslouchat a běhat tak, jak GB píská: podřídí se jeho tempu, přesouvá se, hraje a zastavuje na stejných místech a hlavně všechnu muziku, co hraje, automaticky přimíchává do GB.

Aplikací, které tohle umí, je celá řada, seznam naleznete na stránkách firmy Propellerhead, která tuhle vymoženost vymyslela a která také vyrábí zmíněný Reason.

Tohle je rozhodně největší novinka, bohužel musím zároveň konstatovat, že i když Apple jako příklad použití uvádí právě Reason, mě osobně to prostě nefunguje... Zkoušel jsem vícero počítačů a uvítal bych i vaše zkušenosti.)

 

Přesouvání stop

Stopu (v záhlaví) chytnete a táhnete.

Jakmile máte stop jen trochu více, hodí se vám přehledně si je uspořádat.

 

Kopírování stop

Povelem Track > Duplicate Track [apple-D] vytvoříte přesnou kopii označené stopy.

 

Nemusíte už potom např. při zdvojování zpěvu znovu pracně nastavovat všechny efekty. Uplatní se také všude tam, kde byste potřebovali automatizovat parametry efektů (GB umí pouze hlasitost stopy). Vysvětlím: chcete třeba výkřik "Óóó, jsi tak úžasná" pořádně "nahalit" (voláme do prostoru a zní to jak v kostele, vlastně ne, Dubecký, ne abys v kostele křičel, křičet se může třeba v lese, ne tam taky ne... pod mostem si můžeš zavolat) - takže si zduplikujete celou stopu s jejím nastavením a tenhle výkřik tam přesunete. Jak prosté.

 

Přejmenovávání stop

Ano, učil jsem vás, že stopy (a regiony) se přejmenovávají dole v části Editoru stop. Tak to zůstává, navíc teď můžete klepnout na název přímo v záhlaví stopy.

Zní to jednoduše, je to ale trochu složitější: aby se programátoři vyhnuli poklepání, která otvírá Inspektor stop a tažení, kterým stopu přesouváte, udělali to takhle - musíte klepnout a chvíli počkat, nedivte se, že se nic neděje, hlavně nesmíte pohnout s kurzorem. Tuto komplikaci hodnotím dosti záporně, rozhodně to není ani trochu intuitivní a navíc my, co používáme tablet, se musíme učit podivným způsobům. Ať to zkouším jak to zkouším, zatím jsem nepřišel na zaručený postup, jako by se to chovalo pokaždé jinak... No jak tohle zvládne Dubecký? Ale určitě si to v Cuppertinu přečtou, protože prostě určitě musí sledovat MujMac, že... a Kakaxu zvlášť... no přece určitě je tam stálý překladatel a Steve má k ranní kávě vždycky svodku a v dalším updatu už to bude _normální klepnutí_.

 

Umístění knihovny smyček

Dříve se všechny smyčky při vkládání a indexaci (neboli katalogizaci, registraci - samá pěkná česká slova, že... GB přitom _načítá_ metadata o smyčkách) přes Prohlížeč smyček automaticky kopírovaly do složky /Library/Application Support/GarageBand/Apple Loops. Nyní se vás GB zeptá, jestli je chcete zkopírovat, nebo ponechat, kde se právě nalézají.

Smyčky z CD a DVD budou ovšem bez milosti kopírovány. Pokud je chcete mít např. na externím disku, uložte si je tam ještě před vložením do GB. Výrobci smyček chrlí další a další CD, a když máte malý disk, nebo notebook...

 

Uložení MIDI smyčky jako Audio

Pokud při tažení MIDI smyčky (zelené) z Prohlížeče smyček do hlavního okna podržíte klávesu [alt], bude smyčka okamžitě zkonvertována na Audio. Cože? Rozdíl mezi MIDI a Audio jsem už přece několikrát vysvětlovat, měli jste dávat pozor!

K čemu to je dobré? Tak především Audio smyčka tolik nezatěžuje procesor počítače, který potom nemusí jako u MIDI zvuk neustále vytvářet, vypočítávat. Uvolněnou kapacitu pak můžete použít na efekty. Dále se to hodí, když chcete GB skladbu poslat kamarádovi k dopracování a nejste si jisti, že má nainstalovány stejné smyčky, jako vy.

Nevýhodou je samozřejmě nemožnost přiřadit smyčce úplně jiný zvuk a vůbec upravovat ji s takovou snadností, s jakou si posouváte MIDI noty.

Pokud potřebujete hodně šetřit CPU, můžete si v předvolbách tuto funkci nastavit jako výchozí, tedy bez použití klávesy [alt]. A ještě bych dodal, že GB teď také zkonvertuje MIDI na Audio při tažení na Audio stopu.

 

Oprava časování na označených MIDI notách

Dříve jste mohli příkazem Fix Timing v Editoru stop zarovnávat noty na mřížku jen u celých regionů, museli jste je kvůli tomu rozdělovat...

Tak teď ještě, aby šlo zarovnávat třeba jen na 80%, na 100% to je nelidské, strojové, hloupé, chladné, bez feelingu, slyšíš Steve?

 

Import AAC audio souborů

GB vám nyní po přetažení z Finderu "spolkne" kromě formátu AIFF, WAV a MP3 i soubory AAC.

AAC ovšem nesmí být chráněné proti kopírování. Při importu jsou všechny konvertovány na AIFF, což u WAVů třeba nevadí, tam se zvuk nemění, ale především u MP3 dochází při dekódování k slyšitelnému "blednutí" frekvenčního spektra, "pixelovatění" detailů a "chorusování".

 

Efekt Echo i pro jednotlivé stopy

Dříve byl tento efekt dostupný pouze na stopě masteru, kde se centrálně nastaví pro ostatní stopy a na nich se pouze určuje míra poslání dotyčné stopy do efektu. Ano, tak se to i ve studiové praxi většinou používá. Také je však často třeba speciální echo jen třeba pro sólo atd.

 

Uložení jako Archiv

Povelem File > Save as Archive si zajistíte, že se skladbou budete moci pracovat i bez přístupu ke knihovně smyček. GB si z knihovny vytáhne všechny smyčky, které jste použili a také všechny MIDI regiony uloží do skladby jako Audio. To navíc ulehčí vašemu computeru, když už nemůže, jeee - tak se neurážejte... tak dejme tomu třeba ten computer, který máte na chatě, už tolik nemůže...

Negativním jevem je, že velikost skladby se takto podstatně zvětší.

 

Uzavření skladby už neukončuje celou aplikaci

Že jsem posledně psal o tom, abyste si na to dali pozor? Tak třeba Steve skutečně naslouchá...

 

Příště: Teď už doopravdy - nahráváme!!!!

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: