Řešení problémů v Mac OS X v oblasti DTP - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Řešení problémů v Mac OS X v oblasti DTP

14. listopadu 2006, 00.00 | Ačkoliv operační systém Mac OS X již prošel prvními dětskými nemocemi a je považován za vyspělý systém, ani jemu se nevyhnou občasné problémy, které je potřeba především v profesionální oblasti rychle vyřešit. A proto se v dnešním článku budeme zabývat oblastí DTP a produkty společností Adobe a Quark a řešením s nimi spojených problémů.

Dokumenty uložené na síti

S uvedením updatu Mac OS X 10.4.6 začali uživatelé, kteří svá data ukládali přímo na server, řešit problémy s poškozenými soubory. To se týkalo především programů InDesign a Photoshop a přesto, že v předchozích verzích Mac OS X nebylo problém dokumenty na připojený server ukládat, update 10.4.6 z důvodu změny rozhraní AppleShare tuto možnost vypnul.

Jestliže takovéto problémy pozorujete i vy, řešení jsou dvě - jednak neukládat data přímo na server, ale pouze na lokální disk (či externí USB nebo FireWire) a na server překopírovat až uložená data přímo ve Finderu. Druhou možností je nahrát do systému zpět AppleShare z předchozí verze Mac OS X. To lze udělat tak, že soubory:

/System/Library/Filesystems/AppleShare
/System/Library/Frameworks/AppleShareClientCore.framework
/System/Library/Frameworks/AppleshareClient.framework

zkopírujete z Mac OS X 10.4.5 do stejných složek v Mac OS X 10.4.6, následně pustíte program Disk Utility, necháte opravit práva (volba Repair Permissions) a restartujete počítač. Pokud nemáte jiný počítač s Mac OS X 10.4.5, je nejjednodušší přímo ze stránek společnosti Apple stáhnout tzv. Mac OS X v10.4.5 combo updater a pomocí aplikace Pacifist výše uvedené soubory získat přímo z instalačního balíčku.

Illustrator a nefunkční klávesové zkratky

Dalším známým problémem jsou nefunkční klávesové zkratky u aplikace Illustrator z balíku Creative Suite. Řešení je opět jednoduché - stačí si buď stáhnout aktualizovanou verzi programu Illustrator, který zmíněný problém řeší, nebo nastartovat Illustrator se zapnout anglickou klávesnicí a do české přepnout až po kompletním naběhnutí.

Fonty se nezobrazují v menu aplikací Adobe

Často zmiňovaným problémem je také nezobrazení písma v nabídce programů společnosti Adobe. I zde je řada možností, jak tento problém řešit. Zkuste postupně tyto kroky:

1/ Zkontrolujte, zda se font v menu neobjevil pod jiným názvem, například PostScriptové písmo Stone Sans se zobrazuje jako ITC Stone Sans. Dále se podívejte v menu písem úplně dolů, kde se zobrazují ne-západní písma v samostatné sekci.

2/ Jestliže používáte OpenType fonty, počítejte s tím, že si s nimi poradí až Photoshop od verze 6.0 a Illustrator od verze 9.0.

3/ Zkuste vypnout nepoužívané fonty v aplikaci Font Book (respektive v programu, který se o použitá písma ve vašem systému stará). Dalším krokem je kontrola, zda nejsou písma poškozená, což je zpravidla nejčastější příčina problémů. V tomto směru je ideální kontaktovat prodejce písem a zjistit, jak jsou kompatibilní s vaším prostředím. Po domácku vyrobená písma, nebo fonty starých verzí jsou zpravidla kamenem úrazu a stojí za většinou kolizí.

4/ Vzhledem k tomu, že aplikace Adobe používají systémová písma a navíc mají vlastní složku, kam ukládají své fonty, zkuste písmo, které se v menu nezobrazuje, zkopírovat (nebo vytvořit zástupce) do složky písem Adobe aplikací. Tu naleznete zde:

Library/Application Support/Adobe/Fonts

5/ Ověřte, zda PostScript Type 1 písma mají ve stejné lokaci jak bitmapovou verzi, tak vektorovou variantu. To se týká jak systémových složek písem, tak umístění, které používají správci písem třetích stran (například Extensis Suitcase).

6/ Pokud výše uvedené rady selhávají, zkuste odstranit soubory Adobefnt.lst. Stačí použít vyhledávání a všechny soubory obsahující slovo "Adobefnt" a koncovku .lst vyhodit do koše (například Adobefnt05.lst, Adobefnt10.lst a podobně).

7/ Další možností je zkusit odstranit a znovu nainstalovat nefunkční písma a v případě problémů kontaktovat přímo dodavatele písem a pořídit si poslední verzi daného fontu. Samozřejmostí by měla být i kontrola, zda jsou použité aplikace aktuální a obsahují poslední záplaty.

Creative Suite 2 na Intel Macích

Produkty firmy Adobe fungují i na nových počítačích společnosti Apple, které mají procesory značky Intel, pomocí rozhraní nesoucí název Rosetta. Jedná se o emulátor, respektive překladač instrukcí v reálném čase, který je schopen za běhu přeložit kód určený pro starší PowerPC procesory přímo pro procesory Intel. Daní je ovšem určité zpomalení, ke kterému dochází právě z důvodu emulace. Programy, které jsou schopné pracovat na Intel Macích bez emulace nesou označení Universal Binary a fungují tudíž nativně. Do této kategorie zatím bohužel produkty Adobe nepatří a na jejich novou verzi, jež poběží bez zmíněné emulace, si budeme muset ještě pár měsíců počkat. Z toho důvodu je diskutabilní investice do nových Maců v prostředí, kde je vyžadován maximální výkon právě programů Adobe.

Dále je potřeba zmínit, že na Intel Macích nefunguje Adobe Vesion Cue a například u updatu Mac OS X 10.4.6 se objevily problémy, které se projevily pády programů Photoshop a InDesign. Naštěstí tyto trable byly záhy vyřešeny ze strany Applu vypuštěním záplat (především updatem pro QuickTime). Jestliže chcete do nových strojů investovat, je více než záhodno používané aplikace u prodejce otestovat a získat tak vlastní představu o tom, zda je pro vás výkon dostatečný. Celá situace se samozřejmě změní s uvedením Creative Suite 3, která má být dle zastoupení společnosti Adobe již Universal Binary a bude fungovat rychleji než současná verze ve vrstvě Rosetta.

Na Intel Macích můžete zpravidla narazit ve spojení s Adobe na problémy s instalací celého balíku Creative Suite nebo na nemožnost spustit nainstalované programy. Řešení jsou v zásadě dvě - zkuste buď mít při startu aplikací zvolenou anglickou klávesnici, nebo ručně odstraňte Adobe Version Cue (který stejně na Intel Macích nefunguje a může stát za nekorektním chováním celého balíku).

Do koše stačí poslat tyto soubory a složky:

složku Adobe Version Cue z Aplikací soubor VersionCueCS2.prefPane ze složky Library/PreferencePanes/ soubor předvoleb com.adobe.versioncueCS2.plist z Library/Preferences/ složku AdobeVersionCueCS2 z Library/StartupItems/

a následně restartujte počítač.

Quark a jeho problémy

I Quark má své mouchy - jednou z nich může být opakované (a obtěžující) zobrazování chybové hlášky při tisku a exportu do PDF v QuarkXPressu 6.1. Chyba může být na straně poškozeného nebo nekorektního fontu, nebo přímo v samotné aplikaci. Abyste se chybové zprávy zbavili, stačí nainstalovat doplněk FontAlertSilencer XT. Ten sice problém neřeší, ale pouze přestane obtěžovat uživatele s chybovou hláškou.

U QuarkXPressu 6 je obecně doporučováno updatovat na verzi 6.1 či 6.5 a nepoužívat verzi 6.0, která je označována za problematickou.

Z Quarku rovnou do InDesignu

Příjemným doplňkem pro každého, kdo potřebuje přenášet dokumenty mezi QuarkXPressem a InDesignem, by mohla být aplikace, respektive plug-in, Q2ID, jenž se dá i u nás pořídit za necelých 6 000 Kč

Q2ID (QuarkXPress to Adobe InDesign) totiž zvládne zkonvertovat dokumenty z QuarkXPressu pro Adobe InDesign. Umí si poradit s řadou nastavení dokumentu (barevná schémata, tabulky, vrstvy a podobně) a stejně tak není problém otevřít v InDesignu rovnou QXP dokumenty vytvořené na Windows. Q2ID načte soubory vytvořené v QXP verze v3.3, v4.1, v5.0, v6.0 až v6.5.

Další tipy a triky pro bezproblémovou práci s Adobe Creative Suite a QuarkXPress

Za většinou problémů stojí zpravidla fonty, a to především staré verze a nebo nekorektně vytvořené. Jestliže máte historickou sbírku písem, kterou používáte dodnes, nezbývá než doporučit zakoupit aktualizované verze. Totéž platí i pro zmíněné aplikace - ideální je sledovat stránky společnosti adobe (www.adobe.com) a firmy amsoft, zda se na jejich stránkách neobjevily nové aktualizace používaných programů. Pokud máte aplikace a písma legálně, bývá nejjednodušší kontaktovat prodejce, respektive české zastoupení, které by mělo být s případnými problémy obeznámeno. V případě, že se některé programy chovají nekorektně a výše zmíněné postupy nefungují, zkuste je instalovat nebo pustit v anglickém prostředí (nikoliv českém), což lze nastavit v Předvolbách systému, záložka International.

Mezi další doporučované tipy patří (opět se týká fontů) nedovolit jiným aplikacím instalovat vlastní písma, která by mohla s vaší sadou kolidovat, což dělá například Microsoft Office. Zde lze doporučit mít svou databázi písem zazálohovanou na externím médiu a mít možnost se k ní kdykoliv vrátit.

Tento článek byl publikován v časopise FONT - děkujeme za možnost publikovat jej i na našem serveru. Znáte i jiné triky, které vám pomohly, když jste řešily problémy v Mac OS X? Svěřte se nám v diskuzi, pomůžete i dalším čtenářům.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: