Řešení problémů v Mac OS X v oblasti DTP - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Řešení problémů v Mac OS X v oblasti DTP

14. listopadu 2006, 00.00 | Ačkoliv operační systém Mac OS X již prošel prvními dětskými nemocemi a je považován za vyspělý systém, ani jemu se nevyhnou občasné problémy, které je potřeba především v profesionální oblasti rychle vyřešit. A proto se v dnešním článku budeme zabývat oblastí DTP a produkty společností Adobe a Quark a řešením s nimi spojených problémů.

Dokumenty uložené na síti

S uvedením updatu Mac OS X 10.4.6 začali uživatelé, kteří svá data ukládali přímo na server, řešit problémy s poškozenými soubory. To se týkalo především programů InDesign a Photoshop a přesto, že v předchozích verzích Mac OS X nebylo problém dokumenty na připojený server ukládat, update 10.4.6 z důvodu změny rozhraní AppleShare tuto možnost vypnul.

Jestliže takovéto problémy pozorujete i vy, řešení jsou dvě - jednak neukládat data přímo na server, ale pouze na lokální disk (či externí USB nebo FireWire) a na server překopírovat až uložená data přímo ve Finderu. Druhou možností je nahrát do systému zpět AppleShare z předchozí verze Mac OS X. To lze udělat tak, že soubory:

/System/Library/Filesystems/AppleShare
/System/Library/Frameworks/AppleShareClientCore.framework
/System/Library/Frameworks/AppleshareClient.framework

zkopírujete z Mac OS X 10.4.5 do stejných složek v Mac OS X 10.4.6, následně pustíte program Disk Utility, necháte opravit práva (volba Repair Permissions) a restartujete počítač. Pokud nemáte jiný počítač s Mac OS X 10.4.5, je nejjednodušší přímo ze stránek společnosti Apple stáhnout tzv. Mac OS X v10.4.5 combo updater a pomocí aplikace Pacifist výše uvedené soubory získat přímo z instalačního balíčku.

Illustrator a nefunkční klávesové zkratky

Dalším známým problémem jsou nefunkční klávesové zkratky u aplikace Illustrator z balíku Creative Suite. Řešení je opět jednoduché - stačí si buď stáhnout aktualizovanou verzi programu Illustrator, který zmíněný problém řeší, nebo nastartovat Illustrator se zapnout anglickou klávesnicí a do české přepnout až po kompletním naběhnutí.

Fonty se nezobrazují v menu aplikací Adobe

Často zmiňovaným problémem je také nezobrazení písma v nabídce programů společnosti Adobe. I zde je řada možností, jak tento problém řešit. Zkuste postupně tyto kroky:

1/ Zkontrolujte, zda se font v menu neobjevil pod jiným názvem, například PostScriptové písmo Stone Sans se zobrazuje jako ITC Stone Sans. Dále se podívejte v menu písem úplně dolů, kde se zobrazují ne-západní písma v samostatné sekci.

2/ Jestliže používáte OpenType fonty, počítejte s tím, že si s nimi poradí až Photoshop od verze 6.0 a Illustrator od verze 9.0.

3/ Zkuste vypnout nepoužívané fonty v aplikaci Font Book (respektive v programu, který se o použitá písma ve vašem systému stará). Dalším krokem je kontrola, zda nejsou písma poškozená, což je zpravidla nejčastější příčina problémů. V tomto směru je ideální kontaktovat prodejce písem a zjistit, jak jsou kompatibilní s vaším prostředím. Po domácku vyrobená písma, nebo fonty starých verzí jsou zpravidla kamenem úrazu a stojí za většinou kolizí.

4/ Vzhledem k tomu, že aplikace Adobe používají systémová písma a navíc mají vlastní složku, kam ukládají své fonty, zkuste písmo, které se v menu nezobrazuje, zkopírovat (nebo vytvořit zástupce) do složky písem Adobe aplikací. Tu naleznete zde:

Library/Application Support/Adobe/Fonts

5/ Ověřte, zda PostScript Type 1 písma mají ve stejné lokaci jak bitmapovou verzi, tak vektorovou variantu. To se týká jak systémových složek písem, tak umístění, které používají správci písem třetích stran (například Extensis Suitcase).

6/ Pokud výše uvedené rady selhávají, zkuste odstranit soubory Adobefnt.lst. Stačí použít vyhledávání a všechny soubory obsahující slovo "Adobefnt" a koncovku .lst vyhodit do koše (například Adobefnt05.lst, Adobefnt10.lst a podobně).

7/ Další možností je zkusit odstranit a znovu nainstalovat nefunkční písma a v případě problémů kontaktovat přímo dodavatele písem a pořídit si poslední verzi daného fontu. Samozřejmostí by měla být i kontrola, zda jsou použité aplikace aktuální a obsahují poslední záplaty.

Creative Suite 2 na Intel Macích

Produkty firmy Adobe fungují i na nových počítačích společnosti Apple, které mají procesory značky Intel, pomocí rozhraní nesoucí název Rosetta. Jedná se o emulátor, respektive překladač instrukcí v reálném čase, který je schopen za běhu přeložit kód určený pro starší PowerPC procesory přímo pro procesory Intel. Daní je ovšem určité zpomalení, ke kterému dochází právě z důvodu emulace. Programy, které jsou schopné pracovat na Intel Macích bez emulace nesou označení Universal Binary a fungují tudíž nativně. Do této kategorie zatím bohužel produkty Adobe nepatří a na jejich novou verzi, jež poběží bez zmíněné emulace, si budeme muset ještě pár měsíců počkat. Z toho důvodu je diskutabilní investice do nových Maců v prostředí, kde je vyžadován maximální výkon právě programů Adobe.

Dále je potřeba zmínit, že na Intel Macích nefunguje Adobe Vesion Cue a například u updatu Mac OS X 10.4.6 se objevily problémy, které se projevily pády programů Photoshop a InDesign. Naštěstí tyto trable byly záhy vyřešeny ze strany Applu vypuštěním záplat (především updatem pro QuickTime). Jestliže chcete do nových strojů investovat, je více než záhodno používané aplikace u prodejce otestovat a získat tak vlastní představu o tom, zda je pro vás výkon dostatečný. Celá situace se samozřejmě změní s uvedením Creative Suite 3, která má být dle zastoupení společnosti Adobe již Universal Binary a bude fungovat rychleji než současná verze ve vrstvě Rosetta.

Na Intel Macích můžete zpravidla narazit ve spojení s Adobe na problémy s instalací celého balíku Creative Suite nebo na nemožnost spustit nainstalované programy. Řešení jsou v zásadě dvě - zkuste buď mít při startu aplikací zvolenou anglickou klávesnici, nebo ručně odstraňte Adobe Version Cue (který stejně na Intel Macích nefunguje a může stát za nekorektním chováním celého balíku).

Do koše stačí poslat tyto soubory a složky:

složku Adobe Version Cue z Aplikací soubor VersionCueCS2.prefPane ze složky Library/PreferencePanes/ soubor předvoleb com.adobe.versioncueCS2.plist z Library/Preferences/ složku AdobeVersionCueCS2 z Library/StartupItems/

a následně restartujte počítač.

Quark a jeho problémy

I Quark má své mouchy - jednou z nich může být opakované (a obtěžující) zobrazování chybové hlášky při tisku a exportu do PDF v QuarkXPressu 6.1. Chyba může být na straně poškozeného nebo nekorektního fontu, nebo přímo v samotné aplikaci. Abyste se chybové zprávy zbavili, stačí nainstalovat doplněk FontAlertSilencer XT. Ten sice problém neřeší, ale pouze přestane obtěžovat uživatele s chybovou hláškou.

U QuarkXPressu 6 je obecně doporučováno updatovat na verzi 6.1 či 6.5 a nepoužívat verzi 6.0, která je označována za problematickou.

Z Quarku rovnou do InDesignu

Příjemným doplňkem pro každého, kdo potřebuje přenášet dokumenty mezi QuarkXPressem a InDesignem, by mohla být aplikace, respektive plug-in, Q2ID, jenž se dá i u nás pořídit za necelých 6 000 Kč

Q2ID (QuarkXPress to Adobe InDesign) totiž zvládne zkonvertovat dokumenty z QuarkXPressu pro Adobe InDesign. Umí si poradit s řadou nastavení dokumentu (barevná schémata, tabulky, vrstvy a podobně) a stejně tak není problém otevřít v InDesignu rovnou QXP dokumenty vytvořené na Windows. Q2ID načte soubory vytvořené v QXP verze v3.3, v4.1, v5.0, v6.0 až v6.5.

Další tipy a triky pro bezproblémovou práci s Adobe Creative Suite a QuarkXPress

Za většinou problémů stojí zpravidla fonty, a to především staré verze a nebo nekorektně vytvořené. Jestliže máte historickou sbírku písem, kterou používáte dodnes, nezbývá než doporučit zakoupit aktualizované verze. Totéž platí i pro zmíněné aplikace - ideální je sledovat stránky společnosti adobe (www.adobe.com) a firmy amsoft, zda se na jejich stránkách neobjevily nové aktualizace používaných programů. Pokud máte aplikace a písma legálně, bývá nejjednodušší kontaktovat prodejce, respektive české zastoupení, které by mělo být s případnými problémy obeznámeno. V případě, že se některé programy chovají nekorektně a výše zmíněné postupy nefungují, zkuste je instalovat nebo pustit v anglickém prostředí (nikoliv českém), což lze nastavit v Předvolbách systému, záložka International.

Mezi další doporučované tipy patří (opět se týká fontů) nedovolit jiným aplikacím instalovat vlastní písma, která by mohla s vaší sadou kolidovat, což dělá například Microsoft Office. Zde lze doporučit mít svou databázi písem zazálohovanou na externím médiu a mít možnost se k ní kdykoliv vrátit.

Tento článek byl publikován v časopise FONT - děkujeme za možnost publikovat jej i na našem serveru. Znáte i jiné triky, které vám pomohly, když jste řešily problémy v Mac OS X? Svěřte se nám v diskuzi, pomůžete i dalším čtenářům.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Pozor na Stuffit Expander 10 pod Intelom!!!

Autor: Hobitko Muž

Založeno: 14.11.2006, 09:31
Odpovědí: 0

Este pred casom som riesil problem, ze mi nejde InDesign na MacBook-u. Rovnako nesiel ani teraz na iMac-u. Po 2 dnoch som zistil, preco nesla ziadna aplikacia Adobe... Instaloval som InDesign (CS1 CZ) a ked som ho potreboval upgradovat, nainstaloval som si Stuffit Expander 10 (ten je uz vo verzii 11 sice upraveny pod Intel, ale nedaval som tomu taku vaznost). Vdaka tejto aplikacii uz nesiel ziaden produkt Adobe spustit. Ani po korektnej odinstalacii Expanderu nefungovalo nic. Pocitac som preinstaloval, na starom eMacu som si rozbalil updaty a nainstaloval som InDesign, isiel... Tento problem som vyriesil, ale jeden este nie... Problem mi robi iba Illustrator CS2 (ENG), ktory mi vzdy pri rovnakom ukone padne (zvaranie zlozenych objektov cez Pathfinder - staci vytvorit obrys a dat funkciu Outline Stroke, objekt duplikovat a nasledne tieto 2 objekty zvarit... Illustrator padne). Nemate niekto radu? Moj pocitac: iMac Intel 24 - 2.16 Core 2 Duo, OSX 10.4.8

Odpovědět na příspěvek

adobe a stufit

Autor: klimo Muž

Založeno: 14.11.2006, 11:09
Odpovědí: 0

mam podobne skusenosti, ako su popisovane v clanku, update 10.4.8 zda sa vyriesil takmer vsetky problemy, jeden vsak ostal...

v systeme mam ako default klavesnicu zapnuntu anglicku a alternativu mam samozrejme slovensku. Rovnako tak Adobe programy su v anglickom jazyku. Co sa vsak stane, ked spustim ktorukolvek z aplikaci balika CS2, nabehne mi normalne, ale klavesnica sa mi prehodi do slovenciny, aj ked som aplikaciu otvara so zapnutou anglickou klavesnicou... ma niekto radu na tento problem?

stuffit 10 mi bezi v pohode, adobe mi z neho nepada, akurat ma stve, ze nemam magic menu priamo integrovane v kontextovom menu, ale len hore v status bare... neviete na toto niekto help?

Odpovědět na příspěvek

RE: adobe a stufit

Autor: Hobitko Muž

Založeno: 14.11.2006, 11:23

Stuffit 10 ide pod Power PC v pohode, ale pod Intelom je to zakernost... Tam treba Stuffit 11, ktory je UB. Co sa tyka tych klavesnic, tak ma v System Preferencech - International - Imput menu nastavene: Use one imput source... ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: adobe a stufit

Autor: klimo Muž

Založeno: 14.11.2006, 11:30

jasne, v international mam Use one input source, aj tak to robi... prepina mi to do slovenciny

zaujimave je, ze mam stuffit 10 a system mi nepada, ani ziaden Adobe soft...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: adobe a stufit

Autor: Hobitko Muž

Založeno: 14.11.2006, 12:39

A to mas Intel mac, ci Power PC?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: adobe a stufit

Autor: klimo Muž

Založeno: 14.11.2006, 12:46

intel macbook 13

Odpovědět na příspěvek

Illustrator CS2 (12.0.5) padá (Mac OS 10.4.8)

Autor: catt Muž

Založeno: 14.11.2006, 14:13
Odpovědí: 0

Illustrator padá, když:
- vkládám ze schránky složitý objekt, přičemž míru složitosti jsem nedokázal vysledovat (podobně drag and drop z dokumentu do dokumentu nebo smazání objektu a Command-Z)
- používám Cestář - u většiny objektů (stačí čtverec a kružnice) dojde při pokusu o sloučení nebo jinou operaci k pádu
- padá jenom tak, když ho to napadne

Odpovědět na příspěvek

RE: Illustrator CS2 (12.0.5) padá (Mac OS 10.4.8)

Autor: Béda Muž

Založeno: 14.11.2006, 14:20

.. mám naprosto stejný zkušenosti .. Illustrator se chová nepředvídatelně a především při použití cestáře spadne. U jednodušších věcí ne - 2 čtverce sloučí dobře, ale jakmile se jedná o složitější objekt, poroučí se. Je to děs. Cestář je v Ill základní pomůcka! Zkusil sem vše, vyhodit Cue, spouštět s angl. klávesnicí, upravit disk permissions, řešit správu písem .. nic, prostě to nejede.

Odpovědět na příspěvek

Zlaty cesky rucicky

Autor: Sajdak Muž

Založeno: 14.11.2006, 17:03
Odpovědí: 0

Pozdravujem tymto lokalizatorov baliku Adobe CS2. :-/ Sprasili tam teda dost veci, ktore v anglickej verzii normalne funguju.:-( V InDesigne nejde nic robit s riadkom v tabulkach – ani vyhodit, ani doplnit. Pri aplikacii doplnku Jednoznakove predlozky InDesign pada ako ruski vojaci v Afganistane. A tie oneskorene aktualizacie, to je nieco strasne. Pol roka po anglickej verzii sa sudruhom uraci nieco pustit aj pre chudakov, ktori boli naivni a v dobrej viere si kupili lokalizovany balik aplikacii od Adobe. Doteraz cakam na Acrobat 7.0.8. Kde je, kua, kua? Nikde! Takze, toto je posledna vec, ktoru sme kupili lokalizovanu, pri nakupe novych veci sa zasadim o to, aby to bol original. Ziadna zmrsenina!

Odpovědět na příspěvek

RE: Zlaty cesky rucicky

Autor: Pavel Kout Muž

Založeno: 15.11.2006, 00:40

Nápodobně — jestli ještě koupím další verzi ACS, v žádném případě nesmí být lokalizovaná.

Odpovědět na příspěvek

RE: Zlaty cesky rucicky

Autor: apple1 Muž

Založeno: 15.11.2006, 09:39

Ceska zaplata 7.0.8 uz je od tohoto tydne ke stazeni na winsoft.fr

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Zlaty cesky rucicky

Autor: Sajdak Muž

Založeno: 15.11.2006, 10:18

Preco by som to mal hladat kade-tade?! Preco nie je automaticka aktualizacia alebo Amsoft nie je schopny dat na svoju stranku tuto aktualizaciu?! Tomu nehovorim ucta k zakaznikovi! Predavat SW a HW by malo byt o niecom inom, ako je predavanie peciva! Starostlivost o zakaznika by sa nemala koncit predajom krabice! Takyto pristup ceskych predajcov ma uraza a stve. Ked sme kupovali z jedneho americkeho serveru vzory web stranok, tak nam do 5 minut po objednani cez inet volal ohladom nakupu pan z dotycnej firmy, ci je vsetko v poriadku a ci je linka na stahovanie funkcna atd. Tomu hovorim spravny postoj ku klientovi!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Zlaty cesky rucicky

Autor: apple1 Muž

Založeno: 15.11.2006, 10:44

To neni hledani: Amsoft neni lokalizator, ale distributor. Lokalizuje francouzský Winsoft!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Zlaty cesky rucicky

Autor: apple1 Muž

Založeno: 15.11.2006, 10:46

Ale jinak je fakt, že česká podpora je děs. Kde jinde je zákaz e-mailů a povoleno jen telefonování (navíc za peníze)? A na vše mají stejně jen jednu radu: jste amatér, vše přeinstalujte. :(

Odpovědět na příspěvek

Chybné soubory Photoshopu i na lokálním disku !!!

Autor: Martin22 Muž

Založeno: 14.11.2006, 18:18
Odpovědí: 0

Mám 10.4.6. ENG a Photoshop CS2 a data ukládám na externí FW disk. Často se mi stane, že uložený soubor .PSD nejde znovu otevřít, hlásí že je poškozený. TIFF je snad bez problémů.

Přešel jsem asi před půl rokem z devítky, ale neustále řeším takovéto nepříjemné věci, které by mne v devítce ani ve snu nenapadly. Uložit si soubor PSD a za deset minut ho neotevřít - sorry, ale to už zrovna můžu přejít na Windows.

Odpovědět na příspěvek

RE: Chybné soubory Photoshopu i na lokálním disku !!!

Autor: Martin001 Muž

Založeno: 14.11.2006, 19:49

Vo Windows sa ti to nestane

Odpovědět na příspěvek

Za ty prachy co davame Adobe - co bychom chteli? :-)

Autor: Glitt Muž

Založeno: 14.11.2006, 20:49
Odpovědí: 0

Platit za takove smejdy, no super. Asi prejdu na piratske verze a zajedu si na peknou dovolenou. At se jdou bodnout.

Odpovědět na příspěvek

Acrobat 7.0.8 CZ pod OS X

Autor: apple1 Muž

Založeno: 15.11.2006, 08:13
Odpovědí: 0

Dobrá bota byla taky to, že aktualizace Acrobatu 7.0.8 nešla na CZ balík pod OS X nainstalovat. Resp. nainstalovala se, ale zablokovala Acrobat i Distiller. Smutné je, jak se k tomu postavila česká telefonická podpora: nejdřív lhala ostošest ("s ničím takovým jsme se nesetkali") a sváděla vše na nezkušenost toho, kdo balík instaluje, pak však mlčky záplatu stáhla a po několika měsících ji teprve tenhle týden winsoft.fr zveřejnil znova. Smutný, za takový "servis" chtějí 40 táců...

Odpovědět na příspěvek

Cestář v Illustatoru - řešení !

Autor: Béda Muž

Založeno: 15.11.2006, 09:25
Odpovědí: 0

Tak zní to neuvěřitelně, ale na padajícího cestáře existuje řešení. Ale je to taková blbost, že začínám mít obavy, že na další "prakticky zanedbatelné mouchy" ze strany monopolisty Adobe budeme muset snad vařit odvar z babského ucha...

Tedy řešení cestáře (jak mi poradil kamarád Kafes): při ukončení Illustratoru CS 2 musí být vypnuta paletka Vzhled (Appearance). Po spuštění Illustratoru si ji můžete klidně zapnout, důležité je, aby byla vypnuta při jeho spuštění. Pak cestář funguje naprosto korektně. Před ukončením ji nezapomeňte zase vypnout!

Neuvěřiteln
é. U dalších problémů radím skákat po jedné noze, zpívat internacionálu a mít vypnutý monitor. To by snad mělo zabrat na vše.

Odpovědět na příspěvek

Marihuana love Adobe

Autor: Hobitko Muž

Založeno: 15.11.2006, 20:17

Tak to je haluuuz ten cestar... Asi kaslem na grafiku a zacnem hulit travu, mozno ma budu tiez obcas napadat riesenia, ako urobit soft od Adobe normalne funkcny. Inak som dosiel aj na to, ze InDesign 3 nepada pri starte (ak potrebuje aktivaciu pisiem), ked ho vobec ani nepustim... Prakticke, nie? :-))

Odpovědět na příspěvek

:-DD

Autor: ataralgin Muž

Založeno: 15.11.2006, 10:44
Odpovědí: 0

Jak to tak čtu, jsem rád že dělám v anglickém CS2 a update na 10.4.8 jsem se na poslední chvíli nenainstaloval.. nechápu třeba proč pod US fungují v shopu kl. zkratky pro některé funkce a v cz ne..?!? nádhera.. přesednu k druhé mašině kde je CS2 CE a všechno je jinak :-(

Odpovědět na příspěvek

haha

Autor: tomaz Muž

Založeno: 18.11.2006, 15:14
Odpovědí: 0

tohle cele je snad vtip :)) po precteni clanku a prizpevku mam pocit ze se jedna o nejakou alfa verzi cinskeho pocitace pro chude.
Budme uprimni, z pohledu cloveka delajiciho na pc je tohle az neuveritelne :D

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: