Nový software pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Nový software pro Macy

17. června 2011, 00.00 | Apple vydal dodatečnou aktualizaci čtvrté předběžné verze Mac OS X Lion. MainStage 2.1.3 opravuje řadu menších chyb. Generátor krajin TerraRay 3.5 zvládá mnohem větší krajiny a vylepšil vykreslování trávy. A synchronizační utilita SyncMate 3.1 doplnila podporu přístrojů s iOS a služby Dropbox.

Větších novinek na poli softwaru pro Macy se sice dočkáme nejspíš až příští týden, kdy by se mohl začít prodávat Final Cut Pro X a vydání Lionu je slíbeno až na červenec, ale pár drobností se našlo i na konci tohoto týdne:

Objevila se dodatečná aktualizace čtvrté předběžné verze Lionu

Na zahájení konference WWDC 2001 minulé pondělí Apple blíže představil chystaný Mac OS X Lion a zároveň pro externí vývojáře uvolnil jeho již čtvrtou předběžnou verzi (Developer Preview 4). A ve středu vydal její dodatečnou aktualizaci.

Nejde tedy o novou předběžnou verzi, ale jen o drobné změny té stávající. Není to poprvé, pro druhou předběžnou verzi Lionu vyšly takovéto následné aktualizace dokonce dvě. Nová aktualizace, nazvaná prostě „Lion Developer Preview Update”, má velikost 656,6 MB a její instalace se doporučuje všem, kdo používají čtvrtou předběžnou verzi Lionu. Nabízí se přes Software Update.

Na WWDC jsme se dozvěděli, že se ostrá verze Lionu bude od července prodávat výlučně v Mac App Store za 29,99 USD (v USA), nová aktualizace ovšem má do ostré verze ještě dost daleko.

Nová aktualizace Lionu obsahuje řadu menších změn

Web It's All Techzveřejnil popis některých změn, jež tato aktualizace přináší.

Přihlašovací obrazovka dostala nové pozadí a při přepnutí mezi normálním a celoobrazovkovým režimem se pro okna používá mírně odlišná animace.

Také ovládací prvek Mission Control dostal nové pozadí a implicitně se aktivuje gesty čtyř prstů (tato změna se zřejmě snaží přizpůsobit zvyklostem uživatelů Snow Leoparda).

V systémových předvolbách byly přemístěny některé panely předvoleb. Dialogové okno „About This Mac“ („O tomto Macu”) má trochu pozměněný design. Byly aktualizovány databáze pro Mail a pro LaunchPad.

Stále však přetrvávají některé chyby, více oken celoobrazovkové aplikace nadále nejde používat v jedné ploše, když je připojený externí monitor. A zřejmě vznikla nová chyba přecházení mezi webovými stránkami v Safari.

O tom, že tato verze Lionu ještě rozhodně není hotová, jasně svědčí i to, že nadále postrádá instruktážní videa pro nová gesta, místo nich se vypisuje ujištění, že budou dostupná již brzy.

Protože Apple jako termín vydání Lionu uvedl pouze červenec bez bližšího upřesnění, může trvat i déle než měsíc, než se Lion objeví v Mac App Store. Vývojáři ale nepochybně ještě předtím obdrží GM verzi, takže o tom pravděpodobně budeme vědět už pár dní předem. Do té doby se ale mohou objevit další „meziverze“, je tak docela dobře možné, že středeční dodatečná aktualizace nebyla zdaleka poslední.

MainStage 2.1.3 opravuje přes dvě desítky chyb

Včera Apple vydal další aktualizaci svého softwaru pro Macy, novou verzi 2.1.3 programu MainStage 2 pro pořádání živých hudebních vystoupení (tvoří součást profesionálního hudebního balíku Logic Studio). Předchozí verze 2.1.2 se objevila loni v listopadu, tehdy přinesla 29 různých oprav.

S verzí 2.1.3 je tomu podobně, podle tohoto dokumentu, podrobně popisujícího změny, které zahrnuje, jde tentokrát o více než 20 oprav. Nová aktualizace by měla zvýšit celkovou stabilitu programu.

Dále především opravuje chybu, jež způsobovala, že se přednastavené hodnoty pro zásuvné moduly Audio Unit zobrazovaly nesprávně, příchozí MIDI zprávy pro jiné kanály než kanál 1 se nyní správně směrují do softwarových hudebních nástrojů s více barvami a příkaz pro odvolání operace (Undo) použitý po odstranění úseku skladby už nezpůsobí nečekané ukončení programu.

MainStage 2.1.3 mimoto řeší několik jiných potíží s kompatibilitou (například zacházení s více klávesnicemi téhož typu současně či problémy s klávesnicí VAX77), opravuje řadu chyb, jež mohly způsobit buď ukončení programu, nebo jeho zamrznutí a napravuje mnoho jiných chyb, kvůli nimž některé příkazy nefungovaly přesně tak, jak by měly.

Instalace MainStage 2.1.3 se doporučuje všem uživatelům tohoto programu, získat se tahle aktualizace dá přes Software Update, nebo si ji lze stáhnout ručně z webu Applu (jde o 222,1 MB)

Vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo vyšší, původně však Apple uváděl, že program potřebuje Mac OS X 10.6.8. To by bylo dost divné, protože ten se zatím nabízí pouze v beta verzích pro vývojáře. Zanedlouho ale byl tento údaj opraven, šlo tedy zjevně o pouhý překlep.

Na Macích s procesory Core i54 nebo Core i7 navíc Apple doporučuje používat Mac OS X 10.6.5 nebo vyšší, protože tyto verze systému obsahují několik vylepšení jádra, jež zyšujíí výkon MainStage 2.

TerraRay 3.5 umí vykreslit několikanásobně větší 3D krajiny

Mezi oblíbené grafické programy patří generátory realistických 3D krajin (často je umí též animovat). Pro Mac OS X se jich najde celá řada, ovšem vedle profesionálních (a obvykle i patřičně drahých) programů (jako jsou například programy rodiny Vue) existují i docela schopné nástroje pro amatérské nadšence.

Právě na takovou skupinu uživatelů se zaměřuje německá firma AvisNocturna, nabízí jim svůj generátor krajin TerraRay, poskytující docela dobré výsledky za nízkou cenu.

TerraRay umožňuje vytvářet poměrně realistické 3D krajiny zahrnující vegetaci, skály, písek a bahno, led a sníh, vodní plochy a toky a samozřejmě oblaka a další atmosférické jevy. Využívá vyspělé otevřené vykreslovací jádro YafaRay s možností globálního nastavování světelných zdrojů a s realistickými odrazy světla.

Nabízí integrovaný editor pro elevační (výškové) mapy, průběžné náhledy, generování realistických oblaků a vody (včetně volumetrické mlhy), systém tvorby vegetace a vyspělé procedurální materiály (třeba bump mapování a reflexní mapy).

S aplikací se dodává řada přednastavených konfigurací parametrů a také předem připravené 3D modely různých objektů, které lze umisťovat do generovaných krajin, navíc se dají importovat další 3D modely ve formátu 3ds. Práci s programem názorně předvádí tohle video.

První verzi programu firma uvedla počátkem dubna a od té doby rychle vydává nové vylepšené verze, na MůjMacu jsme naposledy zmiňovali verzi 2.5 počátkem května.

A nyní AvisNocturna uvolnila již verzi 3.5. Avšak ještě než probereme, co vlastně přináší, musíme se zastavit u předchozí verze 3.0, jež nějak unikla pozornosti médií, přestože zavedla mnoho důležitých změn. Verze 3.0 byla oznámena 23. května, blíže ji popisuje firemní blog.

Nový generátor drátových modelů terénu používá nový algoritmus mnohonásobně zkracující doby vykreslování a umožňuje detailnější vykreslení krajiny. Dále verze 3.0 přinesla okno živého náhledu, vylepšila editor elevačních map a nasadila nový, úplně přepracovaný systém vykreslování oblaků.

K četným menším změnám došlo v uživatelském rozhraní programu, byl vylepšen editor materiálů a přibylo mnoho přiložených materiálů. Snížila se spotřeba paměti a byly též opraveny některé chyby předchozích verzí.

A na tahle vylepšení verze 3.0 nyní navazuje verze 3.5, podrobněji popsaná tady. (Mezitím se objevily ještě další menší aktualizace, jež přinesly pouze menší změny, přehled všech dosavadních verzí najdete na blogu AvisNocturna.)

Hlavní novinku verze 3.5 představuje mnohonásobné zvětšení možného rozsahu generovaných krajin, v této nové verzi mohou být terény až devětkrát rozlehlejší. Úplně přepsán byl algoritmus pro generování trávy, který teď nabízí realističtější výsledky a navíc pracuje rychleji. Zkrátila se i celková doba vykreslování, a to až o 50 procent. Hodně vylepšen byl také editor krajin a v nástrojovém panelu okna vykreslování přibylo tlačítko tisku.

TerraRay se od počátku nabízí výlučně v Mac App Store, což samozřejmě platí i pro nejnovější verzi 3.5. Zkušební verze se dá stáhnout z webu výrobce (jde o 23,47 MB velký ZIP soubor).

Program vyžaduje Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší (už nyní je kompatibilní s chystaným Mac OS X Lion), procesor Intel a 2 GB RAM. Cena programu je poměrně nízká, činí 14,99 USD, případně 11,99 EUR, přičemž stávající vlastníci získají všechny následné verze zdarma.

SyncMate 3.1 přidává synchronizaci s přístroji s iOS a se službou Dropbox

S tím, jak přibývá různých „inteligentních“ kapesních a mobilních zařízení, roste i potřeba jejich synchronizace s osobními počítači. Tu samozřejmě musí obstarávat vhodný software a zajímá nás pochopitelně takovýto software pro Macy. V případě přístrojů s iOS se o tohle starají iTunes, pro jiná zařízení je třeba i jiný software.

Vedle specializovaných utilit pro konkrétní zařízení ovšem vznikla také univerzální řešení, pod Mac OS X si velkou oblibu získala utilita SyncMate firmy Eltima Software. Ta se nabízí už od roku 2009 a její výrobce ji průběžně aktualizuje.

Na MůjMacu její vývoj pravidelně sledujeme, naposledy jsme se blíže podívali na verzi 3 uvedenou počátkem letošního roku, jež významně rozšířila paletu podporovaných zařízení. A toto úterý Eltima uvolnila verzi 3.1, která přináší některá důležitá vylepšení (podrobněji je popisuje na svém blogu).

Verze 3 umožňovala synchronizaci Macu s jinými Macy, s PC s Windows (podporují se Windows 2000 a vyšší a Outlook 2003 a novější), s přístroji používajícími Windows Mobile verzí 5.0 až 6.5, se zařízeními provozujícími systém Android (od verze 1.0 výše). s telefony Nokia Series 40 (jen přes Bluetooth), s USB Flash disky, s herními konzolami Sony PlayStation Portable (PSP, s firmwarem 2.7.1 a vyšším) a též se vzdálenými servery a s účty Googlu.

Podpora přístrojů s Androidem byla zavedena ve verzi 3 a již tehdy se mnozí ptali, kdy bude SyncMate podporovat také iPhone (ne každý má rád iTunes). Eltima slíbila, že podporu iPhonu přidá v příští verzi, a to teď skutečně splnila.

Vlastně své sliby ještě překročila, protože SyncMate 3.1 umí Mac synchronizovat nejenom s iPhonem, ale se všemi zařízeními používajícími iOS, tedy s iPhony, iPody touch a iPady, pokud provozují iOS 3.x nebo 4.x. Oproti iTunes navíc SyncMate 3.1 dovoluje synchronizovat jeden či více Maců s neomezeným počtem přístrojů s iOS současně.

Synchronizovat lze fotografie, videa, kontakty, kalendáře, poznámky poštovních klientů Entourage a Mail, složky a poznámky samotného iOS. Dále se dá přístroj s iOS přes SyncMate připojit k Macu jako běžný disk a z počítače jde poté procházet jeho obsah. A stejně jako u jiných podporovaných telefonů je nyní možné prohlížet si ze SyncMate historii hovorů a seznamy SMS zpráv iPhonů.

Též byl vylepšen zásuvný modul pro iTunes, takže se dají spravovat a synchronizovat přehrávací seznamy (playlisty) mezi iTunes na Macu a Windows Media Playerem na PC s Windows. Přímo ze SyncMate teď navíc lze vytvářet přehrávací seznamy pro video a hudbu v iTunes, Windows Media Playeru a na zařízeních s iOS 3.x.

K podporovaným přístrojům Applu přibyl také iPod nano (testovány byly modely třetí a páté generace), mezi těmito přehrávači a Macem se mohou synchronizovat fotografie, hudba, videa a složky. Dále lze na Mac iPody nano zálohovat a obnovovat je z takovéto zálohy a nabízí se též automatická synchronizace pro iPody nano.

Rozšířila se ale i paleta podporovaných internetových služeb, verze 3.1 umí synchronizovat také data mezi daným Macem a účty služby Dropbox (MůjMac její hlavní vlastnosti popsal již v roce 2009). Se SyncMate se tak teď dá snadno a rychle zařídit synchronizace kontaktů a kalendářů mezi Macem a účtem na Dropboxu.

Už předchozí verze utility umožňovaly synchronizaci s USB flash disky, avšak SyncMate 3.1 jde v tomto směru ještě mnohem dál, nyní je možná synchronizace mezi Macem a v podstatě libovolným připojeným úložným zařízením – mohou to být svazky Mac OS X, přenosné USB disky, jiné lokálně připojené disky a další zařízení schopná ukládat data, bez ohledu na typ svého připojení.

A samozřejmě lze ze SyncMate využívat vlastní internetové úložiště Eltimy. To se nijak zvlášť neliší od jiných podobných služeb, za zmínku stojí asi jen to, že uživatelé SyncMate mají nárok ho využívat po dobu 1 000 let (Eltima plánuje opravdu dlouhodobě).

Přehled všech novinek verze 3.1 najdete zde, stejně jako soupis celé dosavadní historie vývoje utility SyncMate. Tato stránka shrnuje všechny její funkce a tady se nachází seznam všech zařízení, s nimiž se SyncMate umí synchronizovat. (Seznam má podobu ikonového menu, klepnutí na ikonu daného zařízení ukáže, co všechno s ním lze dělat.)

SyncMate se od počátku nabízí ve dvou různých vydáních. (Obě vyžadují Mac OS X 10.5 nebo vyšší.) Základní vydání si lze zdarma stáhnout odtud (je to 39,95 MB velký DMG soubor), to ovšem má značně omezené možnosti. Umí synchronizovat jen adresáře, kalendářní data a některé další základní údaje. A na internetovém úložišti Eltimy může využívat nejvýše 50 MB.

Všechny výše uvedené možnosti poskytuje až placené vydání Expert Edition. SyncMate většinu funkcí zajišťuje pomocí zásuvných modulů, jichž se k základnímu vydání přidává jenom pár, zato k expertnímu vydání se jich přikládá spousta (placené vydání navíc dovoluje využívat až 200 MB na úložišti Eltimy). Rozdíly mezi oběma vydáními utility přehledně shrnuje tato tabulka. Pro uživatelské rozhraní utility se nabízí řada lokalizací, a to včetně české.

SyncMate Expert Edition se dá pořídit s různými licencemi. Základní osobní licence, jež dovoluje utilitu používat na 2 Macích, přijde na 39,95 USD, rodinná licence až pro 6 Maců v jedné domácnosti stojí 59,95 USD. Podniková licence vyjde na 49,95 USD za každého uživatele. Registrovaní uživatelé verze 3 dostanou verzi 3.1 zdarma, vlastníci verzí 1.x a 2.x mají nárok na zvýhodněný upgrade.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: