Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Srovnání výkonu her pod Mac OS X a pod Windows
26. listopadu 2010, 00.00 | Macworld porovnal výkony stejných her na Macích pod Mac OS X a pod Windows, výsledky pod Windows vyšly lepší, výkonnostní odstup obou platforem se však postupně zmenšuje.
V poslední době přibývá her pro Mac OS X, což je samozřejmě hlavně důsledek současného vývoje. Začalo to již v roce 2006 přechodem Maců na procesory Intel, který výrazně usnadnil přenos her z Windows, skutečně silným impulsem se však stalo až spuštění služby Steam pro Macy letos v květnu. A pochopitelně k tomu přispívá rostoucí počet Maců v provozu, takže tento trh začíná být pro vydavatele her zajímavý.
Díky tomu všemu se nabízí stále více her jak ve verzích pro Windows, tak pro Mac OS X (a často i pro herní konzoly, ale tím se zde zabývat nebudeme). Na Macích s procesory Intel ovšem lze provozovat také Windows, proto je možné na shodném hardwaru porovnat výkon verzí her pro obě platformy.
Tato srovnání obvykle vycházejí v neprospěch Mac OS X, jenže zatím to byly spíše subjektivní dojmy, a tak se Macworld rozhodl přesněji zjistit, jaké jsou vlastně rozdíly ve výkonu her mezi Mac OS X a Windows.
Použitá testovací metodika
Pro své testy Macworld použil Macy zkonfigurované pro zavádění dvou operačních systémů, Mac OS X a Windows (s pomocí Boot Campu). Tyto stroje provozovaly jednak Mac OS X 10.6.4 (s nainstalovanou aktualizací Snow Leopard Graphics Update 1.0 z letošního srpna), jednak Windows 7 Home Premium Edition.
Testovací hardware
Tahle softwarová konfigurace se testovala na čtyřech novějších Macích: na 27“ iMacu se čtyřjádrovým 2,66GHz procesorem Core i5, na Macu Pro s 2,66GHz čtyřjádrovým Xeonem, na 13“ MacBooku Pro s 2,66GHz procesorem Core 2 Duo a na 15“ MacBooku Pro s 2,53GHz (mobilním) procesorem Core i5. Mac Pro používal 3 GB RAM,všechny ostatní stroje pak 4 GB.
Pokud jde o grafické karty, v iMacu se nacházel Radeon HD 4850 a v Macu Pro GeForce GT 120. Patnáctipalcový MacBook Pro nesl grafickou kartu GeForce GT 330M, zatímco 13“ notebook využíval integrovanou grafiku GeForce GT G320M. GeForce GT 120 v Macu Pro používala 512 MB RAM, ostatní karty měly 256 MB vlastní paměti, integrovaná GeForce GT 320 si z celkové operační paměti též vyhradila 256 MB.
Testovací software
K testování byly samozřejmě potřebné také odpovídající aplikace. Ve spolupráci s Valve Macworld vytvořil ukázku hry Portal zatěžující grafický subsystém všech užitých Maců, v počáteční úrovni hry provádí vše od skoků časoprostorovými tunely až po přestřelky s půltuctem válečných robotů, ukázka se přitom snaží manipulovat s co největším počtem objektů.
Jako další testovací aplikace byla použita ukázka hry Call of Duty 4: Modern Warfare zaměřená na snímkovou rychlost a nakonec ještě OpenGL verze testu Cinebench R11.5 (Call of Duty 4 a Cinebench R11.5 tvoří součást testovací sady Speedmark 6.5 využívané Macworldem k měření a porovnávání výkonu Maců).
Výkony obou her se měřily ve třech různých rozlišeních – 1 024 x 768, 1 920 x 1 200 a 2 560 x 1 440 (iMac sice odmítal hry v nejvyšším rozlišení provozovat, přestože to je fyzické rozlišení jeho displeje, ale po připojení 27“ monitoru Apple LED Cinema Display se ho podařilo „přesvědčit“, aby hry spustil i v tomto rozlišení, 13“ MacBook Pro nejvyšší rozlišení už prostě nezvládá).
Výsledky testů
Výsledky testů soustředil Macworld do dvou tabulek, jedna udává výsledky hry Portal a druhý pak hodnoty naměřené pro Call of Duty 4 a pro Cinebench R11.5, pro každý testovaný Mac první řádek vždy obsahuje výkony pod Snow Leopardem a druhý pod Windows 7.
Největší výkonnostní odstup těchto dvou platforem se projevil na 13“ MacBooku Pro v rozlišení 1 920 x 1 200, kde pod Windows 7 hra Portal dosáhla o 38 procent vyšší snímkové rychlosti než pod Mac OS X (56,5 proti 35,1 snímku/s), v rozlišení 1 024 x 768 byl rozdíl skoro stejný, 37 procent (67,4 oproti 42,5 snímku/s).
Též čtyřjádrový Mac Pro vykázal v téhle hře značně rozdíly, pod Windows byl rychlejší o 20 procent v rozlišení 1 024 x 768, o 24 procent v rozlišení 1 920 x 1 200 a o 25 procent v rozlišení 2 560 x 1 440. Na 15“ MacBooku Pro se odstup mezi platformami již zmenšil, náskok Windows 7 činil v daných rozlišeních 13, 24 a 21 procent.
A nejmenší výkonnostní odchylky zaznamenala hra na 27“ čtyřjádrovém iMacu (pravděpodobně se projevil vliv grafické karty Radeon HD 4850), ve třech testovacích rozlišeních dosahoval náskok Windows 10, 12 a 17 procent. Hra Portal tak na všech testovaných Macích a ve všech rozlišeních dala lepší snímkové rychlosti pod Windows 7 než pod Snow Leopardem.
U Call of Duty 4 však už rozdíly zdaleka tak výrazné nebyly, ve většině případů hra běžela pod Windows 7 rychleji jen o první jednotky snímků/s a na 27“ iMacu dokonce dala pod Mac OS X 10.6.4 výsledky o 2 až 3 procenta lepší než pod Windows.
Pokud jde o OpenGL test Cinebench R11.5, v něm se výsledky obou platforem téměř shodovaly, hodnoty pod Windows 7 byly lepší jenom o desetiny snímku/s než pod Mac OS X (největší rozdíl představovalo 0,8 snímku/s pro 13“ MacBook Pro).
Vliv grafické aktualizace Snow Leoparda
Tohle se ovšem naměřilo s nainstalovanou srpnovou aktualizací Snow Leopard Graphics Update 1.0, Macworld proto své testy provedl na stejných Macích i pod Snow Leopardem bez ní (jejich výsledky tabulky neuvádějí) a zjistil, že potom by byl propad výkonu (některých) her pod Mac OS X ještě mnohem větší.
Největší rozdíl se projevil pro čtyřjádrový 2,66GHz Mac Pro, ve hře Portal snímková rychlost bez aktualizace poklesla o celých 55 procent. Pro 13” MacBook Pro se výkon této hry po aktualizaci Snow Leoparda zvýšil o 45,5 procenta, zatímco pro 15“ MacBook Pro a 27“ iMac činilo zlepšení 43 procenta. Výsledky hry Call of Duty 4 a testu Cinebench R11.5 však zmíněná aktualizace nijak neovlivnila.
Zhodnocení výsledků
Testy Macworldu zcela jasně ukazují, že na stejném hardwaru je výkon shodných her pod Windows skutečně vyšší než pod Mac OS X, velikost rozdílů se však výrazně liší jak pro jednotlivé hardwarové konfigurace, tak pro konkrétní herní tituly.
Je zjevné, že hry a aplikace od počátku psané s ohledem na více platforem dávají podobnější výsledky, zatímco hry, které byly pod Mac OS X přeneseny teprve nedávno, pod Mac OS X zaostávají, a mnohdy dost citelně.
Na druhou stranu, je vidět, že s tím Apple již něco dělá, srpnová grafická aktualizace Snow Leoparda výsledky dost zlepšuje, kdyby jí nebylo, zaostávala by hra Portal skutečně hrozivě (právě na to si stěžovali uživatelé při spuštění služby Steam pro Macy, kdy Portal byl jednou z prvních her nově dostupných pro Mac OS X).
Dlouhodobá optimalizace her pro Windows se musela projevit
Tento rozdíl je však vcelku pochopitelný, protože jak hry, tak ovladače grafických karet se pro Windows optimalizují už dlouhé roky, zatímco v případě Mac OS X se na tom začíná více pracovat teprve teď.
Je pravděpodobné, že pokud Apple spolu s výrobci her a grafických karet dále zapracuje na OpenGL ovladačích grafického hardwaru pro Mac OS X, mohla by se situace dále zlepšit (vzhledem k tomu, že Macy podporují jen omezený výběr grafických procesorů, neměl by to být zase až tak velký problém).
Výsledky testů také ukazují, že současné Macy přinejmenším v nižších rozlišeních již poskytují pod oběma operačními systémy víc než přijatelné snímkové rychlosti (a to platí i pro integrovanou grafiku GeForce 320M) a výkonnější Macy (jako například čtyřjádrové iMacy) už dávají takové výsledky, že výkonnostní propad pod Mac OS X není až tak důležitý.
Výkonnostní náskok Windows se bude dále zmenšovat
Je ale zřejmé, že skutečně zapálení hráči, kteří pro běžnou práci chtějí používat Mac OS X a jeho aplikace, asi stále udělají nejlépe, když si zároveň nainstalují Windows a budou hry spouštět pod tímto operačním systémem, protože si tak zajistí jak širší výběr herních titulů, tak jejich vyšší výkon.
Ovšem ti, kdo z nějakých důvodů Windows odmítají, na tom již jsou s hrami o dost lépe než dříve a dá se očekávat, že s rostoucím výběrem her pro Mac OS X a další optimalizací OpenGL ovladačů se jejich situace bude dále zlepšovat, k významným změnám by mohlo na tomto poli dojít už v příštím roce.
Diskuse k článku
Vložit nový příspěvek Sbalit příspěvky
|
|
|
|
|
|
|
|