Údajně se již začal vyrábět nový notebook Applu s menším displejem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Údajně se již začal vyrábět nový notebook Applu s menším displejem

27. září 2010, 00.00 | Server DigiTimes tvrdí, že Quanta dostala objednávku na výrobu 11,6palcového MacBooku, možná se ovšem jedná o dlouho očekávaný modernizovaný MacBook Air nebo o zcela novou modelovou řadu.

Už nastal (jak astronomicky, tak meteorologicky) podzim, což je období, kdy Apple obvykle uvádí některé nové modely Maců, zejména těch přenosných. A již se objevily první pověsti, co bychom mohli očekávat.

Zprávy z Tchaj-wanu o novém menším notebooku Applu

Nepřekvapivě základní zpráva pochází od tchajwanského serveru DigiTimes, který bývá obvykle velice dobře informován o dění mezi místními výrobci (ti dnes zajišťují výrobu osobních počítačů a další spotřební elektroniky pro téměř celý svět, Apple pochopitelně nevyjímaje).

Objevila se v krátkém příspěvku tvrdícím, že v září 2010 ODM výrobci notebooků zaznamenají, podle „zdrojů z oboru“, rekordní dodávky.

Pro nás je ovšem z celého článku zajímavá jen jedna věta, jež říká, že Quanta Computer, jeden z největších smluvních výrobců notebooků, údajně dostala také objednávky na 11,6“ MacBook od Applu a předpokládá se, že ještě v letošním roce dodávky těchto strojů dosáhnou 400 až 500 tisíc kusů.

Bude to nový MacBook Air nebo něco jiného?

Vyvstává ovšem otázka, co vlastně DigiTimes označením „MacBook“ myslí. Stejný server totiž v červenci napsal, že Apple pracuje na novém MacBooku Air s 11,6“ displejem a s 32nm úspornými ULV procesory z rodiny Intel Core (tedy s novými mobilními Nehalemy, jejichž energeticky náročnější a výkonnější varianty pracují v současných 15“ a 17“ MacBoocích Pro).

Naproti tomu „MacBookem bez přívlastků“ je dnes pouze bílý MacBook s plastovým (polykarbonátovým) pouzdrem, který byl naposledy modernizován letos v květnu, kdy dostal 2,4GHz procesor Core 2 Duo a novou, výkonnější integrovanou grafiku GeForce 320M, zásadní modernizací ovšem tento stroj prošel v říjnu 2009.

Další brzká modernizace tohoto stroje se proto nejeví jako příliš pravděpodobná, naopak MacBook Air by modernizaci rozhodně potřeboval, vždyť posledních změn se dočkal v červnu 2009, kdy byly na konferenci WWDC 2009 uvedeny jeho nové konfigurace (vedle inovovaných MacBooků Pro, mimo jiné se tehdy poprvé objevily jejich 13“ modely), avšak základní konstrukce tohoto ultrapřenosného notebooku Applu zůstává v podstatně stejná od počátku (poprvé Apple představil MacBook Air veřejnosti v lednu 2008 na tehdejším Macworldu) a jeho vnitřní uspořádání (čipová sada a podobně) se nezměnilo od října 2008.

Pověsti o novém MacBooku Air kolují už hodně dlouho, v květnu například tvrdil australský Macworld, že bude uveden velmi brzy. ale to se nepotvrdilo. O červencové zprávě DigiTimes jsme se již zmínili a v srpnu jeden analytik sliboval nové MacBooky Air na září.

Pokud ovšem někdo může mít věrohodné informace o chystaných noteboocích Applu, je to právě DigiTimes, protože má blízko k těm, kdo tyto stroje fyzicky vyrábějí. V této souvislosti stojí za zmínku, že jeho červencová zpráva mluvila také o Quantě jako o výrobci nových 11,6“ notebooků Applu a stejný byl i odhad letos prodaných kusů.

Zatím se tak jako nejpravděpodobnější jeví modernizace MacBooku Air, ale samozřejmě nelze vyloučit ani nečekané překvapení. Z ohlasů v diskusích se zdá, že by mnozí uvítali 12“ notebook s výkonem „plnohodnotného“ MacBooku, dodnes mnozí obdivně vzpomínají na 12“ PowerBooky a iBooky (někteří je stále ještě používají), zatímco od MacBooků Air často odrazuje vysoká cena (vzhledem k tomu, co nabízejí) a omezené možnosti připojování.

Vyloučit přirozeně nelze ani to, že Apple s 11,6“ notebookem vytvoří zcela novou modelovou řadu, jež nepochybně ponese označení MacBook, ale dostane nějaký nový přívlastek (a možná nahradí MacBooky Air).

Dohady o možných vlastnostech nového notebooku

O tom všem se zatím můžeme pouze dohadovat, v podstatě jediné, o co se můžeme opřít, je tvrzení, že nový notebook Applu bude mít 11,6“ obrazovku (zatímco současné modely mají nejméně 13,3“ úhlopříčku displeje).

Nevíme však, do jaké modelové řady bude tento stroj patřit a nejasnosti zůstávají také okolo procesoru a grafiky. Pokud by stále používal procesor Core 2 Duo (jako v 13“ MacBooku Pro), nepochybně by se dodával v kombinaci s integrovanou grafikou GeForce 320M, zatímco v případě přechodu na mobilní Nehalemy to bude složitější.

Tyto procesory sice přímo v sobě nesou integrovanou grafiku Intel HD, jenže ta není příliš výkonná, nevyrovná se ani předchozí integrované grafice GeForce 9400M. V úvahu by tak připadala nějaká dodatečná grafika, ovšem u takto malého stroje by Apple jistě chtěl něco levného a energeticky úsporného, avšak integrovaná GeForce 320M s Nehalemy nemůže z licenčních důvodů spolupracovat.

V červenci se však Intel dohodl s americkým antimonopolním úřadem FTC, že své dosavadní praktiky změní, aby se vyhnul pokutě, což otevírá pro notebooky Applu další možnost v podobě čipové sady NVIDIe pro Nehalemy (pracovalo se na ní, kvůli sporům s Intelem však byl její vývoj zastaven).

Lze si představit, že by takový Mac mohl mít dvě grafiky, jednu v procesoru a druhou v čipové sadě a mezi nimi by se mohlo automaticky přepínat tak, jak se to již teď děje v 15“ a 17“ MacBoocích Pro. To jsou ovšem pouhé dedukce na základě veřejně dostupných informací, co se skutečně připravuje ve vývojových laboratořích Applu a NVIDIe se nedozvíme, dokud to nějaký „dobře informovaný zdroj“ nevynese.

Nejasné zůstává též datové úložiště. Nejlevnějším řešením by dnes pochopitelně byl pevný disk, jenže pokud to bude ultrapřenosný notebook, tak by pro něj nejspíš byl i 2,5“ disk příliš velký, v úvahu by připadal 1,8“ disk, avšak ty nejsou příliš výkonné a mají omezenou kapacitu. (Současný MacBook Air může používat pouze jednoplotnové 1,8“ disky a ty dosahují maximální kapacity 160 GB).

Jako další alternativa přichází v úvahu nasazení SSD disku, tak jako v současném dražším modelu MacBooku Air. SSD disky přinášejí řadu výhod (vyšší odolnost, nižší spotřebu energie), ale stále vycházejí podstatně dráž než klasické magnetické disky, takže takovéto řešení bude buď mít nižší kapacitu, nebo bude dražší.

Dosavadní historie nasvědčuje, že by se nový notebook měl skutečně objevit

Zůstává tak sice hodně nejistého, ale nějakou novinku čekat přesto můžeme, protože od roku 2006 Apple právě v tomto období vždy uvedl nové MacBooky a někdy také MacBooky Pro.

V listopadu 2006 se objevily MacBooky s procesory Core 2 Duo, počátkem listopadu 2007 Apple uvedl nové MacBooky s čipovou sadou Santa Rosa a v říjnu 2008 přišly MacBooky a MacBooky Pro s hliníkovým „unibody“ pouzdrem. A loni v říjnu dostal „unibody“ pouzdro, ovšem polykarbonátové, též bílý MacBook.

Za poslední čtyři roky tak Apple na podzim vždy uvedl nový nebo alespoň modernizovaný notebook (či notebooky), jeví se proto jako vysoce pravděpodobně, že se i letos dočkáme nějaké novinky na tomto poli, nezodpovězenou otázkou zatím zůstává, co přesně to bude.

Dá se však předpokládat, že pokud Apple opravdu něco chystá, brzy začnou přicházet další pověsti na toto téma a možná se objeví i nějaký další „únik“ z asijských zemí (jistě si pamatujete, že letošní bílý MacBook podrobně popsal vietnamský server několik dnů před jeho oficiálním uvedením na trh).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: