V Mac App Store se objevil AutoCAD LT 2012 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

V Mac App Store se objevil AutoCAD LT 2012

17. srpna 2011, 00.00 | Autodesk počal v Mac App Store nabízet AutoCAD LT 2012 for Mac, značně zjednodušenou a levnější verzi AutoCADu. Současně oznámil nový AutoCAD for Mac 2012 a verzi mobilní aplikace AutoCAD WS pro Mac.

Loni v září začal Autodesk prodávat svůj stěžejní software, CAD program AutoCAD, také ve verzi pro Mac OS X, na Macy se tak tento program, považovaný za faktický standard CAD aplikací na osobních počítačích, vrátil po dlouhých 18 letech. Podrobnější recenzi AutoCADu 2011 for Mac přinesl MůjMac loni v říjnu.

AutoCAD LT přichází na Mac

AutoCAD je program velmi mocný, ovšem též složitý a především drahý, v USA se prodává za 3 995 USD. Pro méně náročné uživatele proto Autodesk od roku 1993 nabízí jeho značně zjednodušenou a levnější verzi AutoCAD LT.

Přehled rozdílů proti „velkému“ AutoCADu najdete tady, stručně řečeno LT verze poskytuje především nástroje pro 2D kreslení a pro přípravu a tisk technických výkresů, zcela jí chybí pokročilé modelovací funkce. Samozřejmě používá stejný formát DWG jako ostatní CAD programy Autodesku a je s nimi plně kompatibilní.

Tento program byl dosud dostupný pouze pro Windows, ale od včerejška se počal dodávat také pro Mac OS X a navíc se prodává v Mac App Store (viz též příslušnou tiskovou zprávu Autodesku).

AutoCAD LT for Mac poskytuje uživatelské rozhraní ve stylu Mac OS X s tradiční lištou menu doplněnou řadou nástrojových palet měnících se podle prováděných úkonů. A stejně jako jeho zdatnější a dražší protějšek umí využívat některé prvky Mac OS X, například zobrazení Cover Flow či ovládání multi-touch gesty.

První špičková profesionální aplikace třetí strany v Mac App Store

Autodesk se tak stal první třetí stranou, jež uvedla v Mac App Store profesionální špičkový produkt. To ovšem znamená, že 30 procent z celkové ceny softwaru si vezme Apple, ale to podle Amara Hanspala, viceprezidenta Autodesku pro softwarové platformy a nové obchodní příležitosti, vůbec nevadí. Deníku Wall Street Journal Hanspal řekl, že Apple v tomto případě slouží jako jejich obchodní agent a za to si zasluhuje komerční odměnu.

Firma ostatně již má s aplikačními obchody Applu své zkušenosti, v App Store pro iOS prodává například SketchBook Pro for iPad za 4,99 USD, respektive 3,99 EUR (recenzi tohoto programu loni přinesla Grafika).

Hanspal dodal, že loňské uvedení AutoCADu 2011 for Mac se setkalo s velice příznivou odezvou zákazníků, což jasně ukazuje na potřebu profesionálního CAD softwaru na Macu, přenesením AutoCADu LT (a AutoCADu WS, viz níže) na Mac chce Autodesk svůj software zpřístupnit ještě širšímu okruhu uživatelů.

Není vůbec náhoda, že se v Mac App Store objevil právě AutoCAD LT. Hanspal připomněl, že v aplikačních obchodech Applu existuje cenová mez, kterou nelze překročit – aplikace nemůže stát víc než 999,99 USD (pro USA). AutoCAD for Mac s cenou 3 995 USD tudíž nepřichází v úvahu, a tak to musel být AutoCAD LT 2012. Ten se do dané cenové meze vešel ještě s rezervou, v Mac App Store se prodává za 899,99 USD, dostupný je však pouze v USA a v Kanadě.

AutoCAD LT 2012 for Mac vyžaduje Mac OS X 10.6.6 (samozřejmě podporuje Lion), dále potřebuje 64bitový procesor Intel, alespoň 3 GB RAM (doporučují se 4 GB), 2,5 GB prostoru na disku (doporučují se 3 GB) a grafickou kartu schopnou zobrazovat rozlišení 1 280 x 800 v pravých barvách.

Chystá se AutoCAD 2012 for Mac

A tento pátek, 19. srpna, Autodesk uvede další dvě své novinky pro Macy. Bude to především verze 2012 AutoCADu for Mac (funkčně v podstatě shodná s verzí 2012 pro Windows), jež přinese řadu vylepšení, hlavně v oblasti nástrojů pro 3D design s podporou volného modelování, 3D vizualizace a 3D vykreslování.

Verze 2012 také umožní síťovou správu licencí, přinese pokročilé možnosti uzpůsobování menu, podporu pro aplikace LISPu a API rozhraní ObjectARX a ObjectDBX a mnoho dalšího. Bude se nadále prodávat za 3 995 USD, k dostání bude u prodejců softwaru Autodesku po celém světě (prodej v Mac App Store vzhledem k ceně není možný).

A také dorazí AutoCAD WS pro Mac

V Mac App Store se však v pátek objeví vedle AutoCADu LT ještě další aplikace, ta bude navíc dostupná celosvětově. Bude to nová verze aplikace AutoCAD WS, přenesená pod Mac OS X.

Tato mobilní aplikace umožňuje jednoduché úpravy a sdílení DWG dokumentů na řadě různých platforem a zařízení, již od loňského září se nabízí ve verzi pro iOS v App Store, existuje ale též pro Android a jako webová aplikace. A nyní by tedy měla být dostupná i jako aplikace Mac OS X, samozřejmě tak jako na ostatních platformách se bude poskytovat zdarma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: