Firma MOTU NAMM 2008 představila vlastnosti nového Digital Performer 6. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Firma MOTU NAMM 2008 představila vlastnosti nového Digital Performer 6.

20. února 2008, 09.00 | Velký upgrade audio-MIDI sekvenceru Digital Performer. Nové vlastnosti kromě jiného obsahují kompletní předesignované rozhraní, XML soubory s možnou výměnou s Final Cut Pro, podporu WAVE audio souborů s prokládaným vysíláním, rozšířená podpora pro operace s Pro Tools HD systémy, pre-rendering virtuálních nástrojů, lepší podpora pro AU plug-iny dalších výrobců, vlastnost "bounce and burn" (smíchej a vypal přímo na CD) a další vylepšení.

Nové uživatelské rozhraní

Nový design umožní stávajícím uživatelům Digital Perfrmer 6 pracovat ještě rychleji a novým uživatelům, rychle se naučit se sekvencerem pracovat. Základní prvky nového designu:

  • Vertikální změna velikosti seznamu stop: Uživatelé se budou moci lépe zaměřit na nastavení každé stopy zvlášť.
  • Modernizace designu oken: Jednotlivá okna vypadají čistší a informace se v nich hledají snáz. Sjednotily se ovladače pro zoomování a navigaci. Změna velikosti Live okna umožňuje uživatelům vidět obsah, jako jsou okna zvětšována.
  • Záložky oken: Pokud chtějí, mohou uživatelé vytvářet řadu záložek ve všech oknech.
  • Kontrolní palety: Důležité informace a nastavení jsou nyní k nalezení v kontrolních paletách, které mohou být volně umístěné na ploše bez závislosti na okně nebo ukotveny do hlavního okna jako záložka. Nové kontrolní palety obsahují Snap Info, Event Info, Cursor Info, Selection Info a další.
  • Univerzální volba stopy: Nový nástroj Track Selector uchovává stejné zobrazení jedné zvolené stopě, i pokud přepnete do jiné záložky okna.

Rozšíření Multitake

Vlastnosti nové stopy Digital Performeru 6, jsou velice přizpůsobivé a nabízejí neomezené možnosti úprav. Starší verze Digital Performeru umožňovaly uživatelům nahrávat v režimu multitake a následně zvolit, která ze zaznamenaných stop bude přehrávána a editována. Nyní je možné zvolit funkci "Show Takes" pro zobrazení všech zaznamenaných takeů vedle sebe. Použitím nového nástroje Take Tool je následně možné snadno vytvořit dělící body napříč všemi takey a poté jednoduše kliknout pro výběr úseku z každého takeu pro rychlou tvorbu složeného takeu sestávajícího z vybraných úseků z jednotlivých takeů. Ve výsledném takeu může být použit crossfade stejně jako všechny ostatní standardní operace pro jakýkoliv audio region v audio stopě Digital Performeru. Tuto stopu pak lze použít jako další take a z něj pak třeba vybrat další úseky do dalšího nového takeu.

Příkazy "Turn All Takes Into Tracks" a "Absorb Tracks" umožňují uživatelům roztřídit jednotlivé takey do samostatných stop a nebo naopak sloučit jednotlivé stopy do takeů. Uživatelé tak mohou volně přesouvat stopy mezi dvěma modely (takey a klasickými stopami).

ProVerb – plug-in konvolučního dozvuku

ProVerb je plug-in konvolučního dozvuku pro Digital Performer 6, který nabízí zvuk realistického akustického prostoru pro libovolnou stopu mixu. Plug-In obsahuje asi tucet presetů akustických prostorů. Uživatelé navíc mohou jednoduchým drag and drop vkládat běžné zvukové soubory do ProVerbu a tak přidávat vlastní. ProVerb je pečlivě optimalizován, takže parametry mohou být přiřazovány v reálném čase včetně těch, které upravují jednotlivé impulzní odezvy zvuku. Přepočítání takové změny může v jiných konvolučních produktech trvat 10 až 15 vteřin, na rozdíl od reálného času v ProVerbu. Uživatelé mohou snadno a efektivně vytvářet zvuk s predelay, damping, 4 pásmovým ekvalizérem a čtyřmi modely pro přiřazení wet/dry mixu.

MasterWorks Leveler

Jedná se o model legendárního optického zesilovače Teletronix LA-2A známý svým jedinečným a vyhledávaným Automatic Gain Control (AGC) charakterem. Nejsou zde použity běžná komprese a limitace s tresholdem, attackem, ratio, release, atd. Srdcem LA-2A je T4 fotoelektrické zařízení se skoro kouzelným chováním, který vyhladí jakýkoliv zvukový materiál od vokálů přes basy až po plně naprogramované mixy, aniž by porušil dynamiku nahrávky. Vzhledem k tomu, že se LA-2A vyvíjel řadu let, produkoval také různé charakteristiky zvuku. Takže i MasterWorks Leveler také nabízí čtyři různé LA-2A modely – pomalý/rychlý vintage a pomalý/rychlý moderní.

Výměna XML souborů mezi Final Cut Pro a Digital Performer

Jak Digital performer tak Final Cut Pro nabízejí kompetní finální řešení produkce. Final Cut pro obraz a Digital Performer pro kompletní ozvučení včetně hudby, dialogů, ruchů a zvukových efektů. Jedním z nejstresovějších faktorů řady zvukových roducentů jsou deadliny a poslední úpravy obrazu na poslední chvíli. Digital Performer 6 nyní nabízí dynamické spojení mezi Dinal Cut Pro a soundtrackem vytvořeném v Digital performer 6. Toto propojení může být snadno spravováno přes email díky výměně XML souborů (které jsou velice malé) a nebo pomocí dynamického propojení mezi Digital Performerem 6 a Final Cut, které běží vedle sebe na stejném počítači.

Jak to funguje? Pokud jsou ve Final Cut Pro provedeny nějaké změny, editor může vyexportovat XML soubor, který popisuje aktální editace, které mohou být snadno naimportovány do editoru Digital Performer 6. Tyto změny jsou pak porovnány se stávajícím stavem stop v Digital Performeru 6 a případně se přizpůsobí potřebné zvukové a hudební stopy k novým změnám v obraze. Všechny změny se obrazí v novém okně Digital Performeru 6, které se jmenuje "Import Final Cut Pro XML", které nabízí úplný podrobný seznam každé nové změny v obraze. Dvojitým klikem na změnu v seznamu se Digital Performer přescrolluje na hlavní změnu v Sequence Editor okně s časovou osou. Zobrazí se modrý rámeček (stará pozice) a červený rámeček (nová pozice) pro každý změněný obraz. Pokud je to nutné, je možné upravit Conductor track ("dirigentskou stopu" s tempem, předznamenáním, metrem, atd.), aby vše sedělo jak má.

Pokud běží na jednom počítači jak Digital Performer 6 ta Final Cut Pro, pak příkaz "Export Final Cut Pro XML" vyšle všechny stopy (a všechny sekvence) ze stávajícího projektu v Digital Performeru přímo do otevřeného Final Cut Pro (nebo do souboru na disku, pokud je to potřeba), obsahující všechny přesuny a nebo kompltní práci vytvořenou v Digital Performer 6.

Ve světě filmu tento cyklus výměn aktuálních drobných úprav ve zvuku nebo v obrazu často velice zdržuje. Nová vlastnost Digital Performeru, která velice šetří čas, umožňuje rychlé dokončení drobných úprav.

Další vylepšení video/film spolupráce

Digital Performer 6 nyní také podporuje následující počty snímků za vteřinu: 23,976 fps a 30-drop. Video signál lze nyní stremovat přímo do DV výstupu (pro NTSC monitoring) bez nutnosti předešlého bouncingu do QuickTime videa.

Virtuální nástroje získávají výkon

Na NAMM 2007 MOTU představila Digital Performer 5, ve kterém běžely tisíce plug-inů na quad-core Intel Mac stroji. Podobné schopnosti nyní získal Digital Performer 6 i pro plug-iny virtuálních nástrojů (Digital Performer obsahuje MAS nástroje a stejné AU nástroje dalších firem). Uživatelé mohou používat mnohem více stop s virtuálními nástroji v sekvencích. Stopy s virtuálními nástroji jsou nyní před-renderovány, což umožňuje procesoru distribuovat potřebné procesy dříve, než zvuk zazní v reálném čase.

Vzhledem k tomu, že jsou nyní virtuální nástroje před-renderovávány, mohou být i stopy s virtuálními nástroji rovnou použity pro Bounce to Disk, aniž by bylo předtím nutné použít na tyto stopy "freeze". Meter Bridge Digital performeru 6 nyní zobrazuje i audio výstupy z nástrojových stop.

Rozšířená podpora AU plug-in

Díky úzké spolupráci inženýrů z MOTu, pracujících na sekvenceru Digital Performer a inženýrů z Apple, je v Digital performeru nové hostitelské prostředí pro Audio Units (AU) plug-iny, s novými vlastnostmi a lepším výkonem.

Digital Performer 6 přináší mnohá vylepšení, která jsou výsledkem této spolupráce. Například AU virtuální nástroje dalších výrobců mají nyní 100% přesné vzorkování a to nabízí možnosti přesného načasování mezi MIDI a stopami v Digital performeru 6 a jejich výstupy z AU nástrojů. Zlepšení se týkají i strany vstupu, konkrétně možností automatizace. Všechny parametry AU plug-in mohou být nyní řízeny externími kontroléry jako jsou například nový Euphonix MC Control a MC Mix Artist série kontrolérů, Mackie Control Universal Pro a dalšími podporovanými zařízeními. Na trhu se objevila také nová třída AU plug-inů jako jsou například Access Virus TI a Synful Orchestra, které v AU oblasti využívají nové MIDI specifikace. I tyto vlastnosti Digital Performer 6 podporuje.

Rozšířená podpora s Pro Tools HD

Digital Performer pracuje na tom, aby se stal hlavní alternativou softwaru k předním Pro Tools HD systemům. Digital Performer 6 nyní podporuje použití RTAS plug-inů v AUX stopách a na hlavních výstupních stopách Master Faders. Navíc Digital Performer 6 podporuje použití RTAS plug-in pod DAE na post-TDM insertech.

Další rozšíření pro DAE operace se týká podpory multi-mono efektů.

Další nové vlastnosti:

Nativní podpora pro broadcast WAVE a AIFF: Digital Performer 6 nyní nabízí uživatelům volbu broadcast WAVE, AIFF nebo Sound Designer II (SDII) jako hlavní formát audio souboru. To umožňuje zaznamenávat, přehrávat a importovat zvuk ve vybraném formátu. Oddělena jsou dvě různá nastavení pro typ souboru daného projektu a defaultní typ souboru.

Podpora plovoucí desetinné čárky u audio souborů: Digital Performer 6 může nyní importovat, zaznamenávat a přehrávat zvukové soubory s pohyblivou desetinnou čárkou.

Správce plug-inů: Toto nové nastavení pomáhá uživatelům Digital Performeru lépe spravovat množství nainstalovaných plug-inů dalších firem. Uživatelé mohou plug-in povolit/zakázat, vytvořit sadu plug-inů, zrychlit načítání plug-inů, které nevyžadují AU validitu.

Přímé vypálení na CD: Uživatelé Digital Performeru 6 mohou vypálit master na CD přímo z Digital Performeru jednoduchým umístěním songů do stopy, přidáním značek pro indexaci kdekoliv potřebují (klidně uprostřed songu), vytvořit fadey a automatizaci, aplikovat masteringové plug-in procesy a potom zvolit "Bounce to Disk". Pokud dále zvolí "Audio CD" jako místo, kam se má bounce uložit a vloží prázdný disk do mechaniky počítače, Digital Performer vytvoří standardní audio CD pro použití v libovolném CD přehrávači. Digital Performer umí vytvořit také obraz disku pro snazší autorské kopie a archivaci.

Digital Performer 6 je plánován na první čtvrtletí roku 2008. Převzato z DISK Multimedia, s.r.o.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: