iBudík - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPolemiky

iBudík

GO_ibudik

1. února 2001, 00.00 | Image iMacu je zřejmě daleko silnější, než by si mnozí byli ochotni připustit – nebo že by v Eurotelu pracoval skrytý Apple – fanatik?

Kdo se při prohlížení stránek společnosti Eurotel dostane do sekce reklamních předmětů, nemůže si nepovšimnout, že mezi předměty relativně běžnými se skrývá podezřele povědomý tvar - že bychom si kromě brýlí či prostředku pro lepší líbání mohli pořídit i pochodující iMac?

Tak to samozřejmě ne, při bližším pohledu zjistíme, že nabízeným dárečkem je budík. Soudě podle vzhledu na stránkách sice budík poněkud jednoduššího provedení, nicméně za inzerovaných něco málo přes 400 Kč si dovolím jistou funkčnost předpokládat.

Zmínka o Go budíku má podle mne smysl z několika důvodů. Prvním, nejprostším, je jednoduše upozornění pro "tvrdé" jádro fanoušků iMaců - pokud nejde v reálu o "křapku", dovedu si představit, že může udělat radost.

Druhým aspektem by mohla být krátká úvaha o autorských právech - to by ale byl nejspíš účet bez hostinského. Asi se moc nespletu, když budu hledat zemi původu kdesi hodně východně, takže hádám, že výrobce má buď vzhled výrobku legálně ošetřen, nebo je mu to jednoduše fuk.

To, nad čím není od věci se zamyslet, není ani fakt, že si podobu iMacu zvolil výrobce. V celosvětovém měřítku se určitě nějaká poptávka najde. Povšimněme si ale, že iMac-like budík je nabízen v tuzemsku jako reklamní předmět pro masovou klientelu.

A to není jediný případ. Stačí si pozorně prohlížet například tiskové reklamy nejrůznějších společností. Mac jako stolní počítač, Mac jako notebook, Mac jako dekorace v pozadí. Podobných reklam (nakonec nejen tiskových, ale i televizních), jsme mohli vidět možná desítky.

To vše v zemi, kde nejprodávanější počítačové časopisy o Apple zarytě mlčí (což je často ta lepší varianta), konzumní média z nich dělají stroje pro snoby, a kde dokáže nesmysly přinést i "odborně" se tvářící počítačová příloha velkého deníku. Nakonec - ani odkaz na stránky Eurotelu s reklamními předměty na žádném ze dvou našich Maců nefungoval, museli jsme se tam protlačit přes hledání klíčového slova - to mi přijde zvlášť příznačné.

Takže -proč si tedy Eurotel vybral design iMaca? Prostý obchodní kalkul s počty fanoušků Maců to asi nebude, a tak mně napadá jediné. Apple obecně, a iMac v tomto případě, mají zkrátka charisma, punc zvláštnosti a jedinečnosti. Přímo za klávesnicemi občas propukne malý PC - Mac flamewar, jakmile ale od klávesnic vstaneme, a vyrazíme do normálního světa, zjistíme, že charisma funguje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Humor  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Polemiky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: