Útok na předvánoční trh dle Applu - video iPod a iMac na dálkové ovládání - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Útok na předvánoční trh dle Applu - video iPod a iMac na dálkové ovládání

13. října 2005, 00.00 | Jak jsme již upozorňovali, včera v 10 hodin dopoledne místního času proběhla show Steva Jobse v San Jose v Californii. Nebyli jsme při tom, ale díky internetu vám můžeme všechny novinky alespoň virtuálně přiblížit. A že toho nebylo málo - nový iPod cílený na milovníky videa, iMac konkurující Home Media Centru od Microsoftu, iTunes 6.0, dálkový ovladač a nějaké ty aplikace... Vánoce jsou tu!

Jak jsme již upozorňovali, včera v 10 hodin dopoledne místního času proběhla show Steva Jobse v San Jose v Californii. Nebyli jsme při tom, ale díky internetu vám můžeme všechny novinky alespoň virtuálně přiblížit. A že toho nebylo málo - nový iPod cílený na milovníky videa, iMac konkurující Home Media Centru od Microsoftu, iTunes 6.0, dálkový ovladač a nějaké ty aplikace... Vánoce jsou tu!

Apple letošní vánoční trh opravdu nepodcenil a koupěchtivým návštěvníkům naservíroval pár lahůdek. Vzhledem k tomu, že novinek je poněkud více, zaměřím se především na rozdíly proti předchozím verzím.


iMac, aneb Home Media Center by Apple

Že se iMac stane "centrem" domácí zábavy se dalo předpokládat již před rokem při uvedení. Nový iMac tento trend potvrzuje a je je jen otázkou času, kdy se iMac začne přesouvat z pracovního stolu na stěnu do obýváku. Přiznávám, ještě nemá 30" úhlopříčku, je možná trochu při těle, ale dříve nebo později to přijde.. a že by byl nabízen ve dvou barvách (černá a bíla)? Proč ne, vždyť již nyní je to takový přerostlý iPod.

Ale zpět do současnosti. Opět máme dvě verze iMaců (1.9 GHz a 2.1 GHz) a 17" a 20" displej. Došlo k menšímu zeštíhlení a ke změně umístění portů na zadní stěně. Vedle standardních portů iMac disponuje AirPortem a Bluetooth 2.0, součástí naopak není interní modem, který lze dokoupit (externí USB). Příjemnou změnou je i nová grafická karta ATI Radeon X600 Pro se 128MB DDR SDRAM (PCI-Express) a rychlejší paměti. Hlavní novinkou dodávanou k iMacu je dálkový ovladač Apple Remote. Vzhledově se jedná o iPod shuffle, který zvládne ovládat iMaca, respektive aplikaci Front Row z první řady domácího kina. To je druhá novinka - program Front Row je v podstatě obdoba toho, co nabízí Home Media Center od Microsoftu (a spolupracujících HW výrobců). V klidu usazeni na pohovce můžete prohlížet obrázky, pouštět muziku, přehrávat filmy z iMovie či DVD - prostě centrum domácí zábavy dle Steva Jobse. To vše bez nastavování a složitého ovládání. Oproti řešení ze světa PC iMac nedisponuje TV vstupem a velkým displejem (pokud se bavíme o řešeních spojených s TV).

iMac se tak více přibližuje obývacímu pokoji, kde jej lze ovládat i pomocí Bluetooth myši (bohužel nikoliv Mighty Mouse) a klávesnice odkudkoliv a na prohlížení stačí dálkový ovladač a First Row. Televize v iMacu se možná dočkáme až v podobě IPTV. Na druhou stranu Apple bojkotuje rádio v iPodech a nabízí řešení v podobě Podcastů a stejný osud možná potká i Home Media Center od Apple - obsah si bude moci uživatel stáhnout z iTMS, nebo si jej vytvořit (iMovie), nebo obstarat jinak (DVD, DivX či vysílání přes internet ala QuickTime). V každém případě iMac přestává být jen počítač a stává se domácím centrem zábavy bez nutnosti dokupování doplňků od třetích výrobců. Mimochodem, kdy si myslíte, že Apple vypustí iMac s 30" displejem v černé barvě?A ještě jeden detail, iMac má v sobě integrovanou kameru iSight, takže videokonference s iChatem jsou opět o něco snadnější. Navíc je dodávána aplikace Photo Booth, která umí nahradit běžné kiosky na tvorbu fotek do dokladů. Nabízí i různé filtry a možnost rychlého přenesení do iPhota, Mailu či iChatu v podobě obrázku u kontaktu. Uvidíme, zda bude třeba v budoucnu použít iMaca i jako domácí kameru pro kontrolu opuštěného bytu. Stačilo by se připojit přes internet a zkontrolovat, zda hodná sousedka zalila kytky a domácí mazlíčci neroztrhali pohovku. Na druhou stranu by asi nikoho nepotěšilo, kdyby se mu někdo naboural do systému v iMacu a udělal si z jeho domácnosti reality show. Ale opět trochu předbíhám.


Jmenuji se iPod, video iPod, tedy vlastně jen iPod

Rodina iPodů se nám opět obměnila, iPod photo, který se následně přejmenoval na iPod už neexistuje a přichází iPod video, který se jmenuje iPod. Pokud se přestáváte v aktuální řadě iPodů orientovat, existují v současnosti tři modely - iPod shuffle, iPod nano a iPod (to je ten, co byl právě uveden). Nový iPod disponuje 2,5" displejem (260 000 barev), rozlišením 320 x 240 bodů, pozměněnými rozměry a schopností přehrávat video.

I když Steve před necelým měsícem na Apple Expo uvedl, že video iPod moc velký smysl nedává, trochu si z nás dělal srandu, nebo hodně rychle změnil názor. Tento iPod nabízí 30 GB a 60 GB disk, černou a bílou variantu. Oproti předchůdci je užší a zároveň širší. Přehrává formáty H.264 (až 768 Kbps, 320 x 240, 30 frames per sec.) a MPEG-4 (až 2.5 mbps, 480 x 480, 30 frames per sec.) s možností výstupu na TV. Doba výdrže baterie byla prodloužena až na 20 hodin. Ale k čemu by byl iPod bez obsahu? Na iTMS je možné v současnosti nakoupit 2 000 videoklipů, jeden za cenu 2 USD. Předpokládám, že se jedná o video s plně kvalitním zvukem, kterým běžná hudební videa na internetu nedisponují. V nabídce najdete například Thriller od Michaela Jacksona či skvělý Weapon of Choice od Fat Boy Slima. Od Pixaru si můžete pořídit mimo jiné videa Boundin', Geri's Game či Luxo Jr. Ke stažení by měla být i různá TV show od ABC a Disney Television. Filmy se zatím pořídit nedají, nenašel jsem ani zmínku o spekulované aplikaci, která by uměla překonvertovat DVD do formátu pro iPod - to samozřejmě jde pomocí jiných nástrojů. Konektor sluchátek se přesunul ze středu do pravé části vrchní části.

K iPodu lze dokoupit i dok, který lze ovládat pomocí Apple Remote, jež je dodáván k iMacu. Na kvalitu výstupu videa na TV si budeme muset ještě počkat, podporovaný MPEG-4 formát disponuje maximálním rozlišením 480 x 480, což by teoreticky mohlo stačit, ale 720 x 576 to bohužel není. Přiznám se, že jsem zatím z nového iPodu poněkud rozpačitý. iPod nano jsem považoval okamžitě za hit, iPod video mě zatím nechává chladným. Na druhou stranu mít s sebou vždy po ruce sbírku oblíbených filmů a pořadů také nemusí být k zahození. Ale je to opravdu to, co chceme? Jaký je váš názor, pořídili byste si ho? Využili byste funkcí, které nabízí? Cena 300 USD a 400 USD, dostupnost příští týden (USA).


iTunes 6

iTunes 5 se na download stránkách ani neohřály a už jsou tu iTunes 6, které přinášejí především podporu pro nový iPod a videa. Ta existovala i dříve, ale nyní se složka Video objevila samostatně pod složkou Podcast. Umístěné klipy mají stejný odraz v černé ploše jako obrázky lidí komunikujících v iChatu.


Závěr

Apple vypustil pár zajímavých produktů, které opět poodhalují primární směr zaměření společnosti Apple - iPod, hudba, video a zábava. V profesionální sféře jsme se ničeho nedočkali (PowerBooky, Power Macy) a vše nasvědčuje tomu, že tato oblast bývá řešena především na WWDC v červnu či pomocí tichých updatů než na podobných událostech. Apple si navíc přestává všímat výstav a pořádá vlastní "představení" - což posledních 6 týdnů jen dokládá. Došlo ke dvěma speciálním akcím a Apple Expo zůstalo bez úvodní řeči. Snad podobný osud nepostihne i Macworld, i když vzhledem k primárnímu zaměření na trh USA to není pravděpodobné. Ať se nám to líbí nebo ne, iPod a iTunes je pro Apple v současnosti nejdůležitějším příjmem a způsobem, jak k sobě přilákat další uživatele. Těm je servírován iMac, který se přestává tvářit primárně jako počítač, ale spíše jako větší a chytřejší brácha iPodu. Mimochodem, eMac přestal být nabízen na internetovém Apple Storu a dle všeho je prodáván jen do školství.

Jak vnímáte směr, kterým se Apple v posledních měsících vydal? Je to pro vás zklamání a obáváte se o budoucnost profi hardwaru, nebo to naopak chápete jako způsob, jak získat větší podíl na trhu a přes iPod a iMaca dostat nováčky k dalším produktům? Svěřte se nám do diskuzí!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: