Mediální dění: iTunes Store začne nabízet nové filmy současně s jejich vydáním na DVD. (2.5.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Mediální dění: iTunes Store začne nabízet nové filmy současně s jejich vydáním na DVD. (2.5.08)

2. května 2008, 05.00 | Apple potvrdil, že se nové filmové tituly budou na iTunes Store objevovat ve stejný den, kdy vyjdou na DVD.

V pondělí oslavil mediální webový obchod Applu, iTunes Store, páté výročí své existence. V oblasti hudby se stal jedním z nejdůležitějších prodejců (v USA dokonce úplně největším) a teď se snaží získat podobné postavení ve filmech.

Dosáhnout toho zřejmě bude o hodně těžší, ale nyní se Applu podařilo vyjednat výrazně výhodnější podmínky pro prodej nových filmů.

O co jde: Už ve středu přišel filmový časopis Hollywood Reporter s tvrzením, že Apple ve čtvrtek oznámí uzavření nových dohod s řadou velkých i malých filmových studií o změně způsobu prodeje nových filmových titulů na iTunes Store.

Nové dohody s filmovými studii

Když v lednu Apple spustil svou novou filmovou půjčovnu iTunes Movie Rentals, vynutila si filmová studia, že se nové tituly v nabídce půjčovny objeví až 30 dní po vydání DVD. Steve Jobs pochopitelně chtěl, aby se nové tituly dostaly na iTunes Store současně s DVD a zřejmě na toto téma dále vyjednával, až se mu nakonec podařilo dosáhnout alespoň částečného úspěchu.

Včera Apple potvrdil, že skutečně začne prodávat nové filmy ve stejný den, kdy vyjdou na DVD (oficiální tiskovou zprávu Applu najdete zde).

Nové dohody se týkají filmů od studií 20th Century Fox, The Walt Disney Studios, Warner Bros., Paramount Pictures, Universal Studios Home Entertainment, Sony Pictures Entertainment, Lionsgate, Image Entertainment a First Look Studios, s MGM pravděpodobně taková dohoda uzavřena nebyla.

Za časné filmové novinky však bude třeba zaplatit vyšší cenu, Apple bude za koupi nových filmových titulů vyžadovat 14,99 USD, zatímco starší filmy vyjdou jen na 9,99 USD.

Z dostupných zpráv to není úplně jasné, ale zdá se, že to platí pouze pro nakupování filmů, nikoli jejich vypůjčování (budeme muset počkat na upřesnění).

Nákup filmů přímo z Apple TV

Takto zakoupené filmy se dají přehrávat na PC, Macích, iPodech s podporou videa, iPhonu a samozřejmě na Apple TV. Apple TV se softwarem 2.x (verze 2.0 byla představena na letošním Macworld Expu spolu s filmovou půjčovnou) až dosud dovolovala přímo si vypůjčit film nebo zakoupit televizní pořad, kupodivu však neumožňovala koupi filmu. Ale to se od včerejška změnilo, nyní jde koupit film přímo z uživatelského rozhraní Apple TV. Tato změna nepochybně souvisí s výše zmíněnými novými dohodami o prodeji filmů.

Nabídka iTunes Store v současnosti zahrnuje přes šest milionů hudebních skladeb, 600 televizních pořadů a více než 1 500 filmů, z toho 200 ve vysokém (HD) rozlišení.

Lze předpokládat, že nově uzavřené dohody povedou k rychlému zvýšení počtu dostupných filmů. A možná též posílí zájem o Apple TV.

Shrnutí

U nás ovšem iTunes Store asi jen tak nebude, takže pro naši zemi to přímý význam nemá, ostatně prodej filmů přes iTunes Store se zatím omezuje pouze na USA (televizní pořady začal Apple nedávno prodávat také v Británii a v Německu).

Přesto tato zpráva stojí za zmínku, ukazuje, že Apple začíná výrazněji pronikat i do prodeje videa, nové dohody svědčí tom, že jeho vyjednávací pozice sílí také ve filmovém světě. Je sice předčasné dělat nějaké dalekosáhlé závěry, ale možná jde o první kroky k tomu, aby si iTunes Store získal důležité místo i v prodeji filmů (alespoň v USA).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: