Mediální zprávy týkající se Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Mediální zprávy týkající se Applu

3. května 2010, 00.00 | Obchod iTunes Store počal nabízet filmy též ve Francii a v Irsku. Hudební služba Lala převzatá Applem ukončí svou činnost k 31. květnu. A na webové verzi iTunes Store využívající technologií Laly se údajně již pracuje, nelze ji však čekat v blízké budoucnosti, protože váznou jednání s hudebním průmyslem.

Apple se přinejmenším v některých zemích stal významným hráčem i na mediální scéně, a tak není velkým překvapením, že se minulý týden objevilo několik zpráv právě z mediální oblasti, jež shrnuje tento článek:

iTunes Store začal nabízet filmy také ve Francii a v Irsku

U nás se místní verze mediálního obchodu iTunes Store asi jen tak nedočkáme (dříve Apple spíš spustí iTunes Store pro celou Evropskou unii), ovšem některé národní pobočky mezitím rozšiřují svou nabídku, což se stalo minulý týden.

Apple totiž minulý pátek oznámil, že francouzský a irský iTunes Store počnou vedle hudby poskytovat též filmy, zákazníci si je budou moci jak kupovat, tak půjčovat. Apple tomu zjevně přikládá dost velký význam, protože vydal samostatné tiskové zprávy pro Francii a Irsko popisující tyto novinky. Nová nabídka zahrnuje jak filmy hlavních amerických studií (jako jsou Fox, MGM, Paramount, Sony, Universal, Disney a Warner Brothers), tak také místní produkci (ve Francii ze studií Pathé, SND a StudioCanal a v Irsku filmy od E1, Optimum a Lionsgate UK).

Obě dvě země jsou členy eurozóny, proto pro ně Apple nastavil stejné ceny. Půjčovné činí 3 EUR za starší tituly a 4 EUR za nové filmy, za HD verzi se připlácí další 1 EUR. Francouzi a Irové, kteří si boudou chtít filmy koupit pro trvalé užívání, vydají 8 EUR za starší tituly, 10 EUR za ty novější a premiérové filmy je přijdou na 14 EUR. Půjčené filmy je třeba přehrát do 30 dní od výpůjčky, přičemž na přehrání má zákazník 48 hodin (to je delší termín než v USA, kde tato lhůta činí jen 24 hodin).

Počet poboček iTunes Store nabízejících filmy se tak rozrostl na osm, což je stále o hodně méně proti počtu zemí, v nichž Apple prodává hudbu. Příčinou bude nejspíš to, že vyjednání podmínek pro distribuci filmů je ještě obtížnější než v případě hudby (ačkoli ani hudební společnosti rozhodně nepředstavují vzor vstřícnosti, viz závěr tohoto článku).

Služba Lala ukončí činnost k 31. Květnu

Loni v prosinci Apple koupil hudební službu Lala a za ní stojící firmu La La Media Inc. za 85 milionů USD. Brzy poté se ukázalo, že tuto službu Apple „přebral“ Googlu, který o ni měl rovněž zájem a začalo se spekulovat, co bude transakce znamenat pro budoucnost iTunes Store, zatím se to však nijak výrazně neprojevilo. (Apple sice zavedl webové náhledy iTunes Preview, jež umožňují přímo z Webu - bez programu iTunes - získávat informace o hudebních albech a přehrávat hudební ukázky z iTunes Store, čeká se však, že by Apple mohl časem spustit službu dovolující přímo z webového prohlížeče plnohodnotné přehrávání a nákup hudby.)

Lala mezitím nadále provozovala svou webovou hudební službu, všeobecně se však předpokládalo, že ji Apple nakonec zruší, protože by mu vytvářela konkurenci, a to se nyní opravdu naplnilo, Lala totiž oznámila, že k 31. květnu 2010 ukončí svou činnost.

Uživatelé služby Lala budou moci přistupovat ke své webové hudbě a přehrávat si ji až do 31. května, ovšem od minulého pátku tam už nelze koupit hudbu pro přehrávání (streaming) z Webu (stažitelné hudební soubory ještě ano) a také již nejde na web služby nahrávat vlastní hudbu a pochopitelně se nepřijímají noví uživatelé.

Ti, kdo si u Laly koupili hudební skladby přehravatelné z Webu, obdrží odpovídající kredit pro iTunes Store a ti, kdo o to požádají, dostanou vyplacenou hotovost.

Lala tedy brzy skončí jako samostatná hudební služba, jež byla poměrně oblíbená a přirozeně se čeká, zda a kdy Apple uplatní něco z jejích technologií v iTunes Store, určité náznaky se už objevily:

Ačkoli se webová verze iTunes Store zřejmě již připravuje, její spuštění vázne na jednáních s hudebními firmami

V souvislosti s ukončením činnosti služby Lala pronikly na veřejnost pověsti o tom, co Apple hodlá s jejími technologiemi udělat.

Mediální rubrika MediaMemo webu All Things Digital tvrdí, že podle zdrojů z hudebního průmyslu Apple sice už začal vyjednávat s velkými nahrávacími společnostmi o webové verzi iTunes Store, ale tyto rozhovory jsou velice předběžné, spíše jde o „průzkum terénu“.

Vzhledem k tomu nelze očekávat nějaké konkrétní oznámení v nejbližší budoucnosti, například u příležitosti vývojářské konference WWDC 2010, jež začíná 7. června.

Podle oněch zdrojů Apple počátkem letošního roku oslovil hudební společnosti s nabídkou webové služby, která by uživatelům dovolovala webové přehrávání (streaming) té hudby, kterou již vlastní (byla by to tedy jakási webová „hudební úschovna“) na více různých zařízeních (iPhonech, iPodech, iPadech, a tak dále), jenže právě to se stalo kamenem úrazu, hudební průmysl to totiž považoval za vícenásobné použití, za něž chce účtovat další poplatky.

Podle některých dohadů mohl Apple namítnout, že k něčemu takovému ani nepotřebuje svolení hudebních firem, protože uživatelé mohou svobodně nakládat s hudbou, co vlastní, ovšem právě na toto je hudební průmysl dost háklivý a jiné podobné snahy skončily dokonce před soudem (velké nahrávací firmy prostě opět prokázaly svou „pružnost“).

Apple přirozeně nestojí o konfrontaci, ale vyjednání podmínek přijatelných pro všechny strany bude velice obtížné, dokonce se objevily spekulace, že by Apple mohl nabídnout i předplacenou webovou hudební službu, jenže Steve Jobs takovýto model dlouho důrazně odmítal, takže je otázkou, zda nakonec změní názor.

Zatím tak víme jen to, že Apple podle všeho skutečně pracuje na rozšíření svých hudebních služeb pro Web, avšak zatímco technické otázky už pravděpodobně z velké části vyřešil, bude ještě dlouho trvat, než se překonají překážky kladené držiteli distribučních práv k hudbě.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: