iTunes Store oslavil páté výročí. (29.4.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

iTunes Store oslavil páté výročí. (29.4.08)

29. dubna 2008, 06.00 | Dnes už nejenom hudební webový obchod Applu vkročil do šestého roku své existence.

Hlavní událostí včerejšího dne sice bylo uvedení inovovaných iMaců, Apple však také oslavil jedno významné výročí, včera uplynulo pět let od spuštění jeho webového mediálního obchodu iTunes Store. (Apple v tom mimochodem dělá tak trochu terminologický guláš, mluví totiž o „iTunes“, má však na mysli obchod iTunes Store). iTunes Store (tehdy se ještě jmenoval iTunes Music Store) byl spuštěn 28. dubna 2003 (samotný software iTunes však existuje mnohem delší dobu, ten se objevil již v roce 2001).

Od skrovných počátků k největšímu prodejci hudby

Začínal s 200 000 hudebních skladeb, od té doby se hudební katalog „trochu“ rozrostl, nyní údajně nabízí přes 10 milionů skladeb. (Mimochodem, takto psal MůjMac o prvním výročí fungování tohoto obchodu). Počátkem dubna Apple oznámil, že se iTunes Store stal největším maloobchodním prodejcem hudby v USA, překonal Wal-Mart (alespoň podle údajů za letošní leden a únor). Apple v této souvislosti též uvedl, že ve svém mediálním obchodu obsloužil přes 50 milionů zákazníků a prodal přes čtyři miliardy hudebních skladeb.

Přes iTunes Store se v současnosti prodává zhruba 70 procent celosvětového objemu legálně stahované hudby. Server Wired odhaduje, že při pokračování těchto trendů by iTunes Store mohl do pěti let zajišťovat 28 procent celosvětového prodeje veškeré hudby. Takovéto předpovědi jsou sice vždy zatížené značnou nejistotou, kdyby se však tato prognóza naplnila, stal by se Apple nejvýznamnějším globálním prodejcem hudby. Takové ambice v roce 2003 jistě neměl. Podívejme se nyní na některé události z pětileté historie iTunes Store:

Stručný pohled do historie iTunes Store

V roce 2004 Apple začal výrazněji rozšiřovat svůj hudební katalog, objevil se první exkluzivní obsah ­ úplná sbírka skladeb U2, sady exkluzivních skladeb iTunes Originals (ty první pocházely od Stinga a Alanis Morissette), vedle hudby se navíc poprvé začaly prodávat zvukové knihy.

V roce 2005 Apple doplnil nabídku o televizní pořady a hudební videa, přibyl adresář podcastů a objevila se iTunes Essentials, seskupení skladeb podle interpreta, žánru a jiných vlastností. Rok 2006 přinesl prodej filmů a ke stažení se počaly nabízet také hry pro iPody.

Vloni Apple spustil iTunes U, distribuční prostředí pro mediální obsah pro účely vzdělávacích organizací. V dubnu zahájil prodej hudby bez DRM ochrany.

V září 2007 spolu s představením nových iPodů Apple uvedl iTunes Wi-Fi Music Store, aplikaci umožňující přístup k obsahu iTunes Store přes Wi-Fi připojení. Současně rozběhl službu umožňující (placenou) tvorbu vyzvánění pro iPhone.

A letos v lednu spustil webovou filmovou půjčovnu iTunes Movie Rentals.

Současný stav

Tento stručný přehled samozřejmě zdaleka není úplný, ale jasně ukazuje, jak probíhalo rozšiřování možností iTunes Store. Tohle vše však bezezbytku platí pouze pro USA, iTunes Store sice dnes funguje ve 22 zemích, ale v nich obvykle nabízí jenom část svých služeb (filmová půjčovna funguje prozatím pouze v USA, prodej televizních pořadů byl teprve nedávno zahájen také v Británii a v Německu). Hlavní objem prodeje nadále tvoří hudba (viz výše zmíněné čtyři miliardy prodaných skladeb), avšak úplně zanedbatelný není ani další mediální obsah, Apple uvádí, že prodal již 125 milionů televizních pořadů.

Apple tvrdí, že na prodeji hudby téměř nevydělává (vzhledem k tomu, že nahrávací společnosti své obchodní podmínky tají, nelze to ověřit, podle některých odhadů však zisky Applu úplně nulové nejsou) a iTunes Store údajně představuje hlavně prostředek podpory prodeje hardwaru, tedy především iPodů (a do jisté míry též iPhonu).

Na nástroj podpory prodeje se ovšem iTunes Store pořádně rozrostl, v hudebním průmyslu se stal nepominutelnou veličinou se značnou vyjednávací silou. V oblasti filmu a videa sice asi takovýto úspěch nezopakuje, ale významné postavení by v ní získat mohl.

Oslava výročí

Pětileté výročí iTunes Store Apple oslavil pohledem zpět do minulosti na nabídku hudby, videa a dalšího exkluzivního obsahu za uplynulých pět let, zdůraznil hudební skladby a videa, jež charakterizovaly jednotlivé roky. Snímky příslušných obrazovek najdete v tomto článku MacNN.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: