Nemocný Leopard? Pár rad, tipů a zásad, jak jej udržet v dobré kondici - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Nemocný Leopard? Pár rad, tipů a zásad, jak jej udržet v dobré kondici

14. ledna 2008, 09.30 | Leopard, tedy Mac OS X 10.5, byl představen teprve nedávno, což je zpravidla u všech operačních systémů známka, že se jedná produkt sice představený široké veřejnosti, ale bohužel teprve na začátku celého kolotoče záplat a oprav chyb. Nebylo tomu jinak u předchozích verzích Mac OS X, není tomu jinak ani u Windows či Linuxu. Pojďme se podívat, jak řešit základní problémy a jak provést zraněnému Leopardovi první pomoc.

Každý produkt, zvláště pak operační systém, je po svém oficiálním uvedení na trh podroben drtivému testování uživatelů z celého světa, jejichž reakce a hlášení chyb postupně ústí ve vydávání opravných záplat a především setinových updatů. Ten první - 10.5.1 - již máme za sebou a další by měl být doslova za dveřmi. Z výše uvedeného jasně vyplývá, že OS X 10.4.9 bude pravděpodobně působit stabilněji než 10.5.1, což je také důvod, proč není doporučováno přecházet na novou verzi OS ihned nebo brzo po uvedení. Leopard stejně jako předchozí verze prochází prvními opravami a je možné, že se některé chyby projevily i u vás. Následující článek vám poradí, jak se o šelmu starat. Nutno podotknout, že tento článek vychází ze stejně zaměřeného textu, který byl publikován před pár lety a věnoval se Pantherovi a z mých seminářů v Apple Centru na Smíchově věnovaných správě OS X.

Když se vyskytne problém (počítač je nestabilní, chová se nezvykle, vše nefunguje tak jak má), co dělat?

1/ Restart

Jako první věc rozhodně vyzkoušejte restart počítače. V dnešní době není problém mít počítač zapnutý několik dnů či týdnů (včetně uspávání na noc) a v podstatě jej vůbec nevypínat. Děje se něco divného? Zkuste restart! Pokud to nepomůže, zkuste ještě odpojit externí zařízení, např. nový USB skener či pevný disk a opět restartujte.

2/ Zkontrolujte pevné disky

Spusťte aplikaci Disk Utility, zvolte váš pevný disk a proveďte kontrolu - Verify Disk. Při kontrole na počítači nic neprovádějte a počkejte až na konec testů. Pokud proběhnou v pořádku, pokračujte dalším bodem. Jestliže vám Disk Utility zahlásí chybu, restartujte počítač, vložte do něj instalační DVD, nastartujte z něj (při startu držte Alt a následně zvolte start z instalačního DVD nebo držte při startu klávesu C). Následně dojde k zobrazení instalačního okna, v menu zvolte Disk Utility a dojde k opět nastartovaní zmíněného programu. Nyní ovšem bude spuštěn přímo z DVD, tudíž můžete zvolit tlačítko Repair Disk a provést opravu. Když se podaří, můžete pokračovat v práci, v opačném případě je na čase koupit nový disk a ze zálohy obnovit systém. Pevné disky jsou v podstatě spotřební zboží a nelze očekávat, že budou fungovat donekonečna, záloha je základním předpokladem práce na počítači!

Další informace o Disk Utility a správě pevných disků najdete v samostatném článku. Vřele doporučuji část věnovanou aplikaci SMARTReporter, dnešní pevné disky jsou schopné dopředu odhadnout své selhání (S.M.A.R.T. Status naleznete i v dolní informační části Disk Utility).

3/ Zkontrolujte, zda máte dostatek místa na pevném disku

Nevěřili byste, jak hodně uživatelů toto pravidlo nebere v potaz a dostává se do problému. Vždy mějte na startovacím disku dostatek volného místa. Váš systém využívá volné místo na pevném disku jako dočasné skladiště virtuální paměti, která může zabírat i několik GB. Pokud mu nenecháte dostatek místa, znatelně jej zpomalíte. Ideální je mít pár GB volných. Osobně si dávám pozor na to, abych neměl na pevném disku méně jak 10 GB volného místa.

Obecná poznámka - jestliže potřebujete urychlit svůj počítač, zkuste před jeho prodejem a nákupem nového s rychlejším procesorem nejdříve investovat do paměti RAM (rozdíly mezi 512 MB, 1 GB, 2 GB a více jsou znatelné) a rychlejšího pevného disku, zpravidla tím za méně peněz získáte více muziky.

4/ Proveďte tzv. Hardware test

Vložte do počítače instalační DVD, restartujte počítač a držte klávesu D. Automaticky dojde ke spuštění programu pro kontrolu vnitřností počítače. Došlo k nahlášení chyby? Volejte servis nebo prodejce.

5/ Opravte práva

Spusťte Disk Utility, zvolte vlevo váš pevný disk a dole klikněte na Repair Permission. Následně počítač zkontroluje, zda soubory na pevném disku mají správě přiřazena práva (Mac OS X je multiuživatelský unixový systém, systém práv tvoří jeho základ). Více o opravě práv naleznete na webu společnosti Apple (odkaz 1, odkaz 2).

Tento krok je doporučován i po instalaci setinového updatu.

6/ Nechte obnovit Cache soubory

Na vašem pevném disku se nalézají stovky a tisíce různých Cache souborů, tedy řekněme dočasných souborů, které zrychlují práci systému. Ovšem není od věci v případě problému donutit systém, aby si celou svou škálu těchto souborů kompletně obnovit. To lze udělat pomocí programu jako je Leopard Cache Cleaner, nebo třeba Onyx, Mainmenu a podobně. Po promazání ihned restartujte počítač a počítejte s tím, že start systému bude trvat déle než obvykle - systému si bude smazané soubory vytvářet , což mu zabere nějaký čas. Při mazaní Cache souborů na počítači nic nedělejte, doporučuji před samotnou operací všechny programy vypnout, promazat Cache a restartovat.

Řada zmíněných aplikací nabízí i další nástroje na údržbu, jako je spuštění tzv. Cron skriptů či Rebuild Prebindings. V rámci řešení problémů můžete zkusit i tyto volby, v rámci pravidelné údržby není od věci nechat tyto opravné skripty proběhnout - např. jednou za měsíc.

7/ Zkuste vyresetovat PRAM a NVRAM

Ihned po zapnutí počítače stiskněte Jablíčko, Alt, P a R a držte je tak dlouho, dokud nezazní podruhé startovací zvuk. Další informace - http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=2238

8/ Vypněte všechny doplňky

Pokud vám předchozí body nepomohly, zkuste se zamyslet, co jste v posledních dnech instalovali za nové programy a který z nich by mohl stát za vašimi problémy. Zkuste je postupně vypnout - týká se především různých hacků a utilit, které nabíhají automaticky po startu počítače. Zpravidla je naleznete v hlavním menu napravo, nebo v System Preferences v sekci Others. Není od věci se podívat v System Preferences do záložky Accounts, tam zvolit svůj účet a kliknout na Login Items. Následně uvidíte všechny doplňky, které se automaticky spouští po startu. Zkuste podezřelé doplňky vypnout a restartovat.

Pomoci vám může i start do tzv. Safe Boot módu, kdy dočasně vypnete všechny doplňky a tzv. Startup Items. Ihned po zaznění startovacího zvuku (nikoliv dříve) počítače držte SHIFT a pusťte jej, až uvidíte šedé logo Apple. Jestliže vám to pomůže, chyba je na straně doplňků (Extensions) nebo Startup Items, které se při Safe Boot módu neaktivují. Zkontrolujte, co vše máte v adresáři /Library/Extensions/ a /Library/StartupItem/ a zkuste odhadnout, zda může být chyba zde. Jestliže jste před třemi dny instalovali aplikaci, která si nahrála své komponenty do těchto složek a vy potíže pozorujete právě ty tři dny, pravděpodobně jste našli viníka. Zkuste postupně nové a podezřelé soubory odstranit z těchto složek a restartovat. Pokud to nepomůže, můžete je tam zase vrátit - chyba je jinde. Pokud to pomůže, máte trable za sebou.

9/ Vytvořte nového uživatele

Zkuste vytvořit nového uživatele a zkontrolujte, zda potíže přetrvávají, když jste pod novým účtem zalogováni. Jestliže problémy zmizí, chyba bude někde ve vaší domácí složce. To je na jednu stranu dobrá zpráva, protože již tušíme, kde je chyba. Horší to bude s její lokalizací. Nejčastěji dojde k poškození předvoleb nějakého programu či systému. Předvolby najdete v ~/Library/Preferences/. Můžete zkoušet postupně předvolby dávat na jiné místo a sledovat, zda to pomůže. V každém případě se jedná o mravenčí práci a před samotným vyhledáváním poškozeného souboru předvoleb doporučuji konzultovat problém například v diskuzních fórech na mujmacu. Může se jednat o známou chybu a někdo vám určitě poradí. Když potíže pozorujete jen u jedné konkrétní aplikace, po smazání předvoleb daného programu většinou potíže zmizí. Pokud se divně chová celý systém, zkuste postupně odstraňovat předvolby systému. Jejich jméno bývá apple.com.jméno.plist. Jednotlivé soubory hned nemažte, pouze je dejte stranou, a pokud zjistíte, že chyba není na jejich straně, můžete je vrátit na své místo.

10/ instalujte znovu poslední update

Pomoci vám může také instalace posledního updatu systému. Přímo na webu apple.com je sekce věnovaná downloadům, kde můžete stáhnout jak bezpečnostní záplaty, tak například 10.5.1. Doporučuji stahovat tzv. Combo updaty. Ty v sobě obsahují i dříve uvedené záplaty. Když mám problém, zpravidla stáhnu aktuální Combo update a instaluji jej.

11/ Nepomohlo? Googlujte!

Google je váš kamarád a pokud umíte alespoň trochu anglicky, použitím správných klíčových slov můžete zjistit, že vámi pozorovaný problém je již nahlášen společnosti Apple a již se pracuje na jeho odstranění. Vždy zkuste nejdříve hledat než začnete psát emaily o pomoc na všechny nebo než se po stopadesáté zeptáte na stále se opakující otázku ve fóru. Nenašli jste odpověď přes Google? Až pak se ptejte v diskuzích.

Vřele doporučuji stránky podpory společnosti Apple, které obsahují postup řešení problémů přímo od techniků Apple, tak diskuzní skupiny uživatelů z celého světa - perfektní studnice znalostí.

http://discussions.apple.com/

http://www.apple.com/support/

12/ Obnovte data ze zálohy

Naučte se pravidelně zálohovat, existuje řada programů, které to zvládnou za vás včetně Time Machine v Leopardovi. V případě problému se vraťte k předchozímu stavu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: