Apple zveřejnil odpovědi pro Final Cut Pro X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Apple zveřejnil odpovědi pro Final Cut Pro X

1. července 2011, 00.00 | Nový oficiální dokument odpovídá na mnohé otázky k Final Cutu Pro X, slibuje jeho brzké aktualizace. Postoj mnoha uživatelů přesto zůstává odmítavý a Adobe se toho již snaží využít k přilákání nespokojenců na svůj střihový software.

Od 21. června Apple prodává v Mac App Store Final Cut Pro X, novou verzi svého profesionálního programu pro střih videa. Avšak tento software vyvolal velice smíšené reakce, především profesionálních uživatelů.

Final Cut Pro X má četné kritiky

Ty rozezlilo, že proti předchozí verzi 7 byla vypuštěna řada důležitých funkcí a dokonce není možný import projektů předchozí verze. Nespokojenost některých zákazníků dospěla tak daleko, že požádali o vrácení peněz za tento program a v určitých případech je skutečně dostali zpět.

Apple dosud na kritiku Final Cutu Pro X přímo oficiálně nereagoval, obhajobu své novinky ponechával na spřízněných publicistech (rozsáhlou apologii programu vydal David Pogue na blogu New York Times).

Apple zveřejnil seznam odpovědí k Final Cutu Pro X

Až tuto středu Apple potichu zveřejnil nový oficiální dokument shrnující odpovědi na často kladené otázky a kritiky Final Cutu Pro X. Na seznam však Apple nijak zvlášť neupozorňuje, odkaz na něj se nachází teprve ve stránce programu.

V mnoha ohledech tento dokument odpovídá zmíněnému článku Davida Poguea, tohle je ovšem oficiální vyjádření Applu. Dokument nepřekvapivě uvozuje prohlášení, že Final Cut Pro X představuje přelom v nelineárním střihu videa, uvádí, že Apple jím zapůsobil na mnoho profesionálních zpracovatelů videa (v tom se opravdu nemýlí) a vyvolal rozsáhlou diskusi mezi nimi.

Apple ví, že se lidé ptají na nové vlastnosti programu a porovnávají je s předchozí verzí. Dotyčný dokument předkládá odpovědi na nejčastěji kladené otázky.

Import z verze 7 nebude

První odpověď se týká tolik probíraného importu projektů Final Cutu Pro 7. Apple tvrdí, že Final Cut Pro X přinesl zcela novou architekturu projektů, a proto neexistuje žádný způsob, jak „přeložit“ staré projekty beze změny či ztráty dat. Jako řešení doporučuje nadále souběžně používat Final Cut Pro 7 a dodává, že verze 7 bude pracovat i pod Mac OS X Lion. Dále připomíná, že se dají importovat mediální soubory z předchozí verze.

To tedy znamená, že Apple s importem projektů ze starších verzí už nepočítá a nehodlá ho doplnit, uvidíme, jestli s tím něco svedou třetí strany. Zároveň Apple potvrdil, že verze 7 bude funkční pod Lionem, ale to se vcelku dalo čekat. Přesto většinu uživatelů tahle odpověď příliš nepotěší.

Pokud jde o přímý import videa, ten Final Cut Pro X podporuje (seznam podporovaných kamer a zrcadlovek se nachází tady), ale někteří výrobci budou muset aktualizovat své zásuvné moduly pro novou 64bitovou architekturu. Určité kamery tak ještě podporovány nejsou a videa z nich se musí převádět utilitami jejich výrobců.

Střih z více kamer až v příští verzi

Další odpovědí se týkají střihu. Tam hlavní otázka zní, zda bude Fial Cut Pro X podporovat současný střih z více kamer. Apple odpovídá, že zatím ne, ale později bude. Uznává, že to je důležitá a oblíbená funkce, slibuje, že poskytne podporu střihu z více kamer v „příští velké verzi“.

Jako náhradu zatím nabízí automatickou synchronizaci klipů, což ovšem profesionálům stačit nebude. A těžko je uspokojí čekání na příští verzi programu, když ani není jasné, kdy vlastně vyjde (mohlo by to být třeba až za rok).

Ke střihu z pásky Apple uvádí, že je možný v omezené míře, přiznává, že Final Cut Pro X nezahrnuje všechny možnosti verze 7, import z médií DV, DVCPRO, DVCPRO 50, DVCPRO HD a HDV se dá provádět přes FireWire.

Pro plnou podporu externích monitorů budou stejně jako ve verzi 7 potřebné ovladače třetích stran, na nichž se již pracuje. A totéž platí pro zásuvné moduly, které se musí aktualizovat pro novou 64bitovou architekturu. Už teď se dají používat 64bitové moduly Audio Unit a Final Cut Pro X též může využívat FxPlug 2 moduly pro Motion 5 integrované do šablon. Další moduly však ještě bude třeba připravit.

Následující okruh odpovědí se týká správy médií, Apple upřesňuje, co se dá ve Final Cutu X v téhle oblasti nastavovat. A na otázku po sdílení projektů odpovídá, že lze dalším střihačům předávat projektové soubory a kopie událostí. Program také nabízí funkce pro duplikaci, přesun a slučování projektů a souvisejících mediálních dat. Profesionálním zpracovatelům videa zvyklým na možnosti předchozí verze to ale asi stačit nebude.

Export XML a dalších výměnných formátů zajistí třetí strany

Další skupina otázek se zabývá exportem. K možnosti exportu XML Apple říká, že si je vědom důležitosti této funkce a očekává, že ji doplní. V příštích několika týdnech slibuje uvolnit sadu API rozhraní, jež dovolí vývojářům třetích stran přistupovat k XML datům Final Cutu Pro X.

Také k podpoře formátů OMF, AAF a EDL Apple uvádí, že zatím není dostupná. Až budou zveřejněna API rozhraní pro XML export, budou moci vývojáři třetích stran vytvořit nástroje pro podporu těchto dalších výměnných formátů. Jako již existující příklad jmenuje Pro Export FCP 5.0 firmy Automatic Duck dovolující export OMF a AAF dat z Final Cutu Pro X (MůjMac ho podrobněji popsal tady).

Ovšem exportní doplněk od Automatic Duck stojí 495 USD, tedy víc než samotný Final Cut Pro X, bude-li tomu stejně i u ostatních řešení exportu, tak se to pořádně prodraží. A navíc zatím nelze přiřadit zvukové stopy pro export, Apple však slibuje, že aktualizace vydaná ještě v letošním létě dovolí používat značky metadat k roztřídění zvukových klipů podle typu a umožní jejich přímý export.

A úplně poslední odpověď se týká hromadných licencí, ty brzy bude možné pořizovat ve webovém obchodu Applu při objednání 20 a více licencí. Po jejich zakoupení získá zákazník kód umožňující stažení příslušných aplikací z Mac App Store.

Odpovědi asi mnohé uživatele příliš neuspokojí

Když to shrneme, některé z hlavních kritizovaných nedostatků Final Cutu Pro X vyřeší další verze, přičemž tolik postrádaná podpora střihu z více kamer se zřejmě objeví až později. Export do různých výměnných formátů Apple asi ponechá na doplňcích třetích stran, jež začnou vznikat po zveřejnění příslušných API rozhraní. A pokud jde o import projektů ze starších verzí, ten Apple vůbec nehodlá řešit.

Hlavní kritiky Final Cutu Pro X tak Apple nejspíš příliš neuspokojil, ti, kdo se střihem videa živí, těžko budou s nadšením čekat na další verze (když se ani přesně neví, kdy se objeví).

Uživatele Final Cutu Pro 7 potěší, že budou moci svůj program provozovat i pod Lionem, ale to neřeší problémy vzniklé ukončením prodeje a podpory Final Cut Studia (jak upozornili naši čtenáři, Apple dokonce ze svých serverů odstranil i následné aktualizace Final Cut Studia, jež poskytovaly významné opravy a vylepšení).

Ron Brinkmann vysvětluje důvody jednání Applu

Kritika Final Cutu Pro X tak bude jistě dále zaznívat. V této souvislosti stojí za zmínku úvaha Rona Brinkmanna, jednoho z designérů kompozičního programu Shake, který Apple převzal a v roce 2009 ho přestal dále nabízet a podporovat bez přímé náhrady.

Brinkmann vysvětluje, že se Apple zaměřuje na masové trhy, jež jsou pro něj výnosnější než trhy profesionálních špičkových řešení. A úvahu uzavírá prohlášením, že profesionál by neměl být závislý na softwaru od firmy jako je Apple, protože pro ni není až tak důležitý.

Když ovšem začala jeho úvaha budit pozornost (o což se zasloužila hlavně zmínka na MacRumors), doplnil Brinkmann prohlášení, že si jako akcionář Applu na jeho rozhodnutí nestěžuje a nemyslí si, že by profesionálové měli ihned opustit tuto platformu. Chtěl jenom vysvětlit důvody, jež Apple vedly k jeho rozhodnutím kolem Final Cutu Pro X a popisuje, jaké trhy jím chce oslovovat.

Adobe se snaží nespokojence získat pro svůj software

A jak se dalo čekat, Adobe se již snaží část zklamaných zákazníků přivábit ke svému střihovému programu Premiere Pro. PR pracovníci Adobe začali upozorňovat na dokumenty pomáhající uživatelům při přechodu z Final Cut Pro na Premiere Pro a na svědectví profesionálů využívajících firemní produkty při zpracování videa.

Dá se čekat, že se nyní pustí do práce marketing jak v Adobe, tak v Applu, protože nejde zase o až tak malé trhy. Profesionálních zpracovatelů videa sice asi není příliš mnoho, ovšem samotný Apple uvádí, že Final Cut Pro má okolo 2 milionů uživatelů. Adobe se zase loni pochlubila 2,3 miliony používaných licencí Premiere Pro. Obě firmy se navíc ohánějí rychlým růstem uživatelské základny na Macích.

Není proto divu, že se nyní budou ještě tvrději přetahovat o zákazníky, avšak teprve příští měsíce ukážou, zda Adobe dokáže využít nespokojenosti uživatelů s Final Cutem Pro X ve svůj prospěch.

Adobe a Avid nabídli nové slevy uživatelům přecházejícím z Final Cutu Pro

A v pátek 1. července oba hlavní konkurenti Applu na poli profesionálního střihového softwaru, Adobe a Avid, předložili další lákadla „přeběhlíkům“ ze softwaru Applu.

Adobe oznámila nový přechodový program pro profesionální zpracovatele videa nabízený těm, kdo přejdou z jakékoli verze Final Cutu Pro nebo Avid Media Composeru na Creative Suite CS5.5 Production Premium či Premiere Pro CS5.5. Takoví zákazníci dostanou padesátiprocentní slevu.

V oznámení si Adobe pochopitelně neodpustila poznámku, že profesionálové chtějí nástroje profesionální úrovně pro zpracování náročných úloh, ale zároveň si přejí nadále používat starší nahrávky a pracovní postupy, což byla zjevná narážka na Final Cut Pro. Nový program Adobe se zaměřuje pouze na komerční zákazníky a platí do 30. září 2011.

Avid už delší dobu nabízí konkurenční slevu na svůj software Media Composer, uživatelům přecházejícím z Final Cutu Pro ho prodává za 995 USD, zatímco normální cena stažitelné verze činí 2 295 USD a krabicová verze přijde na 2 495 USD. Nabídka je však určena jen pro uživatele starších verzí Final Cutu Pro, na novou verzi X se nevztahuje.

Tento konkurenční upgrade Avidu tu byl již od poloviny dubna (kdy Apple poprvé veřejnosti představil Final Cut Pro X na setkání SuperMeet uživatelské skupiny Final Cutu Pro v Las Vegas, přičemž Avid a další sponzory z akce vytlačil, aby měl scénu jen pro sebe).

Nabídka Avidu dosud platila jen do 17. června, avšak 30. června se ji Avid rozhodl obnovit. Nově lze zmíněný konkurenční upgrade objednávat od úterý 5. července a také bude dostupný až do konce září.

A na středu 13. července Avid navíc upořádal akci v Los Angeles, kde se jeho zástupci setkají s uživateli a budou hovořit o další strategii firmy a o jejím trvajícím zaměření na profesionální zpracovatele videa.

Konkurenční boj na poli profesionálního střihového softwaru se tak dále přiostřuje, soupeři se samozřejmě snaží maximálně využít nespokojenosti mnohých zákazníků se současnými kroky Applu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: