Mediální zprávy: iTunes Store prodal 5 miliard hudebních skladeb. (20.6.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Mediální zprávy: iTunes Store prodal 5 miliard hudebních skladeb. (20.6.08)

20. června 2008, 08.00 | iTunes Store překročil hranici 5 miliard prodaných hudebních skladeb, velice dobře si vede také obchod s filmy.

Zdá se, že iTunes Store je souzeno lámat jeden prodejní rekord za druhým, alespoň co se USA týče.

Stále úspěšnější prodej hudby

Už počátkem dubna se iTunes Store stal největším maloobchodním prodejcem hudby ve Spojených státech.

A včera Apple oznámil, že zákazníci iTunes Store si již zakoupili a stáhli přes pět miliard hudebních skladeb. (Oficiální tisková zpráva se nachází tady.)

iTunes Store si nadále udržuje postavení největšího amerického maloobchodního prodejce hudby (to potvrzují data průzkumu MusicWatch firmy NPD Group zabývající se průzkumem trhu). Pořád roste též hudební katalog obchodu Applu, nyní už nabízí přes osm milionů hudebních skladeb.

Odbyt hudby na iTunes Store se neustále zrychluje, intervaly mezi jednotlivými miliardami prodaných skladeb se stále zkracují. Zatímco dosažení první miliardy trvalo celé tři roky, ke druhé miliardě Apple dospěl již za rok, třetí a čtvrtou miliardu skladeb zvládl v obou případech za 6 měsíců a pokoření hranice pěti miliard zabralo už jen 4 měsíce. Bude-li tento trend dále pokračovat, dočkáme se dalších takovýchto rekordů ještě letos.

Dobře si vedou také filmy

iTunes Store ovšem dnes již není jenom hudební obchod, nabízí i další mediální data, především filmy a hudební pořady. Filmy Apple jak prodává ke stažení, tak je půjčuje na omezenou dobu prostřednictvím služby iTunes Movie Rentals (spuštěné na letošním Macworld Expu).

A obchodu s filmy se rovněž dobře daří, Apple tvrdí, že každý den si zákazníci koupí a vypůjčí přes 50 000 filmů, to dává přes 18 milionů filmů za rok, což z iTunes Store údajně činí též nejoblíbenější internetový filmový obchod na světě.

Filmová a televizní nabídka iTunes Store je dnes již také značně rozsáhlá, zahrnuje přes 20 000 epizod televizních seriálů a více než 2 000 filmů, z toho přes 350 ve vysokém (HD) rozlišení.

A lze předpokládat, že se filmový katalog bude dále rozrůstat, v současnosti má Apple uzavřené dohody o distribuci filmů všech významných studií, patří k nim 20th Century Fox, The Walt Disney Studios, Warner Bros., Paramount, Universal Studios Home Entertainment, Sony Pictures Entertainment, Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), Lionsgate a New Line Cinema.

V květnu se navíc Applu podařilo dosáhnout dohody, že nové filmové tituly výše uvedených studií bude moci iTunes Store začít nabízet ve stejný den, kdy vyjdou na DVD.

Rozšiřování nabídky vně USA

Většina těchto obchodních úspěchů zatím připadá na vrub USA, Apple sice provozuje iTunes Store zhruba ve dvou desítkách dalších zemí, avšak mimo USA se jeho nabídka obvykle omezuje na prodej hudby. I to se však v poslední době mění, filmy se začaly prodávat a půjčovat také v Británii a v Kanadě, televizní pořady se prodávají i v Německu a ve Francii.

U nás se však iTunes Store v dohledné době asi neobjeví (leda by vznikl celoevropský obchod, jenže tomu zřejmě brání licenční omezení nahrávacích a filmových společností).

Shrnutí dosavadního vývoje

Je nepochybně pozoruhodné, jak daleko se iTunes Store dostal za pouhých pět let své existence (páté výročí slavil koncem dubna), přičemž na počátku se mělo jednat hlavně o prostředek podpory prodeje iPodů.

Na hudebním trhu si iTunes Store získal skutečně výjimečné postavení, ostatně v proslovu na konferenci WWDC 2008 Steve Jobs označil hudbu za jeden ze tří hlavních pilířů podnikání Applu (myslel tím jak iTunes Store, tak prodej iPodů).

A teď se Apple snaží tento úspěch zopakovat v oblasti filmu a videa, zatím se mu zřejmě daří i v této oblasti, avšak na tomto trhu podniká zatím příliš krátce, než aby bylo možné činit nějaké dlouhodobější předpovědi.

Dnes již lze s jistotou říci, že se Apple stal nepominutelnou silou na mediálním trhu, uvidíme, nakolik to bude ovlivňovat další směrování celé firmy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: