Final Cut Pro X - 4. Rendering na pozadí a export - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Final Cut Pro X - 4. Rendering na pozadí a export

Final Cut Pro X

30. srpna 2011, 00.00 | Kdykoli se v předchozích verzích použily určité efekty či modifikace, bylo nutné sestavenou sekvenci explicitně vyrenderovat. Při této činnosti nemohl uživatel dělat nic jiného než sledovat progress bar.

FCPX samozřejmě potřebuje renderovat také, ale činí tak inteligentně na pozadí - kdykoli uživatel přestane pracovat, FCPX po nějaké době začne renderovat všechny nevyrenderované části videa. Pokud se uživatel pokusí přehrát dosud nevyrenderovaný úsek, aplikace provede velmi hrubý rendering v reálném čase a cosi zobrazí - kvalita mizerná, ale pořád lepší než nápis "Unrendered".

Na pozadí probíhají také některé další akce - analýza importovaného videa pro účely otagování, vytváření proxy medií a další. Display uprostřed okna pak na kruhovém ukazateli udává, kolik procent všech úloh na pozadí je už skončených. Pokud na tento indikátor poklepeme (nebo stiskneme kombinaci Apple + 9 na klávesnici), objeví se plovoucí paletka ukazující postup u jednotlivých úloh a také umožňující některé či všechny úlohy pozastavit.

V praxi fungují tyto úlohy na pozadí velmi dobře. Jen pod Mac OS X 10.6 na slabších hardwarových konfiguracích způsobují tu a tam cukání, čekání při práci apod. Po upgrade na Lion všechny tyto drobné nepříjemnosti zmizely. Funkce pro analýzu při importu jsou bohužel poměrně pomalé i na výkonnějším hardwaru, čímž se trochu umazává nesporná výhoda souborového workflow moderních bezpáskových kamer - se záznamem je sice možné pracovat hned po importu, ale netriviální množství funkcí zůstává nepoužitelné dokud analýza neskončí.

Export

Základní rozhraní a funkce pro export se nesou opět v duchu "blíže k masám". Možnosti detailního nastavení parametrů exportu přímo v hlavní aplikaci byly zásadně ořezány a nahrazeny výběrem ve stylu "film pro iPhone" apod. FCPX také nyní umí vypálit DVD sám o sobě, bez součinnosti s aplikací iDVD. Přibyly také funkce pro přímé nahrávání filmů na různé online služby včetně Facebooku či CNN iReport. Naštěstí je tu možnost dokoupit za přijatelný peníz doprovodnou aplikaci Compressor, která se od dřívějška příliš nezměnila a umožňuje tedy i nadále velmi detailní nastavení parametrů pro výstup.

Vlastní rendering pro výstup není z nejrychlejších. Na počítačích se Snow Leopardem je dokonce neuvěřitelně pomalý, po přechodu na Lion se ovšem rychlost výrazně zvýšila. Zajímavé je, že ačkoli FCPX používá pro rendering při exportu všechna dostupná jádra, není na stejné hardwarové konfiguraci výrazně rychlejší než starý FCPX jehož "vnitřnosti" nejsou zdaleka není tak kvalitní a více procesorů či jader využívá jen velmi omezeně.

Ve spojení s Compressorem podporuje FCPX distribuovaný rendering v lokální síti. Uživatelské rozhraní této funkce je ale poněkud zmatené a v některých uživatelích pak může budit dojem, že tato funkce je dostupná i bez Compressoru. Renderovací cluster je zdánlivě možno sestavit i v samotném FCPX, ale při pokusu o jeho použití nejsou ostatní počítače vidět.

Jak jsem již zmínil dříve, zcela zmizela možnost výstupu na pásková zařízení či jen obecná možnost poslat zpracovanou sekvenci na port FireWire coby (H)DV stream. Je pravda, že ceny diskových pamětí stále padají a možná už většina videomateriálu je zpracována v čistě souborově orientovaných workflow, nicméně v profesionální praxi pásková zařízení hned tak nevymizí a alespoň základní podpora by na místě určitě byla. Podobně tristní je zatím situace stran podpory výstupu pomocí specializovaných karet (např. pro výstup nekomprimovaného videa), ale zdá se, že tento neduh budou schopni poměrně brzy vyřešit výrobci hardwaru (např. firma AJA už uvolnila první pluginy pro podporu svých karet).

Naprosto odepsána nebyla pouze podpora páskových formátů, ale i formátu ještě klasičtějšího - filmu. Ačkoli FCPX i nadále umožňuje stříhat ve 24 fps, zcela chybí nástroje pro synchronizaci digitální a filmové verze stříhaného díla (např. aplikace Cinema Tools). Je otázkou, nakolik je toto omezení důležité - podle všeho asi méně než jiná, protože klasický film je přece jen na ústupu už nějakou dobu a i tam, kde se dosud používá pro vlastní natáčení, probíhá střih a výstup v plné kvalitě a ne pouze s digitálními proxy soubory a následným fyzickým střihem filmu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zase začínáte povídáním o předchozí verzi

Autor: DD Muž

Založeno: 30.08.2011, 11:44
Odpovědí: 0

Zase začínáte povídáním o předchozí verzi, tohle je na nic. To nás nezajímá.

Odpovědět na příspěvek

RE: Zase začínáte povídáním o předchozí verzi

Autor: JJ Muž

Založeno: 30.08.2011, 12:00

Tak to nečtěte. Smiřte se s tím, že FCPX je sice po technické stránce nová aplikace, ale má být pokračováním a náhradou dřívějšího FC(S) (což Apple všude zdůrazňuje) - dá se tedy předpokládat, že nemalá část zájemců o FCPX bude pocházet z řad uživatelů dřívějších versí. Proto ten důraz na srovnávání.

Pokud byste psal před sto či sto deseti lety recensi na osobní automobil, taky by vypadala jinak než recense dnešní, kdy se některé věci základní věci pokládají za dané a pokud v nich nějaká firma výrazně vybočí (např. kdyby někdo vyrobil auto řízené jinak než volantem), pozornost se logicky soustředí na tyto věci, které jsou najednou jinak.

Odpovědět na příspěvek

Starý FCPX

Autor: Druid Muž

Založeno: 30.08.2011, 11:47
Odpovědí: 0

Cože? Starý FCPX? Něco takového existuje? To snad ne pane Jirout! Tohle je první FCPX - předtím to byl pouze FCP!!! Každou druhou větou je vidět, jaký jste "profesionál".

Odpovědět na příspěvek

RE: Starý FCPX

Autor: J J Muž

Založeno: 30.08.2011, 11:53

Ups, utekl mi tam překlep, za to se omlouvám.

Odpovědět na příspěvek

Kolik dílů?

Autor: Randal Muž

Založeno: 30.08.2011, 14:29
Odpovědí: 0

Kolik plánujete ještě dílů? Děkuji za odpověď.

Odpovědět na příspěvek

RE: Kolik dílů?

Autor: JJ Muž

Založeno: 30.08.2011, 14:39

Jeden. Ale ten se asi nebude líbit vůbec...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kolik dílů?

Autor: Randal Muž

Založeno: 30.08.2011, 16:40

A bude se jmenovat, jak odinstalovat FCPX? :-(

Škoda, té věčné negativity. FCPX používám celé léto a jsem spokojen. Podle mě je to povedený mix přívětivého ovládání a schopného programu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Kolik dílů?

Autor: JJ Muž

Založeno: 30.08.2011, 23:14

Ale ano, program povedený je. Jenže, a to se pokouším vysvětlovat pořád dokola, nejde jen o program jako takový. Jde o to, jak zapadá do dlouho pracně a draze budovaných prostředí a postupů.

A realita je taková, že FCPX je jako moderní elektrický rychlovlak, stojící na začátku neelektrifikované trati, ovšem vybavené v každé stanici perfektně funkční pumpou na vodu a ve vhodných intervalech výtopnami a sklady uhlí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Kolik dílů?

Autor: Pavel Dufek Muž

Založeno: 31.08.2011, 01:15

Souhlas. Jen pokračujte! Držím palce.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kolik dílů?

Autor: Boo Muž

Založeno: 30.08.2011, 17:31

A co takhle ho napsat ve dvou verzich. V prvni pro ty co je stary FCP nezajima, a v druhe kde si spolecne poplacete nad starymi zlatymi casy a zanadavate ? :-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: