Mac OS X prakticky 2. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Mac OS X prakticky 2.

macos_prax_1k

23. dubna 2001, 00.00 | Pokračujeme v praktickém zkoumání Mac OS X. Opět si ukazujeme, že nového systému by se neměl nikdo bát.

Vojtar se asi zeptal za mnoho majitelů a uživatelů Maců, když pod článkem o aktualizaci Mac OS X položil otázku: "Doufám, že ty divný jména a zkratky nebudu muset znát, abych mohl Maca dál používat." Není se co divit, v tuzemsku příliš mnoho instalací zatím není, a tak praktické zkušenosti nepřibývají příliš rychle.

I proto přicházíme s dalším prakticky zaměřeným pokračováním, ve kterém si na pár příkladech (pro již pokročilejší a obeznámené uživatele jistě triviálních) opět ukážeme, že reálná práce v novém systému se často nemusí zase až tak příliš lišit od postupů, na které jsme si zvykli. Ke vztahu UNIXu a Mac OS X a k jeho nárokům na budoucí uživatele bych se následně rád vrátil v obecnějším článku.

Běžná práce s Mac OS X (originál po kliknutí)
První postřeh se bude týkat práce se soubory v obou nainstalovaných systémech, to znamená v Mac OS X a Mac OS 9. Mac OS X je sice od základu nový a jiný, stále je to ale Mac OS, a tak pochopitelně oba systémy mohou navzájem sdílet soubory. Takže není žádný problém například stáhnout v Mac OS 9 soubory z Internetu pro Mac OS X, a pokud jde o archívy, tak je i rozbalit. To stejné platí až na výjimky (například soubory v Unicode) i naopak. Převažující část souborů (obrázky, video, archívy apod), se kterými pracujeme v Mac OS X, můžeme snadno použít i v Mac OS 9.


Ani pokud jde o formáty souborů, se UNIXová podstata systému neprojevila nijak příliš destruktivně. Samozřejmě, že teď nemám na mysli standardní formáty typu TIFF nebo JPEG, ale nepřijdeme ani o specifické formáty. Na obrázku vidíte příklad, práci se samorozbalovací diskovou image (iMovie.smi). Nakonec, StuffIt Expander je i nadále součástí standardní instalace, takže ani zde nic nového a žádné nepříjemné překvapení (viz další ikona na obrázku).Další rozpaky vzbuzoval u některých uživatelů Dock. Komu na pracovní ploše tak trochu překáží, může (kromě zákazu animace operací s dokumenty) nastavit i jeho další chování. Dock může být po většinu času schovaný a objevovat se jen po najetí myší k okraji obrazovky. Kromě toho lze výrazně ovlivnit jeho velikost i míru zvětšování ikon, když nad Dockem přejíždí myš (včetně nulového zvětšení). Osobně jsem nastavení, které mi vyhovovalo, po chvíli našel. Na obrázku je vždy vysunutý Dock v klidu a ve chvíli, kdy ukazujeme myší na některou z jeho položek - tu systém označí názvem a případně ji zvětší (právě podle nastavení). Položka (nebo položky) právě aktivní je vyznačena malým trojúhelníčkem dole.

Různá nastavení Docku (stejná šíře obrazovky)


Ale protože nemůže být vždycky úplně všechno růžové a skvělé, tak na konec přidám drobnou poznámku k Internetu (i když jde spíš o úkol pro odborníky web designéry a i když je v tom podle mně Mac nevinně). S příchodem Mac OS X byla ohlašována i bezchybná podpora Javy. Jedním z tuzemských míst, kde uživatel Maca tradičně příliš nepochodil, byla stránka E-banky. Navzdory proklamovanému pokroku v Javě ale MSIE pod Mac OS X na stránce E-banky okamžitě a opakovaně a ihned padl. Možná bych to i zatím přešel, nakonec prohlížeč je dosud v betě a mnozí k němu mají výhrady. Ale přesně stejně padl i prohlížeč OmniWeb 4.0. Zdá se tedy, že stránky E-banky zůstanou i nadále pro uživatele Maců nepoužitelné – a zdá se mi celkem jasné, kdo by se měl po chybě pídit.


Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

eBanka

Autor: JJ Muž

Založeno: 23.04.2001, 06:55
Odpovědí: 0

Huhh, jsem prekvapen. eBanku pouzivam s Macem nekolik let a jediny problem, na ktery jsem narazil byvaly problemy s cestinou v menu resenem pres Java applety. BTW: pokud si clovek zapne JavaScript menu, tak Javu vubec nepotrebuje.
Pouzival jsem to s Mac OS 8.5, 8.6, 9.0.4, 9.1 a ted s desitkou. Explorer 5, drive Netscape...

Odpovědět na příspěvek

RE: eBanka

Autor: Petr Muž

Založeno: 23.04.2001, 09:48

Huhh, jsem take prekvapen. Expandia me pod MSIE na Mac OS X jede jak z praku. Bez jakejchkoliv problemu nebo padani. OmniWeb ale opravdu nejede.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: eBanka

Autor: MaLer Muž

Založeno: 23.04.2001, 11:53

Autor pravdepodobne ma na mysli Java verzi. Ta stejnak chodi na Macu korektne jenom pod Netscape Navigatorem... S javou je stale problem, urcite to budem zkoumat i s jinych hledisek, napriklad spousteni aplikaci (NetBeans)... mmchdm, chodi nekomu netbanka od BACA?

Odpovědět na příspěvek

RE: eBanka

Autor: taurin Muž

Založeno: 23.04.2001, 17:33

Nemohu nez souhlasit, s tou eBankou jste opravdu slapli trochu vedle. Jsem klientem eBanky od jejiho zacatku a funguje mi to bez problemu. Myslim, ze problem s padanim souvisi take s nastavenim charakter setu, ktery musi byt na Windows.
Zkouseli jsme i jine online banking systemy ale pokazde jsme narazili na nejaky doplnek nebo SW, ktery je jen pro PC a to znamena pouzivat SoftWindows nebo neco podobneho. Mozna by to bylo zajimave tema na clanek - Online banking v CZ na Macintoshi.8đ

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: