Nemocný Leopard? Pár rad, tipů a zásad, jak jej udržet v dobré kondici - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Nemocný Leopard? Pár rad, tipů a zásad, jak jej udržet v dobré kondici

14. ledna 2008, 09.30 | Leopard, tedy Mac OS X 10.5, byl představen teprve nedávno, což je zpravidla u všech operačních systémů známka, že se jedná produkt sice představený široké veřejnosti, ale bohužel teprve na začátku celého kolotoče záplat a oprav chyb. Nebylo tomu jinak u předchozích verzích Mac OS X, není tomu jinak ani u Windows či Linuxu. Pojďme se podívat, jak řešit základní problémy a jak provést zraněnému Leopardovi první pomoc.

Každý produkt, zvláště pak operační systém, je po svém oficiálním uvedení na trh podroben drtivému testování uživatelů z celého světa, jejichž reakce a hlášení chyb postupně ústí ve vydávání opravných záplat a především setinových updatů. Ten první - 10.5.1 - již máme za sebou a další by měl být doslova za dveřmi. Z výše uvedeného jasně vyplývá, že OS X 10.4.9 bude pravděpodobně působit stabilněji než 10.5.1, což je také důvod, proč není doporučováno přecházet na novou verzi OS ihned nebo brzo po uvedení. Leopard stejně jako předchozí verze prochází prvními opravami a je možné, že se některé chyby projevily i u vás. Následující článek vám poradí, jak se o šelmu starat. Nutno podotknout, že tento článek vychází ze stejně zaměřeného textu, který byl publikován před pár lety a věnoval se Pantherovi a z mých seminářů v Apple Centru na Smíchově věnovaných správě OS X.

Když se vyskytne problém (počítač je nestabilní, chová se nezvykle, vše nefunguje tak jak má), co dělat?

1/ Restart

Jako první věc rozhodně vyzkoušejte restart počítače. V dnešní době není problém mít počítač zapnutý několik dnů či týdnů (včetně uspávání na noc) a v podstatě jej vůbec nevypínat. Děje se něco divného? Zkuste restart! Pokud to nepomůže, zkuste ještě odpojit externí zařízení, např. nový USB skener či pevný disk a opět restartujte.

2/ Zkontrolujte pevné disky

Spusťte aplikaci Disk Utility, zvolte váš pevný disk a proveďte kontrolu - Verify Disk. Při kontrole na počítači nic neprovádějte a počkejte až na konec testů. Pokud proběhnou v pořádku, pokračujte dalším bodem. Jestliže vám Disk Utility zahlásí chybu, restartujte počítač, vložte do něj instalační DVD, nastartujte z něj (při startu držte Alt a následně zvolte start z instalačního DVD nebo držte při startu klávesu C). Následně dojde k zobrazení instalačního okna, v menu zvolte Disk Utility a dojde k opět nastartovaní zmíněného programu. Nyní ovšem bude spuštěn přímo z DVD, tudíž můžete zvolit tlačítko Repair Disk a provést opravu. Když se podaří, můžete pokračovat v práci, v opačném případě je na čase koupit nový disk a ze zálohy obnovit systém. Pevné disky jsou v podstatě spotřební zboží a nelze očekávat, že budou fungovat donekonečna, záloha je základním předpokladem práce na počítači!

Další informace o Disk Utility a správě pevných disků najdete v samostatném článku. Vřele doporučuji část věnovanou aplikaci SMARTReporter, dnešní pevné disky jsou schopné dopředu odhadnout své selhání (S.M.A.R.T. Status naleznete i v dolní informační části Disk Utility).

3/ Zkontrolujte, zda máte dostatek místa na pevném disku

Nevěřili byste, jak hodně uživatelů toto pravidlo nebere v potaz a dostává se do problému. Vždy mějte na startovacím disku dostatek volného místa. Váš systém využívá volné místo na pevném disku jako dočasné skladiště virtuální paměti, která může zabírat i několik GB. Pokud mu nenecháte dostatek místa, znatelně jej zpomalíte. Ideální je mít pár GB volných. Osobně si dávám pozor na to, abych neměl na pevném disku méně jak 10 GB volného místa.

Obecná poznámka - jestliže potřebujete urychlit svůj počítač, zkuste před jeho prodejem a nákupem nového s rychlejším procesorem nejdříve investovat do paměti RAM (rozdíly mezi 512 MB, 1 GB, 2 GB a více jsou znatelné) a rychlejšího pevného disku, zpravidla tím za méně peněz získáte více muziky.

4/ Proveďte tzv. Hardware test

Vložte do počítače instalační DVD, restartujte počítač a držte klávesu D. Automaticky dojde ke spuštění programu pro kontrolu vnitřností počítače. Došlo k nahlášení chyby? Volejte servis nebo prodejce.

5/ Opravte práva

Spusťte Disk Utility, zvolte vlevo váš pevný disk a dole klikněte na Repair Permission. Následně počítač zkontroluje, zda soubory na pevném disku mají správě přiřazena práva (Mac OS X je multiuživatelský unixový systém, systém práv tvoří jeho základ). Více o opravě práv naleznete na webu společnosti Apple (odkaz 1, odkaz 2).

Tento krok je doporučován i po instalaci setinového updatu.

6/ Nechte obnovit Cache soubory

Na vašem pevném disku se nalézají stovky a tisíce různých Cache souborů, tedy řekněme dočasných souborů, které zrychlují práci systému. Ovšem není od věci v případě problému donutit systém, aby si celou svou škálu těchto souborů kompletně obnovit. To lze udělat pomocí programu jako je Leopard Cache Cleaner, nebo třeba Onyx, Mainmenu a podobně. Po promazání ihned restartujte počítač a počítejte s tím, že start systému bude trvat déle než obvykle - systému si bude smazané soubory vytvářet , což mu zabere nějaký čas. Při mazaní Cache souborů na počítači nic nedělejte, doporučuji před samotnou operací všechny programy vypnout, promazat Cache a restartovat.

Řada zmíněných aplikací nabízí i další nástroje na údržbu, jako je spuštění tzv. Cron skriptů či Rebuild Prebindings. V rámci řešení problémů můžete zkusit i tyto volby, v rámci pravidelné údržby není od věci nechat tyto opravné skripty proběhnout - např. jednou za měsíc.

7/ Zkuste vyresetovat PRAM a NVRAM

Ihned po zapnutí počítače stiskněte Jablíčko, Alt, P a R a držte je tak dlouho, dokud nezazní podruhé startovací zvuk. Další informace - http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=2238

8/ Vypněte všechny doplňky

Pokud vám předchozí body nepomohly, zkuste se zamyslet, co jste v posledních dnech instalovali za nové programy a který z nich by mohl stát za vašimi problémy. Zkuste je postupně vypnout - týká se především různých hacků a utilit, které nabíhají automaticky po startu počítače. Zpravidla je naleznete v hlavním menu napravo, nebo v System Preferences v sekci Others. Není od věci se podívat v System Preferences do záložky Accounts, tam zvolit svůj účet a kliknout na Login Items. Následně uvidíte všechny doplňky, které se automaticky spouští po startu. Zkuste podezřelé doplňky vypnout a restartovat.

Pomoci vám může i start do tzv. Safe Boot módu, kdy dočasně vypnete všechny doplňky a tzv. Startup Items. Ihned po zaznění startovacího zvuku (nikoliv dříve) počítače držte SHIFT a pusťte jej, až uvidíte šedé logo Apple. Jestliže vám to pomůže, chyba je na straně doplňků (Extensions) nebo Startup Items, které se při Safe Boot módu neaktivují. Zkontrolujte, co vše máte v adresáři /Library/Extensions/ a /Library/StartupItem/ a zkuste odhadnout, zda může být chyba zde. Jestliže jste před třemi dny instalovali aplikaci, která si nahrála své komponenty do těchto složek a vy potíže pozorujete právě ty tři dny, pravděpodobně jste našli viníka. Zkuste postupně nové a podezřelé soubory odstranit z těchto složek a restartovat. Pokud to nepomůže, můžete je tam zase vrátit - chyba je jinde. Pokud to pomůže, máte trable za sebou.

9/ Vytvořte nového uživatele

Zkuste vytvořit nového uživatele a zkontrolujte, zda potíže přetrvávají, když jste pod novým účtem zalogováni. Jestliže problémy zmizí, chyba bude někde ve vaší domácí složce. To je na jednu stranu dobrá zpráva, protože již tušíme, kde je chyba. Horší to bude s její lokalizací. Nejčastěji dojde k poškození předvoleb nějakého programu či systému. Předvolby najdete v ~/Library/Preferences/. Můžete zkoušet postupně předvolby dávat na jiné místo a sledovat, zda to pomůže. V každém případě se jedná o mravenčí práci a před samotným vyhledáváním poškozeného souboru předvoleb doporučuji konzultovat problém například v diskuzních fórech na mujmacu. Může se jednat o známou chybu a někdo vám určitě poradí. Když potíže pozorujete jen u jedné konkrétní aplikace, po smazání předvoleb daného programu většinou potíže zmizí. Pokud se divně chová celý systém, zkuste postupně odstraňovat předvolby systému. Jejich jméno bývá apple.com.jméno.plist. Jednotlivé soubory hned nemažte, pouze je dejte stranou, a pokud zjistíte, že chyba není na jejich straně, můžete je vrátit na své místo.

10/ instalujte znovu poslední update

Pomoci vám může také instalace posledního updatu systému. Přímo na webu apple.com je sekce věnovaná downloadům, kde můžete stáhnout jak bezpečnostní záplaty, tak například 10.5.1. Doporučuji stahovat tzv. Combo updaty. Ty v sobě obsahují i dříve uvedené záplaty. Když mám problém, zpravidla stáhnu aktuální Combo update a instaluji jej.

11/ Nepomohlo? Googlujte!

Google je váš kamarád a pokud umíte alespoň trochu anglicky, použitím správných klíčových slov můžete zjistit, že vámi pozorovaný problém je již nahlášen společnosti Apple a již se pracuje na jeho odstranění. Vždy zkuste nejdříve hledat než začnete psát emaily o pomoc na všechny nebo než se po stopadesáté zeptáte na stále se opakující otázku ve fóru. Nenašli jste odpověď přes Google? Až pak se ptejte v diskuzích.

Vřele doporučuji stránky podpory společnosti Apple, které obsahují postup řešení problémů přímo od techniků Apple, tak diskuzní skupiny uživatelů z celého světa - perfektní studnice znalostí.

http://discussions.apple.com/

http://www.apple.com/support/

12/ Obnovte data ze zálohy

Naučte se pravidelně zálohovat, existuje řada programů, které to zvládnou za vás včetně Time Machine v Leopardovi. V případě problému se vraťte k předchozímu stavu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Disk Utility

Autor: Martin22 Muž

Založeno: 14.01.2008, 09:57
Odpovědí: 0

U MacBooku mi to už asi 3x (vždy po 14-ti dnech) při Verify Disk našlo chyby, které jsem opravil. Je to nějaká známka toho, že s diskem není něco v pořádku? Mám ho 2 měsíce. Nebo to je čistě jen "chaos" v datech a s HW funkčností to nemá nic společného? Vždy to vyžadovalo "minor repair" a podařilo se to v pohodě opravit z DVD.

Odpovědět na příspěvek

RE: Disk Utility

Autor: pf Muž

Založeno: 14.01.2008, 11:40

spust si system profiler (je v Aplications / Utilities) a najdi si tam svuj disk (v sekci ATA nebo Serial-ATA). Je tam polozka SMART status a ta pokud je "Verified" tak je disk OK. Na sledovani SMART stavu disku je dobra i aplikace SMARTReporter (lze najit na netu). Za "normlanich okolnosti pri odchazeni disku" se to hned dozvite.

U tech oprav disku pomoci DiskUtility sledujte, jestli maji ty nahlasene chyby neco spolecneho s pravy (permissions) - ty nejsou tak kriticky a podle nainstalovanejch aplikaci a podle stavu systemu se zkarta obcas "rozhazujou")...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Disk Utility

Autor: Radek Hulán Muž

Založeno: 14.01.2008, 14:25

"podle nainstalovanejch aplikaci a podle stavu systemu se zkarta obcas rozhazujou" --- jak se můžou jen tak rozhazovat práva k souborům? Každej programátor sice ví, že OS X je neuvěřitelnej bordel, ale toto už je moc, ne?!

Nebo dokonce oficiálně doporučovat cosi jako "opravu práv". Co to proboha je?!! To si OS X k souborům dává práva náhodně, či prostě běžně takto filesystém kolabuje?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Disk Utility

Autor: -jf Muž

Založeno: 14.01.2008, 14:52

heh, koukám, že hulvátovi je už 35 -- je až neuvěřitelné, jak u někoho může jeho projev vypadat jako u dítěte -- a přitom je to dle věku již "rozumný" člověk...

PS: Ano, stydím se, podíval jsem se na jeho stránky -- zajímalo mě, jestli je to podvrh a nebo je hulvát stále hloupější a hloupější...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Disk Utility

Autor: mexi Muž

Založeno: 14.01.2008, 15:35

Leopard je opravdu pruser, a to ze se v mac os cas od casu "vyserou" prava k souborum je fakt.

Uplne nejlepsi je automaticke nastaveni xattr pro stazene aplikace z internetu - admin neadmin porad to rve pro vzoru Visty "aplikace muze byt nebezpecna" opravdu si prejete spustit :) ?

Jakpak se tohle ladi ? Necham se poucit - tedy mimo prace s ACL v command lajne :)

To uz snad radeji ty Visty nebo XP, tam je aspon svobodna volba HW a nesrovnatelne lepsi podpora.

Hulan je mozna magor :) ale co se tyce posledniho vykvetu Apple ma pravdu. Apple pro me po 7 letech skoncil, posledni pouzitelna verze je Tiger. Od ted jen Linux a Windows :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Disk Utility

Autor: Pavel Mazl Muž

Založeno: 14.01.2008, 15:56

"Leopard je opravdu pruser, a to ze se v mac os cas od casu "vyserou" prava k souborum je fakt."
hmmm. 0 informaci a 100% emoci. Na Leopardu normalne pracuji od jeho vydani a nenarazil jsem zatim na nic, co by me nejak vyrazneji omezovalo, ze bych uvazoval o reinstalaci na Tiger.

"Uplne nejlepsi je automaticke nastaveni xattr pro stazene aplikace z internetu - admin neadmin porad to rve pro vzoru Visty "aplikace muze byt nebezpecna" opravdu si prejete spustit :) ?"
Admin je tedy superclovek/superpocitac, ktery zna vsechno a tedy jiz neni treba, aby se system staral o bezpecnost, ze?

"Od ted jen Linux a Windows :)"
Preji hodne uspechu. Snad vym tyto systemy budou vice vyhovovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Disk Utility

Autor: mexi Muž

Založeno: 14.01.2008, 16:23

admin - root ucty pro lidi, kteri vedi co delaji, ...pouzito jenom pro otestovani.

Problem je jakym zpusobem jsou tyto xattr nastaveny. Neni zde ( nebo se mylim ? ) zadny user space control, kde bezny uzivatel muze zakliknou ANO teto aplikaci verim, ANO slozka "daounloud" je DUVERYHODNA atd.

PS: kolik z Vas klika pri kazdem spusteni FF apod "ano ano duveruji :) ?

Btw, nelze smazat slozky Documents Music Downloads atd ( samozrejmne pod uzivatelem a nastavenim prav ) Proc se mam nechat buzerovat ze Documents musi byt Documents ?

Slozku Documents synchronizuji se serverem ktery case sensitive a jmenuje se dokuments s malym "d".
Music apod si uladam do slozky ripz atd atd atd

Proc se mi znovu pri nejake prilezitosti znovu vytvori Documents s velkym "D" kde jsou ty blby template pro SKEL nebo co to dela !!! ?

Proc mam pocit ze system dela co chce a ne co chci JA ! ?

Proc mi dalsi update smazal a pokurvil symlinks pro zkompilovane programy ?

A bylo by toho vic...

Bezpecnost si dokazu ohlidat sam. system, ktery se snazi byt chytrejsi nez uzivatel je IMHO diskutabilni, treba jako win, ale na tech jen hraju tazke tam je mi to jedno :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Disk Utility

Autor: Pavel Mazl Muž

Založeno: 14.01.2008, 18:48

Ano, z toho, co pisete OSX Leopard opravdu nepomaha a nefunguje tak, jak potrebujete. Lepsi bude Linux, kde si s nim opravdu muzete vyhrat.

Druha vec je, ze to, co pise a zneprijemnuje/neumoznuje vam poradne pouzivat system postihuje asi tak odhadem 0,01% uzivatelu OSX Leopard (a to cislo jsem mozna jeste nadsadil). Tim padem ostatnich 99,99% uzivatelu muze pouzivat tento system ke sve (doufam) spokojenosti.

PS: netvrdim, ze OSX Leopard neobsahuje chyby ci veci, ktere by slo vyresit lepe.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Disk Utility

Autor: swen Muž

Založeno: 15.01.2008, 10:28

Linux ma podobne problemy. Delalo nam to na sambe sem tam se rozhodili skupiny uzivatelu, kteri meli urcita prava. Treba muj ucet mel vsechna prava read a wright, ale nemohl jsem v jednu chvili delat vubec nic. Potom co jsem byl vyrazen ze skupiny a znovu vlozen to zas jelo ok. Proste jsouo veci mezi nebem a zemi ktere se cas od casu stavaj. A win jsou sracka majova xpcka jsou uz hezky odladene ale win vista 64 je des a hruza :(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Disk Utility

Autor: Martin22 Muž

Založeno: 14.01.2008, 18:00

Můžete mi vysvětlit, proč lezete na diskuze na mujmac.cz, když nesnášíte Apple? Já třeba nesnáším Evu a Vaška, a v životě by mne nenapadlo chodit na nějaké jejich fórum a cpát tam příspěvky o jejich debilní muzice. To si tím léčíte nějaký komplex nebo co? Nebo jako majitel BMW 530 abych lezl na nějaký FanClub vozů Škoda Felicia a dělal tam machra.

Proč sem lezete při Vašem vztahu k Apple? Nemyslím to zle. Tuto Vaši činnost skutečně nechápu. Mohl byste mi sdělit důvod?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Disk Utility

Autor: mexi Muž

Založeno: 14.01.2008, 18:30

Proc ?

..se slzou v oku...

protoze jsem apple pouzival 7 let a byl jeho velky fanda ! Mam Power Mac, Power Book, Mac mini a jsem velmi velmi zklamany. Povazuji za zkusenneho uzivatele unixovych OS a to co provadi apple je hrozne, orientace na masy si vybira dan. Mac os jsem pouzival kvuli stabilite a funkcnosti, to je presne to co Leopard postrada a abych se vrtal v konzoli pul dne a pak o to vse prisel po jedne blbe zaplate to fakt ne . Zlatej linux, co si naistaluju, zkompiluju to mam a vse funguje.

Zadny komplex si nelecim, proste jen poukazuji na to co mozna ostatni uzivatele slepe prechazi, ale co ja uz prechazet nehodlam tecka.

Proste kritika jednoho z uzivatelu apple, nejaky problem ?

..jedine ceho ted lituji je family pack na Leoparda :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Disk Utility

Autor: -jf Muž

Založeno: 14.01.2008, 19:18

chudáčku, chce se mi plakat...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Disk Utility

Autor: j.t.d. Muž

Založeno: 14.01.2008, 19:34

A co trochu "systémového chování"?
Všechny aplikace spoléhají na to, že Documents najdou tam, kde se normálně mají nacházet, a že se tak opravdu budou jmenovat.
Klidne si házejte muziku do ripz (to je cool název, každý určitě hned pozná, že v "ripz" najde hudbu), ale Documents nechte na pokoji. Zažil jsem pernou chvilku s iSync modulem pro SE Z710i, který se nechtěl nainstalovat jenom proto, že jsem iSync z ~/Applications přesunul do ~/Applications/Utilities (na odstranění závady stačila úprava instalačního scriptu, nebo vrátit iSync zpáztky).
Zadalší, spousta aplikací, instalátorů atd. si nastavuje práva aplikací a složek všelijak, i bez ohledu na práva nadřazených složek, mění práva souborům v systémových složkách - není to vina systému, naopak kontrola a oprava práv se stará o to, aby v právech byl systém, složky nedědily práva nesmyslně, soubory aby mely práva tak, jak příroda chcala.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Disk Utility

Autor: Petr Muž

Založeno: 14.01.2008, 21:05

Zdravím, mohl bych poprosit o radu zkušenější... Leopardik mi v Disk Utility pise u nekolika souboru: Warning: SUID file"......." has been modified and will not be repaired. Nevíte někdo, co to je a co s tím? S tím jsem se zatím nesetkal, zatím vždy jen opravy typu práva mají byt taková, jsou maková, tak je změníme zase na taková... :-) Předem díky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Disk Utility

Autor: Topper Muž

Založeno: 15.01.2008, 16:00

Zjednodusene receno jsou to soubory, ktere se nespousteji s pravy uzivatele, ktery je spousti, ale s pravy vlastnika. nejcasteji SUID root... muze se jednat o bezpecnostni problem ..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Disk Utility

Autor: Martin22 Muž

Založeno: 14.01.2008, 20:27

Ten můj dotaz směřoval na pana Hulana.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Disk Utility

Autor: Petr Muž

Založeno: 14.01.2008, 23:14

spis takovy lide jako tady nepotrebuju videt a rozbij si nekde hlavu ,aby seti konecne otevrel mozek , nemam rad fanatiky zadneho smeru ten jejich fanatismus ukazuje pouze na jejich omezenost, to se tyka jak nabozenstvi,politiky a nebo applu
a mimo jine po instalaci leoparda a jeho preintalovavani pro radu chyb neco podobneho jsem naposledy zazil asi pred 8 lety s Mileniem 2000 coz byl taky zmetek mezi systemy myslim si ,ze apllu zase neco uspechali a odnasi to zase zakaznik z kteryho si jako vzdy udelali pokusniho kralika a to jen kvuli tomu, aby jejich akcije zase o neco poskocili

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Disk Utility

Autor: pf Muž

Založeno: 15.01.2008, 11:32

Tim, ze se rozhazujou prava k nekterym souborum sem ve zkratce myslel to, ze se rozhazujou z duvodu nesrovnalosti v konfiguraci (metadatech aplikace v Info.plistech) aplikaci vetsinou tretich stran (nekterych) a dale se rozhazujou samozrejme z duvodu, ze tam ma chyby obcas i Apple (podobna situace panuje kolem registru na Windows a kolem konfiguracnich souboru nekterych aplikaci treba na Linuxu v GNOME taky). To je celkem normalni, deje se to jen obcas jen nekomu (opet podle stavu nainstalenejch aplikaci a rozmastenosti systemu pomoci nejakejch hard-core cool pluginu), resi se to normlane updejtama (aplikaci a systemu) opet jako na Windows nebo Linuxu a opravdu malo-kdy maji tyhle nesrovnalosti v pravech vliv na funkci. Dale - podivejte, obcas si taky otevru terminal a podivam se pod poklicku z ruznejch duvodu, a ze by byl OS X "neuveritelnej bordel", to se mi nezda, celkem bych rekl, ze se v tom i pekne da vyznat :) - co konkretne je problem?

Odpovědět na příspěvek

zaseknuty finder pri vadnem CD

Autor: crax Muž

Založeno: 14.01.2008, 10:49
Odpovědí: 0

jsem uplne novy uzivatel macka.
uz se nekomu stalo, ze pri kopirovani z vadneho CD/DVD nejde kopirovani stornovat? kopirovani "visi" dokud nerestartuju finder. z windows tohle znam, ale tam to resi kopirovani pres total commander. je neco podobneho i pro mac os x?
nebo spis nejaky doplnek do finderu, ktery tohle osetri?

Odpovědět na příspěvek

RE: zaseknuty finder pri vadnem CD

Autor: ushneek Muž

Založeno: 14.01.2008, 10:53

Systém se nějakou dobu pokouší vadný sektor na CD přečíst, pak zahlásí, že je poškozené. Dost dlouho to trvá, takže trocha trpělivosti - je to jedna z hovadin, které mě taky pruděj, už léta.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: zaseknuty finder pri vadnem CD

Autor: crax Muž

Založeno: 14.01.2008, 11:00

to bych jeste pochopil. jenze mne kopirovani (myslim tim ten dialog) zustane viset i potom co odklepnu hlasku, ze je CD vadne :( nechal jsem jej viset takhle asi 20min. a nic. od te doby to resim restartem finderu. mam dost starych a poskrabanych CD co si postupne zalohuju na ext. hdd, takze se mi to stava casto :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: zaseknuty finder pri vadnem CD

Autor: vitamac Muž

Založeno: 14.01.2008, 11:21

Pro zálohování starých CD na nová média doporučuji ppoužít některou z CD mechanik. U DVD mechanik jsem při stejné činosti měl velké potíže CD i jen dostat z mechaniky (systém mi hlásil, že v mechanice není vložený disk). DVD Combo na starším počítači mělo také problém a vyřešila jej až CD mechanika, kterou jsem kdysi po upgrade uložil - no hodila se. Takto jsem dostal (občas bohužel jen část) data z poškozených či velmi starých CD.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: zaseknuty finder pri vadnem CD

Autor: ushneek Muž

Založeno: 14.01.2008, 12:14

Aha, tak to je jiná - s tím zkušenost nemám.

Odpovědět na příspěvek

Diakritia

Autor: Richard Muž

Založeno: 14.01.2008, 14:56
Odpovědí: 0

Opět se nám objevil problém s diakritikou. :-((((
Projevuje se to tím, že např. nejde otevřít do InDesignu soubor s názvem, který používá háčkym, pokud soubor je uložený na sdíleném disku u Airport stanice. Stejně tak nejde odeslat Mailem dokument MS Office, který má také český název souboru. PDF a ostatní dokumenty odesílat jdou. Fakt divné... :-((

Odpovědět na příspěvek

RE: Diakritia

Autor: Stephen Muž

Založeno: 14.01.2008, 15:18

V nazvech souboru se diakritika NEPOUZIVA a potomnejsou tyto problemy : -))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Diakritia

Autor: Jirka Muž

Založeno: 14.01.2008, 15:41

co to je za debi*ni odpověď?!? Proč by uživatel nemohl používat diakritiku? Co potom dělají Japonci, Rusové, Číňani? … Píšou názvy souborů v základní latince a bez diakritiky? Chjo :-( … to jsou příspěvky …

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Diakritia

Autor: swen Muž

Založeno: 14.01.2008, 15:53

ty si trosku mimo. Nezapomen na to ze cinani maj pinyin coz je latinkovej prepis. Vetsina cinanu (99%) ho umi, protoze tak se ucej cinstinu na zakladce. Podobne na tom jsou japonci. Maji moznost psat i jejich znaky, ale musi mit znakovou sadu, ale pro absolutni fungovani stejne jedou latinku. to same rusove a arabove. Cestina ma problem v tom ze jede na latince a ne vsechny veci jsou odladene na cesky jazyk. Proto se doporucuje bez diakritiky psat v os. Uvnitr souboru to nevad, ale to co je venku tak by melo byt korektni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Diakritia

Autor: Jirka Muž

Založeno: 14.01.2008, 16:21

to nic nemění na tom, že to je binec v systému, jakým to pracuje - je opravdu naprostá konina, aby názvy souborů nemohly být psány jakoukoliv hatlamatilkou. Je to věcí programátorů, jak to udělají a ne uživatele. Pokud by ta možnost neměla existovat (napsat si název jakkoliv), tak na to mělo být myšleno v dialozích pro ukládání a ve finderu - takto je to jen rada, jak obejít nedodělanost v systému. Podotýkám, že s Macy dělám od roku 1991 od systému 7.0 - což ovšem neznamená, že odkývám jakýkoli blábol - že je to a to je vpořádku, protože se to dá obejít tak a tak.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Diakritia

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 14.01.2008, 17:30

Omluva, proc s tim ma system problemy, samozrejme neni. Je to chyba!!!

Ale to nic nemeni na tom, ze diakritiku (a radu dalsich veci, jako treba hvezdicky apod.) pouzivat v nazvech je nesmyslne. Staci si uvedomit, ze radu souboru muzete potrebovat pouzit na jinem OS a hned nastane problem. Nebo staci, ze budete chtit zalohovat data na zarizeni, ktere pouziva jiny FileSystem a hned jste v haji. Krom toho to nedela dobrotu ani pri pouzivani na internetu... Staci jako zduvodneni?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Diakritia

Autor: Jirka Muž

Založeno: 14.01.2008, 19:06

jak už jsem uvedl, s Macy dělám už 17 let a tudíž je zbytečné mi vysvětlovat, jaké jednání je rozumné. Já se však bavím o tom, že považuju za koninu obhajovat chybnou funkčnost.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Diakritia

Autor: Gillan Muž

Založeno: 15.01.2008, 01:03

Programatori nezijou v komunismu a je velmi tezke aby se cely svet domluvil na tom jake se bude pouzivat kodovani. Predstava ze Apple/Microsoft/Sun/IBM/H
P se sejde a bude se dmlouvat jak spolecne programovat je prinejmensim usmevna. Nejidalnejsi je samozrejme pouzivat Unicode, jenze to je slozitejsi, proto se nekde pouziva "lokalni" kodovani jako treba ISO-8859-2 pro stredni evropu, pripadne ISO-8859-3 zijete-li jinde. Nektere firmy vsak maji potrebu si vymyslet svoje vlastni kodovani a interpretovat jednicky a nuly jinak. Z toho duvodu je proste nesmysl pouzivat diakritiku v souborech. Ono je prijemne videt slozite veci jednoduse, ale takhle to nefunguje

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Diakritia

Autor: Jirka Muž

Založeno: 15.01.2008, 08:43

Tak tohle je snad ještě horší příspěvek, než ten první, na který jsem reagoval. "Používání Unicode je složité, lepší je používat lokální jednostránkové sady, …bla bla …" - už se fakt nebudu rozčilvat :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Diakritia

Autor: Gillan Muž

Založeno: 15.01.2008, 08:57

Kdyz tomu nerozumis, tak se nerozciluj :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Diakritia

Autor: swen Muž

Založeno: 15.01.2008, 10:21

No ja delam na pocitacich od maca 2 a oliveti system. Takze me prijde vase 17 lete vytahovani smesne. Kdyby jste zajitil, ze budete pracovat jenom s ceskymi os(plne lokalizovanymi) a nebudete do teto skupiny poustet nikoho jineho tak si muzete psat co chcete. To je, ale absolutne nerealne. Musite brat v potaz i to, ze treba maca mebo win mate na lokalni stanici, ale uz nemate stejny system na serveru a urcirte nebudou mit to same u klienta. Za dalsi kazdej operacni system ma svoje povolene a nepovolene znaky a svuj zpusob jak pracuji se znaky. Je to opravdu slozite a uz vidim jak se rozcilujete jak vam nekdo neco posle spanesly vetsina dat se taky pretvori do hatmatilky. Berte to tak, ze anglictina je jazyk v kterem se to dela a pro jakej se to z 90% dela. Bud se smirte nebo se stante dalsi trubkou, ktera rve, ze neco je spatne kdyz je to jenom vlastnost multiplatformosti a prislusnosti k jednomu z nejmensich dialektu na svete

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Diakritia

Autor: Jirka Muž

Založeno: 15.01.2008, 11:01

pořád dokola opakuju, že se jen vymlouváte na multiplatformní prostředí a že je to tak vlastně vpořádku, … - blbost - já se bavím o nefunkčnosti toho, co funkční být evidentně má na jednom konkrétním OS (sám vůči sobě) - jde o chybu. Jediný, kdo o tom je asi schopen rozumně pouvažovat je Lukáš Kalista (soudě podle reakce a informací, které je možné o něm získat po netu). Zkrátka jde o chybu v OS a vymlouvat se může kdo chce na co chce. To, že jsem uvedl, že dělám dost dlouho na Macích jsem uváděl proto, abych nebyl nařčen z nějakého Hulánství apod. - ne proto, že bych se chtěl "vychloubat".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Diakritia

Autor: swen Muž

Založeno: 15.01.2008, 16:56

v tom pripade maj tu chybu vsechny operacni systemy. Jak windows tak linux solaris macosx atd atd. Bylo by to hezke, ale proste je to tak. Kdyz si vlezu na jakekoliv ftp tak data bez unicodu jsou v ... S tim nic neudelame ani ja ani vy. Pokud jde o chyb na jednom pocitaci tak bych to prisuzoval spise spatne lokalizaci daneho os. Vem te v potaz to ze anglicky to jede tak jak ma.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Diakritia

Autor: Jirka Muž

Založeno: 15.01.2008, 22:15

mám to zase opakovat? - jde o chybu, a to že to začnete omlouvat tím, že je i jinde na tom nic nezmění.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Diakritia

Autor: mck Muž

Založeno: 15.01.2008, 14:45

Mohu vas uklidnit je to chyba u applu a pry bude opravena v 10.5.2. A je to hrozna chyba a je to tak jak rikate vy - musi se to opravit a ne se vymlouvat, ze diakritika v nazvech souboru je nesmysl. Ja ji take nepouzivam, protoze vim, ze to pani programatori porad nedochytali... to je uz ale jina pisnicka.

Odpovědět na příspěvek

RE: Diakritia

Autor: swen Muž

Založeno: 14.01.2008, 15:46

Diakritiku nepouzivat!!! jak v nazvech souboru tak ani pri im komunikaci. Za dalsi mezery psat jako podtrzitka!!! Driv nez si nekdo sedne k pocitaci tak by mu mel nekdo rict nake zaklady a zasady prace s pocitacem.
Pak lidi brecej ze anglicke znakove sady nemaji rady ceske. Si konecne uvedomte, ze plno dat jede pres cizojazycne servery atd. Pokazde dojde ke komoleni

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Diakritia

Autor: Mara Muž

Založeno: 14.01.2008, 15:53

tak tak mate pravdu - spoustu problemum se da predejit. Obrazkove vazby v Indesignu treba z nemecka s ostrym eskem atd je pekna pakarna...

Odpovědět na příspěvek

CDMA na Leopardu

Autor: Ondra Muž

Založeno: 14.01.2008, 15:25
Odpovědí: 0

Chtel bych se zeptat, co CDMA na Leopardu. Uz od poslednich zaplat Tigera prestal system videt modemy AnyData. Je na to nejake reseni?

Odpovědět na příspěvek

RE: CDMA na Leopardu

Autor: Petr W Muž

Založeno: 14.01.2008, 20:15

máš to tady: http://forum.mujmac.cz/re
ad.php?117,1691241
a příště hledej sám

Odpovědět na příspěvek

Epson

Autor: Jan Meisner Muž

Založeno: 16.01.2008, 11:30
Odpovědí: 0

Po naistalovani Leoparda mam problem s Epson StylusCX6400 - multifunkcni zarizeni. Muzu pouze tisknout, scanner nelze pouzivat. Zkousel jsem ruzne drivery od Epsonu, lec marne.

Odpovědět na příspěvek

Reset ACL na instalacnim CD

Autor: moole Muž

Založeno: 01.04.2009, 15:57
Odpovědí: 0

Pred par dny mi Leopard zacal z niceho nic delat ruzne spatne veci, padalo Safari, nevysypaval kos, neslo kopirovat z CD, neslo odmontovat media pretazenim na kos, nefungoval Spotlight, iPhoto se zaseklo na vysypavani kose, Time machine odmital zalohovat z duvodu rozdilne case sensitivity disku.. Po douhem zkouseni vseho mozneho a badani (tusil jsem, ze to bude neco s pravy) pomohla volba
Reset ACL v Reset Password Utility na instalacnim CD Mac OS a od te doby (den:) to vypada vse OK!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: