Mac OS X - tak trochu utajený update - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mac OS X - tak trochu utajený update

macosearly

20. dubna 2001, 04.00 | Apple uvolnil aktualizaci Mac OS X na verzi 10.0.1. Jak ji získat? Co je v ní nového? A co můžeme od Applu čekat v oblasti podpory UNIXových aplikací?

Apple uvolnil první update nového systému Mac OS X 10.0.1 (nezdá se vám těch desítek moc?). Aktualizace je dostupná pomocí aplikace Software Update, i když je to trochu komplikovanější, než je zvykem, a nebo také jako samostatný download na stránkách Applu – ovšem je nutné stáhnout také Software Update 1.3.1. V případě použití Software Updatu je potřeba nejdříve aktualizovat samotný Software Update na verzi 1.3.1 – jedna z novinek by měla být možnost pokračování ve stahování i po přerušení. Po nainstalování nové verze je potřeba opět aktivovat Software Update a nyní bude k dispozici i update na Mac OS X 10.0.1. Aktualizace má asi 4MB a sama se nainstaluje, jediné, co je nutné ze strany uživatele, je znalost administrátorského hesla. Po instalaci je nutný restart, ovšem není vynucený jako u Mac OS 9 – samotná instalace v pohodě probíhá na pozadí a uživatel může restartovat až tehdy, když se mu to hodí. Podle informací uživatelů update vyžaduje při instalaci 300 MB volného místa na disku – nikdo netuší k čemu, ale pokud je nemá, nenainstaluje se. Takže pozor!

O této „vlastnosti" není nikde ani zmínka a volné místo se bohužel kontroluje až v průběhu instalace, po stažení dat – uživatelé si poměrně právem stěžovali na nedostatek informací, a to nejen k průběhu instalace. Přímo v Software Updates je jen zmínka o zlepšené podpoře iTunes a o SecureShellu, po instalaci jsem však marně hledal nějaký bližší popis změn, jak je tomu zvykem u většiny aplikací, o „klasickém" Mac OS nemluvě. Nic takového však není – netuším, co Apple k tomu vede, ale pokud uživatel nezabrousí do Tech Info Library na stránkách Applu, nic se o vlastnostech nového systému nedozví – dokonce ani v Helpu ne. Bohužel, ani v TILu moc informací není – pouze obecné konstatování o "různých vylepšeních" a krátký seznam: iTunes fungují lépe, lepší kompatibilita USB a FireWire zařízení od třetích výrobců, drobná vylepšení Classicu, širší kompatibilita s AppleShare – tedy klasickým sdílením disků a nakonec podpora SSH, tedy SecureShellu. Podle poznámek uživatelů na Internetu se zdá, že update obsahuje ještě další drobnosti, například fungují klávesy pro ovládání hlasitosti na Apple Pro Keyboard, ovšem oficiálně není nic víc známo. Uživatelé také hlásí zrychlení Finderu a celého systému obecně, ale nebude to nijak dramatické, něco mezi nulou a pár procenty.

U SSH se na chvilku zastavím – pro uživatele, kteří se setkávají s UNIXem, je to poměrně běžný pojem, pro normálního uživatele Maců asi ne. Základní vlastností UNIXových systémů(což je i náš Mac OS X) je možnost snadného vzdáleného přístupu na „konzoli", tedy k textovému příkazovému řádku (takzvané CLI – Command Line Interface, na rozdíl od GUI). Přestože UNIXy jsou většinou vybaveny více nebo méně komfortním grafickým rozhraním, příkazová řádka si žije svůj vlastní a velmi plnohodnotný život – mnoho věci je možné ovládat jen takto, nebo to je často rychlejší a efektivnější. V Mac OS X má i své jméno – GUI (tedy „okýnka") se nazývá Aqua, CLI (tedy celý UNIXový základ) je označovaný jako Darwin. Připojit se k příkazové řádce je možné různými způsoby, ve věku internetu se zažil Telnet a nyní hlavně SSH, který poskytuje podstatnou výhodu – veškerá komunikace je zabezpečená šifrováním.

Pro klasický Mac OS jsou k dispozici klientské programy pro připojení k Telnet nebo SSH serveru a existují i relativně primitivní Telnet servery, které však neposkytují moc velkou kontrolu nad Macem. Na Mac OS X je pochopitelně možné plnohodnotně použít i SHH server – ten však bohužel nebyl obsažen ve verzi 10.0 (zde byl pouze Telnet), uživatelé si ho buď mohli nainstalovat samostatně, nebo nyní jako součást updatu. Druhá varianta má jednu výhodu – automaticky SSHčkem nahrazuje ostatní méně bezpečné (správce sítě by řekl hazardérské) typy přístupu – telnet, rlogin a rsh, takže pokud v ovládacím panelu Sharing zapnete vzdálený přístup ke svému počítači, automaticky se zapne jen SSH server. Více informací, i jak zapnout zpět Telnet, naleznete v tomto záznamu v TIL.

Pro úplnost je nutné dodat, že SSH se nepoužívá pouze k chráněnému vzdálenému přístupu ke konzoli, je možné ho použít také k bezpečnému přenosu souborů (FTP rozhodně nepatří mezi bezpečné protokoly) a dalším komunikačním účelům.

Apple zvolil poměrně logicky OpenSSH, což je free projekt vyvíjený otevřenou vývojářskou komunitou primárně pro OpenBSD UNIX. OpenSSH podporuje obě používané verze protokolu, jak starší a nyní již považovanou za relativně málo bezpečnou, tak novou verzi 2. Otázkou je, proč je použitá verze 2.3.0 z listopadu loňského roku, aktuální verze je 2.5.2. Samozřejmě další otázka, která se nabízí, a na kterou zatím nemáme odpověď, je, jak se bude Apple obecně stavět k podpoře nových verzí těchto UNIXových komponent – ale vzhledem k použití relativně staré verze OpenSSH to asi nebude tak horké, což - zvlášť v oblasti zabezpečení - znamená, že se uživatel musí postarat sám. Uvidíme, jak na tom bude Mac OS X Server, kde budou pravděpodobně tyto UNIXové aplikace hrát poměrně důležitou úlohu (Apache, BIND, Sendmail a další) a kde rozdíl jedné desetinky může znamenat podstatnou bezpečnostní chybu. Samozřejmě, běžný UNIXový administrátor je obvykle značný paranoik a hlídá a aplikuje všechny důležité záplaty, ovšem na tento přístup není normální správce Macovského serveru zdaleka zvyklý. Ale vzhledem k tomu, že jenom zjištění základních informací o aktualizaci je oproti předchozím zvyklostem docela detektivní práce, nejsem v tomto směru ani trochu optimista. Nezbývá, než si počkat na další kroky Applu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: