Problémy dealera s Microsoftem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Problémy dealera s Microsoftem

microsoft_kauza

13. června 2001, 00.00 | Historek s Microsoftem či s jeho produkty slyšel snad každý uživatel počítačů celou řadu. Jaké mají zkušenosti s touto společnosti prodejci? Zde je příklad jednoho z nich.

Logo MicrosoftProklínaný, nenáviděný, jinými pro změnu vychvalovaný. Takový je Microsoft. Pravděpodobně každý zažil, nebo alespoň slyšel, řadu historek s jeho produkty, případně přímo s Microsoftem. Téměř legendární je jeho technická podpora. Rád bych se o podobné zkušenosti podělil, ale z poněkud jiného pohledu - ze strany dealera Apple. I ten musí s touto firmou občas jednat.

První zkušenost s Microsoftem byla spíše pro pobavení. Občas se naši zákazníci ptali na MS Office pro počítače Macintosh. Tenkrát to byla verze Microsoft Office 98. Jelikož jsme neměli žádné prospekty ani jiné propagační materiály, kontaktoval jsem české zastoupení Microsoftu. V e-mailu jsem vysvětlil naši pozici a požádal o zaslání nějakých materiálů, nebo alespoň o jejich digitální podobu ohledně zmiňovaného produktu. Odpověď byla rychlá a překvapivá - vysvětlili mi, že pro počítače Apple Macintosh mohou nabídnout Microsoft Office 98 (jako bychom to nevěděli) a pokud máme zájem o bližší informace, ať se obrátíme na našeho prodejce (jako bychom to právě neudělali). Žádné materiály se nám nepodařilo získat.

Logo Office 2001

Loni na podzim se začal prodávat MS Office 2001. Přiznám se, že osobně nemám tyto programy příliš v lásce. A to především pro neustálé problémy s jejich funkčností a bezpečností. Ovšem zákazníci je chtějí, tak je musíme nabídnout. Po prodeji prvních kusů se vyskytl problém s PowerPointem. Přestože zbylé programy balíku správně pracují s češtinou, PowerPoint vytrvale odmítal s naším jazykem spolupracovat. České zastoupení se tímto problémem zpočátku odmítalo zabývat. Názor změnilo až po rozhovoru s naším rozhořčeným zákazníkem. Nutno podotknout, že tyto rozhovory probíhaly i dříve, ale bez úspěchu. Změna nastala až poté, jakmile za zákazníka začal vyjednávat jeho šéf - člověk s možností uveřejnit toto jednání Microsoftu v médiích.

Ledy se hnuly - chyba byla nalezena a byl nám zaslán postup opravy (Pokud to někoho zajímá, tak je potřeba v dataforku PowerPointu najít hexadecimální sekvenci 00D000F000DE00FE00DD00FD a zaměnit ji za 00D000F000DE00FE00DE00FE). Opravu jsme provedli, ale to byl pouze začátek problémů. Je samozřejmé, že stejný problém mají i další naši zákazníci, kteří tento software zakoupili. Ti jsou nyní na nás naštvaní, neboť jsme jim prodali nefunkční zboží. Microsoft jim odmítá pomoci, asi nemají ty správné konexe. My sice opravu známe, ale většina zákazníků není schopna ji provést. Pokud bychom ji dělali my, samozřejmě bychom byli rádi, aby někdo tuto práci platil, neboť nejde o úplně malé peníze. Zákazníci nepřicházejí v úvahu, neboť oni jsou ti poškození. Microsoft odmítá. Navíc je zde malé úskalí - podle licence na užívání programu stejně zákazník ani my nesmíme měnit jeho kód.

Krabice Office

Samozřejmě jsme se pokoušeli jednat s Microsoftem o možném řešení. (Mimochodem, už jste zkoušeli do této firmy volat? Přestože chcete konkrétní osobu, nejprve musíte podstoupit křížový výslech kdo jste, odkud jste, co přesně chcete a teprve poté vás předají.) Ideální by byl patch, který by tuto chybu odstranil a zákazník by si ho mohl nainstalovat sám. Bylo nám řečeno, že s tím nic dělat nebudou, neboť to není chyba programu. Chybou by to bylo až poté, co to Microsoft za chybu uzná. Na argument s již existující opravou kódu nám odpověděli, že to není oprava, ale pouze vylepšení služeb programu. Telefonní číslo na nadřízeného či kompetentního člověka nám člověk u telefonu odmítl dát, stejně jako kontakt na autora provizorní opravy, pardon - vylepšení. Se slovy, že se s námi o tom dále odmítá bavit, zavěsil.

Ale jinak se Microsoft o svého prodejce stará skvěle. Chodí nám například řada materiálů, které jsou nám úplně k ničemu - od plakátů, kde Microsoft označuje své produkty za velmi nestabilní a vyzývá jejich uživatele ke změně, až po tašky se slogany hlásající něco o krádežích myšlenky (to pobaví, když to posílají firmě zabývající se systémem MacOS). Současně se o nás starají kontroloři, jestli neprodáváme pirátské kopie atp. Informační letáky na MS Office pro MacOS jsme však dosud nezískali.

Nevím, jaké zkušenosti mají jiní prodejci. Budu věřit, že jsme pouze výjimka jinak skvělé podpory a korektního jednání. Jinak si nedovedu vysvětlit, že by tato firma mohla přežít. Ale arogantní chování typu "zaplať a mlč" a přistupování k zákazníkovi z pozice moci nás donutilo rozmlouvat zákazníkovi nákup zboží od Microsoftu a pokud ho přesto chce, varujeme ho, jaké jednání ho čeká. Zkrátka u nás platí: "Nákup od Microsoftu jen na vlastní nebezpečí!"


V této podobě měl článek původně vyjít. Krátce před jeho zveřejněním se nám ozval Microsoft na základě rozhořčeného článku našeho zákazníka, který zveřejnil Prague Business Journal. Za současný stav se nám omluvili a především bylo domluveno, že můžeme provádět výše zmíněnou opravu a náklady na tento servis fakturovat Microsoftu. Hlavní je, že zákazník bude spokojen. Jen nevím, proč jsme se na tomto řešení nemohli dohodnout rovnou...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: