Macworld SF 2003: co nás čeká? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Macworld SF 2003: co nás čeká?

16. prosince 2002, 00.00 | Již za 20 dní začíná v kalifornském San Franciscu nejvýznamnější Apple veletrh, úvahy a spekulace o tom, co nás čeká, jsou však zatím velmi kusé a neostré. Ovšem tak jako obvkyle pro vás chystáme podrobné zpravodajství přímo z místa dění.

Hlavní partner zpravodajství:


Partneři zpravodajství:
V již pravidelném čase, hned po začátku nového roku, se opět koná největší Apple-akce, Macworld Expo & Conferences San Francisco 2003. I přes veškeré dohady ohledně budoucnosti Macworldu se Apple tváří, že právě lednový Macworld v San Franciscu ho zajímá nejvíce a je pro něj nejdůležitější. A tak už 7. ledna Steve Jobs tradičně předstoupí v Moscone Center před své věrné, aby jim podal nadílku novinek, které je mohou, ale také nemusí nadchnout. Samozřejmě, všechny novinky se aktuálně dozvíte na našem serveru, neboť pro vás opět připravujeme živé zpravodajství přímo ze San Francisca.

Letošní Macworld San Francisco se koná podle zaběhnutých kolejí, v pondělí 6. ledna začínají konference, v úterý, 7. ledna, nás pak čeká "hlavní bod" programu, keynote Steva Jobse, od které se pochopitelně vždy očekává nejvíce novinek - nové produkty, oznámené na keynote, jsou na Macworldu v podstatě nutností, jinak by byly davy uživatelé značně nespokojené. Uvidíme, jak výrazné novinky nás čekají po loňském předvedení iMacu, kvůli kterému (resp. kvůli časopisu Time, který mu věnoval první stranu a velký článek) byla celá akce posunutá o den, k velké nelibosti účastníků.

V případě vystavovatelů se nedějí žádné dramatické změny, na Macworldu uvidíme například Adobe, Corel či Macromedii (neuvidíme tradičně Quark), a samozřejmě řadu menších, leč důležitých společností. Vyjmenovávat vystavovatele důkladněji by nemělo smysl, protože Macworld je opravdu přehlídkou snad všech důležitých společnosti v oboru. Je tedy jisté, že se setkáme s řadou nových softwarových i hardwarových produktů. Seznam vystavovatelů čítá v daný okamžik 283 položek.

Samozřejmě, Macworld je místem, kde řada vystavovatelů představuje své produkty, ale zraky a spekulace všech se upírají směrem k Apple, který je samozřejmě největším magnetem. Spekulace jsou zatím relativně obecné a vycházejí ze "zvykových" informací, tedy například jak často Apple obnovuje produktové řady.

Hodně se hovoří o iMacu a eMacu, které by měly dostat rychlejší procesory (až 1 GHz), možná i rychlejší SuperDrive a iMac také asi větší obrazovku - možná bude 15" řada ukončená a nahrazená kombinací 17/19". iMacy byly uvedené před rokem na MWSF, v červenci se dočkaly obnovení (17" LCD u top modelu), nový "facelift" se dá očekávat. Uvažuje se i tom, že počítače dostanou štěrbinové mechaniky. Uvidíme, tyto modely jsou nejpravděpodobnějšími adepty na renovaci, mimo jiné i proto, že Apple Macworld zaměřuje především na spotřebitele, a kde jinde uvést nový model počítače pro spotřebitele.

Novinky v oblasti přenosných počítačů jsou méně pravděpodobné, neboť iBooky i PowerBooky mají nové konfigurace od podzimu - nejsou špatné a chvíli ještě vydrží. Může být zajímavé, jak to bude s Bluetooth, jehož interní verzi Apple připravuje již delší dobu. Některé spekulace hovoří o tom, že na MWSF bude oznámeno zabudovávání Bluetooth do všech počítačů (k tomu buďme skeptičtí, Apple si nechával schválit pouze moduly pro přenosné počítače). Zdá se však pravděpodobnější, že o přenosných počítačích ani o Bluetooth na Macworldu moc neuslyšíme (o Bluetooth vlastně ano, při předvádění iSyncu).

Na co všichni určitě čekají, jsou nové "pro" stroje - kde se nedá v prvním pololetí očekávat žádný velký převrat, ale alespoň posun o pár set MHz by neškodil. Apple však v poslední době uvádí PowerMacy mimo Macworldy, dost možná i aby nálada návštěvníků nebyla dotčená tím, že se opět nejedná o žádné velké inovace. I letos se dají nové verze PowerMaců očekávat spíše později.

Občas problesknout také úvahy o novém "digital lifestyle device", tedy následníkovi nebo bratříčkovi k iPodu - nic konkrétního se však zatím neobjevuje, na iPhone asi musíme zapomenout úplně (podle registrovaných ochranných známek to je spíš služba).

Předpokládá se řada softwarových novinek - plná verze iSync a také by mohly být aktualizované další iApps - iMovie či před rokem uvedené iPhoto. Uvidíme, jestli se dočkáme novinek v iChatu (podpora ICQ,telefonování a videkonferencingu), zde se však spekuluje spíš o létě (spolu s Mac OS 10.3).

Na veletrhu se určitě bude obšírně diskutovat o Mac OS X a (takřka) definitivní smrti Mac OS 9, například i na diskusi, které se bude účastnit i Steve Wozniak, o přechodu na Mac OS X - v úterý odpoledne. Na této akci se dá očekávat velký nával, jednak je to prudce aktuální téma, a také se bude jednat tak trochu o "návrat" Woze na domácí půdu. Desítce se bude věnovat i Philip Schiller, marketingový ředitel Apple ve svém (již tradičním) proslovu The Power of X. Uvidíme, jaké jsou nálady běžných uživatelů a jak se stavějí k likvidaci Mac OS 9.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

iPOD sny

Autor: Vita Muž

Založeno: 16.12.2002, 09:44
Odpovědí: 0

Líbilo by se mi, kdyby iPOD přibral/použil nějaké rozhraní, které by uožňovalo zálohovat paměťové karty z fofoaparátů. Například použít FireWire na připojení adaptérů všehodruhu, teoreticky jse jen o software, ne? Mít MP3 přehrávač, přenosný disk, digitální fotobanku pro zálohování i v terénu...
Pak by byla cena iPODu mnohem přijatelnější.

Odpovědět na příspěvek

RE: iPOD sny

Autor: nikorr Muž

Založeno: 16.12.2002, 19:51

A jeste moznost stazeni obrazku z digitaku , neco jako 'image tank', s barevnym displejem a tricitkou HD vevnitr .

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: iPOD sny

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 16.12.2002, 22:31

A nebylo by lepsi, nakonec, koupit si notebook? :))))))))))))))))))))))))
)))))))))))))))))))))))))
))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: iPOD sny

Autor: Vita Muž

Založeno: 17.12.2002, 07:15

No zkus si vzit fotobatoh s digitalem, dvena klasickymi teli, objektivy, filtry... plus pevny stativ. No a pak si zkus strcit do kapsy notebook, na ktery budes zálohovat fotky z karty digitálu.
No to se pobavis :-)))))))))))))))))))))

Ne vazne, notebook je k takovemu ucelu zbytecny (velky, tezsi, zravejsi na baterie (mensi vydrz vubec), fotky si prohlednu na fotaku (kvalita) a pak je potrebuju uz jen zálohovat a bych mohl fotit dál a nemusel mít deset karet.
Vlastne iPODu staci jen propojovaci kabel, ci redukce a software. Vzdyt vse ostatni umi. Ne? Nikde jsem nevidel ani pokusy o neco takoveho.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: iPOD sny

Autor: eda@jahelka.cz Muž

Založeno: 17.12.2002, 10:17

Presne tak, mam PB i image tank (bohuzel na USB)
jsou situace kde proste PB nevytahnu i z bezpecnostnich duvodu ( Prach, vlhko, moc lidi kolem...)
A spolehat ze mi treba neklekne microdrive je u neopakovatelnych zaberu riziko. Je to jen technika...
Ten Ipod by se mi sakra libil. Ale asi je to o licencich od jednotlivych vyrobcu.
Spis by mely byt drazsii pristroje vybaveny 5-10gb zalohovym diskem uvnitr. ( Myslim, ze se i dockame)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: iPOD sny

Autor: nikorr Muž

Založeno: 19.01.2003, 06:18

A nemyslis ze PB mam ? Proto bych radeji jeste neco jineho , protoze treba v horach je mi PB na prd , kdyz je Xx tezsi nez iPod . Jo , jsem foto graf , ttakze bych neco takoveho vyuzil kazdy den .

Odpovědět na příspěvek

iPOD sny II

Autor: Vita Muž

Založeno: 16.12.2002, 09:48
Odpovědí: 0

A vůbec, iPOD by mohl být docela zajímavým (jednodušším) PDAčkem. Není žádná náhrada Newtona. PDA s jablíčkem, hmmm mňam.

Odpovědět na příspěvek

Jedno male prani

Autor: kofola Muž

Založeno: 16.12.2002, 11:22
Odpovědí: 0

Me by se libil novy pocitac, nemusel by byt moc vykonny (stacilo by jako eMac), ale hlavne BEZ monitoru (mam doma celkem solidni 19\"). Neco jako byla cube, jenze ta na me byla moc draha. Myslim si, ze takovy pocitac v nabidce Apple presne chybi. A kdyby stal pod 40 000Kc vcetne dph, tak by to byl orgas:-). Ale to bych chtel asi moc....

Odpovědět na příspěvek

RE: Jedno male prani

Autor: Luk3 Muž

Založeno: 16.12.2002, 16:43

Jak se to vezme:) Pokud pocitas normalni kurz dolaru, tak to zas tak nerealne neni – treba nejnizsi dual, par imacu a tak... Ale kdyz my holt vsechno pocitame v CDSdolarech, tak to je pak presne jak rikas – asi bys chtel moc :)

Odpovědět na příspěvek

povídá se...

Autor: J.P. Muž

Založeno: 16.12.2002, 11:42
Odpovědí: 0

No nevím co bude, ale povídá se o tom, že Apple by mohl na nějaké další akci předvést nové rychlejší FireWire rozhraní (800Mbit) a FinalCutPro 4 s lepší podporou 24fps editace a podporou nového formátu videa DV50.

Odpovědět na příspěvek

RE: povídá se...

Autor: Miloš Bártů Muž

Založeno: 17.12.2002, 19:12

Bude nový Final Cut , o IEEE 1394b (800MB/s) se diskutuje, Lacie už HDD s novým čipsetem testovala a objednala od oxfordů - myslím, že to bude také. U procesorů jsem skeptický, taky by to mohl být nový AMD čip, ale i ten později ( tak druhá polovina 2003, u PowerPC se dá očekávat 1.5 GHz a víceprocesory - myslím tím počet vyšší než 2 ...

Odpovědět na příspěvek

Ja bych chtel...

Autor: Mactrix Muž

Založeno: 16.12.2002, 12:08
Odpovědí: 0

G4 Dual na 1,5 2,0 Ghz s podporou DDR pameti, sbernici na 200 Mhz a disky ATA 133 nebo Serial ATA, pak bych nevahal za to zaplatit.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ja bych chtel...

Autor: Martin Muž

Založeno: 17.12.2002, 09:43

No, pokud by skocili na 2 GHz vcetne podpory DDR apod., to by bylo solidni. Ale obavam se, ze v unoru Apple uvede radu 1 - 1,25 - 1,4 GHz a bude to.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ja bych chtel...

Autor: Mactrix Muž

Založeno: 17.12.2002, 13:06

Realne taky ocekavam 1-1,25-1,5 a bez DDR.

Odpovědět na příspěvek

SANTA je SWITCHER

Autor: SANTA Muž

Založeno: 18.12.2002, 08:56
Odpovědí: 0

.... ja to vedel ....!!!!!!!!!!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: