Editace dvoustopých zvukových souborů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Editace dvoustopých zvukových souborů

7. června 2007, 10.00 | S přechodem z PC na Mac řeší řada uživatelů otázku “Jak nahradit software A, který běží pouze ve Windows, softwarem B, který by byl pro Mac OS?”. A tuto otázku nemusí řešit pouze “switchaři”, ale i ostatní uživatelé Macu, kteří pro svou práci hledají nový software. Osobně jsem prošel první zmíněnou procedurou a kromě jiného softwaru mě zajímala také náhrada za zvukový editor pro střih a mastering jedno- nebo dvoustopých souborů (tedy mono nebo stereo).

Od takové aplikace očekávám rychlou a přesnou orientaci při střihu zvukového záznamu. Vícestopé editory mohou být zbytečně nepřehledné a neohrabané. Pro případ masteringu (tedy stereo souboru) očekávám na displeji zobrazení pouze těchto dvou stop a nerozptylování se dalšími možnými stopami a funkcemi. A poslední funkcí je dávkové zpracování souborů. S odchodem z operačního systému Windows jsem také opustil SONY SoundForge. A nutno dodat, že náhradu jsem hledal poměrně dlouho a svým způsobem hledám dodnes.

SoundForge 9

SONY SoundForge navíc nedávno přišel s novou verzí (již SoundForge 9). Tato verze opět přinesla řadu zajímavých novinek, které při práci mohou pomoci (kromě jiného pochopitelně i kompatibilitu s Windows Vista). V úvahách jsem došel až tak daleko, že jsem myslel, že si na svém Mac Intel nechám nainstalované i Windows a v nich budu pracovat se SoundForge. Ale nedal jsem se!

Tři oříšky

Našel jsem pro mne tři přijatelné varianty: TC Electronic Spark XL, Bias Peak Pro a DSP Quattro. Nutno ale přiznat, že u všech třech variant mi stále chybí toliko nejintuitivnější lineární nedestruktivní střih, který nabízí právě SoundForge se zapnutou funkcí Special -> Playlist/Cutlist -> Treat as Cutlist. Pokud tímto speciálním regionem označíte určitý úsek nahrávky, je tento při dalším přehrávání "přeskočen" a tedy vystřižen. Se začátkem a koncem Regionu je pochopitelně kdykoliv možné posouvat. Uživatel tak má neustále přesnou kontrolu nejen nad tím, co po střihu zbylo, ale také nad tím, co vystřihl. Oproti tomu mají tři výše zmíněné (Macovské) editory jinou filozofii střihu. Zde se naopak tvoří Regiony z částí souborů, které chceme nechat. Tyto Regiony se skládají do nových playlistů, kde je možné Regiony přehrávat v daném pořadí, přehazovat jejich pořadí, volit délku mezery mezi Regiony, typ střihu mezi Regiony (ostrý nebo prolínačka – čas prolínačky a křivky Fade In a Fade Out). Tento způsob je variabilnější, než jaký nabízí SoundForge (ačkoliv i ten umí děat mezi střihy prolínačky), na druhou stranu střih v SoundForge je rychlejší i díky jasné vizuální kontrole "odstřiženého" materiálu. U všech třech Macovských editorů postrádám také možnost automatizace změny parametrů (SoundForge toto umí pouze s VST Plug-Inami, ale to většinou stačí) v průběhu skladby (souboru).

TC Electronic Spark XL

TC Electronic Spark XL se mi zdál poměrně dlouho jako nejlepší možnou volbou. Ovládání mi přišlo nejintuitivnější, velice se mi líbí efektová matrice, která umožňuje naprosto přesné řízení signálu (routing), který jde skrz efekty. Velice brzy se ale ukázalo, že TC Electronic ukončil vývoj tohoto softwaru. Jedna z posledních verzí (2.8) ještě dokonce byla schopná pracovat na Intel Macu (je tedy Universal Binary), ale nebyla tak spolehlivá a stabilní jako starší verze na PPC. Navíc pořizovat “nový” software, který se dál nevyvíjí, je dost slepá ulička.

Bias Peak Pro

Bias Peak Pro se zdál být dlouhou dobu řešením mého problému, ačkoliv prostředí mi příliš nevyhovuje. Zdá se mi příliš “rozházené”. Celou práci rozhodně neudělám v jednom okně a každou chvíli je potřeba vyvolat další okno. Ale často se stane, že ani zavolané okno nestačí k nastavení všech potřebných parametrů a je potřeba zavolat další okno. Na ploše je pak zbytečně moc oken, ve kterých se ztrácím a jsem rušen od práce neustálým přecvakáváním mezi jednotlivými okny. Pro Bias Peak ale hrál fakt, že hlavní inženýr TC Electronic Spark XL, přestoupil právě k Biasu a začal pracovat na Peaku. A tak byla do Peaku implementována právě ona vynikající matrice pro správu efektů ze Sparku, kterou považuji za vynikající, pod názvem Vbox. Posléze jsem ale zjistil, že ten lze koupit i samostatně a jeho vlastnosti využívat v libovolné jiné aplikaci, což považuji za ještě přínosnější. Pro Bias Peak hrál i fakt, že umí v průběhu souboru pracovat s editačními křivkami různých parametrů. Hřebíček do “rakve” ale Peak dostal v oblasti dávkového zpracování. Nemožnost do procesu zapojit VST pluginy mě naprosto odradila a situaci nezachránily už ani nabídky dalších pluginů a efektů přímo od firmy Bias obsažených v balíku.


i3 DSP Quattro

DSP Quattro je zdaleka nejlevnější variantou ze zmíněných možností. Filozofií a designem navazuje na skončivší Spark. Jediná (ovšem jak jsem již naznačil pro mne podstatná) věc, která mu chybí, je právě ona matrice pro routování signálu skrz efekty (dá se ale koupit od Bias zvlášť, a tím problém vyřešit za ještě stále nižších finančních výdajů). Efektová jednotka je řešena jako sériové zapojení. Celý signál je tedy směrován z jednoho efektu do druhého. Není tak možné například oddělit levý a pravý kanál a každý zpracovávat jinými procesy, nebo rozdělit signál určitou frekvencí a každou část zpracovávat samostatně (například jiný kompresor pro basy/středy/výšky se hodí a nemusel bych nutně používat takový kompresor, který mi tuto funkci sám nabízí, mohu si vybrat libovolný počet pásem...). Efektová jednotka ale přeci jen jedno plus má – u každého efektu je možné snadno nastavit jeho hloubku. Universal Binary verze by měla být k dispozici co nevidět. Prozatím tedy běží DSP Quattro v simulaci Rosetta a nefungují Universal Binary pluginy.


Závěr

Abych byl upřímný, i SoundForge někdy zklamal a měl své mouchy. Občas nekomunikoval se zvukovou kartou zrovna korektně (nezáleželo při tom na použité zvukové kartě, klamal u všech a ostatní aplikace tak nečinily). Někdy (zejména na začátku souboru) vysílal neexistující lupnutí. Problémy měl i s přehráváním mono souborů (někdy je přehrával správně doprostřed stereopozice, jindy jej náhle z neznámých důvodů hrál zcela vlevo, trochu vlevo nebo trochu vpravo). Při dávkovém zpracování nebylo možné použít jiné funkce než DirectX a VST Plugin (někdy by se hodily i funkce přímo z menu jako například Copy, Paste, Select aj. – v takovém případě mne zachránil freewarový GoldWave). Přesto mi SoundForge velice vyhovoval pro svou rychlost a dosud jsem za něj nenašel 100% náhradu pro Mac OS-X. A tak hledám dál, pokud máte nějaký tip, napište mi.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

-

Autor: zelenej Muž

Založeno: 07.06.2007, 11:09
Odpovědí: 0

Mne teda UB pluginy v DSP quatro fungujou. Dalsi editor je Wave Editor, ale nejak z neho taky nejsem nadsenej.

http://audio
file-engineering.com/wave
_editor.php

Proste mi chybi v OSX Wavelab, pouzival jsem ho od verze 1. Zrovna pro tenhle ucel jsem si zvyknul na ten koncept materskeho okna, ktery v OSX nejak neni. DSP quatro drzi pocet oken jeste na unosne mire, ale z Peaku bych mel tik za pet minut pouzivani...

Odpovědět na příspěvek

RE: -

Autor: Marek Kopecdký Muž

Založeno: 07.06.2007, 12:19

Soundblade (nebo Premaster CD) od Sonic Studio
http://www.sonics
tudio.com/products/sb/sou
ndblade01.html

Myslím
, že to by Vám mělo Wavelab vynahradit...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: -

Autor: Martin Muž

Založeno: 07.06.2007, 12:33

No, nevím... Tímto způsobem střihu pracuji v Cubase, případně Logic, ProTols... Ale vážně nechci vícestopý editor. Stačí dvě stopy, s lineárním střihem, kde jasně uvidím, co jsem vystřihnul. ;-)

Jinak souhlasím, WaveLab je také dobrá alternativa (pro Windows). :-/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: -

Autor: zelenej Muž

Založeno: 07.06.2007, 14:18

To vypada spis jako alternativa Waveburneru, kterej mam, ale kterej je dobrej na paleni CD, ne ale na editaci a pripravu samplu.

Odpovědět na příspěvek

RE: -

Autor: Marek Kopecký Muž

Založeno: 07.06.2007, 12:20

Soundblade (nebo Premaster CD) od Sonic Studio
http://www.sonics
tudio.com/products/sb/sou
ndblade01.html

Myslím
, že to by Vám mělo Wavelab vynahradit...

Odpovědět na příspěvek

Pár poznámek

Autor: Lubor Prikryl Muž

Založeno: 07.06.2007, 16:32
Odpovědí: 0

- Jak může být Spark Universal Binary, když byl vývoj ukončen v roce 2004 nebo 2005???
- Šéf projektu Spark odešel do Adobe, kde teď připravují sadu vlastních audio aplikací. Něco jsem viděl, moc mě to neuchvátilo, ale mají nějaké další plány i pro SW, o kterém je tu řeč. Víc nemůžu bohužel napsat.
- Spark byl opravdu ve své době nejlepší, chtěl jsem domluvit, aby to někomu prodali, ale díky nějakým právním kličkám to nešlo. Mohli bychom převzít od TC FXMachine, ale nemám na to bohužel lidi. Stejně tak WaveLab, který BTW napsal 1 člověk, bychom mohli dostat a portovat na Maca, ale je to šílená práce, kdyby byl zájem, programátoři, přihlaste se.
- Když si otevřu dvě stopy v jakémkoliv multitracku a umím pracovat s plug-ins, nevím, nač bych potom potřeboval speciální stereo mastering, u nás je to dost zavedené, že se dělá na SF, ale dobrej mix může vyjet rovnou zs sequenceru jako je Logic, PT nebo Cubase. Nikdy jsem nepochopil, proč je potřeba stříhat nebo upravovat smixované tracky, když to můžu udělat v multitracku.

Odpovědět na příspěvek

Ekvivalent Adobe Audition

Autor: Sven Siegmund Muž

Založeno: 07.06.2007, 17:43
Odpovědí: 0

Ano, kvalitní audio software je jedno velké mínus, které mě trápí. Na maca jsem zatím ještě nepřestoupil, nicméně jsem pevně odhodlán koupit si iMac, jen co si našetřím. Na PC pracuju s Adobe Audition (bývalý Cool Edit), a musím říct, že se mu máloco vyrovná. U alternativ mi hlavně schází odšumovací funkce a spektrogram.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ekvivalent Adobe Audition

Autor: Lubor Prikryl Muž

Založeno: 07.06.2007, 19:45

Adobe s tím CoolEditem moc úspěch nemá. Místo toho právě vyvíjejí ty nové aplikace.

Na odšumnění jsou desítky plugin, na spectrogram taky něco je. Integrovat jakýkoliv processing do aplikace je nesmysl, na to jsou pluginy. Viz např. kvraudio.com

Odpovědět na příspěvek

prevod

Autor: Brohe Muž

Založeno: 07.06.2007, 22:39
Odpovědí: 0

...kdyz uz tu tak radite. Nevi nekdo, jak prevest vice stop z GarageBandu do PC napriklad do Cubase? Nahravame si CD a mame zvukovou kartu MOTU prez firewire do iMaca...ale nechce se mi porad tahat iMaca na zkousky. Diky moc za radu

Odpovědět na příspěvek

RE: prevod z GB

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 08.06.2007, 02:10

- když zakoupíš Logic Pro, tak ten ti GB skladbu se 100% přesností otevře, pak už jen File > Export > All Tracks as Audio Files
- nebo nahrávejte všechno od začátku, pak ve Finderu [Ctlr]-klepni na GB skladbu > Show Package Contents a tam veškeré nahrané audio najdeš (také stačí jen nahrát vteřinu na začátek, označit regiony na stopě a slepit (Join [Apple+J]
- do Cubase to pak jen přetáhneš

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: prevod z GB

Autor: Brohe Muž

Založeno: 08.06.2007, 16:53

Moc díky za rady. SUPER.
Jde nám totiž i o to, že na iMacu v GB nahráváme, ale po zkoušce si všechno sumíruje a mixuje basák na PC v Cubase, nebo Sonar (nevím přesně).
Jménem Need Of Activity díky :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: prevod z GB

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 08.06.2007, 19:51

A což poslat mi nějakou vaši skladbu v GarageBandu? Máme tady tu akci, že nejlepší vyhraje 1 den u nás ve studiu zdarma...
viz. http://www.mujmac.cz/art/
multimedia/garageband_25.
html
dole na stránce.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: prevod z GB

Autor: Brohe Muž

Založeno: 09.06.2007, 07:58

Tak to bych hrozně rád...jenže zatím se snažíme udělat bicí. No a jelikož jsme DIY :-) tak mikrofony nestojej za nic. Dva jsme koupili lepší...jeden je na cestě. Zatím můžu poslat jen zkoušky nahraný na ambient a pár mikrofonů. Celkem 8 stop. :-( chudá kapela :-) ale už 12 let to děláme jako koníčka :-)

Odpovědět na příspěvek

re článek

Autor: Tadun Muž

Založeno: 08.06.2007, 09:08
Odpovědí: 0

- když pominu, že v Cubase, Logic i PT si mohu udělat jen jednu stereostopu, či dvě monostopy, čímž bych měl problém s nepřehledností vyřešen, tak na mastering je myslím to co navrhuje Marek v podstatě jedna z mála smysluplných variant. SoundForge je editační program, který narozdíl od Logic, PT atp nabízí to co jinak na Mac nabízí SoundJam či WaveBurner. Nevidím výhodu v tom udělat mix v PT či Logic atp a přetáhnout to do Sound Forge a tam dělat mastering .... V Logic či PT udělám to samé aniž bych se musel učit v dalším programu.

Odpovědět na příspěvek

reakce na čl. "Editace dvoustopých zvuk.soubotů"

Autor: Jaroslav Kořán Muž

Založeno: 20.01.2008, 23:46
Odpovědí: 0

Jsem za podobné články rád, avšak jsem zklamán "recenzí" sftw. Peak (již jsem autorovi článku psal).
Dle mého názoru autor nedocenil kvality softwaru, zřejmě s ním nepracoval déle a nepravdivě uvádí nefunkčnost VST pluginů, se kterými pracuje bez problémů a to již ve starších verzích.
Funkce a grafika programu z něj dle mého názoru dělají bezkonkurenční a jedinečný nástroj na editaci a mastering!
s pozdravem jaroslav kořán (muzikant a technik)

Odpovědět na příspěvek

Práce se zvukem?? jedině PRO TOOLS!!!

Autor: Jurass Muž

Založeno: 29.02.2008, 20:30

Pokud to něgdo myslí s prací na zvuku opravdu vážně a nemá-li se jednat jen o občasnou zábavu, neměl by asi opomenout alespoŇ zmínit ProTools!! v podstatě je jedno jakou verzi. mají jednu "nevýhodu??" (nebo výhodu) Jsou vázány na hardware - zvukovou kartu, kterou předpokládám každý zvukový laborant stejně mít musí...
pak se nemusíte zajímat jestli něco joo, nebo nee, ale jen pracujete...
přestanete řešit "Soft", protože jsem přesvědčen, že nenajdete nic co by Vás jakkoli mohlo limitovat.
A přehlednost a intuitivnost, jednodušší už to snad ani být nemůže, s pozdravem Pac a Mac, Jurass.

Odpovědět na příspěvek

RE: Práce se zvukem?? jedině PRO TOOLS!!!

Autor: Martin Muž

Založeno: 29.02.2008, 21:58

Bohužel, ani v ProTools nelze řešit vše. Pokud je nebudu používat jen na mastering, ale také pro práci s více stopami, brzy narazím na VELMI omezené a nedotažené možnosti v oblasti MIDI.
Ta návaznost na hardware je jen marketingovým tahem, od kterého se pomalu upouští > nyní už je možné ProTools svázat jak s DigiDesign HW, tak i s M-Audio.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: