Kdy bude Aperture 4? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Kdy bude Aperture 4?

Aperture

2. února 2012, 00.00 | S uvolněním beta verze Adobe Lightroom 4 se vyrojila spousta spekulací o možném uvedení Aperture 4. Co lze a opravdu nelze dovozovat v tomto okamžiku?

Když společnost Adobe uvolnila před několika týdny první veřejnou beta verzi Lightroomu 4, logicky se objevily první spekulace o tom, kdy odpoví Apple s Aperture verze 4. Na Internetu najdete řadu názoru od radikálů předpovídajících, že Apple začne prodávat nový Aperture dřív než bude hotový Lightroom, až po skeptiky, kteří letos čtvrtou verzi Aperture letos vůbec neočekávají. U Applu na rozdíl od Adobe člověk nikdy nic neví na jisto dokud není hotovo, přesto jde poměrně snadno vysledovat několik faktů:

  • Apple jistě chápe Lightroom jako konkurenci, ale nikdy mu nepřizpůsoboval svůj vývojový ciklus. To je fakt, který mimochodem platí pro všechny Apple produkty. V Cupertinu prostě jedou podle svého kalendáře, nebojí se odložit uvedení produktu pokud ještě není hotový, a konkurence není tím, kdo by nějak zásadně ovlivňoval datum uvedení produktů na trh. Takže to, že lze očekávat nový Lightroom 4 někdy kolem letošních prázdnin rozhodně neimplikuje, že Aperture 4 je na spadnutí.
  • Apple má většinou pomalejší vývojový cyklus než konkurence. I to je snadno doložitelné u řady SW i HW produktů s jablíčkem ve znaku. Na druhou stranu je stejně nezpochybnitelné, že Aperture 1 byl uveden v roce 2005, druhá verze v roce 2008, třetí v roce 2010 a tak při zachování tempa je rok 2012 vhodným kandidátem.
  • Z mého pohledu nejdůležitějším aspektem při úvahách o novém Aperture je skutečnost, že Aperture je mnohem více napojen na služby a další produkty Applu, než je tomu u Lightroomu. Tudíž bych od nové verze čekal výrazně větší integraci s iCloud službami, výrazně vyšší integraci s Lionem a hlubší využití jeho možností, a výrazně lepší spolupráci s iOS prostředím neboli jeho mobilní sestřičku či bratříčka. To všechno jsou věci, které jsou poměrně nové a tudíž vývoj na straně Aperture nemohl začít na počátku roku 2010, kdy byla uvolněna trojka.

Kdy tedy?
Jak už jsme konstatovali výše, u Applu nikdo neví. Může to být klidně zítra a nebo taky za rok. Koneckonců, to co se odehrálo kolem Final Cut Pro X ukazuje, že odhadovat kroky Applu dopředu je vždy zrádné. Přesto si dovolím spekulovat, že vzhledem k tomu, že Aperture 3 byl uveden v únoru 2010, tak je celkem pravděpodobné, že Aperture 4 se objeví v druhé polovině letošního roku. A kdyby snad měla vzniknout i mobilní verze Aperture, pak by bylo krásné ji představit spolu s novou desktopovou verzí 4 a iPadem 3 třeba ještě před prázninami. Jen si představte velký a jemný displej iPadu 3, na kterém fotograf v mobilním Aperture v terénu kontroluje a třídí fotografie, které se pak automaticky přes iCloud synchronizují do jeho velké desktopové knihovny, kde provádí jejich úpravy, vytváří knihy, plakáty, atd.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

vyvojovy cyklus

Autor: hrabeX Muž

Založeno: 02.02.2012, 12:09
Odpovědí: 5

Pokud bude vyvojovy cyklus obdobny jako u iWork (09), uvolnenych pred vice jak tremi lety, muzeme zustat jeste dva roky klidni

Odpovědět na příspěvek

RE: vyvojovy cyklus

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 02.02.2012, 14:57

ano, je to tak. Doufam, ze Aperture stejny osud neceka

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: vyvojovy cyklus

Autor: Michal Kupsky Muž

Založeno: 02.02.2012, 23:26

Ja doufam, ze velmi brzo bude updatovany jak iWork, Aperture tak iLife....kazodpadne...to jak si Honzo popsal mobilni Aperture...no...kez by tu uz byl.:) retina displej a Aperture...to by bylo neco

Odpovědět na příspěvek

RE: vyvojovy cyklus

Autor: Franta Jetel Muž

Založeno: 03.02.2012, 05:26

Dlouhý vývojový cyklus + problémky způsobil, že jsem od Aperture 2.x utekl k Adobe Lightroom a zatím nemám důvod vracet se zpět. Obávám se, že s Aperture 4 to nebude tak horké. Je to koneckonců profesionální aplikace a vztah firmy Apple ke všemu, co lze zařadit do této kategorie, je posledních pár let spíše rozpačitý… FinalCut \"Pro\" X (ano, jistě, pod obrovským tlakem poměrně zásadního segmentu trhu, jsme se update konečně dočkali), Mac OS X \"Server\" (se serverem v pravém slova smyslu nemá tento výplod pranic společného), … Hardware třídy MacPro či Xserve raději nezmiňovat…

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: vyvojovy cyklus

Autor: Michal Muž

Založeno: 06.02.2012, 08:49

Spravne jste napsal postreh o transformaci Apple ve vydelecnou "dummies friendly" spolecnost kde puvodni kvalitni a profesionalni reseni vzalo za sve a transformovalo se do barveneho blikaveho reseni pro masu.

Odpovědět na příspěvek

Re: RE: RE: vyvojovy cyklus

Autor: Pavel Dufek Muž

Založeno: 21.04.2012, 11:01

Souhlas. Používal jsem Aperture od začátku co existuje, ale současný stav, kdy s každou aktualizací něco nefunguje a Apple moc neřeší je jediná šance přesun na Lightroom.
Apple víc zajímá zisk jak věrní uživatelé.

Odpovědět na příspěvek

?

Autor: Petr Muž

Založeno: 02.02.2012, 13:22
Odpovědí: 0

Tak nějak jsem nepochopil o čem vlastně ten článek je. Uvedená fakta všichni uživatelé apple znají a zrovna tak dobře vědí, že uvedení jakého koliv produktu firmy provázejí pouze spekulace. Nic není jisté.
Že by jen vycpávka do velkých přestávek mezi novými články?

Odpovědět na příspěvek

RE: ?

Autor: Ballmer's left nut Muž

Založeno: 02.02.2012, 14:31

Dost dlouhou dobu premyslim nad tim proc pan Brezina, kdyz vi ze na Mujmac nema cas, proc ho nesveri nekomu jinemu. Mozna by se nasel nekdo kdo by tento zavedeny a podle mne stale dost popularni web spravoval. Je to skoda, ze takto kdysi vynikajici web upada. Podotykam, ze nekolik let to tu jeste svoji pilnosti drzel nad vodou pan V. Kral. Ted uz je to zcela o nicem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 02.02.2012, 14:56

Nejsem majitelem serveru, takze nemuzu "predat" nekomu MujMAC. Jsem ten, kdo ve svem volnem case, protoze mam vztah k MM, obcas neco napise bez naroku na honorar...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ?

Autor: Jirka13 Muž

Založeno: 04.02.2012, 02:23

A prozraďte prosím, kdo je majitelem toho serveru? Také žiji v bludu. A tomu majiteli současný stav nevadí? No, vlastně jsou to jeho prachy.

Odpovědět na příspěvek

RE: ?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 02.02.2012, 14:55

Clanek jsem napsal, protoze jsem odpovidal jiz na 4 dotaz na totez emailem a prijde mi lepsi to sepsat jako clanek nez to psat jednotlive kazdemu kdo se pta zvlast :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ?

Autor: Petr Muž

Založeno: 02.02.2012, 16:56

Me je celkem lito, ze se nedockam vice zajimavych clanku. Velke vypadky jsem spojoval s nedavnym pokusem o redesign stranek, ale ten uz delsi dobu nikde a clanku stale jako safranu. Jestli se nemylim, jste posledni dobou jediny kdo prispiva. Mimochodem Vase clanky jsou opravdu dobre. Jsou o necem a dobre se ctou. Prave proto me tento posledni prispevek tak trochu rozesmutnel :)

Odpovědět na příspěvek

dám se na modlení

Autor: Bláznivá Muž

Založeno: 02.02.2012, 21:49
Odpovědí: 0

"Jen si představte velký a jemný displej iPadu 3, na kterém fotograf v mobilním Aperture v terénu kontroluje a třídí fotografie, které se pak automaticky přes iCloud synchronizují do jeho velké desktopové knihovny"
... Představuju ... a moc se mi ta představa líbí!
A ještě podpora tetheringu - live view a budu skákat metr do vzduchu!
Nu, tak se jdu dát na modlení :)

Odpovědět na příspěvek

RE: dám se na modlení

Autor: ED Jahelka Muž

Založeno: 10.02.2012, 11:48

Jojo, hodne se mi libí co udělali v posledni verzi Capture One - Capture pilot. Pokud Aperture usne nebo z toho bude jen iPhoto na černém pozadí, tak Capture bude asi moje volba. Protože Lightroom pokud nedojde k nějakému radikálnímu redesingu s respektem k ergonomii a k tomu jak pracuji fotografové fakt ne.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: