Tenčící se zásoby MacBooků Air možná značí jejich brzkou modernizaci - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Tenčící se zásoby MacBooků Air možná značí jejich brzkou modernizaci

1. června 2011, 00.00 | Skladové zásoby stávajících MacBooků Air se celosvětově zmenšují, což by mohlo znamenat přípravy na příchod modernizovaných modelů s procesory Sandy Bridge.

Každý rok probíhá postupná obnova jednotlivých typových řad Maců. Letos jako první na řadu přišly koncem února MacBooky Pro a počátkem května následovaly iMacy.

Tím se ale obměna samozřejmě nezastaví, za nepravděpodobnější další kandidáty modernizace se všeobecně považují ultrapřenosné MacBooky Air. Pověsti o tom přicházely už počátkem letošního roku, podle posledních zpráv z konce května by se na trhu mohly objevit v červnu či červenci.

Tenčí se skladové zásoby MacBooků Air a přibývá zlevněných nabídek

A nyní se zřejmě již počaly projevovat první známky jejich blížícího se uvedení. Server 9to5mac uvedl, že se po celém světě začínají tenčit skladové zásoby stávajících modelů MacBooků Air a váznou i jejich dodávky mnohým prodejcům (webový obchod Applu sice nadále uvádí dostupnost do 24 hodin, ale to mnoho neznamená, protože je zásobován přímo, omezení se vždy nejprve projeví u ostatních prodejců).

Navíc se začaly častěji vyskytovat nabídky repasovaných MacBooků za snížené ceny, Apple samotný prodává nejnižší 11“ MacBook Air už za 829 USD (v USA) a také někteří jíní američtí prodejci (třeba Best Buy) snížili ceny repasovaných strojů.

Snížení cen ovšem může být spíše reakcí na slabší poptávku, jenže k té nejspíš přispěly právě pověsti o brzké modernizaci MacBooků Air. Uvedením modernizovaných MacBooků by Apple opět mohl posílit poptávku po nich, podobně jako tomu bylo v případě letošních MacBooků Pro a iMaců, z ekonomického hlediska tak existuje celkem pádný důvod, proč tyto stroje uvést co nejdříve.

Očekávají se procesory Sandy Bridge a možná i rozhraní Thunderbolt

Nové modely určitě dostanou ULV procesory Sandy Bridge (budou-li již dostupné chystané tři nové modely těchto čipů, mohly by se v nových MacBoocích Air objevit). Procesory Sandy Bridge budou podstatně výkonnější než v současnosti používané úsporné varianty procesorů Core 2 Duo, méně jasnou zůstává otázka výkonu grafiky.

Stejně jako v případě 13“ MacBooků Pro jistě bude použita pouze integrovaná grafika Intel HD 3000 obsažená v těchto procesorech, jež sice podává docela slušné výkony, ale zřejmě bude o trochu slabší než GeForce 320M nasazená ve stávajících MacBoocích Air. Na druhou stranu, s vhodnými ovladači by přinejmenším pod Mac OS X mohla podávat stejné nebo i lepší výkony, uvidíme, co v této oblasti přinese Mac OS X Lion.

Nové stroje by též mohly získat rychlé rozhraní Thunderbolt, ale není to vůbec jisté. Z čistě technického hlediska by to neměl být velký problém, protože tohle rozhraní používá stejný konektor jako Mini DisplayPort, který již MacBooky Air mají, stačilo by proto přidat jenom čip Thunderbolt řadiče.

Rozhodnutí o jeho nasazení se tak bude řídit spíše obchodními faktory. Připomeňme, že MacBooky Air nemají rozhraní FireWire a Apple by tak mohl dojít k závěru, že nepotřebují ani Thunderbolt. Zřejmě se to vyjasní teprve při uvedení nových modelů na trh.

Nové modely zřejmě dorazí až po WWDC 2011

Výše popsané dění sice signalizuje, že se uvedení nových MacBooků Air již blíží, ale nejspíš si na ně počkáme ještě několik týdnů. Příští pondělí začíná konference WWDC 2011 a jak ukazuje včerejší oznámení Applu, nebude na ní představen žádný nový hardware. Bude se zabývat výlučně softwarem, v zahajovacím proslovu budou převedeny Mac OS X Lion, iOS 5 a též služba iCloud.

Dá se proto předpokládat, že nové MacBooky Air přijdou na trh až někdy po této akci. A protože půjde o poměrně malou modernizaci (mimo nasazení nových procesorů a možná i rozhraní Thunderbolt se nečekají žádné jiné změny), budou stejně jako ostatní letošní Macy uvedeny bez velké publicity, prostě se jednoho dne objeví ve webovém obchodu Applu a jejich příchod oznámí pouze tisková zpráva a aktualizace příslušných webových stránek.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: