3D rozhraní pro Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

3D rozhraní pro Mac OS X

13. března 2002, 00.00 | Zajímá vás, jak může vypadat rozhraní operačního systému provedené celé v 3D? Studenti z Illinoiské univerzity se o ztvárnění pokusili, jak by se vám něco podobného zamlouvalo v praxi?

Možná si pamatujete na sci-fi film Jurský Park, ve kterém se objevilo rozhraní počítače v 3D podobě – místo obvyklých oken se manipulovalo s 3D objekty. Před několika lety něco podobného mohlo být skutečně pouze doménou výkonných pracovních stanic, ovšem v praxi se takového rozhraní nepoužívalo, ve zmiňovaném případě šlo pouze o filmové ztvárnění.

Možnosti dnešních počítačů jsou však řádově vyšší, a tak se programátoři můžou bez problémů pokusit o vytvoření takovéhoto rozhraní. Problémem tak už asi nebude ani tak technické provedení, jako možnost použitelnosti.

Pro Mac OS X se už objevilo několik souborových manažerů, případně plných náhrad za Finder, ovšem rozhraní, které vám chceme představit dnes, se obvyklé podobě poněkud vymyká. Studenti ze skupiny MacWarriors na univerzitě v Illinios vytvořili pro přehlídku Engeneering Open House (a svůj produkt také přihlásili do soutěže Applu o designérské ceny) 3D rozhraní pro Mac OS X.

Projekt, nazvaný 3DOSX, se snaží být opravdovým 3D rozhraním pro Mac OS X. Pochopitelně, vývojáři mohli použít takřka libovolný přístup k ztvárnění, neboť v tomto směru ještě nejsou definované žádné zvyklosti a standardy. Autoři 3DOSX si proto vybrali podobu jakýchsi kulatých plátů, na kterých se vždy zobrazuje obsah konkrétní složky, po výběru další složky z hierarchie se rozvine vlákno, na jehož konci je další plát s obsahem vybrané složky. Pokud je otevřená aplikace nebo dokument, spustí se tak jako obvykle. Uživatel používá pro otevření objektů obvyklé poklepání, případně klávesovou zkratku. Pro výběr objektů je nutné s pláty otáčet – ikony jsou umístněné po jejich obvodě, takže je potřeba pomocí táhnutí otočit plát tak, aby byl k uživateli natočen kýženou ikonou. Pod ikonami jsou popisky, které však nedokážou zobrazit české znaky. Používají se běžné systémové ikony, tedy aplikace mají své ikony a složky také, pouze když nejsou „čelem“ k uživateli, jsou ikony příslušně prostorově deformované.

V přehledu ikon se lze pohybovat u kurzorových kláves vlevo a vpravo, klávesami nahoru a dolů se dá přecházet mezi jednotlivými pláty, po otevření několika složek se vytvoří poměrně komplikovaná struktura, po které se dá takto procházet. Všechny otevřené složky – pláty jsou také dostupné v menu – takto se dá přesouvat výrazně rychleji.

Zajímavé je, že program dává uživateli najevo také jeho práva ke každé otevřené složce. Podle toho, jakou má plát barvu, taková práva má uživatel – zelená pro vlastníka, modrá pokud lze číst i zapisovat a červená, pokud lze pouze číst. V předvolbách se dá nastavit, jaké barvy se budou používat. Podle všeho bude také možné si zvolit prostředí, ve kterém se „pohybujeme“, v daný okamžik je dostupná pouze Auqa, které poměrně dost připomíná bazén.

K čemu by byla náhrada Finderu, kdyby v ní nešlo s objekty také manipulovat. V 3DOSX lze kopírovat a přesouvat, i když poněkud nešikovnou metodou copy – paste, nikoliv tažením. To plánují autoři do dalších verzí.

Lze také zobrazovat informace o souboru – obvyklou klávesovou zkratkou. Další zajímavou vlastností je podpora pro visačky, po označení se ikonka příslušně barevně zabarví, což se pochopitelně nijak neprojeví v Mac OS X, který zatím visačky nepodporuje.

Program ke svému spuštění potřebuje OpenGL a také asi grafickou kartu s větším množstvím paměti – na iBooku se program nespustil, na stolním počítači ano.

Aplikace mne zaujala jako jakási ukázka možného vývoje. I když se jedná pouze o studentskou práci, jedná se o poměrně zajímavé a funkční zpracování. Otázkou je, zda cesta skutečně povede tímto směrem, dřív, než budeme prakticky používat technologie virtuální reality, tedy pro „vtažení“ uživatele přímo do 3D světa. Potom asi nastane mnohem větší potřeba nalezení metody, která dovolí používat počítač skutečně ve 3D. Konkrétní nevýhoda 3DOSX spočívá v textovém zobrazení informací, respektive v tom, že stávající systém a především uživatelé stále spoléhají na textovou informaci (to je také problém místy neefektivního použití Docku pod OS X). Dokud budeme mít na výběr mnoho dokumentů se stejnou ikonou či stejné ikony složek, musíme se spoléhat pouze na textové odlišení jednotlivých položek, a než ručně otočíme plátem kolem jeho osy, chvíli to trvá. Také princip struktury plátů je v okamžiku otevření více složek značně nepřehledný, dokážu si však představit, že v VR prostředí by se s ním pracovalo mnohem lépe (Johny Mnemonic...) Opravdový rozmach nových principů rozhraní, včetně skutečně použitelných 3D rozhraní tedy pravděpodobně přijde až v okamžiku, kdy se dostatečně efektivně naučíme pracovat s vizuální identifikací souborů podle obsahu, ne podle názvu. Je ale otázkou, zda vůbec tento způsob dokáže nahradit možnosti, které skýtá textové rozlišování souborů. Je tedy pravděpodobné, že v budoucnosti se nám nabídnou nové možnosti jak pracovat s počítači, doufejme však, že se zachováním volby.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

mam lepsi ideu.

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 13.03.2002, 12:21
Odpovědí: 0

Vyzkousel jsem, opet mne neoslovilo. Uznavam snahu a originalitu, ovsem zatim to je malo pouzitelne - pomale v orientaci.
Navrhuji jiny typ pohybu v souborovem systemu: Neco jako 2,5D.

1) souborovy system (SS) by byl realny (RSS) a virtualni (VSS) VSS by byl vizualni reprezentace RSS, nikoliv jeho duplicita.
2) RSS by byl viditelny pouze pro Superusery a servisni upravy (+ pro instalace systemu). Struktura by mohla byt podobna te dnesni.
3) VSS by byl pro uzivatele, kteri by nikdy nevideli ani nepotrebovali RSS, ani kdyz by instalovali aplikace.
4) Struktura VSS by byla plne modifikovatelna v aktualnim case, i na casove ose (tj. chci aby se zitra neco zmenilo, slozky se posunuly...)
5) VSS by nebyl omezovan stromovou strukturou => slo by prochazet slozky vice cestami na zpusob site.
6) hustota site propojeni by byla zcela na potrebach usera (tj. nechodte na mne s tim, ze by se user ztratil ve zmatku. Kazdy at si udela to, v cem se vyzna)
7) operace (pohyb) se soubory ve VSS by byly vratitelne v case (byl by vyuzit nastroj casove osy - neco jako log ukolu - i dopredu)
8) propojovani slozek/souboru by bylo kdykoliv zrusitelne, modifikovatelne. Aplikace by znaly RSS, ale navenek operovaly s VSS
9) Graficka reprezentace VSS:
Kazda slozka, soubor, davka, URL, proces, script... = objekt.
Kazdy objekt by mel moznost interakce s ostatnimi (podle pravidel danymi typem objektu).
Interakce by se definovala propojenim NODY.
Kazdy objekt by mohl mit vice kontaktnich nodu (dnes jsou napr. u slozek pouze dva nody: nadrazena slozka a podrazeny obsah)
Interakce by byla casove zavisla (az objekt dokonci toto, presune se nekam, nebo ovlivni neco)
Nody by byly znazorneny na zpusob vyvojovych grafu, byly by spravovane casovou osou a vizualne na obrazovce kurzorem.
Faze tvorby a spravy NODU by byla minoritni, pokud by to bylo hotove, pak uz by uzivatel pouze prochazel strukturou/pouzival akce (neco na zpusob gamesy Incredible machine :o),
Na cyklicke nody nebo akce by system upozornil, neprovadel by je pokud by byly destruktivni.
Objekty by se daly grupovat do vetsich celku. Obsah ruznych celku by se mohl prolinat. Celky by se chovaly jako objekty.

Jak by to vypadalo?
Mohl by se pouzivat system oken, ikon, objektu a VRSTEV. Vrstvy by byly 2D, ovsem pruchozi kolmo na obrazovku v 3D prostoru. nebot kazda plna 3D reprezentace je na monitoru vicemene neprehledna. Navic by to bylo vice graficky (vizualne orientovane - moznost barevneho odliseni skupin, moznost propojovani, moznost vizualniho seskupovani.... Bezne kopirovaci a vyhledavaci sluzby by byly podobne jako dnes. Moznosti upgrade na vyssi stupne SS pomoci vstupu do objektu.

Rad bych od vas slysel konstruktivni kritiku, co si o tom myslite. Je mi jasne, ze za 50 let bude uplne neco jineho, ale tohle by mohl byt prvni krok dopredu.

Odpovědět na příspěvek

RE: mam lepsi ideu.

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 13.03.2002, 21:36

Zajímavé,...
vždy se mi líbilo, když se někdo kouká dál, tihleti vizionáři a snílci
Že by vás u Applu zaměstnali?

Odpovědět na příspěvek

diky...

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 13.03.2002, 23:33

Muzou to zkusit. Otazka, zda by mne zaplatili...napady jsou drahy a ja je mam. :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: mam lepsi ideu.

Autor: Zdenek Muž

Založeno: 13.03.2002, 21:42

Az po bod tri, to tak vlastne dnes funguje.

K bodu :
4. Je to zajimave. Tato moznost modifikace by se dala priradit jakekoliv slozce k jejim vlastnostem. Struktura by byla ale az prilis slozita a vyzadovala by urcitou spravu.
5. Perfektni. Pristup k jakekoliv slozce, odkudkoli.
6. Neprakticke reseni. Kdyby se mel kazdy uzivatel zdrzovat tim jak si naplanovat, jak se dostane z jednoho mista na druhe a pri predstave ze techto mist by bylo spousty. Bylo by to jen ulehceni ve kterem by se vyznal jen on sam. Budoucnost tkvi v tom, abych se pomoci VSS
mohl volne pohybovat v RSS.
7. S dnesnimi moznostmi nerealne. Tohle ponechme vyvojarum na nekolik let dopredu.
8. Je jasne, ze vsechny tyto moznosti by vyzadovaly uplne novy system.
9. Slozky by se v podstate mohli pohybovat pomoci RSS prostrednictvim vytvorene ukolove casove osy. A vsechno by to byl vlastne strom s takovymi pomocnymi nitkami.

Rekl bych, mozna az prilis slozite a tezko realne. Zkusme se radeji zamyslet nad necim co je jednoduche, prakticke a tim padem i realne. Zkusme si treba predstavit misto strukturovaneho stromu retizkovou pavucinku. Pohyb po takove pavucine je urcite realnejsi nez nejak chaoticky pospojovany strom. Neni to sice uplne ono,ale kazdy si to muze predstavit. Struktura, system, pohyb, casove ukony a spojitost bude daleko realnejsi a systematictejsi. Proste prozatim pohoda. Co bude dal, nechame casu.

Co je ted, je ted a pohyb v siti neni zatim kontrolovan.

Odpovědět na příspěvek

ano, to zni taky dobre

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 13.03.2002, 23:29

Cilem je vytvorit VSS, ktery by pusobil jednoduse v konkretnim beznem pouziti, ackoliv by mel obrovske moznosti variability ve vlastnich konfiguracich. Dnes s filesystemy neudelate nic jineho, nez ze v AKTUALNIM CASE presouvate/kopirujete/maz
ete/duplikujete/nastavuje
te vlastnosti. A delate to vicemene STEJNE, at uz je to ...OS X, Windowsy, nebo MP3 playerem.
Ja bych chtel s VSS delat to same + tvorit komplexni uzivatelske procesy, nad nimiz bych mel kontrolu a pocitac by je plnil bud v realnem case, nebo kdykoliv jindy (!)
Priklad: Stahuju soubor (hires obrazek) z netu do slozky download=> Az se stahne (nevim kdy), presune se (skrz selektivni filtr) do jine slozky => ta je sledovana grafickou aplikaci => app. jej otevre, davkove zpracuje => ulozi do jine slozky => z te se odesle e-mailem. Tato sekvence by byla nastavena s podminkami, ktere bych chtel (napr. jak velike soubory, obsahy slozek, cas uskutecneni...) Tyto procesy by pak fungovaly na pozadi a ja bych se o ne nestaral.

ad 6) ... nebojte, ze by to bylo pro usera neprakticke. Pocitam s tim, ze zaklad by zustal stromovy, ale kdyby CHTEL, mohl by strukturu zahustit. Spousta aplikaci by uz mela nastavene idealni propojeni.

Takovato neuronova sit by byla schopna lepe akceptovat slozitejsi pozadavky na operace se soubory. Dnesni SS umi data jen staticky uchovavat/organizovat na mediu. Ja chci, aby data uchovaval+opecovaval je a treba i tvoril co bych chtel. (napr.: chci kazdy den rano vytvorit novou slozku s jmenem dne, tam nahrat postu a praci, ktera mne ceka. )

ad 7,8 ANO! Chce to novy system od zakladu, ktery nebude nesmyslne zatizen starsimi OS. vice jsem o tom psal ve Foru.

Urcity smer vyvoje bych videl v uzke integraci nejakeho snadneho vizualniho scriptovani (AppleScript na Steroidech) a souboroveho systemu + OpenGL zobrazeni + ostati core technologie.

ad Retizkova pavucina.... chci neco jako princip neuronove site. Je potreba definovat vlastnosti neuronu (slozka, soubor) a vlastnosti synapsi. Tj. vlastnosti slozek/souboru/objektu a vlastnosti jejich interakce. Umoznit spojovani na ruznych urovnich a tim zadavat ukoly ktere pocitac resi/bude resit. (napr.: slucovat data do drop-in slozek, tridit je, vytridene archivovat...) Casove ukony by byly integrovany na zakladni urovni, tj. uplne vsude, ale pokud by user nechtel, NEMUSEL by je vubec pouzivat. Pocitac by pak pracoval jako ted - jen pokud by operator neco delal. Od casoveho ukolovani si slibuji vyssi produktivitu prace. (comp bude pracovat sam - v noci :o)


Jeste k vizualni strance:
Pohyb v VSS na "statickem desktopu" s okny je pro mne prilis svazujici. Chci desktop alespon dynamicky zvetsujici se do stran (neco jako tabulky v excelu) s tim, ze bych mel pritomnu vizualni navigaci - v plynulem pohybu.


pozn. zatim se nechci zabyvat technickymi detaily, je to hlavne koncepce.

Odpovědět na příspěvek

RE: ano, to zni taky dobre

Autor: koko Muž

Založeno: 18.03.2002, 19:07

no tak hura s tim do Applu, nez vam nekdo tu myslenku vyfoukne pred noosem... :)

Odpovědět na příspěvek

brutalita

Autor: ushneek Muž

Založeno: 13.03.2002, 14:10
Odpovědí: 0

ještě že je to jenom pokus - takhle brutální GUI neumí ani Kaleidoscope

Odpovědět na příspěvek

hruza

Autor: uzivatel Muž

Založeno: 13.03.2002, 14:41
Odpovědí: 0

tak to je teda hruza.

Odpovědět na příspěvek

Cim jednodusi tim lepsi

Autor: jenik Muž

Založeno: 13.03.2002, 16:24
Odpovědí: 0

Cim jednodusi tim lepsi. Timdle programkem muzu machrovat pred kamosema ,ale jinak je knicemu. Nejlepsi a nejrychlesi (o to de hlavne) rozhrani ma macos9 :)

Odpovědět na příspěvek

chci pracovat rychle

Autor: bimboss Muž

Založeno: 13.03.2002, 23:26
Odpovědí: 0

Na Macu jiz pracuji nekolik (cca 9 let). Za tu dobu se uzivatelske rozhrani (MacOS 7.x-9.x) zmenilo jen nepatrne. Co mne ale trapi, je, ze jakekoliv "vizualni vylepseni" Systemu znamena, ze i na rychlejsim stroji probihaji bezne veci jako prekreslovani, otevirani atd... skoro stejne dlouho jako na starsich strojich, s historickymi systemy (MacOS 7.x).
To plati i o startu systemu. Rychle stroje, ale start trva temer vzdy od 1 do x minut, v zavislosti na systemu a jeho konfiguraci. Potrebuji pracovat, ne se kochat animaceni slozek! Pamatuji se, ze mi system (7.1) zabiral cca 1,8 MB pameti a to v dobe, kdy se Windows ucili delat okenka :)). Nyni je bezne (MacOS 8-9), ze system zabira od 25 do 48 MB RAM a i vice! Nebylo by lepsi, kdyby se vyvojari vykaslali na nove funkce, ale zoptimalizovali jednotlive casti systemu a jeho pozadavku na mnozstvi RAM? Nejsem zpatecnik, ale soucastna situace se zacina blizit situaci u Microsoftu, kdy nektere veci behaji pouze s necim, v systemove slozce pribyvaji doplnky a ovladaci panely. A ted by cast vykonu stroje mel jeste "sezrat" 3D system?

Odpovědět na příspěvek

Zustanme tam kde jsme

Autor: Zdenek Muž

Založeno: 15.03.2002, 19:03
Odpovědí: 0

Zustanme tam kde jsme. Pocitaci muzeme zadavat ruzne prikazy a povely ruznymi zpusoby. Stale jde vsak o to aby tyto povely slo zadavat co nejjednoduseji. Kdyz zacinaji byt slozitejsi muze nam pomoci applescript. Kdyz zvetsime pozadavky na vizualni stranku, bude vse pekne, ale dnes stale jeste pomale. Je to skoda. Bimboss ma pravdu. Naroky by mely umerne regulovat.

Odpovědět na příspěvek

Skoda! :o(

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 17.03.2002, 20:50

Neni to zbabele prohlaseni? Prace s okny vypada preci mnohem sloziteji nez slozene vyrazy v prikazove radce. A presto se okna prosadila. Kdyz chcete vyvoj, musite prekonat prekazky. Pro mne vykon prekazkou neni, protoze neni trvala. Je potreba vymyslet dopredu, abychom pak nebyli pozadu..:o))) V tom si cenim alespon objeveni slepe ulicky temi studentiky.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: