Začaly se dodávat iMacy s Core i5 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Začaly se dodávat iMacy s Core i5

11. listopadu 2009, 00.00 | Zákazníci obdrželi zprávy, že se počaly expedovat jejich 27” iMacy se čtyřjádrovým procesorem Core i5.

Koncem října Apple začal prodávat (vedle dalších hardwarových novinek) též nové iMacy se širokoúhlými 21,5” a 27” obrazovkami a jinými vylepšeními.

Koupit se již dají tři standardní modely, avšak nejvyšší 27” iMac byl dosud nedostupný. (Jeho cena v USA činí 1 999 USD, u nás pak 49 500 Kč, samozřejmě při zohlednění rozdílů ve zdanění a záručních podmínkách, česká cena je včetně DPH, v USA se daň z prodeje liší pro jednotlivé státy natolik, že se neuvádí.)

A právě tento model přitom vzbuzuje největší zájem, protože jde o stroj s procesorem Core i5, tedy čipem užívajícím architekturu Nehalem, bude to první iMac, který nasadí čtyřjádrový procesor a navíc se, narozdíl od předchozích iMaců s procesory Intel, jedná stolní variantu procesoru.

iMacy s Core i5 brzy dorazí k zákazníkům

Apple dosud uváděl jen to, že tenhle model bude na trhu v listopadu. Listopad však už brzy dospěje do své poloviny, a tak netrpělivost zájemců vzrůstá. Nyní to ale vypadá, že ti, kdo si ho objednali předem, se již brzy dočkají, začaly se totiž objevovat zprávy, že se jeho příchod na trh opravdu blíží.

Apple v pondělí zákazníkům počal rozesílat oznámení, že objednané stroje už vypravil (ze Šanghaje), k těm, co si je objednali jako první, by měly dorazit v průběhu tohoto týdne.

Nejvyšší standardní model 27” iMacu má základní parametry hodně podobné již prodávanému 27” modelu, stejně jako on používá IPS displej s rozlišením 2 560 x 1 440 a LED podsvícením a obsahuje 4 GB RAM DDR3 a 1TB disk, zásadně se však liší svou vnitřní architekturou.

Protože ho pohání stolní procesor Core i5 na 2,66 GHz (procesor „Lynnfield“), musí nasadit úplně novou základní desku (procesory Lynnfield integrují paměťový řadič přímo v sobě, což mění jejich způsob komunikace s okolím, mimo jiné už nemají FSB sběrnici) a stroj užívá též jinou grafickou kartu, konkrétně Radeon HD 4850 s 512 MB vlastní RAM.

Zpozdily se tyto iMacy kvůli nedostatku Radeonů HD 4850?

Neví se přesně, proč vlastně Apple dodávky nejvyššího modelu iMacu tak zpozdil, uvažuje se právě o potřebě nasazení nové základní desky, pravděpodobnější příčinou však bude spíše použitá grafická karta, což některým dotazujícím se zákazníkům nepřímo potvrdili i zástupci Applu, na současném trhu panuje všeobecný nedostatek výkonnějších grafických karet AMD/ATI (kvůli potížím s výtěžností výroby příslušných grafických čipů) a týká se to zřejmě i Radeonu HD 4850, právě kvůli problémům s jeho dodávkami se měl čtyřjádrový iMac opozdit.

Teď už to ale vypadá, že se během několika dní tyto stroje dostanou k zákazníkům, lze tedy předpokládat, že se brzy na Webu objeví také jejich první zkušenosti a snad i testy, jež ukážou, nakolik nový hardware zvyšuje výkon proti současným modelům s procesory Core 2 Duo.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

To bude dobrá mašina

Autor: Karel Muž

Založeno: 11.11.2009, 08:49
Odpovědí: 0

Doplnit na 8GB RAM a dát rychlý SSD disk a musí to letět jak z praku.

Odpovědět na příspěvek

RE: To bude dobrá mašina

Autor: Peter Macik Muž

Založeno: 12.11.2009, 13:32

Este keby bola moznost matneho displaya, tak by to bolo uplne super...

Odpovědět na příspěvek

Nedostatek grafickych cipu se netyka Radeonu 4850

Autor: MarcelL Muž

Založeno: 11.11.2009, 11:31
Odpovědí: 0

Nedostatek grafickych cipu se netyka Radeonu 4850 ale nove rady 5xxx ktera je vyrabena 40nm procesem (http://www.ddworld.cz/ak
tuality/graficke-karty-gp
u/tsmc-uz-ma-zase-problem
y-se-40nm-vyrobou-problem
y-s-dodavkami-grafiky-ati
-i-nvidia.html).
Radeon 4850 je minula generace grafik, ktera se delala jeste 55nm procesem a tam problemy s vyteznosti pri vyrobe uz nejsou.
Preci jenom je to uz skoro 2 roky stara grafika.
Takze bych rekl, ze zpozdeni urcite nebude kvuli grafice.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: