iBudík - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPolemiky

iBudík

GO_ibudik

1. února 2001, 00.00 | Image iMacu je zřejmě daleko silnější, než by si mnozí byli ochotni připustit – nebo že by v Eurotelu pracoval skrytý Apple – fanatik?

Kdo se při prohlížení stránek společnosti Eurotel dostane do sekce reklamních předmětů, nemůže si nepovšimnout, že mezi předměty relativně běžnými se skrývá podezřele povědomý tvar - že bychom si kromě brýlí či prostředku pro lepší líbání mohli pořídit i pochodující iMac?

Tak to samozřejmě ne, při bližším pohledu zjistíme, že nabízeným dárečkem je budík. Soudě podle vzhledu na stránkách sice budík poněkud jednoduššího provedení, nicméně za inzerovaných něco málo přes 400 Kč si dovolím jistou funkčnost předpokládat.

Zmínka o Go budíku má podle mne smysl z několika důvodů. Prvním, nejprostším, je jednoduše upozornění pro "tvrdé" jádro fanoušků iMaců - pokud nejde v reálu o "křapku", dovedu si představit, že může udělat radost.

Druhým aspektem by mohla být krátká úvaha o autorských právech - to by ale byl nejspíš účet bez hostinského. Asi se moc nespletu, když budu hledat zemi původu kdesi hodně východně, takže hádám, že výrobce má buď vzhled výrobku legálně ošetřen, nebo je mu to jednoduše fuk.

To, nad čím není od věci se zamyslet, není ani fakt, že si podobu iMacu zvolil výrobce. V celosvětovém měřítku se určitě nějaká poptávka najde. Povšimněme si ale, že iMac-like budík je nabízen v tuzemsku jako reklamní předmět pro masovou klientelu.

A to není jediný případ. Stačí si pozorně prohlížet například tiskové reklamy nejrůznějších společností. Mac jako stolní počítač, Mac jako notebook, Mac jako dekorace v pozadí. Podobných reklam (nakonec nejen tiskových, ale i televizních), jsme mohli vidět možná desítky.

To vše v zemi, kde nejprodávanější počítačové časopisy o Apple zarytě mlčí (což je často ta lepší varianta), konzumní média z nich dělají stroje pro snoby, a kde dokáže nesmysly přinést i "odborně" se tvářící počítačová příloha velkého deníku. Nakonec - ani odkaz na stránky Eurotelu s reklamními předměty na žádném ze dvou našich Maců nefungoval, museli jsme se tam protlačit přes hledání klíčového slova - to mi přijde zvlášť příznačné.

Takže -proč si tedy Eurotel vybral design iMaca? Prostý obchodní kalkul s počty fanoušků Maců to asi nebude, a tak mně napadá jediné. Apple obecně, a iMac v tomto případě, mají zkrátka charisma, punc zvláštnosti a jedinečnosti. Přímo za klávesnicemi občas propukne malý PC - Mac flamewar, jakmile ale od klávesnic vstaneme, a vyrazíme do normálního světa, zjistíme, že charisma funguje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Humor  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Polemiky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

jabko

Autor: claire Muž

Založeno: 01.02.2001, 09:02
Odpovědí: 0

Takovy katalog IKEA ;) rekl bych, 1/3 mozna 1/2 v nem zobrazenych \'dekorativnich\' pocitacu jsou Apple (iMac, PowerBook, G4?) ... moc pekna kombinace skandinavskeho a jablickovskeho designu ;) Ad Apple v ceskem tisku: je cosi shnileho ve state Ceskem ;(

Odpovědět na příspěvek

RE: jabko

Autor: Omacka Sojova Muž

Založeno: 03.02.2001, 20:37

Je to v nas,nejsme schopni komunikace,ktera funguje.rint

Odpovědět na příspěvek

Moc se nedivím

Autor: Petr Smetana Muž

Založeno: 01.02.2001, 09:25
Odpovědí: 0

Ani se moc nedivím, že v reklamních fotografiích jsou Apple. Stačí se podívat např. i na fotografie www stránek v novinách (kde jsou uvedeny jako ukázky). Jde o to, že reklamky (jako grafická studia) používají Apple a když chtějí něco vyfotografovat, vezmou svůj počítač a naaranžují ho tam.

PS: V reklamě na dobíjení Go po internetu je iMac, ale na myš (tu malou kulatou) klikají tak, že se jí dotknou shora! (Tj. nikoli zepředu shora, aby skutečně klikli.)

Odpovědět na příspěvek

Budik je stara znama

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 02.02.2001, 19:42
Odpovědí: 0

Tento budik, co ponuka Eurotel, je bezne k zobrazeny v reklamach Apple Dealerov v zahranicnych macovskych casopisoch. Napr. reklamy v Macadddict.
Jo, a vsimli ste si iMacy v reklamach Slovenskeho Telekomu na ISDN? Super!!!

Odpovědět na příspěvek

Něco tak ohavného

Autor: Pavel Budil Muž

Založeno: 07.02.2001, 20:51
Odpovědí: 0

a levně vyhlížejícího jsem už dlouho neviděl. Ale pro odstrašení dobré...

Odpovědět na příspěvek

iBudik

Autor: Jaro Muž

Založeno: 17.12.2002, 18:01
Odpovědí: 0

reklamny predmet by mal niecim uputat,hlavne asi nie tak cenou,ale vzhladom,pamatam si dobu, kedy do Kosic dorazili prve iMacy a cele mesto chodilo na nic pozerat ako na zazrak,v prvom rade uputali vzhladom,potom jednotlacitkovou mysou, uzivatelskym prostredim konciac,a to je urcite aj cielom vyrobcu iBudika,o autorskych pravach sa radsej nevyjadrujem,ja som pred rokom a pol presiel k Applom a nikdy v zivote toho lutovat nebudem

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: