Reklamní kampaň Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Reklamní kampaň Apple

24. května 2009, 00.00 | Dnes se zaměříme na souboj reklam PC Hunters vs "Ahoj, já jsem Mac". Také nahlédneme pod pokličku tajemství úspešného marketingu společnosti Apple Inc.

PC Hunters

V březnu Microsoft nasadil do boje proti Apple nové reklamní spoty PC Hunters. Původně tři reklamy, ve kterých se různí lidé vydají vybrat počítač, následně doplnil ještě čtvrtou, významově stejnou. Okamžitě po vydání prvního videa začala diskusní fóra praskat ve švech reakcemi. Ať již byly negativní, pozitivní nebo videa zpochybňovaly, bylo jich opravdu hodně. Lidé z Mac komunit po celém světě pochopitelně žádali odplatu. Apple, velmi krátce po první reklamně Microsoftu, vydal další své tři typické „Ahoj, já jsem Mac“ videa, ve kterých Justin Long alias Mac opět soupeří s Johnem Hodgemenem, který ztělesňuje PC. Konkrétně se jednalo o videa Biohazard Suit, Legal Copy a Stacks. Ovšem nebyla to přímá reakce na PC Hunters, jak se mnoho uživatelů domnívalo, ale pouze další z řady těchto spotů.

www.stillwindow-s.com

Následně spatřila světlo internetu webová stránka stillwindows.com, jenž vypadala jako skutečná odplata od Apple. Na daném webu se dozvíte na několika příkladech, že i přes ten krásný kabátek, který Windows Vista dostal, je to stále jen Windows. Ukázalo se však, že s tímto počinem nemá Apple nic společného, ale stojí za ním dva nezávislí autoři Louie Mantia a Chris Clark.

„Ahoj, já jsem Mac“

Konečně se tedy objevila odplata Apple jak se patří. Opět v podobě spotů „Ahoj, já jsem Mac“, dvě z nich tentokrát jasně reagují na PC Hunters, zejména pak reklama Elimination. V ní si sebou PC přivede celou řadu kamarádů. Zákaznice si vybírá nový počítač. Jako první požaduje velký displej, nacož z řady odchází PC, které mají malý displej. Dále si přeje, aby její nový počítač měl výkonný procesor a řada PC se opět zmenší, ale přesto jich pár zůstane. Ovšem poslední přání, aby počítač nepadal, neměl viry a problémy již neustojí ani jeden PC a na scéně zůstane pouze Mac.

Reklamní strategie Apple

Ovšem reklamní kampaň Apple je založena na odlišném principu, než u Microsoftu. Samotní zákazníci, novináři a fanoušci dělají Apple reklamu. Dovedete si představit, kolik peněz byste museli vynaložit, aby reklama na váš produkt obletěla celý svět a dostala se ke všem vrstvám obyvatel? Apple toto dokáže během několika málo minut a zcela zdarma. Dokonce opravdu osloví všechny vrstvy obyvatel. Například mně, po návštěvě prezidenta Obamy ve Velké Británii, volala babička se slovy:“Co je to ten iPod?“ Ano, pokud by dal Obama královně další Bentley, asi těžko si jej dnes půjdou lidé koupit, ovšem na iPod má většina vrstev obyvatelstva spousty států. Informace o tom, že prezident USA Obama obdaroval Alžbětu II. právě přehrávačem iPod, obletěla celý svět v mediích. Takto se tvoří reklama zcela zdarma u již představeného přístroje. Ale jak je tomu pokud Apple představuje novinku ze své dílny? Jedná se o princip, za který by se nemusel stydět žádný vládní projekt, vše v podstatě funguje následovně. V momentě, kdy Apple na některé ze svých konferencí představuje nový produkt, vše se skrývá pod rouškou tajemství. V centru Moscone, v San Francisku, halí stánek Apple šest metrů vysoká opona s jediným vstupem, který stráží hlídač a pečlivě kontroluje každého příchozího. Dokonce i za oponou je vše zahaleno do černé látky. Všechny plakáty a poutače jsou zahaleny, ovšem jejich opony jsou zavěšeny na důmyslném kladkovém zařízení. Díky tomu v momentě, kdy Steve Jobs nebo Phil Schiller představí nový produkt, vše se okamžitě odhalí. Ve stejný moment se také objeví dané informace na stránkách apple.com. Během několika málo hodin od uvedení jsou už po celé zemi reklamy na nový produkt. Několik týdnů před uvedením se přístroj dostane do rukou třem nejvlivnějším recenzentům techniky na světě: Waltu Mossbergovi píšícímu pro deník Wall Street Journal, Davidu Poguemu z New York Times a Edwardu Baigovi z USA Today. Vše je pochopitelně vázáno velmi přísnými smlouvami a recenzenti nesmí o produktu s nikým hovořit. Tři vyvolení tedy připraví recenze, jenž jdou do tisku hned druhý den po představení samotného produktu. Zbytek zpravodajských agentur se může dostat do zákulisí těsně před představením přístroje, tam se ovšem dozví jen zlomek informací. Vše je tedy do detailu propracované a promyšlené. Právě toto tajemství a pečlivé přípravy spoluvytvářejí reklamní kampaň okolo produktů Apple.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: