Pojďme si hrát...s GarageBandem! (16) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Pojďme si hrát...s GarageBandem! (16)

2. února 2005, 00.00 | Máte rádi muziku, ale vždycky jste se báli něco si s ní začít? Následujte Dubiho s Kakaxou! Jestli vás dnes nepřesvědčíme, že dělat muziku v GarageBandu je snadné a že je to navíc úžasná zábava, tak to pak můžem rovnou zabalit...! Takže - co že je pro začátečníka nejsilnější nástroj při aranžování? Smyčky! A Dubi vám předvede, jak mu jedna taková změnila život - a možná ho změní i vám.

Dubiho tutorial 4 - Jak jedna smyčka změnila Dubimu život

V minulé lekci Dubi rozstříhal svůj nápad na kousky a ty pak přeskupil a sestavil dohromady. Skladba však stále postrádá to podstatné pro posluchače: vhodné aranžmá. Dnes na tomto poli učiníme s Dubeckým první důležitý základní krok. Malý pro lidstvo, ale velký pro Dubeckého...

 

skladba

Obsah:

Odstranění nepoužitých verzí a přejmenování stopy
Jak se orientovat v prohlížeči smyček
Dr. Zádrhel a léčka s tóninami
Změna tóniny

Odstranění nepoužitých verzí a přejmenování stopy

Dubi: Takže já bych se teď pustil do hledání ňákejch supr smyček pro tu hitovku. Zároveň vám na tom taky ukážu, co za zádrhel se mi přitom stalo, a jak z toho vybruslíte.

Kakaxa: No, no, no, trochu spisovněji bych prosil!

Dubi: Vypněte tlačítko Solo [S] na vaší finální stopě a ostatní nepoužité postupně označte a povelem Track > Delete Track [apple-backspace] smažte.

Nyní si stopu pojmenujte, dělá se to tak, že se na její název klepne a chvíli se nad ním kurzorem počká.

jmenostopy

Nazvu si to Demo, protože celá tahle stopa se pak nakonec vůbec nepoužije a smaže.

Tip: Stopu lze přejmenovávat také na stejném místě jako regiony: v Editoru stop. Nesmíte mít ovšem označen žádný region, pouze stopu.

 

Jak se orientovat v prohlížeči smyček

Tak a teď začne ta pravá zábava: jdem si hrát se smyčkami! Otevřu si prohlížeč smyček, je to tlačítko s okem, nebo zkratka [apple-L].

prohlizecsmycek

Kakaxa: První, co vidíte, ale není žádný seznam smyček, ale tlačítka s klíčovými slovy pro cílené vyhledávání. Jde o kategorie podle nástroje, podle hudebního stylu, efektů, nálady apod.

Tip: Chytněte černý trámec a vytáhněte jej co nejvýše: najednou uvidíte tlačítek s kategoriemi mnohem více.

tlacitka

Dubi: No já to teď trochu zrychlím, protože už vám strašně chci ukázat jednu parádní smyčku, která mě celou skladbu úplně změní! Já jsem si ji už našel a napsal jsem si, že se jmenuje Echoing String 02, takže to napíšu do vyhledávacího pole a mám ji.

echoing

Kakaxa: No, dobře Dubi, teď si pro smyčku vytvoříš novou stopu, že...

Dubi: Ale ne, to přece vůbec nemusím, stačí tu smyčku vzít a přesunout ji do hlavního okna pod stopu Demo. Odpovídající stopu už GB vytvoří za mě.

Kakaxa: No jistě, Dubečku, to byl ode mě jenom takový chyták. Dostatečně jsi ale nezdůraznil, že mají smyčku vložit na začátek skladby a orientovat se při tažení podle svislé čáry.

vlozeni smycky

Dubi: Ano, to ale lehce opravíme, smyčku si na začátek dodatečně přesuneme a pak ji tažením za pravý horní okraj natáhneme přes celou délku skladby.

natazeni smycky

 

Dr. Zádrhel a léčka s tóninami

Kakaxa: Dubi, svůj milovaný ohmataný Čtyřlístek z roku razdva sem laskavě netahej!

Dubi: Ano prosím, já to vysvětlím, prosím. Zkuste si teď skladbu pustit. Jak vám to zní?

Kakaxa: Chachacha, ja-chá,chá... uff, no to je hrůza, Dubi, ty jsi skutečný antihrdina naší doby, to se ti tedy povedlo, chá-cha, ale to mě vůbec nepřekvapilo, to se dalo ček...

Dubi: ...ale to je právě ten zádrhel! Ta chyba je jasná: na kytaru jsem hrál v A dur, zatímco GB skladbu jsem ponechal ve výchozím nastavení, v C! Jak jste říkal, že si toho nemusím všímat, že to pak můžu kdykoliv změnit!

Kakaxa: A to že jsem říkal? Ale jistě, kdykoliv změnit, ale nejpozději, než začneš pracovat se smyčkami, cha, chá, che, uch...

 

Změna tóniny

Dubi: Takže přátelé, jak tóninu dodatečně změníte: otevřete Inspektor stop (tlačítko "I", nebo [apple-I]) a tam klepněte na Master track a v rozbalovacím menu Key (tónina) vyberte "A".

zmena toniny

A jak vám to zní teď?

 

 

Tady je ke stažení ještě kompletní skladba v GB souboru (6MB).

___________________________________________________

Nahrajte si svoji vlastní skladbu! Pokračujte s Dubeckým, třeba to dokážete lépe než on! Na konci tutorialu vaše skladby v redakci zhodnotíme a ten nejlepší z vás pak může strávit den v profesionálním nahrávacím studiu 3bees (bez dalších podmínek) zcela zdarma!

 

Příště: Dubiho tutorial 5 - Smyčkománie

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: