Kdy bude Aperture 4? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Kdy bude Aperture 4?

Aperture

2. února 2012, 00.00 | S uvolněním beta verze Adobe Lightroom 4 se vyrojila spousta spekulací o možném uvedení Aperture 4. Co lze a opravdu nelze dovozovat v tomto okamžiku?

Když společnost Adobe uvolnila před několika týdny první veřejnou beta verzi Lightroomu 4, logicky se objevily první spekulace o tom, kdy odpoví Apple s Aperture verze 4. Na Internetu najdete řadu názoru od radikálů předpovídajících, že Apple začne prodávat nový Aperture dřív než bude hotový Lightroom, až po skeptiky, kteří letos čtvrtou verzi Aperture letos vůbec neočekávají. U Applu na rozdíl od Adobe člověk nikdy nic neví na jisto dokud není hotovo, přesto jde poměrně snadno vysledovat několik faktů:

  • Apple jistě chápe Lightroom jako konkurenci, ale nikdy mu nepřizpůsoboval svůj vývojový ciklus. To je fakt, který mimochodem platí pro všechny Apple produkty. V Cupertinu prostě jedou podle svého kalendáře, nebojí se odložit uvedení produktu pokud ještě není hotový, a konkurence není tím, kdo by nějak zásadně ovlivňoval datum uvedení produktů na trh. Takže to, že lze očekávat nový Lightroom 4 někdy kolem letošních prázdnin rozhodně neimplikuje, že Aperture 4 je na spadnutí.
  • Apple má většinou pomalejší vývojový cyklus než konkurence. I to je snadno doložitelné u řady SW i HW produktů s jablíčkem ve znaku. Na druhou stranu je stejně nezpochybnitelné, že Aperture 1 byl uveden v roce 2005, druhá verze v roce 2008, třetí v roce 2010 a tak při zachování tempa je rok 2012 vhodným kandidátem.
  • Z mého pohledu nejdůležitějším aspektem při úvahách o novém Aperture je skutečnost, že Aperture je mnohem více napojen na služby a další produkty Applu, než je tomu u Lightroomu. Tudíž bych od nové verze čekal výrazně větší integraci s iCloud službami, výrazně vyšší integraci s Lionem a hlubší využití jeho možností, a výrazně lepší spolupráci s iOS prostředím neboli jeho mobilní sestřičku či bratříčka. To všechno jsou věci, které jsou poměrně nové a tudíž vývoj na straně Aperture nemohl začít na počátku roku 2010, kdy byla uvolněna trojka.

Kdy tedy?
Jak už jsme konstatovali výše, u Applu nikdo neví. Může to být klidně zítra a nebo taky za rok. Koneckonců, to co se odehrálo kolem Final Cut Pro X ukazuje, že odhadovat kroky Applu dopředu je vždy zrádné. Přesto si dovolím spekulovat, že vzhledem k tomu, že Aperture 3 byl uveden v únoru 2010, tak je celkem pravděpodobné, že Aperture 4 se objeví v druhé polovině letošního roku. A kdyby snad měla vzniknout i mobilní verze Aperture, pak by bylo krásné ji představit spolu s novou desktopovou verzí 4 a iPadem 3 třeba ještě před prázninami. Jen si představte velký a jemný displej iPadu 3, na kterém fotograf v mobilním Aperture v terénu kontroluje a třídí fotografie, které se pak automaticky přes iCloud synchronizují do jeho velké desktopové knihovny, kde provádí jejich úpravy, vytváří knihy, plakáty, atd.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: