iTunes nejspíš nabídnou také předplacenou televizní službu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

iTunes nejspíš nabídnou také předplacenou televizní službu

4. listopadu 2009, 00.00 | Apple v posledních týdnech jedná s televizními společnostmi o možnosti šíření jejich programu přes iTunes za měsíční předplatné 30 USD.

To, že se Apple ve stále větší míře angažuje v oblasti médií, není žádným tajemstvím a nejnovější statistické údaje o nabídce obchodu iTunes Store, které zveřejnil v souvislosti s novou verzí 3.0 firmwaru Apple TV, ukazují, že přinejmenším v USA se mu na tomto poli docela daří.

Apple však chce jít ještě dál a údajně hodlá proniknout do zvlášť zajímavé mediální oblasti, totiž do distribuce televizního vysílání. S touhle zprávou v pondělí přišel článek v MediaMemo, médii se zabývající rubrice známého webu All Things Digital.

Televizní vysílání dostupné přes iTunes

Podle něj Apple v posledních týdnech jedná s americkými televizními společnostmi a snaží se u nich získat podporu pro novou předplacenou službu, jež bude zprostředkovávat televizní vysílání přes Internet prostřednictvím softwaru iTunes.

Autorovi článku MediaMemo to sdělilo více zdrojů, podle nich Apple nehodlá novou televizní službu spojit s nějakým svým konkrétním hardwarem jako je Apple TV či pověstný tablet. Namísto toho by nová služba měla být rozšířením softwaru iTunes a obchodu iTunes Store.

To rozhodně dává smysl, protože zatímco prodej Apple TV zřejmě není nijak závratný a tablet zatím zůstává v říši pověstí, iTunes Store už teď má 100 milionů zákazníků a software iTunes se nachází na ještě větším počtu osobních počítačů, potenciální uživatelská základna by tedy od počátku byla obrovská.

MediaMemo nemluví o žádných technických podrobnostech, ale uvádí, že nová televizní služba iTunes by měla nabízet sledování televize za měsíční předplatné ve výši 30 USD. To na americké poměry není zase tak mnoho, a tak by se tato služba, jejíž zprovoznění se předpokládá počátkem příštího roku, mohla stát vážným soupeřem kabelových a satelitních televizí.

Největší problém spočívá v získání dostatku obsahu

To ovšem pouze za předpokladu, že se Applu pro ni podaří sehnat dostatek obsahu, tedy televizního vysílání od příslušných společností produkujících televizní programovou nabídku. A právě v tom spočívá největší problém chystané služby, aby byla úspěšná, musí mít co vysílat a zatím žádný z poskytovatelů televizního programu Applu ještě nedal pevný příslib, že jeho službu využije.

Novou službu se snaží u televizních společností prosadit Eddy Cue, viceprezident Applu pro iTunes a internetové služby, dosud však asi získal jenom nezávazné sliby.

První krok možná učiní Disney

Zástupci televizního průmyslu jsou přesvědčeni, že pokud někdo po téhle nabídku sáhne jako první, bude to Disney, protože jeho generální ředitel Bob Iger byl již v roce 2005 ochotný experimentovat s iTunes a Disney první začal prodávat své filmy a televizní pořady na iTunes Store.

Především však existuje silné majetkové propojení mezi Disneyem a Applem, Steve Jobs je největším individuálním akcionářem Disneye, v důsledku převzetí známého animačního studia Pixar (jehož většinovým vlastníkem byl právě Jobs) v roce 2006 (zájemci o podrobnosti se mohou podívat na Wikipedii). Výsledek této transakce ovšem byl takový, že si Pixar do značné míry udržel svou nezávislost a naopak spíše vzrostl vliv Jobse a Pixaru na Disneye.

Zástupci televizních společností, na něž se MediaMemo obrátila, se pochopitelně o novou službu Applu zajímají, v současné době přirozeně dychtivě hledají každou novou příležitost, jak získat nové zdroje příjmů, ale zároveň jsou samozřejmě opatrní.

Na novou službu Applu se ovšem jistě nebudou se zalíbením dívat její hlavní konkurenti, v USA především provozovatelé kabelových sítí a poskytovatelé televizního vysílání mají též obavu z toho, jaký vliv by předplacená služba iTunes mohla mít na příjmy z reklamy.

Může Apple s „iTunes televizí“ uspět?

V USA však tak jako tak jako tak probíhá přesun k distribuci televizního vysílání a filmů prostřednictvím Webu, přes Internet fungující půjčovna fyzických videomédií Netflix už začala nabízet i přehrávání filmů z Webu a docela úspěšné jsou čistě webové půjčovny filmů (k nimž vedle Amazonu patří také iTunes Store) a další internetové videoslužby (včetně YouTube) zvažují zavedení takovýchto nových možností.

A tak se zdá, že předplacená televizní služba Applu přichází v pravý čas, kdy opravdu má šanci se uchytit (na Webu se pochopitelně objevily škodolibé poznámky, že Apple opět mění názor, protože dříve model předplatného odmítal, to však bylo především v souvislosti s hudbou, v případě videa se mu Apple nikdy příliš nebránil, ostatně filmovou půjčovnu iTunes Movie Rentals představil Steve Jobs již na Macworld Expu 2008).

Samozřejmě, bude záležet na tom, jaký obsah nová služba nabídne a jaké funkce bude poskytovat (vedle živého vysílání třeba též archív pořadů a podobně) a nepochybně bude muset překonat ještě mnoho překážek, přesto by se, vzhledem k významu televize v USA (v poslední době jí sice diváky ubírá Web, ale pořád jde o nejmasovější médium), mohlo jednat o další důležitý počin Applu v jeho snaze o ještě hlubší proniknutí do světa médií.

Zatím je ovšem těžké předvídat, nakolik bude Apple ve svém úsilí úspěšný, to se zřejmě ukáže až během příštího roku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Jojo, jen tak dál...

Autor: Jetel Muž

Založeno: 04.11.2009, 09:17
Odpovědí: 0

Jen tak dál, ale hlavně ať je to i v česku už!!! :-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: