Jaký byl rok 2002 - software - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Jaký byl rok 2002 - software

MacOSX_class

17. prosince 2002, 00.00 | Poohlédněme se za pomalu končícím rokem 2002 a vývojem v oblasti operačních systémů a aplikací pro Macy. Jaké novinky jsme letos zaznamenali, jaké změny se udály?

V roce 2002 software rozhodně zastínil hardware - to ne že by software byl tak dokonalý, ale hardware byl pro mnoho (především profesionálních) uživatelů spíš rozčarováním. V oblasti software a především samotného operačního systému však panoval čilý ruch.

Mac OS X se dočkal většího update na verzi 10.1 v létě 2001, na novou verzi, 10.2, jsme si museli počkat další rok. Na jaře 2002 Steve Jobs oficiálně pohřbil Mac OS 9 - tento systém byl prohlášený za mrtvý a Apple pro něj již nebude vyvíjet. Zároveň jsme se dočkali prvních informací o připravované nové verzi OS X, s kódovým označením Jaguar. Apple tento název tlačil tak silně, až se z něj stalo defacto oficiální označení - přestože v Evropě ho nemůže kvůli ochranné známce jiné firmy ani používat. Mac OS X 10.2 byl na trh uveden v září 2002, v srpnu jsme se dočkali lokalizované verze Mac OS X 10.1 (která je však stejně, díky řadě chyb Apple, obtížně použitelná v praxi). Kdy se dočkáme lokalizované verze Mac OS X 10.2 se nám zatím nepodařilo zjistit.

Jaguar sice nepřinášel zásadní změny (jako například 10.1 podporu pro DVD přehrávání), Apple v něm však napočítal 150 novinek a zlepšení. Jaguar je rychlejší, spolehlivější, příjemnější a obsahuje méně chyb, proto se stal pro řadu uživatelů impulsem k přechodu na Mac OS X. Samozřejmě, tento systém již mnoho uživatelů používalo od verze 10.0, s verzí 10.1 již mohly být někteří uživatelé i docela spokojených (především domácí či kancelářských), verze 10.2 (a také silný tlak Apple) však již přesvědčuje i profesionály, kteří potřebují především pracovat, ne si jen hrát.

Nepříjemnou novinkou bylo zpoplatnění upgradu částkou 129 USD a podle chování Apple půjde o jakýsi precedens do budoucnosti - situace, kdy budeme každý rok platit podobnou částku za možnost používat aktuální OS nemusí být tak nepravděpodobná. Pokud jste uživatelem serverové verze, je tu možnost si u Apple koupit pojištění - platit co rok za novou verzi OS X 999 USD, to se asi každému chtít nebude. Uvidíme u Mac OS X 10.3, ale tento vývoj osobně vidím jako velmi pravděpodobný.

Bohužel, protože se na vše musíme dívat optikou našich potřeb, ani Jaguar pro nás nepřinesl spásu v podobě oproštění od problémů s podporou češtiny. Ta je sice již integrovaná v systému lépe, stále však platí, že systém je lepší používat s angličtinou "na prvním místě", protože s češtinou jsou nemalé problémy - například nejde spustit řada instalátorů a podobně. Tip pro Apple.cz: co takhle přikládat seznam těchto chyb k počítačům, aby mnoho uživatelů neobjevovalo v potu tváře již objevené?

Velmi důležitým mezníkem pro Apple se má stát leden 2003 - nově uvedené počítače už budou moci startovat jen do Mac OS X, z OS 9 se definitivně stane Classic. Toto rozhodnutí vyvolalo (opět především mezi profesionály) mírné pozdvižení - jedna z nejpoužívanějších aplikací, Quark, stále pro OS X není a bude až někdy v první polovině příštího roku. Apple však ohlásil, že některé konfigurace počítačů ze stávající řady (a tedy schopné startu do OS 9) se budou prodávat ještě příští rok.

Kromě systémových aplikací Apple uvedl také několik novinek v oblasti iApps - inovované iTunes 3 a nové programy iPhoto (práce s digitální fotografií), iCal (jednoduchý správce času) a iSync (možnost synchronizace mobilních telefonů, PDA, iPodu a počítačů s kalendářem a adresářem. Tyto aplikace jsou opět velmi jednoduché na použití, možná nepřinášejí funkce potřebné pro každého, ale pro běžného uživatele jsou rozhodně přínosem. Použití je samozřejmě zdarma, i když využití všech funkcí někdy může vyžadovat placenou službu .Mac - v to se změnily několik let zdarma dostupné iTools (web, mail a další služby v doméně mac.com)

Tím se dostáváme k podpoře aplikací. V podstatě žádná nově uváděná aplikace asi už není bez podpory pro OS X, naopak stále více se budeme setkávat s programy POUZE pro OS X - počet novinek pro OS 9 je na Versiontracker.com třetinový proti novinkám pro OS X. Stále častěji si při pátrání po nějaké nové zajímavé aplikaci dozvíte "pouze pro Mac OS X". Zatím je to především u programů menších výrobců, dá se však předpokládat, že pro mnoho vývojářů je aktuální či nejbližší chystaná verze tou poslední pro OS 9. To je rozhodně dobře, aplikace pro OS X, psané v Carbonu, a těch je většina, potřebují více úsilí pro dobré převedení na desítku - rychlý port je také možný, ale ne moc efektivní. Spekulace o tom, zda vývojáři houfně začnou přecházet na Cocoa, která využívá možností desítky lépe, se stále objevují, je to však sporné, zda by výhody převážili nad problémy při přechodu - v některých případech asi ani nebude možné technicky. Doufejme tedy, že se programátoři naučí lépe pracovat v Carbonu a Apple z tohoto API udělá skutečně plnoprávného partnera Cocoa - zatím tam určitá omezení (a bohužel často se týkají podpory národního prostředí) jsou.

Pokud se budeme probírat seznamem aplikací, které akutně chybí pro Mac OS X, na prvním místě je Quark, na druhém asi Adobe Acrobat (i když systém sám PDFka udělat umí - ale spíše pro náhledové než pre-press účely a InDesign to zvládne i pro tisk), další místo zabírají obecně ovladače. Apple v oblasti těchto kousků software pro komunikaci počítače s periferiemi podle všeho vývojářům připravuje malé peklo - není až tak častou výjimkou, že s novou desetinnou verzí přestane něco fungovat či začne fungovat divně. V tomto směru je to peklo i pro uživatele - někteří výrobci problémy nemají, u některých je to pro změnu sázka do loterie, často je situace jiná model od modelu. Doufejme, že se situace rychle stabilizuje, protože tyto neustále problémy s naprosto základními pracovními nástroji asi brzy otráví každého. Nejhorší je situace se skenery. V tomto směru můžeme na Mac OS 9 jen tiše vzpomínat...

Nekompatibilita se bohužel týká i programů samotných - v tomto směru letos škádli především Adobe. Na oficiální uvolnění lokalizované verzi InDesign 2.0.1, která bude fungovat s Jaguarem, se ještě stále čeká, takže kdo chce používat Jaga a zároveň ID2, musí používat mezinárodní (IE) verzi. Lokalizace se mírně předvedla i s Illustratorem 10, který může mít problémy se spouštěním, GoLive 6 je pro naše podmínky pod Jaguarem nepoužitelný zcela (Adobe tvrdí že za to může Apple, Apple mlčí...).

V letošním roce se také ukázaly nové prohlížeče Opera 6 a Chimera, přičemž především Chimera vzbuzuje nadšení uzivatelů a zdá se, že konečně bude i pro Maca velmi dobrý prohlížeč na Internet.

I přes tyto problémy je Mac OS X 10.2 výrazně lepším systémem než předchozí verze desítky a mnoho uživatelů ho spokojeně používá denně. Bohužel pro přechod klíčového jádra uživatelů u nás, pracovníků v pre-press a grafice, ještě není plně připraven. Samozřejmě, řada uživatelů ho již používá, běžní grafici a sazeči však stále vyčkávají - jak na Quark pro OS X, tak na dokonalejší podporu pro češtinu. Doufejme, že tak jako verze 10.2 v tomto roce přesvědčila mnoho běžných uživatelů a i řadu grafiků, verze 10.3 v příštím roce (o které ještě netušíme v podstatě nic) bude již natolik kvalitní, vyspělá a rychlá, že se výrazně překoná Mac OS 9.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

zase jen pár...

Autor: agent Muž

Založeno: 17.12.2002, 13:17
Odpovědí: 0

Jen pár připomínek (již tradičních). Nejsem si vědom, že by Quark byl číslo jedna -- na trhu výrazně ztrácí už nějaký ten rok a tenhle trend bude asi pokračovat rychleji než kdykoliv předtím. Adobe Acrobat (i Reader) je pro Mac OS X již poměrně dlouho, jediné co není je Distiller, ale je jisté, že i toto se velmi brzy změní. Ani skenery na tom již nejsou špatně, domácí a kancelářští uživatelé jsou již zcela v pohodě! (Epson i Canon nabízejí velmi dobré ovladače) Nyní již dodává nativní ovladače dokonce i Microtek. Profíci již také mají celou řadu produktů. Ovladače obecně na tom nejsou nijak zle, zejména pokud jde o tiskárny je to dost pohoda -- možná již dokonce větší než v Mac OS 9... (trapný je jen HP/Compaq, který stále dodává jen něco co ovladače připomíná), ale kdo si vybírá svoje příslušenství hlavou, tak problémy nemá.

Pokud jde o prohlížeče, velmi dobrých je jich poměrně dlouho celá řada, Mozilla 1.2.1, Netscape 7.1, OmniWeb apod. A situace se bude nadále jen zlepšovat.
Ono záleží o co vlastně jde, špičkový prohlížeč totiž asi nikdy nevznikne, může to být jen kompromis mezi kvalitním prohlížečem, který je odolný vůči chybám a nesmyslům zavedeným Microsoftem, nebo špatný prohlížeč jako MSIE pro Windows, který je sice opticky rychlý, ale v praxi velmi špatně zachází s html, vytváření stránek více méně jen odhaduje, a především zobrazí i naprosto špatné stránky s brutálními chybami i v běžném html... Zatím mi jako nejlepší připadá stále jen Mozilla (a její klony).
Např. s Operou mám doslova děsivé zkušenosti.

Pokud jde o Carbon je to ani největší problém současnosti, veškeré (ano, veškeré!) problémy kterém mají naši uživatelé jsou v přímé souvislosti s tímto \"vynálezem\".
Carbon je ve stávající podobě jen skrytý Mac OS 9... takový runtime modul... Apple s tím musí konečně něco udělat... jinak nás do nekonečna čekají problémy s češtinu...

Osobně si myslím, že až verze 10.4 překoná uživatelské možnosti Mac OS 9. O 10.3 se domnívám, že to snad může být první veze, která by již mohla fungovat i s češtinou, ale myslím, že stejně jako u 10.2 nakonec nezvládne Apple implementovat veškeré funkce a uvede zase jen ořezanou verzi. Proto si myslím, že teprve v lednu 2004 dojde k onomu tolik očekávanému \"velkému zlomu\", ale když to bude dřív, tak se zlobit nebudu! ;-))

Odpovědět na příspěvek

RE: zase jen pár...

Autor: mellom Muž

Založeno: 17.12.2002, 19:49

S tema prohlizecema s tebou nemohu souhlasit.
Explorer at se nam to libi ci ne, zobrazuje zatim stale nejlepe a je nejvic tolerantni k chyba v html ci CSS. A to uz od verze 5.0. Netscape 7.x, nema plnou podporu CSS a javascritpu (verze 4.7x mela lepsi) starsi stranky na nem funguji hur nez na verzi 4.7x. U Mozilly prichazi v uvahu verze 1.1.X., o te se da nejak mluvit. Zbytek nestoji za rec.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: zase jen pár...

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 18.12.2002, 07:37

A tak to sa veru sakramentsky mylis.
To je prave problem Exploreru, ze je TOLERANTNY k chybam. Neviem ako u pre Teba, ale pre mna je dolezite vediet, kde a ci je na stranke chyba a ci sa browser drzi standardov alebo si vymysla vlastne.
Mozilla (resp. Netscape od 6 vyssie) striktne dodrzuje CSS 1 a 2, kukni si http://www.czilla.org/ind
ex.php?f=spec

Mozilla momentalne vykresluje aj stranky, ktore IE nezvlada (dodziavanie CSS). Navyse si browsenie bez Tabbed browsingu neviem predstavit. Chimera, postavena na Mozille je vynikajuci prehliadac.
Precitaj si vynikajuci clanok na Arstechnice:
http://arst
echnica.com/reviews/02q3/
mozilla.1/moz-1.html

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: zase jen pár...

Autor: JJ Muž

Založeno: 18.12.2002, 10:48

Explorer je pěkný neřád (prvního řádu, jak by řekla bába Pejlzerka ze Švejka). Zcela oficiálně povyšuje chyby na normál a dokazuje co to znamená "that's not a bug, that's a feature".

Příklad: halda PC uživatelů při psaní HTML používá jako oddělovače v URL zpětná lomítka, protože jsou na to zvyklí. Co udělá Microsoft? Začne v Exploreru zpětná lomítka rozeznávat a tím utvrzovat uživatele a autory, že vlastně žádné chyby nedělají. S jakýmkoli jiným browserem se takové stránky nedají prohlížet.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: zase jen pár...

Autor: agent Muž

Založeno: 18.12.2002, 14:49

pochopitelne jen ve wyndoze verzi... jak jinak...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: zase jen pár...

Autor: mellom Muž

Založeno: 19.12.2002, 20:34

Tak nevim panove jestli jste nekdy delali nejakou html stranku a to v jeste WYSIWYG editoru. Ono je tezke drzet se striktne standartů, kdyz skoro kazdy WYSIWYG editor zdrojovy zapleska svymi "zbytecnostmi". Me zkusennosti z prednimi WYSIWYG editory(Macromedia Dreamweaver 3,4,MX nebo Adobe GoLive 4,5,6)jsou mnohdy takove, ze stranka udelana v nich vetsinou chodi nejlepe ve Vami zatracovanem Exploreru, mohl bych Vam vypsat radu problemu souvisejicich s jejich zobrazovanim v ostatnich prohlizeci....

Nekdo by mohl take namitnout, ze jde vse rucne zkontrolovat nebo pouzit nejaky program, ktery Vam upravy cistotu kodu, mel by pravdu. Ale pokud delate stranky trosku na urovni, tak se Vam prehoupne zdrojak na nejakych 600 ci vice radku a tam uz je to o necem jinem.

Nejsem zarputily zastance MS Exploreru, mam pouze sve zkusennosti. Taky si nemyslym, ze programatori v Applu jsou komercni hovada, kteri si zvolili za primarni prohlizec onem MS Expl aniz by svou kvalitou tomu odpovidal. Dle mne oni moc dobre vedi proc to udelali!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: zase jen pár...

Autor: agent Muž

Založeno: 19.12.2002, 21:52

ne, WYSIWYG opravdu nepouzivam... html delam v bbeditu... pouzivam html 3.2 a nebo striktni html 4.0.1 a CSS

s kolegou jsem psali "rucne" cely el. obchod a dalsi velke projekty... tisice radku a vse rucne... a vse funguje ve vsem (prekvapive)...

je to predevsim o znalosti html a css, nic proti WYSIWYG editorum, sam je obcas pouziju jako skicak, ale vysledne finalni html jiz musi udelat nekdo rucne...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: zase jen pár...

Autor: mellom Muž

Založeno: 19.12.2002, 22:10

Pokud chces mit stranky nejak graficky na urovni tak se WYSIWYGu nevyhnes. Osobne delam ve zminenych editorech, uznavam vec, ze zdrojak si clovek musi vzdycky zkouknout, ale dnes bych uz "rucne" nic nedelal, je to zdlouhava prace. Navic u techto editoru mas tisic krat vetsi moznosti jak stranku graficky skloubit s CSS (ale nic proti monografii). Jinak ti doporucuju se treba kouknout na Www.peckadesign.cz, to neni rozhodne delany "rucne"!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: zase jen pár...

Autor: agent Muž

Založeno: 20.12.2002, 08:55

jak rikam, je to predevsim o znalosti html... znas bbedit? tam se zase az tak moc nenadres...
a ten www.peckadesign.cz? no, na ceske pomery to spatne urcite neni, ale ten flash otravuje... ale nevidim duvod proc to nezvladnout ruco...

Odpovědět na příspěvek

Unix

Autor: Ondra Nekola Muž

Založeno: 17.12.2002, 21:03
Odpovědí: 0

Kdepak, kdepak. Nejvetsi zmena imho nastava v tom, ze se pro Mac objevuje velke mnozstvi software pro unixi operacni systemy.
Mplayer se de facto stava standardem pro newindowsi svet na prehravani videa a diky projeku fink lze pouzit obrovske mnozstvi software pro linux (a dalsi *nixy) na Mac OSu. A to je podle men cesta do budoucnosti. Bude vznikat velka skupina programu, ktera bude spojolecna nemicrosoftim systemum.

Odpovědět na příspěvek

SANTA CLAUS je SWITCHER !!!!

Autor: SANTA Muž

Založeno: 18.12.2002, 08:49
Odpovědí: 0

.....

Odpovědět na příspěvek

Carbon vs Cocoa - už zase

Autor: JJ Muž

Založeno: 18.12.2002, 11:05
Odpovědí: 0

Martine prosím Tě, zaplať si u Ondry nějakou konzultaci, nebo si kup nějakou knížku aby ses něco dozvěděl o tom jak to s těmi API je :-) Nebo aspoň neprokládej každý druhý článek papouškovanými větami applovského marketingu o snadnosti vývoje a portace při použití Carbonu.

Carbon je shit, zodpovědný za 99% problémů v OS X. Asi bych ho pochopil, pokud by měl stejné určení jako Classic - dočasné řešení pro kompatibilitu. Ale jako podporované a propagované API?

Copak se Apple nepoučí ze zkušeností MS? Taky měli 32bitový "operační systém" a bylo jim to k ničemu, protože lidi smolili šestnáctibitové aplikace, které možnosti nového systému vůbec nevyužívaly. To samé je teď OS X a Carbon třeba pokud se jedná o zde často diskutovanou podporu Unicode.

K té jednoduchosti vývoje - nedávno jsem byl v jednom knihkupectví kupovat odbornou literaturu. Měli tam knihu o Carbonu, tak jsem do ní ze zvědavosti nahlédl. Zatímco knížky o Cocoa začínají stylem "bylo by dobré abyste něco málo věděli o programování, pokud možno v C", v sekci "before you start" té bichle o Carbonu se psalo asi toto: "You need to be familiar with C++, CodeWarrior environment, Mac OS Toolkit (?nebo tak něco)..." atd. atd. Hodně zhnuseně jsem to vrátil do police.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: