Final Cut Pro X - 5. Architektura a využití zdrojů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Final Cut Pro X - 5. Architektura a využití zdrojů

Final Cut Pro X

6. září 2011, 00.00 | Bylo-li na starém Final Cutu Pro něco, co uživatele frustrovalo, bylo to nepříliš kvalitní jádro aplikace. Původní Final Cut pamatoval ještě doby Mac OS 9 a neblahé dědictví C++ Carbonu a podobných nepěkností se s ním táhlo až do konce.

Dostupná RAM postupně rostla ze stovek MB na desítky GB, ale dvaatřicetibitový Final Cut Pro mohl použít pouze 4 GB. Procesorová jádra přibývala, ale uživatelům Final Cutu to nebylo mnoho platné, protože aplikace mohla až na výjimky používat pouze jedno.

Nový FCPX je v tomto ohledu naprosto nesrovnatelný - aplikace byla přepsána od základu za použití moderních technologií dostupných v Mac OS X, a je to na ní vidět. Hlavní aplikace je plně čtyřiašedesátibitová a podpora více procesorů a jader je vynikající. Stačí si při práci s FCPX zobrazit Activity Monitor.

Pokud jde o hardwarové nároky, jsou relativně skromné, tedy ty minimální. Apple udává jako základní konfiguraci procesor Core 2 Duo, 2 GB RAM, grafickou kartu podporující OpenCL, 256 MB VRAM, rozlišení displeje 1 280 x 768 pixelů nebo lepší. Na takové konfiguraci FCP X opravdu běží - video ve standardním rozlišení se dá stříhat bez nejmenších problémů, HD v 720 p je docela přijatelné. Pochopitelně že pro střih formátů jako 1 080 p, 2 k či 4 k je nutno hardwarovou konfiguraci přiměřeně posílit.

Mírné problémy se vyskytují při pokusu o instalaci FCPX na některé méně obvyklé konfigurace, zejména u starších iMaců (a údajně i Maců mini, s tím ale nemám osobní zkušenost). App Store, což je jediný zdroj, odkud lze FCPX získat, si totiž před stažením kontroluje hardwarovou konfiguraci a neumožní instalaci aplikace, pokud dojde k závěru, že tato konfigurace není aplikací podporována. V případě zmíněných počítačů obdrží uživatel hlášku o příliš slabé videokartě. Pokud ale aplikaci stáhne na počítači v "podporované konfiguraci" a následně ji na ten druhý překopíruje, aplikace běží bez nejmenších problémů.

Zamyšlení na závěr

Pokud se na FCPX díváme pouze jako na izolovanou aplikaci, nedá se mu toho vytknout zase tak moc - snad jen rigidní uživatelské rozhraní, což ale není specialita této aplikace, a absenci některých poměrně zásadních funkcí. Přinejmenším určité z nich se dají očekávat v rámci budoucích updatů. Některým profesionálům (či spíše "profesionálům") možná vadí nižší cena a to, že přicházejí o jistý punc výjimečnosti, když si software určený pro ně může najednou za pár stovek koupit kdekdo.

To je pochopitelně nesmysl, ostatně stačí si vzpomenout na první Final Cut Pro. V době jeho uvedení byl digitální střih vyhrazen velkým studiím s nesmírně nákladným hardwarem a superdrahým softwarem. Do toho najednou přišel Apple s relativně levnými počítači, vybavenými rozhraním FireWire a softwarem v ceně zlomku tehdejších profesionálních řešení. A najednou mohl natáčet a stříhat každý, kdo si koupil malou digitální kameru standardu DV za pár desítek tisíc korun. Jsem si skoro jist tím, že pocit a přístup tehdejších uživatelů Avidu či Premiere nebyl zase tak moc odlišný od přístupu dnešních uživatelů FCS.

Proč jsem tedy v seriálu nešetřil kritikou? Inu proto, že FCPX není (na rozdíl od úvodního Final Cutu v době uvedení jeho první verze) novým produktem vytvářejícím de facto nový segment trhu. FCPX je deklarovanou přímou náhradou starého Final Cut Studia a míří (tedy dle oficiálních výroků představitelů Apple) na jeho momentální uživatele v profesionální sféře. A v této sféře, ať se na mně cupertinští nezlobí, nelze na softwarový produkt pohlížet jako na solitér. V této sféře je software jednou, byť důležitou, kostičkou ve velké skládance infrastruktury, hardwaru, standardů a postupů. Pojmy, jako jsou kontinuita, kompatibilita, náklady na zaškolení, ochrana investic a podobné, zde jsou kritické.

V dané situaci prostě nová kostička, jakkoli hezčí a vyrobená z lepšího materiálu, do starého puzzle absolutně nepasuje. Představa, že všichni okamžitě přejdou na FCPX stylem "ode dneška je tu jen FCPX, FCS končí a šlus", je naprosto absurdní. Stačí uvedení FCPX porovnat třeba s pečlivým plánováním životnosti a podpory produktů u Microsoftu (a to i u produktů daleko jednodušších a méně provázaných s jinými řešeními). K tomu musíme přičíst v zásadě nulovou možnost seznámit se s předběžnými verzemi aplikace, chybějící "roadmap" plánovaných vylepšení a doplňků a nejistotu stran dalšího vývoje, a asi nikdo soudný se nebude divit profesionálům, jejichž chléb vezdejší je na střihovém softwaru do značné míry závislý, že novou aplikaci a zejména arogantní a totálně amatérský způsob uvedení nevítají právě nadšeně.

Občas se objevují názory, že skutečný profesionální trh Apple až tak moc nezajímá a že nový FCP X je zaměřen spíše na pokročilé amatéry, natáčející video pomocí digitálních zrcadlovek či lepších videokamer z kategorie "prosumer". Na teorii o stahování se z profesionálního trhu možná něco bude - nasvědčovalo by tomu i "zaříznutí" některých profesionálních produktů v čele s Xserve. Na to, jak úspěšně si FCP X povede a zda se mu nakonec přece jen podaří zaujmout místo svého předchůdce v profesionálních studiích, si prostě budeme muset nějakou chvíli počkat.

P. S.: Nedlouho po odevzdání seriálu začal Apple v USA prostřednictvím telefonu opět přijímat objednávky na předchozí Final Cut Studio, jak o tom informoval také MůjMac.cz. Uvidíme kdy dorazí také slíbené updaty doplňující do FCPX alespoň některé chybějící funkce jeho předchůdce.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: