Zprávy o softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Zprávy o softwaru pro Macy

9. září 2011, 00.00 | Vyšla další beta verze Mac OS X 10.7.2. Objevily se nové ovladače tiskáren Lexmark pro Mac OS X. V Mac App Store bylo zřízeno oddělení aplikací optimalizovaných pro Lion. A Apple údajně již brzy uvede nový hudební program Logic Pro X.

Softwarových novinek pro Macy v poslední době není příliš mnoho, několik zpráv se ale přece jenom našlo:

Vyšla další beta verze Mac OS X 10.7.2

Minulý pátek Apple uvolnil pro vývojáře nové beta verze Mac OS X 10.7.2 a podpůrného softwaru pro službu iCloud. Nové sestavení Mac OS X 10.7.2, 11C48, dorazilo přesně týden po předchozím sestavení 11C43, v poslední době je tento interval pravidelný, a tak se dá čekat, že další beta verze vyjde dnes nebo brzy nato. Současně dorazila další (již desátá) beta verze softwaru iCloud for OS X, jež umožňuje pod Mac OS X používání beta verze služby iCloud.

Neobjevily se však žádné nové beta verze doprovodného softwaru, například programu iPhoto 9.2 (ten je potřebný pro funkci Photo Stream synchronizující fotografie). Nic nového se nestalo ani na straně iOS, tam to ovšem příliš nepřekvapuje, protože sedmá beta verze iOS 5 dorazila minulou středu.

Zatím nepřišly zprávy o nějakých výraznějších změnách v posledních beta verzích Mac OS X 10.7.2, ví se pouze to, že už neobsahují žádné známé problémy a Apple testující nadále žádá, aby se přednostně zaměřili na AirPort, AppKit, grafické ovladače, kalendář iCal, iChat, obchod Mac App Store, poštovního klienta Mail, vyhledávání Spotlight a na Time Machine.

Mac OS X 10.7.2 měl dost spletitou historii, protože jeho první beta verze se nabízela dřív, než vyšel Mac OS X 10.7.1 přinášející první opravy Lionu, ale nyní se zdá, že se z něj stala normální další chystaná aktualizace Lionu.

Jeho hlavní novinkou bude integrovaná podpora služby iCloud. Ta je zatím dostupná jen vývojářům v beta verzi a na Macu se dá používat právě s Mac OS X 10.7.2 a příslušným podpůrným softwarem. Ostrá verze služby iCloud by měla být spuštěna na podzim současně s vydáním ostré verze iOS 5.

A protože k vydání nové hlavní verze iOS obvykle dochází při uvedení nového modelu a letos by se tak mělo stát počátkem října, dá se uvolnění ostré verze Mac OS X 10.7.2 očekávat zhruba ve stejné době, tedy již za pár týdnů.

Apple uvolnil nové ovladače tiskáren Lexmark pro Snow Leoparda a Lion

Softwarové aktualizace pro Macy v poslední době vycházejí poměrně zřídka, ale ve čtvrtek se jedna objevila, Apple vydal verzi 2.6 ovladačů tiskáren Lexmark. Balík Lexmark 2.6 Printer Driver zahrnuje nejnovější ovladače pro jednoúčelové a multifunkční tiskárny Lexmark, v případě multifunkčních modelů ovladače podporují také jejich skenovací funkce. Seznam všech nyní podporovaných modelů najdete zde.

Tyto ovladače se nabízejí přes Software Update (tak se však nainstalují pouze ovladače pro tiskárny Lexmark připojené k danému Macu), anebo se dají stáhnout ručně odtud (pak ovšem zabírají 133,99 MB). Vyžadují Mac OS X 10.6 nebo vyšší, takže fungují pod Snow Leopardem a pod Lionem.

V Mac App Store bylo zřízeno oddělení aplikací optimalizovaných pro Lion

Apple v obchodu Mac App Store minulý týden vytvořil nové oddělení nazvané „Apps Enhanced for Lion“ („Aplikace optimalizované pro Lion“), upozornil na to CNET.

Titulní stránka tohoto oddělení uvádí, že Lion překypuje novátorskými funkcemi jako jsou multi-touch gesta, celoobrazovkové aplikace, obnovení stavu aplikace (funkce Resume), automatické ukládání (funkce Auto Save) a správa verzí (funkce Versions). Prvních sedm aplikací zařazených do nového oddělení pocházelo od Applu (patřily k nim třeba programy Pages a Aperture), ale teď již přibyla i řada aplikací třetích stran (například Evernote či Twitter).

Je to poprvé, kdy Apple propaguje novou verzi Mac OS X podobnými prostředky jako novou hlavní verzi iOS, což ovšem plyne hlavně z toho, že Mac App Store funguje teprve od Mac OS X 10.6.6, tedy poměrně pozdní verze Snow Leoparda.

Celá tahle věc je zjevným projevem snah Applu o sbližování (Mac) OS X a iOS, což ostatně dělá i samotný Lion (například zvyšuje důraz na dotykové ovládání a vzhled některých jeho přibalených aplikací se podobá vzhledu jejich protějšků na iPadu, což se ovšem vždy nesetkalo s vřelým přijetím, stále však existují předvolby navracející původní vzhled těchto aplikací).

Apple se prý chystá již brzy uvolnit Logic Pro X

Koncem června se začal prodávat Final Cut Pro X, nová verze profesionálního programu Applu pro střih videa. Avšak provedené změny řadu profesionálních uživatelů dosti znechutily (viz též náš nedávný seriál) a ani odpovědi Applu na nejčastěji kladené otázky okolo Final Cutu Pro X kritiky příliš neuspokojily.

Není proto divu, že značnou pozornost přivábila zpráva o chystaném brzkém uvedení obdobné nové verze profesionálního hudebního a zvukového softwaru Applu. Japonský blog Macotakara totiž tvrdí, že se blíží vydání nové verze programu Logic Pro, jež bude nazvaná Logic Pro X, měl se to dozvědět od zasvěcence obeznámeného se stavem tohoto projektu.

Logic Pro se nyní nabízí spolu s dalšími aplikacemi v rámci programového balíku Logic Studio (jehož stávající verze pochází z července 2009). Současný Logic Pro 9 bude nahrazen novou verzí Logic Pro X, ale aplikace Soundtrack Pro 3 bude zřejmě zrušena. Sloužila totiž k přípravě zvuku pro videa a filmy a byla určena pro spolupráci se staršími verzemi Final Cutu Pro, avšak Final Cut Pro X s ní už nepočítá. Aplikace MainStage pro živá vystoupení by ale měla zůstat zachována, jen bude vydělena jako samostatný program.

Japonský blog neupřesňuje, jaký způsob distribuce se pro nové verze zmíněných hudebních aplikací bude používat, ale je nanejvýš pravděpodobné, že stejně jako ostatní se budou prodávat v Mac App Store, přičemž Logic Pro X a MainStage se budou nabízet zvlášť (podobně jako se vedle Final Cutu Pro X samostatně prodávají programy Motion a Compressor).

Logic Pro X by měl přímo do sebe integrovat utilitu WaveBurner pro autorskou přípravu zvukových CD, jinak však citovaný zdroj o něm prozrazuje již pouze to, že podle slov jeho vývojového týmu nedostane uživatelské rozhraní ve stylu GarageBandu. Vývojový tým se neobává, že by nová verze X vyvolala stejné potíže jako Final Cut Pro X, protože už loni v lednu vyšla pro Logic Pro aktualizace na verzi 9.1, která doplnila podporu 64bitového zpracování a 64bitových zásuvných modulů.

Není tak sice jasné, jaké novinky vlastně Logic Pro X přinese a kdy přesně přijde, ale dá se čekat, že tentokrát Apple nebude tak radikální jako v případě Final Cutu Pro X. Zřejmě se totiž z téhle „kauzy“ poučil a snad bude v případě svého profesionálního hudebního softwaru postupovat uvážlivěji.

Adobe oznámila silný nárůst odbytu svého střihového softwaru díky Final Cutu Pro X

Mimochodem, když už mluvíme o Final Cutu Pro X, zdá se, že přece jenom vyvolal určitý odliv zákazníků. Ve středu upozornil The Loop, že Adobe oznámí prudký nárůst poptávky po svém střihovém softwaru Creative Suite 5.5 Production Premium, vyvolaný z velké části právě kroky Applu.

A ve čtvrtek Adobe skutečně vydala tiskovou zprávu, v níž uvádí, že celkový meziroční nárůst prodeje tohoto softwaru činil 22 procent, na Macu to však byl nárůst o plných 45 procent právě díky nespokojeným uživatelům Final Cutu Pro přecházejícím na řešení Adobe. Snahy Adobe o přetažení zákazníků z Final Cutu Pro na její software se tak očividně neminuly účinkem.

Takovýto vývoj se Applu jistě nelíbí a dá se proto předpokládat, že se bude snažit, aby se stejná situace neopakovala i pro nový Logic Pro.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: