Jaký byl rok 2002 - software - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Jaký byl rok 2002 - software

MacOSX_class

17. prosince 2002, 00.00 | Poohlédněme se za pomalu končícím rokem 2002 a vývojem v oblasti operačních systémů a aplikací pro Macy. Jaké novinky jsme letos zaznamenali, jaké změny se udály?

V roce 2002 software rozhodně zastínil hardware - to ne že by software byl tak dokonalý, ale hardware byl pro mnoho (především profesionálních) uživatelů spíš rozčarováním. V oblasti software a především samotného operačního systému však panoval čilý ruch.

Mac OS X se dočkal většího update na verzi 10.1 v létě 2001, na novou verzi, 10.2, jsme si museli počkat další rok. Na jaře 2002 Steve Jobs oficiálně pohřbil Mac OS 9 - tento systém byl prohlášený za mrtvý a Apple pro něj již nebude vyvíjet. Zároveň jsme se dočkali prvních informací o připravované nové verzi OS X, s kódovým označením Jaguar. Apple tento název tlačil tak silně, až se z něj stalo defacto oficiální označení - přestože v Evropě ho nemůže kvůli ochranné známce jiné firmy ani používat. Mac OS X 10.2 byl na trh uveden v září 2002, v srpnu jsme se dočkali lokalizované verze Mac OS X 10.1 (která je však stejně, díky řadě chyb Apple, obtížně použitelná v praxi). Kdy se dočkáme lokalizované verze Mac OS X 10.2 se nám zatím nepodařilo zjistit.

Jaguar sice nepřinášel zásadní změny (jako například 10.1 podporu pro DVD přehrávání), Apple v něm však napočítal 150 novinek a zlepšení. Jaguar je rychlejší, spolehlivější, příjemnější a obsahuje méně chyb, proto se stal pro řadu uživatelů impulsem k přechodu na Mac OS X. Samozřejmě, tento systém již mnoho uživatelů používalo od verze 10.0, s verzí 10.1 již mohly být někteří uživatelé i docela spokojených (především domácí či kancelářských), verze 10.2 (a také silný tlak Apple) však již přesvědčuje i profesionály, kteří potřebují především pracovat, ne si jen hrát.

Nepříjemnou novinkou bylo zpoplatnění upgradu částkou 129 USD a podle chování Apple půjde o jakýsi precedens do budoucnosti - situace, kdy budeme každý rok platit podobnou částku za možnost používat aktuální OS nemusí být tak nepravděpodobná. Pokud jste uživatelem serverové verze, je tu možnost si u Apple koupit pojištění - platit co rok za novou verzi OS X 999 USD, to se asi každému chtít nebude. Uvidíme u Mac OS X 10.3, ale tento vývoj osobně vidím jako velmi pravděpodobný.

Bohužel, protože se na vše musíme dívat optikou našich potřeb, ani Jaguar pro nás nepřinesl spásu v podobě oproštění od problémů s podporou češtiny. Ta je sice již integrovaná v systému lépe, stále však platí, že systém je lepší používat s angličtinou "na prvním místě", protože s češtinou jsou nemalé problémy - například nejde spustit řada instalátorů a podobně. Tip pro Apple.cz: co takhle přikládat seznam těchto chyb k počítačům, aby mnoho uživatelů neobjevovalo v potu tváře již objevené?

Velmi důležitým mezníkem pro Apple se má stát leden 2003 - nově uvedené počítače už budou moci startovat jen do Mac OS X, z OS 9 se definitivně stane Classic. Toto rozhodnutí vyvolalo (opět především mezi profesionály) mírné pozdvižení - jedna z nejpoužívanějších aplikací, Quark, stále pro OS X není a bude až někdy v první polovině příštího roku. Apple však ohlásil, že některé konfigurace počítačů ze stávající řady (a tedy schopné startu do OS 9) se budou prodávat ještě příští rok.

Kromě systémových aplikací Apple uvedl také několik novinek v oblasti iApps - inovované iTunes 3 a nové programy iPhoto (práce s digitální fotografií), iCal (jednoduchý správce času) a iSync (možnost synchronizace mobilních telefonů, PDA, iPodu a počítačů s kalendářem a adresářem. Tyto aplikace jsou opět velmi jednoduché na použití, možná nepřinášejí funkce potřebné pro každého, ale pro běžného uživatele jsou rozhodně přínosem. Použití je samozřejmě zdarma, i když využití všech funkcí někdy může vyžadovat placenou službu .Mac - v to se změnily několik let zdarma dostupné iTools (web, mail a další služby v doméně mac.com)

Tím se dostáváme k podpoře aplikací. V podstatě žádná nově uváděná aplikace asi už není bez podpory pro OS X, naopak stále více se budeme setkávat s programy POUZE pro OS X - počet novinek pro OS 9 je na Versiontracker.com třetinový proti novinkám pro OS X. Stále častěji si při pátrání po nějaké nové zajímavé aplikaci dozvíte "pouze pro Mac OS X". Zatím je to především u programů menších výrobců, dá se však předpokládat, že pro mnoho vývojářů je aktuální či nejbližší chystaná verze tou poslední pro OS 9. To je rozhodně dobře, aplikace pro OS X, psané v Carbonu, a těch je většina, potřebují více úsilí pro dobré převedení na desítku - rychlý port je také možný, ale ne moc efektivní. Spekulace o tom, zda vývojáři houfně začnou přecházet na Cocoa, která využívá možností desítky lépe, se stále objevují, je to však sporné, zda by výhody převážili nad problémy při přechodu - v některých případech asi ani nebude možné technicky. Doufejme tedy, že se programátoři naučí lépe pracovat v Carbonu a Apple z tohoto API udělá skutečně plnoprávného partnera Cocoa - zatím tam určitá omezení (a bohužel často se týkají podpory národního prostředí) jsou.

Pokud se budeme probírat seznamem aplikací, které akutně chybí pro Mac OS X, na prvním místě je Quark, na druhém asi Adobe Acrobat (i když systém sám PDFka udělat umí - ale spíše pro náhledové než pre-press účely a InDesign to zvládne i pro tisk), další místo zabírají obecně ovladače. Apple v oblasti těchto kousků software pro komunikaci počítače s periferiemi podle všeho vývojářům připravuje malé peklo - není až tak častou výjimkou, že s novou desetinnou verzí přestane něco fungovat či začne fungovat divně. V tomto směru je to peklo i pro uživatele - někteří výrobci problémy nemají, u některých je to pro změnu sázka do loterie, často je situace jiná model od modelu. Doufejme, že se situace rychle stabilizuje, protože tyto neustále problémy s naprosto základními pracovními nástroji asi brzy otráví každého. Nejhorší je situace se skenery. V tomto směru můžeme na Mac OS 9 jen tiše vzpomínat...

Nekompatibilita se bohužel týká i programů samotných - v tomto směru letos škádli především Adobe. Na oficiální uvolnění lokalizované verzi InDesign 2.0.1, která bude fungovat s Jaguarem, se ještě stále čeká, takže kdo chce používat Jaga a zároveň ID2, musí používat mezinárodní (IE) verzi. Lokalizace se mírně předvedla i s Illustratorem 10, který může mít problémy se spouštěním, GoLive 6 je pro naše podmínky pod Jaguarem nepoužitelný zcela (Adobe tvrdí že za to může Apple, Apple mlčí...).

V letošním roce se také ukázaly nové prohlížeče Opera 6 a Chimera, přičemž především Chimera vzbuzuje nadšení uzivatelů a zdá se, že konečně bude i pro Maca velmi dobrý prohlížeč na Internet.

I přes tyto problémy je Mac OS X 10.2 výrazně lepším systémem než předchozí verze desítky a mnoho uživatelů ho spokojeně používá denně. Bohužel pro přechod klíčového jádra uživatelů u nás, pracovníků v pre-press a grafice, ještě není plně připraven. Samozřejmě, řada uživatelů ho již používá, běžní grafici a sazeči však stále vyčkávají - jak na Quark pro OS X, tak na dokonalejší podporu pro češtinu. Doufejme, že tak jako verze 10.2 v tomto roce přesvědčila mnoho běžných uživatelů a i řadu grafiků, verze 10.3 v příštím roce (o které ještě netušíme v podstatě nic) bude již natolik kvalitní, vyspělá a rychlá, že se výrazně překoná Mac OS 9.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: