Zprávy o softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Zprávy o softwaru pro Macy

31. srpna 2011, 00.00 | Apple uvolnil další beta verze Mac OS X 10.7.2 a podpůrného softwaru pro službu iCloud. Možná vyjde Mac OS X 10.6.9, který umožní používat službu iCloud také pod Snow Leopardem. A generátor krajin TerraRay 4.5 přináší řadu nových vylepšení.

Softwarové novinky pro Macy v minulých dnech tvořily hlavně různé beta verze pro vývojáře, zde si je shrneme:

Vyšly další beta verze Mac OS X 10.7.2 a podpůrného softwaru pro iCloud

Už pár dní po zahájení prodeje Lionu vývojáři obdrželi první beta verzi Mac OS X 10.7.2 a od té doby vyšlo několik dalších, naposledy jsme zmiňovali sestavení 11C40 z 19. srpna (přišlo spolu s šestou beta verzí iOS 5). Další beta verze dorazila minulý pátek, tedy přesně po týdnu, tentokrát to bylo sestavení 11C43 (velikost příslušné aktualizace přesahuje 670 MB).

Tohle nové sestavení neobsahuje žádné známé problémy a v doprovodné dokumentaci Apple testující žádá, aby se přednostně zaměřili na AirPort, AppKit, grafické ovladače, kalendář iCal, iChat, obchod Mac App Store, poštovního klienta Mail, vyhledávání Spotlight a na Time Machine (proti předchozímu sestavení tak přibyl důraz na iCal a iChat).

Další software pro iCloud a beta verze služby iTunes Match

Hlavním účelem Mac OS X 10.7.2 je zajistit fungování služby iCloud na Macu, proto se spolu s ním objevuje další doprovodný software, respektive jeho beta verze. Nyní to byla především devátá beta verze podpůrného klientského softwaru iCloud pro Lion (umožňuje vůbec používat iCloud na daném Macu s Mac OS X 10.7.2) a pak též třetí beta verze programu iPhoto 9.2 (ta je potřebná pro testování funkce Photo Stream).

Se službou iCloud souvisí také na WWDC 2011 oznámená placená hudební služba iTunes Match, která přenese do „cloudu“ Applu hudební knihovnu uživatele jejím porovnáním s nabídkou obchodu iTunes Store. V pondělí Apple spustil její beta verzi (pouze pro vývojáře z USA) a záhy se objevila řada dalších informací o ní, jež jsme kvůli přehlednosti vyčlenili do samostatného článku.

Vydání ostré verze Mac OS X 10.7.2 se zřejmě již blíží

S Mac OS X 10.7.2 byly zpočátku trochu zmatky, protože jeho první beta verze přišla dříve než Mac OS X 10.7.1 uvolněný v polovině srpna) a Apple pro ni uváděl, že je určena pouze k testování beta verze služby iCloud. Avšak nové sestavení už Apple popisuje jako beta verzi chystané aktualizace Lionu, zřejmě tedy již zahrnuje opravy z Mac OS X 10.7.1 a Mac OS X 10.7.2 nakonec bude vydán v ostré verzi pro běžné uživatele.

Týdenní interval vydávání nových beta verzí naznačuje, že do uvedení ostré verze Mac OS X 10.7.2 nebude příliš daleko. Hlavní novinkou Mac OS X 10.7.2 bude podpora služby iCloud na Macích, ostrá verze tak musí být dostupná v době spuštění ostré verze této služby. A považuje se v podstatě za jisté, že iCloud bude spuštěna pro běžné uživatele současně s vydáním ostré verze iOS 5, jež by mělo doprovázet uvedení nového iPhonu.

Podle pověstí z poslední doby se tento telefon na trhu objeví nejspíš počátkem října, nejpozději v jeho polovině, takže vydání ostré verze Mac OS X 10.7.2 lze očekávat nedlouho předtím.

Je vysoce pravděpodobné, že Apple jeden či dva týdny předtím uspořádá mediální akci, na níž tyto očekávané novinky představí a sdělí další podrobnosti. To znamená, že na dopilování potřebného softwaru, mezi který patří také Mac OS X 10.7.2, už příliš mnoho času nezbývá.

Mac OS X 10.6.9 zřejmě přinese podporu pro iCloud i do Snow Leoparda

Když koncem června Apple vydal Mac OS X 10.6.8, všeobecně se věřilo, že jde o poslední verzi Snow Leoparda (čemuž nasvědčovalo též to, že připravovala Mac App Store na zahájení prodeje Lionu). V červnu se sice ještě objevila dodatečná aktualizace Mac OS X 10.6.8 opravující některé chyby, ale stále se zdálo, že vyšší číslo verze Snow Leoparda už nepřijde.

Avšak teď byly nalezeny náznaky, že Apple přece jenom připravuje ještě další verzi, Mac OS X 10.6.9, aby umožnil používat službu iCloud přinejmenším částečně také Macům se Snow Leopardem.

Jednomu vývojáři se totiž poté, co převedl svůj účet u MobileMe pod iCloud (web poskytující nástroje potřebné pro převod Apple spustil počátkem srpna), objevila na starším Macu s Tigerem v panelu předvoleb služby .Mac (což byl předchůdce MobileMe) poznámka, že daný stroj kvůli přechodu na iCloud už nebude nadále možné synchronizovat. A následovalo sdělení, že iCloud vyžaduje pro kontakty, kalendáře a záložky webového prohlížeče počítač provozující Mac OS X Snow Leopard 10.6.9 nebo vyšší.

Materiály Applu ke službě iCloud přitom dosud vždy uváděly, že služba bude vyžadovat Lion (dalšími podporovanými platformami mají být iOS 5 a PC s Windows Vista či Windows 7), ovšem dá-li se oné poznámce věřit a nejde jen o nějakou chybu při zápisu daného hlášení, potom by alespoň základní funkce služby iCloud mohly nakonec být přístupné i pro Snow Leoparda.

Řada synchronizačních funkcí MobileMe přestane být po přechodu na iCloud dostupná (například synchronizace widgetů Dashboardu, položek doku, hesel uložených ve svazcích klíčů, signatur, pravidel poštovních účtů, inteligentních poštovních schránek a poštovních předvoleb), což přirozeně nevyvolává velké nadšení.

Avšak to, že nová služba nebude vůbec dostupná ani Macům se Snow Leopardem, řadě uživatelů vadilo ještě více (zvlášť když v případě platformy Microsoftu se podpora vztahuje i na ještě starší Vistu). Těch, kdo z nějakého důvodu nepřešli na Lion, je pořád docela dost a mnozí z nich by si zároveň přáli mít přístup ke službě iCloud (už proto, že MobileMe příští rok skončí).

Rozhodně by tak dávalo smyl, kdyby přinejmenším základní synchronizační funkce iCloud byly dostupné také pod Snow Leopardem, zřejmě však budou nutné natolik rozsáhlé zásahy do systému, že bude potřeba vydat jeho další novou verzi.

Musíme však připomenout, že vycházíme pouze z nepřímých náznaků, dokud se Mac OS X 10.6.9 neobjeví alespoň v podobě beta verze pro vývojáře, nelze jeho existenci považovat za jistou (Apple ovšem může rovnou vydat jeho ostrou verzi, vždyť Mac OS X 10.7.1 též uvedl rovnou, aniž by předtím uvolnil nějakou jeho beta verzi).

TerraRay 4.5 přináší různá další vylepšení

Všechny výše popsané beta verze jsou dostupné pouze registrovaným vývojářům, a tak se nakonec podíváme alespoň na jednu softwarovou novinku ihned přístupnou všem uživatelům. Jde o novou verzi levného, avšak zdatného generátoru realistických 3D krajin, programu TerraRay.

Německá firma AvisNocturna Software ho sice začala nabízet teprve letos v dubnu, ale rychle vydává další verze, čtvrtá verze přišla počátkem srpna. A za necelý měsíc tu máme další aktualizaci, na verzi 4.5. Ta je dostupná od pondělí, její novinky blíže popisuje firemní blog.

TerraRay 4.5 především přináší nové typy kamer (úhlovou, kolmou, architektonickou a pohled z ptačí perspektivy) usnadňující prohlížení a předvádění vygenerovaných krajin a zlepšuje možnosti nastavování výšky a polohy kamery. Dále byl vylepšen systém vykreslování vody, přibyly nové automaticky generované materiály a další volby pro nastavení výstupu vykreslování.

Přibyly též nové přednastavené hodnoty pro trávu a zvětšil se počet přibalených 3D modelů objektů. A náhled importovaných modelů v editoru byl vylepšen. Elevační mapy se teď dají ukládat a opětovně importovat jako obrázky a došlo k řadě menších vylepšení uživatelského rozhraní programu.

Jeho požadavky zůstaly stejné jako u předchozích verzí, vyžaduje Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší (plně podporuje Lion), procesor Intel a alespoň 2 GB RAM.

TerraRay se od počátku prodává výlučně v Mac App Store. U příležitosti uvedení nové verze se nyní program nabízí se slevou. Ani normální cena nebyla nijak vysoká (14,99 USD nebo 11,99 EUR), teď se však dá TerraRay pořídit za 4,99 USD nebo 3,99 EUR.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

čeština do 10.6.8 stále není?!

Autor: marekrx Muž

Založeno: 31.08.2011, 16:13
Odpovědí: 0

Trochu off topic, ale docela mi mrzí, že dosud není uvolněna čeština do 10.6.8, byť z apcomu. Trochu mi to přijde nešťastné, když na 10.5 byla uvolněna docela brzo a snad i systém je zdarma?
Chápu, že pokrok nezastavíš, ale ne každý nasadí Liona do pracovního prostředí okamžitě, nebo vůbec kvůli tomu, že programy třetích stran neudělají update.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: