Final Cut Pro X - 1. Nezůstal kámen na kameni - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Final Cut Pro X - 1. Nezůstal kámen na kameni

Final Cut Pro X

2. srpna 2011, 14.00 | Střihový program Apple, který nahradil celou rodinu Final Cut vzbudil při svém uvedení nemalé emoce. V novém miniseriálu jsme se rozhodli podívat, co všechno se změnilo a komu je vlastně program určený.

Uvedení nového a dlouho očekávaného Final Cutu Pro by bylo možné dobře popsat starým protektorátním vtipem: Na hromadě trosek v rozbombardovaném Berlíně sedí muž. Co chvíli vztyčí pravici a zařve ze všech sil "Heil Hitler!". Jeden z kolemjdoucích se ho ptá, co dělá a zda se nezbláznil. Od řvoucího muže se mu dostane následující odpovědi: "Zbláznil, no dovolte?! Já jen provolávám slávu Vůdci. Když se ujímal vlády, tak přece říkal, že mu máme dát Německo na deset let a nepoznáme ho. No a podívejte se okolo."

Podobně jako kdysi neúspěšný malíř, sliboval i Apple. Zhruba půl roku ujišťoval, že na nový Final Cut Pro zůstaneme zírat s otevřenou pusou. A také že ano. Z reakcí uživatelů původního Final Cutu Pro (FCP) to vypadá, že nový Final Cut Pro X (FCPX) připomíná spíše rozbombardovaný Berlín, než smělé plány knírkatého kaprála a jeho dvorního architekta Speera. Je tomu opravdu tak? V krátkém seriálu se vám pokusíme novou aplikaci přiblížit.

Už při prvním spuštění nového FCPX je jasné, že nezůstal kámen na kameni. Zatímco starý FCP používal nesmírně flexibilní rozhraní s mnoha volně přemistitelnými okny (a dokonce záložkami), rozhraní FCPX se jasně hlásí k trendu celoobrazovkových aplikací. Ty Apple v poslední době halasně propaguje jako něco skvělého a moderního, zatímco my, kteří jsme si takových aplikací dost užili v době DOSů, jen nechápavě vrtíme hlavou. Jedni z mála lidí, kteří nové rozhraní přivítají jsou autoři různých návodů a tutorialů, kteří se mohou spolehnout na to, že Event Library je vždy vlevo nahoře a timeline, pardon, Storyline dole. Mimochodem, rozhraní FCPX je ještě rigidnější než uživatelské rozhraní iMovie, kde si uživatel může alespoň poručit, že knihovna bude dole a timeline nahoře.

 

Původní Final Cut a nový Final Cut Pro X.

Uživatelské rozhraní

Ve svislém směru je okno aplikace rozdělené na dvě části. Jejich vzájemnou velikost lze upravovat tažením dělícího pruhu, výška všech panelů uvnitř je ovšem fixní a nelze tak například mít vyšší časovou osu či nižší seznam efektů. A samozřejmě není možné jakýkoli panel roztáhnout na celou výšku obrazovky. Osobně považuji toto rozmístění a přístup "one size fits all" za velmi nešťastné - různým velikostem resp. rozlišením displejů prostě nejlépe vyhovují různá rozvržení uživatelského rozhraní - o uživatelích nemluvě.

Levá horní část okna je vyhrazena správě zdrojů, tedy filmového materiálu, obrázků, zvuků, obecně všech externích souborů, které chceme v aplikaci používat. Zatímco dřívější verze FCP používaly klasické uspořádání se složkami, mezi nimižbylo možné zdroje libovolně přesouvat, podobně jako tomu je u souborů na disku, FCPX přejal systém "událostí" (Events), známý z aplikací iMovie a iPhoto. Aplikace tedy v jednom okamžiku "vidí" všechny zdroje, ne pouze ty, které patří k momentálně otevřenému projektu. Tento přístup je sice dobrý pro domácí aplikace, ale v profesionálním může být spíše na škodu, protože ne vždy je zcela žádoucí aby každý, kdo sedí u počítače viděl, co vše se na disku nachází. Sloupec s přehledem událostí je sice možno skrýt, ale pokud to uživatel provede, připraví se zase o možnost navigace.

Knihovna událostií v režimu "filmový pás".

Primární metodou organizace zdrojů je takzvané tagování - nebo-li označování jednotlivých zdrojů klíčovými slovy. Na základě klíčových slov a dalších metadat pak lze tvořit "chytré složky" (smart collections) stejně jako například ve Finderu, iTunes či Mail. To je poměrně příjemné, ale jelikož je počet zdrojů většinou relativně neměnný, není tato funkce zase tak užitečná jako ve výše zmíněných aplikacích. V nich se častěji pracuje s celou knihovnou bez předvýběru a obsah se také mění daleko častěji. Aby nebylo problémů dost, "stromeček" s událostmi a jejich složkami je vždy tříděný podle abecedy. Pokud byste třeba chtěli mít nejčastěji používané události nahoře, máte smůlu - tedy pokud si je nepojmenuje 01..., 02... atd.

Import a práce se zdroji

Při importu dat nabídne FCPX možnost přidání materiálu do existující události, případně založení nové. Fyzicky jsou na disku události uložené ve složce "Final Cut Pro Events" uvnitř složky "Movies" v uživatelově domovské složce. Do ní jsou také standardně všechny zdroje kopírovány. Toto chování lze upravit, i když jen v předvolbách a ne pro jednotlivé importy. FCPX pak materiál nekopíruje, ale do složek umisťuje pouze odkazy (alias). Na rozdíl od svého předchůdce také FCPX nepoužívá k odkazům na zdroje jejich cestu (path), ale sleduje je pomocí služeb OS X, takže je schopen soubory najít i po jejich případném přemístění a přejmenování.

To je další funkce, kterou se Apple chlubí, přinášející v praxi spoustu problémů. FCPX umí pracovat pouze s lokálními disky a pokud jste investovali velké částky do super rychlých sítí a NASů, máte smůlu. Na takových discích můžete mít uložené surové klipy, ale ne vlastní projekty, předrenderované sekvence apod. A protože FCPX sleduje soubory tak, jak to dělá, nepomohou Vám ani linky na souborovém systému.

Vedle sloupce s přehledem událostí se nachází oblast, v níž se zobrazují jednotlivé zdroje, patřící události či její části (složka, chytrá složka, klíčové slovo), která je právě vybrána v levém sloupci. Volit lze mezi zobrazením "filmového pásu" á la iMovie, či tabulkou a malým náhledem na označený zdroj. V obou případech lze používat funkci "skimming" kdy aplikace při pohybu myší uvnitř náhledu zobrazí v prohlížeči příslušné místo. Skimming je další ze zdánlivě skvělých funkcí, výrazně zrychlujících pohyb po jednotlivých klipech a v případě amatérských střihačů, ovládajících aplikaci myší či trackpadem tomu tak určitě je. Většina profesionálů ovšem střižnu ovládá nějakým tím točítkem či jiným specializovaným hardwarem a na skimming pomocí myši se kouká asi tak, jak by normální člověk koukal na karavan, zapřažený za Bentley GT nebo něčím podobným.

Seznam klipů s klíčovými slovy.

V seznamu zdrojů je možné zobrazit také klíčová slova, přiřazená jednotlivým klipům. Ta jsou bohužel zobrazována jen na jednom řádku a ve sloupci se jménem klipu. Stačí přiřadit slov víc a je o zábavu postaráno, protože FCPX zobrazí jen prvních pár z nich. Kromě klíčových slov se po rozkliknutí klipu v seznamu objeví také vložené značky, případně informace o tom, že je klip zařazený mezi oblíbené.

V seznamu klipů lze také provádět výběr zdrojů, které chceme přesunout do časové osy - opět způsobem, známým z iMovie. Na nějaké vstupní a výstupní body se tu moc nehraje, i když naštěstí zůstala zachována možnost nastavení začátku a konce výběru pomocí klávesových zkratek "I" a "O". Podobně stále funguje klávesa "M" pro vložení značky ("marker").

Viewer

V pravé či prostřední horní části se nachází část, zvaná nyní "Viewer", kombinující okna "Viewer" a "Canvas". Pro ty, kdo nemají starý FCP v malíčku - v okně "Viewer" se zobrazoval obsah momentálně označeného klipu (ať už v organizéru nebo na časové ose), zatímco v "Canvasu" byla k vidění momentálně otevřená sekvence (resp. její místo pod kurzorem zvaným "playhead"). Nový "Viewer" zobrazuje označený klip po kliknutí někde v seznamu klipů a editovanou sekvenci (i když pojem sekvence také patří minulosti, o tom později) pokud se pohybujete na časové ose. Chcete-li pracovat pouze s jedním klipem, který už byl umístěný na časové ose, lze jej ve vieweru otevřít samostatně pomocí příkazu "Open in timeline" z kontextového menu. Nejde tedy najednou pracovat s klipem i sekvencí, což bylo někdy celkem užitečné.

"Viewer" a "inspector"

Pod vlastní plochou přehrávače nabízí "Viewer" několik tlačítek. Vlevo je to trojice "Transform", "Crop" a "Distort". Tyto funkce je nově možné aplikovat pouze na klipy označené na časové ose (tedy ne například na klip před jeho vhozením na osu), aniž by se ovšem autoři aplikace zdržovali znepřístupněním těchto tlačítek v případě, že je označený v seznamu zdrojů. V takovém případě se sice tlačítka chovají jako by fungovala, mění barvu apod. ale nic se neděje. Uprostřed pak najdete pět tlačítek k ovládání přehrávače (o políčko vpřed a zpět, play/pause a začátek a konec klipu). Tlačítka pro další funkce (např. přechod na předchozí či následující značku) semlelo mlýnské kolo dějin, naštěstí funkce samotné jsou nadále přístupné pomocí klávesových zkratek a menu.

Použitím příkazu v menu je možné zobrazit přes video v přehrávači rámečky vyznačující "bezpečné" oblasti pro obraz a pro titulky. Pokud by se ovšem někomu stýskalo po indikaci přeexponovaných míst pomocí "zebřích pruhů" či zelené "fajfce" jako symbolu ukazujícího, že obrázek je v mezích daných standardy pro záznam a vysílání, má smůlu. Naštěstí zůstala zachována možnost zobrazení pomocných grafů (histogram, vectroscope atd.)

Zcela vpravo nahoře je pak možné zobrazit "Inspector", v podstatě nahrazující okénko/záložku "Filters" a "Motion" ve starém Final Cutu. Efekty pak v rámci tohoto inspectoru fungují plus minus stejně jako dříve. Rozdíl je v tom, že barevné korekce se přesunuly mezi vlastnoti klipu, zatímco dříve se k nim používal filtr "color corrector", který bylo nutné klipu přiřadit (nejčastěji odtažením ze seznamu filtrů.

"Inspector" s několika efekty.

Toolbar

Uprostřed probíhá po celé šířce okna jakýsi toolbar. Dle standardů iMovie, pardon Final Cutu Pro X, zcela nekonfigurovatelný. Na něm najdeme několik tlačítek, která si teď popíšeme jen zběžně: Import snad není třeba popisovat vůbec, dále tlačítka pro přidávání a ubírání označení "Oblíbený" či odmítnutí klipu, tlačítko pro zobrazení okna s klíčovými slovy zvoleného klipu. Následuje trojice tlačítek pro vkládání klipu na časovou osu a pak kombinovaný display, jako vystřižený z iTunes či Xcode - zde zobrazuje počítadlo, průběh renderování na pozadí a úrovně audio signálu (s ohledem na velikost indikátoru opravdu velmi, velmi orientační).

Vpravo je tlačítko s kouzelnickou hůlkou vyvolávající menu pro automatická nastavení barev a podobné věci. Tlačítko pro změnu časování (retime), další pro skrytí a zobrazení panelu inspectoru, popsaného výše. A nakonec sedm tlačítek pro přístup ke knihovně efektů, zvuků z knihovny iTunes, fotografií z iPhoto apod. Uživatel iMovie se cítí jako doma, o uživatele dřívějších verzí FCP se pokouší mrtvice.

Obsah knihovny iPhoto.

Několik "velmi užitečných" efektů.

Pod ovládacími tlačítky se nepříliš překvapivě nachází panel, ve kterém se efekty a obsah z aplikací balíku iLife zobrazují. Napravo od něj je vypínatelný inidkátor síly zvukového signálu - o dost použitelnější než ten v displeji uprostřed okna. Efekty i zdroje (s výjimkou hudby z iTunes) se v panelu zobrazují výhradně jako náhledy, navíc poměrně velké, takže spotřeba místa na displeji a přehlednost není nic moc.

Na rozdíl od předchozích verzí ale naprosto chybí jakákoli možnost organizace efektů a dalších věcí s výjimkou staticky daných kategorií. Pokud byl tedy někdo zvyklý na vlastní složku, do které si ve starém FCP uložil oblíbené přechody a efekty pro snazší přístup, tady má smůlu a musí se vždy probírat celým seznamem. Ten je sice filtrovatelný, ale i tak jde o dost výrazné snížení efektivity práce.

Časová osa

Převážnou část spodní poloviny okna ale zabírá časová osa - alfa a omega nelineárních střihových systémů už od dob první verze Adobe Premiere před bezmála dvaceti lety. Tedy ne tak úplně. Pro Apple totiž nebyla klasická časová osa rozdělená na stopy dost dobrá, a tak přišel s novinkou. Časová osa v podání FCPX je totiž spíše jakousi pracovní plochou, na které se jednotlivé klipy a jiné zdroje neumisťují do souřadnic stopa x čas, ale lepí se zásadně a pouze k sobě navzájem.

Další novinkou je to, že panel časové osy neslouží tak docela jen k zobrazení časové osy. Kromě ní se v něm zobrazuje i seznam projektů, opět velmi podobný tomu v iMovie. Pomocí drag-and-drop lze projekty kopírovat mezi disky. To je podstatně méně flexibilní než klasický systém souborů a složek, ale je to celkem konzistentní s celkovou linií Apple, kde je uživatel čím dál tím více izolován od diskového systému, přičemž se asi očekává, že bude pracovat s jednou hromadou různě označených dokumentů. K perverzní dokonalosti je tento přístup doveden na zařízeních s iOS, (kde má navíc každá aplikace svoji separátní hromadu) a zdá se, že podobné světlé zítřky nás čekají i na OS X.

Dalším rozdílem proti starším verzím je nemožnost otevřít několik časových os (a vůbec i projektů) najednou a změněno bylo také ovládání zobrazení. Namísto posuvníku s proměnnou velikostí slouží nyní ke změně "měřítka" časové osy klasický posuvník na spodní liště. Bohužel dost nepoužitelný - je malý a změny měřítka se neprojevují okamžitě během jeho tažení, ale až po uvolnění. Teoreticky by mělo být možné měnit měřítko časové osy ještě pomocí "zoomovacího" gesta na trackpadu, což by mohlo být velmi efektní i efektivní, bohužel to nefunguje a časová osa na toto gesto nijak nereaguje. Poslední možností jsou klávesové zkratky, ovšem pouze pokud používáte americkou klávesnici.

Spodní část okna, zobrazující seznam projektů.

Jedním z nepopiratelných vylepšení v porovnání s původním FCP je rychlost a reakce časové osy. Asi nejvíce je to vidět na vykreslování grafů průběhu zvuku. Zatímco ve starších verzích tvalo vykreslení těchto grafů hotovou věčnost, ve FCPX je opravdu velmi rychlé. U vykreslování náhledů na použité klipy je rozdíl menší, ale pořád ještě velmi znatelný.

Spíše vylepšením, i když ne v každé situaci, je nyní možnost editace klíčových bodů efektů přímo v časové ose. Stačí z kontextového menu klipu volbu "Show video animation" (nebo stisknout Ctrl+V) a nad klipem se objeví další pruh, obsahující klíčové body a jejich spojnici. Trochu nešťasný je tento přístup pokud potřebujeme hodnotu nějakého atributu nastavit numericky - to je možné pouze v inspektoru, kde zase nemáme moc dobrý přehled o průběhu křivky. Mírně vylepšena byla i editace zvuku - pro postupné zesilování zvuku na začátku klipu a jeho ztišování na konci teď není potřeba aplikovat efekty nebo explicitně manipulovat s klíčovými body na hlasitosti - stačí zvolit typ ztlumení či zesílení a pomocí speciálních posuvných šipek nastavit délku změny hlasitosti.

Animace klíčových bodů přímo na časové ose.

Klávesové zkratky

U střihových programů (a profesionálního software obecněji) je velmi rozšířené ovládání mnoha funkcí pomocí klávesových zkratek. Final Cut Pro X v tomto ohledu navazuje na své předchůdce poměrně dobře. Zkratek je mnoho, většinou jsou stejné s předchozími verzemi a dají se pohodlně změnit, včetně toho, že je možné různá nastavení ukládat a přepínat mezi nimi.

Problém nastává u neanglických rozložení kláves. Zatímco předchozí verze Final Cutu prostě jiné klávesnice ignorovaly a Command + "to tlačítko nahoře, co je na něm u US klávesnice plus res. minus" bylo vždy "Zoom in" resp "Zoom out", ve Final Cutu Pro X prostě některé klávesové zkratky s českou klávesnicí nefungují vůbec. Namátkou třeba příkaz "Play selection" se zkratkou "/" nebo "Zoom in" (Apple +). Částečně to lze napravit nadefinováním vlastních zkratek, ale jejich editor je v tomto směru nedotažený, takže i po přepnutí na americkou klávesnici dál zobrazuje v horní řadě klávesy s českými znaky (a to i pokud čeština není nastavena jako první jazyk v systémových předvolbách).

Poslední částí uživatelského rozhraní je menu. To se naštěstí (zatím?) žádných revolučních změn nedočkalo. Stále ho nalezneme u horního okraje obrazovky a funguje zhruba tak, jak jsme zvyklí a jak fungovat má.

Závěr

Na závěr se zmíním ještě o nápovědě - i ta doznala značných změn. Namísto sady poměrně důkladně pojatých manuálů a dokumentů ve formátu PDF tu najdeme nový help, založený na HTML. Jako reference při práci marginálně použitelné, vzhledem k zásadní změně filosofie práce v novém Final Cutu Pro je ovšem naprosto neomluvitelná absence kvalitního uživatelského manuálu. Možnost přelámat (špatně) help v HTML do podoby PDF a poslat tento výsledek na tiskárnu rozhodně není postačující náhradou. Navíc se zdá, že k prohledávání nápovědy je potřeba aktivní internetové připojení. A pokud by to nebylo dost, tak vězte, že hlášku "no internet connection" uvidíte při pokusu o vyhledávání často i v případě, že k internetu zaručeně připojeni jste. Inu pokrok...

Když teď zhruba víme, jak Final Cut Pro X vypadá, můžeme se v dalším článku podívat na to, jak se s ním pracuje.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zdeseni

Autor: heptau Muž

Založeno: 02.08.2011, 18:31
Odpovědí: 0

Priznavam se ze jsem zdesen. Osobne jsem nikdy Final Cut nepouzival, ale absovloval jsem pred lety asi dvoudeni skoleni na FCP (asi 3) a trochu se jej naucil pouzivat a tak ted, kdyz je za prijatelnou cenu jsem uvazoval o jeho koupi, ale podle toho co jsem se ted docetl mam pocit ze bych vlastne koupil iMovie.

Odpovědět na příspěvek

RE: Zdeseni

Autor: J J Muž

Založeno: 02.08.2011, 18:37

Jak se to vezme. Je tam i pár velmi příjemných novinek, ale dost věcí, které dříve byly snadné, se musí řešit neskutečně složitě.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Zdeseni

Autor: ex74 Muž

Založeno: 02.08.2011, 19:22

Jako napriklad?
Mne tyhle vsechny recenze prijdou jako odplata zarytych a k novinkam nepristupnym FCP?-arum, kde ? je cislo mensi nebo rovno 7. Tak at si prejdou k Avidu/Premiere a prestanou zahlcovat vsemozna fora o tom, jak "nejspis prejdou" a jak je vsechno ohledne X stve a co chybi atd. Vsichni akorat pouzivaj velky slova, ale skutek utek. Az tihle vsichni prejdou, bude na forech klid a prostor pro konstruktivni reseni problemu skutecnych
Ano, brblal jsem i ja, ale dal jsem tomu sanci a po par probdelych nocich, kdy jsem musel odevzdat jednu zakazku, jsem tomu prisel na chut

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Zdeseni

Autor: JJ Muž

Založeno: 02.08.2011, 20:49

Co se řeší složitěji? Z věcí, které dělám já třeba multicam, složitější komposice s překrývajícími se clipy (na konec clipu mimo storyline například nelze aplikovat přechod), dost problematická je práce se zvukem, kdy "solo clip" zdaleka není plnohodnotnou náhradou vypínání kanálů. Neexistují kapátka na černou, šedou a bílou. Neexistují custom velikosti (používal jsem pro tutorialy). GUI je dost šílené (nemožnost organisace efektů apod. podle sebe například).

Nejsem nepřístupný novinkám, ve FCPX je pár moc pěkných, ale celkově to bohužel v současné situaci je nedodělek.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Zdeseni

Autor: ex74 Muž

Založeno: 02.08.2011, 21:45

Zrovna to GUI se nejspis dalo cekat. Apple nabral v posledni dobe docela lehce predvidatelny smer a at se nam to libi nebo ne, stale vice se orientuje na obycejne konzumenty nez na profi oblast a software se projevuje jako stale mensi kus kolace v ramci zisku. Obavam se, ze slovo discontinued uslysime stale casteji
Pravda je, ze multicam (zatim) pro me neni aktualni, ale tady bych cekal aktivitu na strane Apple.
Primary lime je neco, co jsem zpocatku proklinal, ale casem si rychle zvyknul. Veci, ktere se driv delaly sloziteji, ted funguji samy diky elasticnosti, kdy mi cela lajna drzi pohromade (manualni korekce obcas je potreba, ale s daleko mensi cetnosti). Stejne tak bych mohl mluvit o compound klipech, barvach, (pro me) intuitivnejsim GUI, kdy paradoxne jednolitost zjednodusuje orientaci. Prace s medii by mohla byt lepsi to jo, ale clovek to prezije, kdyz nema na vyber

Prijde mi, ze recenze je psana z pohledu profika plneho ocekavani, ktery vybiji svoji frustraci a dela z recenze negativni a subjektivne ovlivneny serial, u ktereho vim, jak budou vypadat dalsi casti, ktere me tim padem prestaly zajimat. A ne, netouzim po oslavnych odach, jen tomu dle
meho chybi trosku objektivity
Ja byt iMovie strihac a chtit nakouknout do neceho lepsiho a precist tohle, tak FCPX ani nedam sanci a radeji vyuziju Adobe \"switch\" nabidku a vsude po netu budu na FCPX cpet siru
Ale nejste jedinym webem, ktery cas od casu zapomina na to, ze ne vsichni navstevnici jsou od fochu a profici

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Zdeseni

Autor: JJ Muž

Založeno: 03.08.2011, 07:29

Compound clipy jsou vlastně dřívější sekvence, ne? Proti jednolitosti GUI v zásadě nic nemám, proti nemožnosti uspořádat si ho po svém toho mám hodně - to projíždění seznamu efektů apod. snad nemůže za efektivnější považovat nikdo. Magnetická timeline je dost sporná věc - u některých věcí je moc pěkná, někdy je zase dost nešikovná.

Nemyslím
, že bych si vybíjel frustraci, ale je pravda, že Apple sliboval profesionální nástroj, schopný nahradit FCS a to jednoznačně nedodal. Největší průšvih je pak okamžité a předem neoznámené ukončení podpory FCS - něco takového si nedovolí ani Microsoft u kancelářské aplikace a u aplikace profesionální je to neuvěřitelná šílenost.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Zdeseni

Autor: ex74 Muž

Založeno: 03.08.2011, 08:44

Compound klipy jsou vlastne drivejsi sekvence a stopy zaroven.
Mne treba taky par veci chybi, ale dokazu s nima zit (typicky podpora pro druhy monitor). Mate pravdu s tim ukoncenim podpory. To by asi nebylo uplne to nejhorsi, kdyby nestahli vsehny update, takhle neni cesta k opetovne ciste instalaci bez zaloh
Dojem z recenze je vicemene takovy, jaky vyjadril uzivatel v prispevku "Vazena redakce"

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Zdeseni

Autor: Michal Soukup Muž

Založeno: 02.08.2011, 21:12

No ono se to i děje. Lidi přecházejí. Nemluvím teď o domácích nadšencích, ale pokud mám být zcela konkrétní, takovej Vincent Laforet (http://blog.vincentlafor
et.com/) už poslední dobou střihá v Adobe Premiere a vysvětluje jak jednoduše převést projekty z FCP7 do APCS5. No a popravdě se není čemu divit, tohle byl od Apple skutečně přehmat. Bude-li to Applu trvat delší dobu než dodělá FPX do stavu který očekávají lidi, co tento soft skutečně používají k obživě, možná na produkty Adobe přejdou nadobro. Zatím si s tím jen hrají. Osobně je mi to buřt, já střihám na PC a v Sony Vegas :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Zdeseni

Autor: ex74 Muž

Založeno: 02.08.2011, 22:02

Ano, at si prechazeji - kazdy mame pravo na sva rozhodnuti. Mne spis irituje to, kdyz se o tom jenom mluvi - stale stejni lide o switchovani mluvi, bohuzel jenom mluvi...

Prehmat? Ja nevim. Je to jiny, uplne jiny, ale jak jsem rekl vyse, je to v souladu s docela predvitatelnou strategii Apple. Jestli je to dobre nebo ne, ukaze cas, at ja si myslim cokoliv

Nejsem na FCP zcela zavisly, ale prispiva k obzive. Akceptoval jsem ho, chtelo to par dnu uceni a trpelivosti, ale jde to. Nejlepsi skolou byl prevod starsich veci do FCPX. Tim jsem toho pochytil nejvic.
Chapu, ze velka studia mohou mit svoje zazite workflow budovane roky a FCPX jim do tohoho nemusi zapadat a vyhovovat, ale maji moznost volby ve srovnatelne cenove hladine

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Zdeseni

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 03.08.2011, 10:44

Obavam se, ze jde opravdu o obrovsky prehmat. Ne kazdy je takovy nadsenec, aby se po upgradu musel ucit cely program znova. Vetsina lidi, kteri maji strih na plny uvazek na to nema ani cas a ani chut. Maji roky zabehle zvyklosti, ktere zmenit neni prave trivialni. Zkuste si predstavit situaci, kdy vam s novou verzi programu totalne prekopaji klavesove zkratky, take si na to budete zvykat klidne i mesice... A z tohoto pohledu je odriznuti od moznosti downgrade naprosta svinarna. Jinak to rici nejde. Vse jen nasvedcuje tomu, ze Apple na zakazniky kasle, protoze jinak by po tom mnozstvi negativnich reakci tuto moznost umoznil (nejrychlejsi reseni vznikleho problemu a je by to nic nestalo). A to se prominout opravdu neda

Druha vec pak je znehodnoceni investic, kdy rada veci zkratka nefinguje... Zkratka tahle sranda muze lecktere studio prijit klidne na stovky tisic. To maji skakat radosti???

Rikate, ze maji moznost volby - ta je v momente zakladani. Prechod na jiny system jiz tak primitivni neni. Nezapomente, ze nejde jen o to prevest projekty z FCP na jinou platformu, ale je zde jeste cela rada doplnkovych produktu jako Motin atd. Co s nima? To jiz tak jednoduse nejde. Nehlede na to, ze je to opet o hodne velkych penezich...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Zdeseni

Autor: thr Muž

Založeno: 03.08.2011, 11:18

Souhlasím s tím, že je úlet ten velmi "drsný" přístup k downgrade a podpoře starého FCP. Tohle se Applu opravdu nepovedlo.
Na druhé staně ale FCPX jako takový mi nepřijde až tak nezajímavý. Zejména pro nové zákazníky je to docela slušný soft za zajímavou cenu a třeba v momentálně obchodně velmi zajímavé skupině "prosumer" to smysl dává.

Chtělo by to, any Apple co nejrychleji udělal servicepack, který by odstranil některé reálné chyby FCPX, pokud to dokáže dost rychle, tak by nakonec úspěch nemusel být až tak zanedbatelný.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Zdeseni

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 03.08.2011, 12:04

Myslim, ze hlavni problem je prave v te ignorance stavajicich zakazniku. Soft jako takovy muze byt celkem dobry a mit i radu vychytavek. Ale pokud je s nim treba problem i pri pouziti dvou monitoru, na profi praci se opravdu nehodi a jedna se jen o "iMovie Pro"...
Jsem rad, ze uz nestriham, protoze v soucasne situaci by to bylo hodne velke utrpeni, pripadne by to vyzadovalo nemale investice do jineho HW. Zkratka - at je dany program jaky je, soucasna situace je opravdu tragicka a myslim, ze tohle Applu asi malo kdo z postizenych odpusti. Jen se obavam, ze je jim to jedno a ze se cely profi segment stejne chystaji zrusit :-( Viz treba Xserve...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Zdeseni

Autor: JJ Muž

Založeno: 03.08.2011, 12:30

Ano, jako prosumer aplikace není FCPX vůbec špatný, pokud jde o technologie "pod haubnou", tak je výrazně lepší než starý FCP - Jenže vlastnosti aplikace nejsou jedinou věcí, na které záleží.

Úspěch to bude, ale jsem zvědav, zda na tom někdo bude stříhat prime-time seriály či celovečerní filmy. Obávám se, že spíše nikoli.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Zdeseni

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 03.08.2011, 12:43

A zvlast s timto pristupem si malo kdo troufne rozjet dlouhodobou praci, protoze nikdo nezaruci, ze se podobna situace nebude opakovat klidne kazdych par let :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Zdeseni

Autor: ex74 Muž

Založeno: 03.08.2011, 19:44

Ano prehmat to v par vecech je: ukonceni podpory a stazeni z prodeje (vc. Aktualizaci z netu), absence zkusebni verze
Nikdo nikoho nenuti upgradovat, za ty stejny (skoro) se da prejit i jinam a k necemu co je vice uznavane (mam pocit ze nekdom zminoval neochotu CT akceptovat FCP)

Niceho se nehodlam zastavat, kazdy necht si pouziva, co mu vyhovuje. Co mi ale vadi, je fakt, ze hodne "profiku" FCPX hani a nadava na nej, aniz by si ho zkusili a pak si clovek precte tuhle "recenzi" a jen zasne

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Zdeseni

Autor: JJ Muž

Založeno: 03.08.2011, 19:51

Já FCPX na některé věci používám a nemám problém uznat, že některé funkce se v něm velmi povedly. Ale to není důvod k tomu, abych ten software nekriticky uctíval a každého, kdo se o něj otře považoval za kacíře.

Odpovědět na příspěvek

O čom je vlastne strih?

Autor: Lost samurai Muž

Založeno: 03.08.2011, 12:46

Som televízny kameraman strihač, pracujúci v Premiere a After effects a môžem prisahať, že výsledné dielo vôbec nezáleží na type strižne. Najprv je potrebná dramaturgia scenár réžia, potom dobrá kamera s kameramanom a nakoniec aj strižne, ale so Strihačom. Práve potrebujem strižňu, porovnávam PC a MAC. Maca kúpim za €1400 a strih animáciu a export za 400 babiek. To vychádza za €1800. PC kúpim za asi €1000, ale soft musím mať kúpený ten je za €1700. Tak to je pekný rozdiel. PC strižňa by nemala byť online na nete, kvôli bezpečnosti, ale u Maca také hrozby nepoznajú. Keďže pri strihu je najväčšie umenie urobiť dobrý ostrý strih -klasiku, najlepšie mi vychádza nový FCPX. Nebojte sa! Strihá dobre.

Odpovědět na příspěvek

RE: O čom je vlastne strih?

Autor: thr Muž

Založeno: 03.08.2011, 13:00

V tomhle je dost pravdy - já zase tolik nevidím do videa, zato ale vím dost o focení a tam je také cena Aperture po přechodu na AppStore velmi agresivní. V podstatě 4x menší než Adobe Lightroom. A i zde to může pro leckoho plně vykompenzovat případný rozdíl ceny hardware.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: O čom je vlastne strih?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 03.08.2011, 14:05

Souhlas. Jenze to je opet situace nekoho, kdo striznu zrizuje a nikoliv stavajicich zakazniku. A cela kritika je o tom, ze na ty se Apple vy...kaslal

Odpovědět na příspěvek

RE: O čom je vlastne strih?

Autor: JJ Muž

Založeno: 03.08.2011, 13:10

Ach jo, to je jako takové ty řeči o tom, že dobrý fotograf je schopen odvádět perfektní práci jen se starou Leicou nebo Rolleiflexem. Nějakou práci ano, nějakou ne. Použité nástroje samy o sobě kvalitní práci nezaručí, ale nekvalitní resp. pro danou věc nevhodné nástroje ji mohou znemožnit či výrazně zkomplikovat.

Problém není v "kvalitě střihu" - FCPX toho skutečně zvládne dost. Problém je jinde - v předávání dat mezi střižnou a dodavateli/odběrateli, problém je v tom, kolik času u toho člověk stráví, než výsledného efektu dosáhne. Třeba u multicamu, který občas používám, je ten rozdíl propastný, zdržení daná neflexibilním GUI se také nasčítají a poznají. Nemožnost práce se síťovými disky - to se snad někdo totálně zbláznil...

A když jste ten profík, tak jak si ve FCPX zkontrolujete, zda barvy jsou broadcast-safe? Preview na externím monitoru (skutečném, ne počítačovém LCDčku) už je dnes také přežitek?

Já část své práce (neživím se tím, ale stříhám celkem dost) dělám ve FCPX. Ale to neznamená, že se té aplikace budu nekriticky za každou cenu zastávat jen proto, abych si odůvodnil těch tuším 300 Euro co jsem za to dal. A starý FCS z disku rozhodně mazat nebudu, protože složitější věci se mi v něm dělají o dost snáz i přes jeho nepopiratelnou technologickou zastaralost.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: O čom je vlastne strih?

Autor: Lost samurai Muž

Založeno: 03.08.2011, 13:38

Ak máš SONY kameru a snímaš s fabrickými nastaveniami po digitálnom strihu ten výsledok určite bude broadcast safe. Je mi jasné, že vo FCPX nebudem môcť strihať na dvoch monitoroch, ale po exporte si vždy môžem urobiť KPčku na televíznom monitore aj s osciloskopom, ak to dnes niekoho vôbec trápi. Myslím si, že ak je biela biela, tak to spĺňa požiadavky vysielania.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: O čom je vlastne strih?

Autor: Lukas Muž

Založeno: 03.08.2011, 13:49

Trapi. Treba CT dela technickou kontrolu a pokud je bila mimo, tak to nepusti...

Odpovědět na příspěvek

Vyváženie bielej

Autor: Lost samurai Muž

Založeno: 03.08.2011, 17:48

Ináč, nemôžem uveriť, že by táto aplikácia nemala vyváženie bielej, či už automaticky cez niektorý efekt, alebo manuálne cez vectorscope. Ak je PRO, musí to tam byť, lebo inak za seba neručím :-) ČT je dobrá, lepšia ako naša STV či ako to už volajú dnes. U nás v STV pracoval strihač Pepo Berka z Prahy a bol mimoriadne dobrý.
Znepokojujú ma ale tie reči o 5 hodinovom renderovaní. To vážne?! Máte niekto lepšie referencie?

Odpovědět na příspěvek

RE: Vyváženie bielej

Autor: ex74 Muž

Založeno: 03.08.2011, 19:33

Renderovani je tragicky na Snow Leoparde. Po upgrade na Liona je to neporovnatelne lepsi. V diskuzi tady uz to potvrdili i jini

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Zdeseni

Autor: Attacus Muž

Založeno: 05.08.2011, 21:35

Ja naopak dekuju temto clankum a recenzim a doufam, ze tyhle vase blaboly neodradi autora od celkem seriozniho porovnavani FCP.
Nevim co delate za projekty, ale kdyz jste tomu prisel na chut, urcite mi pomuzete. Treba tomu take prijdu na chut:-) Takze potreboval bych vyjet omficka pro zvukare, natahnout neco z HDCAMu a zprovoznit AJA KONU 3. No myslim, ze me chutove bunky muzou zustat v klidu :-)
Ale ted vazne. Nevim co delate za projekty. Ale ja jsem do sve strizny investoval nemale penize. A celkem logicky jsem doufal, ze ji nebudu muset nejak zasadne prekopavat, nez se mi ta investice vrati. A urcite nejsem sam. Takze se vubec nedivim, ze lidi brblaji a naopak jsem za to rad. A i kdyz tomu moc neverim, tak doufam, ze to brblani pomuze prosadit alespon nejake zmeny v chovani Applu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Zdeseni

Autor: ex74 Muž

Založeno: 05.08.2011, 22:25

Proc mam pocit, ze vsichni tihle samozvani profici maj pocit, ze jsou stredobodem vesmiru? Cim to asi bude?
Uz vim, prectu si vas na nazor, zcestnou recenzi, ktera stoprocentne odradi spoustu lidi, kterym by nove FCPX bohate stacilo a byli by z nej nadseni a jsme u jadra pudla.
Mujmac se netoci vyhradne kolem profiku a mel by to mit na pameti. Nejste to jen vy, kdo jej cte...

Nikdo, nikdo vas nenuti FCPX. Mne je uplne jedno, kolik jste do ceho investoval. Byla to vase volba a Apple vam negarantoval dozivotni podporu. Bez ohledu na to, jaky produkt vypustil a jak se zachoval k (ne)podpore predchozich verzi, je na vas, jak se k tomu postavite. To, ze akorat nadavate a pomlouvate, svedci o mnohem

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Zdeseni

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 05.08.2011, 23:54

Je mi lito, ze to tak musim rici, ale prijde mi, ze jste spadl z visne na hlavu. Dojde vam nekdy, ze tohle neni nejaky program pro deti, kde se cokoliv muze libovolne menit, nebot detem je to jedno, prizpusobi se a nic to nestoji? Apple FinalCut Pro vzdy prezentoval jako PROFI nastroj. To, ze ho mohou pouzivat i amateri je vec jina. Je to dobre, ze se tak kvalitni nastroj dostane mezi bezne lidi, ale NENI (resp. nebyla to) hlavni cilova skupina. Prijde mi to, jako kdyz nejaky vyrobce traktoru, ke kteremu se da pripojit cela rada specializovaneho prislusenstvi, celou koncepci prekope. Ten, kdo to pouzival jen jako traktor, tomu to muze byt jedno. Ale kazdy zivnostnik, ktery mel dokoupene radlice, bagry a vsemozne dalsi prislusenstvi samozrejme bude nadavat, protoze vyhodil penize, nebot se na nej vyrobce vykaslal. A popravde receno - maloktera seriozni firma si neco takoveho dovoli!!!

A podle vas lide, kteri na tomto nastroji maji vybudovane zivobyti a je jich vetsina maji skakat radosti, kdyz jejich investice jsou v haji a musi investovat klidne i statisice? Jen proto, ze se to nejakemu amaterovi, ktery si k tomu sedne jednou za uhersky rok, nelibi???

Docela by mne zajimalo, jake projekty a jak casto delate a jakou veskerou techniku (diskova pole, strihove karty atd.) pouzivate...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Zdeseni

Autor: ex74 Muž

Založeno: 06.08.2011, 00:50

Proboha a kde jste byl, kdyz Apple oznamovall FCPX - uz jen z toho predstaveni Vam muselo byt jasne, ze se to zacina ubirat jinym smerem (kteryzto neschvaluji ale ani nehanim). Proste se Apple rozhodl udelat, co udelal a to v souladu s nastolenym trendem. S tim my nic neudelame
Trena Apple uzna, ze se prehmatl a treba taky ne. Treba ho prejmenuje na FCEX a treba vyda FCPX2, kde se treba dockate neceho, co vam chybi. Treba...
Porad mate neoddiskutovatelne pravo vlastni volby, zustante si u FCP7 nebo si prejdete ke konkurenci, ktera nabizi v relativne obdobne cenove relaci switch programy
Ja tady fakt nehodlam obhajovat svoji volbu a dokazovat nekomu, co pouzivam. Pouzivam to, co mi vyhovuje a co mi k tomu, co delam staci. Ano neco mi chybi, ale to muzu udelat i jinak, takze to pro me takovy problem neni
Nehodlam horekovat nad necim, co stejne nejspis neovlivnim. Ne kazdy musi nezbytne chapat pod svym PRO to vase

Cela tahle diskuze je naproato zbytecna a vyvolana uletem v podobe recenze, ktera by recenzi byt ani nazyvana nemela. Zacina naprosto stupidnim vtipem a ve stejne stupidnim tonu se nese i cely jeji zbytek a nejspis ponesou i dalsi dily

Abych to shrnul, paklize se Vam nelibi, co Apple udelal, zaridte se podle toho, konejte a prestante jenom mluvit, protoze mluveni nikam nevede. Holt dneska je in horovat proti FCPX a kazdy, kdo nejde s davem, je asi blazen

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Zdeseni

Autor: JJ Muž

Založeno: 06.08.2011, 10:39

Při představení Apple ukázal pouze některé nové věci, konkrétně ty, které opravdu jsou vylepšením proti starému fcp (timing editor, vylepšené nástroje pro trimming, rychlost práce). A byli jsme ujišťováni jak je to přímý a lepší nástupce starého FCP. Hodně lidí tedy vycházelo z toho, že stávající funkce zůstanou přinejmenším zachovány. Takže když FCPX vylezl a spousta funkcí tam prostě nebyla, uživatelům se to pochopitelně moc nelíbilo.

Naprosto souhlasím s LK, že toto není hračka, ale profesionální nástroj. V tomto segmentu jde často o velké peníze a přístup k produktům a zákazníkům je tradičně trochu jiný než u záležitostí pro široké masy.

Zůstat u FCP 7 sice možné je, ale je to velmi problematické vzhledem k odstřihnutí podpory, včetně stažení updatů apod.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Zdeseni

Autor: Attacus Muž

Založeno: 06.08.2011, 01:36

Vam je uplne jedno, kolik jsem do ceho investoval a me zase kolik amateru odradi zdejsi spatne recenze. FCPX je nastroj profesionalni, alespon to Apple tvrdi a ja jako profesional (clovek ktery se strihem zivi, nic vic za tim nehledejte)mam pravo jej hodnotit. Ze stejneho duvodu je blbost brat ohledy na to, ze si to nedejboze precte nejaky amater. Je to profesionalni aplikace a z tohoto pohledu by mela byt i recenze. Naopak clanek o iMovie by mel byt logicky psany pro sirsi verejnost. A urcite si zadny profik nebude stezovat, ze na mujmac chodi i profici a ze clanek o iMovie je moc amatersky :-) A nakonec podpora - Apple se nekolikrat zarucil, ze FCPX zustane i nadale profesionalni aplikaci. Jinak je jasne, ze hlavne cena ho predurcuje k masovejsimu pouzivani. A samozrejme chapu, ze hodne lidem muze stacit. Dokonce jsem ho i nekolikrat doporucil. Jsme preci lidi, mame mozek a google a neni problem si o FCPX udelat vlastni obrazek i kdyz o nem par profeionalu pise spatne ne :-)

Odpovědět na příspěvek

Vazena redakce

Autor: Boo Muž

Založeno: 02.08.2011, 21:38
Odpovědí: 0

Vazena redakce, vzhledem na jednoznacnou tendencnost clanku autora, ktery je odkojen predeslymi verzemi FCP bych navrhl aby jste dali slovo taky jinemu autorovi. Recenzentovi, ktery stary FCP nezna nebo mu je putna a vyjadri se pouze k tomu co FCPX umi a ne na rozdil od FCP neumi nebo dela jinak.

Odpovědět na příspěvek

Nepoužitelný článek

Autor: Neytiri Muž

Založeno: 03.08.2011, 14:03
Odpovědí: 0

Tohle je totálně nepoužitelný článek! Když už nemá FCPX pořádný manuál, tak proč nenapíšete nějaký článek s jehož pomocí by se dalo v FCPX stříhat??
Nadávek na tento program je po internetu spousta, ale něco pořádného nikde.
Navíc je text psán tak negativisticky, že mi je z něj špatně.

Odpovědět na příspěvek

RE: Nepoužitelný článek

Autor: Jiří Vítek Muž

Založeno: 03.08.2011, 14:14

Je to první díl krátkého seriálu. Na import, střih a další praktické zkušenosti z práce s programem se dostane v následujících pokračováních.

Odpovědět na příspěvek

RE: Nepoužitelný článek

Autor: JJ Muž

Založeno: 03.08.2011, 14:31

Kdybych měl čas a chuť psát nějaký "missing manual", nepsal bych ho česky a nechal bych si ho zaplatit trochu jinak...

Pokud musíte mít za každou cenu optimismus, poptejte se v knihovně po nějakém budovatelském románu z padesátých let.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nepoužitelný článek

Autor: Neytiri Muž

Založeno: 03.08.2011, 16:32

Optimismus nemusí být. Stačí, když není přehnaný pesimismus. Snad se seriál časem zlepší.

Odpovědět na příspěvek

Vtip na uvod

Autor: FiCut Muž

Založeno: 03.08.2011, 16:30
Odpovědí: 0

Vtip na úvod je totálně trapný. Nezlobte se.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: